Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

heeii salutari..
ma bucur ca v-am scris ieri ca uite, m-ati mai luminat la cap..vedeam numai negru, nici nu-mi trecea prin cap ca as putea sa las lucrurile asa, as fi sarit la gatul doamnei respective..
acum cu voi m-am calmat..poate vreodata o sa-i zic ceva, daca am ocazia..asa ca sa am constiinta impacata..
inca nu-mi vine sa cred ca noi ii mai si platim ca sa se poarte cu ei ca animalele in fine, cum spuneam las de la mine acum

strumph, sa stii ca rezist cu serviciul si copii fara probleme, insa am restante de la sot aa, si poti sa te plangi daca asta simti, eu iti povesteam de andra sa nu crezi ca e sofia singura certata cu somnul
yvy, tare sunt curioasa cum face pitica si andra mea se da cu fundul de pamant si uneori cu capul..insa inca pot s-o controlez, adica o dragalesc si ii trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

langa mine s-a deschis un mag KIK, in Ro inca nu e, am vazut ca e in Ungaria, Cehia, Polonia etc.. si ce credeti ca aveau acolo? napolitane Joe, si ce credeti ca n-am luat , mie care in general nu-mi plac, da astea-s bune si atat ati vb de ele pe forum , bine inteles ca s-a servit si pitica, ca erau mici cat sa ia in manutza elegant, asa...
strumph, iti urezplimbare placuta...
miki, te pupic, mai da si tu cate un covrig dimi la cafea, macar sa aud de ei...
yvy, nu merge sa-i spui ca daca se da cu capul face bube si numai e frumoasa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, tare faza cu restantele la sotz, cred ca si noi ar tb sa intram intr-o sesiune de corijentza cand se aranjeaza Andra cu somnul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Uffff atat am lucrat de azi dimineata ca acum sunt rupta. Nu pot pleca acasa, dar nici de lucru nu mai sunt buna.

Yviana pup micutza Larisa sa-i treaca. Pune-i casca sa nu se loveasca cand are nervi.

Si Ilinca e turbata rau. Ieri a luat-o pe camp si cand m-a vazut a luat-o la fuga si cu mainile la spate dadea asa ca si cum ar vrea sa ma impinga inapoi.Alta tot ieri ,eu eram in bucatarie stiind-o pe ilinca pe langa mine sau pe terasa. Vic a atras-o sus la ei in camera ( mi-a aratat cum : cu un castron de pufuleti ca pe catelusi). Noroc ca m-am dus sa intind un prosop afara ca i-am vazut pe amandoi in geam la etaj , numai in plasa de tantari se tineau. Ufff ca mi s-a parut o vesnicie pana am ajuns sus.
Nici juariile nu le da, dar doar celor care sunt mai slabi ca ea. Cum e copilul mai autoritar ( a se citi ii trage una si-i ia jucaria) cum se face mielusea si-i da tot ce are. De aceea nu intervin nici nu insist sa dea jucarii, dar nici nu o apar cand si-o capata.
In schimb pupa pe ei de vai si amar. Baieteii mici de la biserica fug de ea de rup pamantul. Ii imbratiseaza si-i pupa pana ii tranteste pe jos si apoi se urca pe ei si da-i la pupat.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello!

am culcat piticii si ma dau si eu putin pe net.

yvy, f folositoare informatiile. Si Cata s-a lovit rau la cap in concediu, a cazut din scaunul de masa, si tot asa i-am pus gheata, am urmarit sa nu fie somnoroasa, sa nu-si piarda echilibrul sau sa vomite. In schimb nu am stiu ca nu trebuie sa stea la soare...si acolo am tot stat...
Am vazut si pozele vostre de la mare, sunt deliciase cea cu pitica tavalita pe nisip, cea in care imbratiseaza reclama de la inghetat si ce acu ochelarii de soare

cami, la fel ca tine, nici eu nu ma prea bag in conflictele copiilor cu alti copii. Nici daca se bat nu intervin decat daca vrea Cristi sa dea primul. Daca incaseaza o lovitura il las sa riposteze. La Cata nu am avut inca astfel de conflicte.
Cu luatul jucariilor am observat ca de obicei copii mai mari iau din mana jucariile copiilor mai mici..explic cand e cazul ca nu e frumos, sau daca Catalinei ii este luata jucaria incerc sa o tentez cu altceva, dar nu insist in nici unul din cazuri.
Sunt de parere ca tot ei tb sa invete sa gestioneze problema. Daca iau jucaria altui copil, pot fi loviti de aceste, ceci tb sa nu mai ia, ci sa ceara. Daca ii este luata jucaria, inseamna ca tb sa tina mai bine de ea La cate jucarii i-a smuls Cristi din mana Catalinei, deja a invatat "scheme" sa se intoarca cu spatele, sa fuga cu jucaria, depinde...
Tin pumnii sa gasesti o gradi potrivita pentru Antonia. Eu sunt pro mers la gradi/cresa decat stat cu bona. Sunt f incantata de evolutia lui Cristi d ecand a inceput gradi

miki, nasol cu dintisorul lui Vlad. Ce mai poti face acum? Oare va fi afectat si dintele permanent sau doar asta de lapte? Cat despre "d-na educatoare" eu sustin parerea lui Somleac , ca ar tb sa vb cu Vlad si sa-i spui ca exista si astfel de persoane, iar daca el pateste ceva sa vina sa-ti spuna, fara sa-i fie frica

deea, ce curajoasa e Stefy si cat de matura sa-si asume responsabilitatea pentru surioara ei Pupici multi d ela mine pt ea . Si pt Anna nazdravana si pt tine
Vi la intalnirea cu Strumph?

