Surse de legume si carne bio

Surse de legume si carne bio | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

acum ceva vreme am vrut sa fac un suc de morcovi.
am curatat materia prima si am gustat zdravan dintr-unul ,ca sa vad cat de dulce o sa iasa minunantia. mi s-a parut ciudat la gust,asa ca am mai muscat odata.
dupa aia nu mai stiu. felicitarile, masa si dansul, adica adrenalina si hemisuccinatul au fost din partea casei, adica a Municipalului.
explicatia: tona de insecticide si faptul ca taranii tineau morcovii super tratati in sacii in care fusesera chimicalele cu pricina.

cautam o sursa asadar de legume nepangarite de modificari genetice si alte chimicale.
vb cu moni iulia de pe DC.imi spune ca are niste excedent de radacionoase,ceapa etc.
hai sa iau.
am vazut iar morcovi de aia stramabi, mari, mici, cum au crescut fiecare,iar patrunjelul parfumat de parca era cu totul alta planta decat patrunjelul din piata.
pastranacul asijderea,contorsionat, mic, mare,dar cu un gust, vorba tatei:de cand eram la mama nu am mai mancat asa ceva!
ceapa, suculenta, cu alt gust!
o recomand din suflet!

sa nu va asteptati sa ii faceti poze de supermarket, insa sa va asteptati la un gust unic,adevarat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ma folosesc de acest subiect ca sa va semnalez reversul medaliei:

http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/reportaj/video-uriasa-minciuna-a-rosiilor-romanesti-274326.html

Ma ia cu fiori pe sira.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si unde o gasim pe Moni? Are si fructe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Aici sunt!
Am cumparat de curand terenul cu pricina si suntem abia la inceput.Am plantat cativa pomi fructiferi in primavara ,dar mai dureaza pana vor rodi pe saturate.
Momentan am doar morcovi si albitura in plus si intentionez sa infiintez o cultura de spanac sambata si sper sa aibe timp sa se faca.
Pt. Histamina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

moni iulia

rufus, am simtit chestia asta cu rosiile pe pielea mea,acum vreo 2 ani.

sunt inconstienti. agricultorul roman nu are educatie in majaoritatea cazurilor sia re si conceptia ca trebuie repede sa isi scoata banii.
intamplarea a facut sa fiu in salon , la spital, cu o tanti agricultoreasa de rosii,acum vreo 6 ani.mi-a zis raspicat:azi le injectam, in doua zile sunt pe taraba. de ce sa nu fac, ca toti fac si trebuie s acastig si eu.
pt noi avem o sera micuta,s eparata.

apoi am mai intrebat.este efectiv generalizata.

am spus de mai multe ori ca am o sursa de carne bio, ca nea Paul creste porcii ca pe vremuri,ca abia ating 100 de kg la craciun.gustul e fantastic.
bun, ma duc pe 30 iunie la dansul s aimi iau porc.surpriza:in gradina rosiile abia se coceau.il intreb, cum bre nea Paul, la matale astea-s parguite si la piata-s copate?
se uita la mine si imi da sa gust una. super.imi zice: eu nu fac injectii legumelor,le las cum le-a dat Dumnezeu.mai bine mananc o rosie sanatoasa,decat un kg stricate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Am mai scris pe undeva si eu ca la mine in sat sunt 4 centre de unde poti cumpara chimicale si maxim 16(eu stiu doar 8, dar am dublat) pt paine(nu ca asta n-ar putea fi inclusa in prima categorie)desi nu prea sunt pietari oamenii de acolo, deci se practica intens chimizarea si pt consumul propriu. M-am crucit cand am vazut ca si soacra mea "stimula" rosiile bagand florile intr-un paharel cu chimicale. Multi nu sunt suficient de scoliti sa inteleaga instructiunile si pun dupa ureche, ca asa a facut vecinu'.Stiu ca pepeni sunt ajutati cu azot...
Tocmai d-asta am incercat sa punem de toate la noi in gradina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Moni Iulia - multa putere de munca!

Intr-o vreme aveam si eu ceva legume plantate in curte da' de cativa ani am renuntat. Sub cerul liber rosia/ardeiul/vanata nu mai rezista. Vine o "mana" cand ti-e lumea mai draga si nici n-apuci sa gusti ce ai plantat si ai ingrijit cu atata grija.

O mamaie de-aici de la mine .. persevereaza si spera in fiecare an sa mai manance o rosie din gradina ei insa in fiecare an plange de mila bietelor plante

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Oameni buni, impartit va rog si cu noi sursele astea de carne si legume sanatoase :) ca eu tot caut si ba nu gasesc, ba sunt indoielnice si foarte foarte scumpe.

Poate ne unim la un curcan, un miel, o juma de porc etc, cateva userite din acelasi oras de exemplu.

multumim, histamina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Ina.clik ai dreptate. Histamina e cu ponturile. Eu singura sursa pe care am avut-o a fost cu prepelite...da' din iarna le-a dat si am ramas fara.

Am vazut si eu la piata ,de unde iau de regula branza de capra, un afis cu gaini/rate/curcani -25ron/kg si ca aduc la comanda. Da' n-am intrat in detalii. Oricum nici eu nu prea am incredere asa ca nu prea am chef sa stau sa ma abureasca negustorii

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Histamina, te rog mult, vreau si eu sursa ta de carne! Am toooot cautat, am mai gasit la tara, sursa de pui/ gaini,dar nu stiu exact cum le creste si cu ce le hraneste; plus ca nu se prea tine de cuvant. Asa ca am trecut pe vestitul pui osenesc din supermarket si uneori curcan.

Deci, de unde iei tu carne bio? Stiu, costa, nu are importanta!

Multumesc mult!

PS: Uite, la un curcan m-as combina cu Ina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

....da eu iau salariul pe 7, apropos pana atunci, nema lichiditati.

Chestia e ca nici nu pot cumpara ditai pasaroiul sau mielul sau purcelul. Ar fi fain sa ne unim vreo 2-3-4 in functie de animal si sa ni-l transam.

Mergi la inceput