Strumph, shopping la greu zici? Ce viatza pe tine ! Hai ca tb sa mai convingem fete sa vina la intalnire. Intalnirea din 21 unde ziceai sa o facem? Tot in Cismigiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Miki si eu cu restante la sot, dar se pare ca ma descurc bine si in somn. Aflu a doua zi de sot ce si cum

Strumphitza nu te necaji. Asa suntem noi unele sortite sa dormim putin. Gandeste-te ca vom sti sa apreciem somnul de veci cu adevarat. Eu n-am vazut poze cu voi in croaziera.

Alina mananca mama fructe nu renunta la ele. Insa mananca-le ca masa independenta sa nu fermenteze in stomac. Baga o pruna pe stomacul gol. Si cumparati tarate de phisillium ( sper ca am scris bine) i-a dimineata si seara cate o lingurita inmuiata in apa sau iaurt. Si nu uita de apa, minim 3 l pe zi.
Zici ca nu ingheata yuca afara? Am si eu una mare si foarte frumoasa si nu i-a mers asa de bine in casa ca avem incalzirea in pardoseala si cred ca prea ususca.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Somleac, tare faza cu castonul cu pufuleti, imi si imaginez cum urca pitica dupa el

La noi nu e pb cu lovitul, ci cu tipatul A invatat de la baietelul prietenilor nostrii, a vazut ca ma deranjeaza si cand isi aduce aminte imi testeaza nervii si urechile. Bai nene, daca ar chiui mai tare, sau ar striga ar fi altceva, dar asa tipa f ascutit si f tare, efectiv ma dor timpanele

Na..ca a dormit si ea o ora si s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

doamne Yvi nici nu frau sa imi imaginez cum se loveste..daca o ignori face mai rau...clar trebuie sa vb cu cineva specializat sa te sfatuiasa cumva..poate cartea aceea a irinei petrea ar fi buna..zic si eu..ca imi e mila de pitica....
noi nu avem probleme in parc..nici cu jucariile,le da ff repede...se da jos din leagan cand asteapta copii..acum zice singura cand vede cate un copil asteptand...gata,gata...insa intr-o seara dupa ce facuse putin nani la pranz..era tare obosita...mi-a facut un episod tare naspa in parc..nu stiu ce i-am zis sa facem si vai s-a aruncat pe jos si se zbatea ca un peste pe uscat..bine ca eram in zona cu covor din acela de cauciuc....cand am dat sa o ridic mai rau facea si dadea capul pe spate..am pus-o jos si i-am zis de
catevaori pa....s-a calmat s-a ridicat si a venit dupa mine....la tine vad ca-i o situatie din ce in ce mai grea..iti doresc ca gasesti o cale de a o impaca fara loviturile astea.....

Ailed m-ai facut sa caut in tomberon dupa cutia de biscuiti ..dar a fost aruncata marti dimi si au trecut gunoerii ..era ceva cu fibro si nu mai stiu cum....nici nu mai stiu nici cutia cum arata ca seara cum am venit din parc , am luat punga cu ce cumparasem sile-am pus in dulap..dar si painea si biscutii i-am scos din cutie ca imi ocupau loc iar biscuitii i-am si ascuns dupa niste pungi cu lapte,de frica sa nu mi-i haleasca sotul..cand ajung la ei iti zic daca alina nu vrea zilele astea..eu ar trebui sa merg la cantar..dar nu m-am tint strict de dieta ..plus ca m-au desumflat rau cand am vazut ca mi-au recomandat ca fiind ff bune produsele dar nu m-au avertizat ca contit zahar ..plus ca nici dieta nu-i pt colesterol marit..e o dieta obisnuita cu ou sunca...etc..ori eu ar trebui sa reduc toate mezelurile ou lapte batut.....ma rog
dimineata m-am obisnuit sa manc carne de pui fiarta..e tare buna rece ..azi i-am dat si annei


pe anna o am bolnavioara..are febra si kk moale..nu stiu de ce....azi cand am luat-o din patut ni s-a parut ceva ciudat la ea ca nu m-a intampinat cu glumele ei..apoi s-a pus pe facut kk....ceai de menta a baut putin..i-am dat un ardei cu orez..acum astept sa se trezeasca..ma streseaza chestia asta ....vroiam in dupa amiaza asta sa merg sa-i iau si ceva de incaltat,ca nu mai are decat o pereche de sandale care-i vin si sunt cam jdrelite ,iar sambata face soacra parastas cu tot neamul...
apropo, noi vara asta am trecut de la nr 20 la22..adica am intrat in vara cu sandale nr 20 si ii cumpar acum pantiofor/ghetuta22....i-am mai cumparat 2 perechi 21..insa unele vad ca au alt calapod ca deja i-au ramas mici..cand o incalt zice au au...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Deea ce tare e Stefi, buna gandirea cu curentul. Eu o las mereu pe Daria cu Ilinca si cu toti ceilalti. Mai cand sunt singuri acasa sunt mult mai cuminti de cat cand sunt cu mine. De fapt mai multa lume imi zice ca eu sunt factorul destabilizator in casa aia


Ufff ce-as mai veni si eu la intalnire cu voi.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Na chiar ca mi-am facut de cap azi. Dar nu mai pot sta, ma duc pe la semafoare si bariere

Pup toate fetele Cami , Ailed, Andrea, Mada , si pe toate , toate. Ce bine m-am odihmnit cu voi.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput