Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

imi este f greu sa intru mai des
ca nu am ajutor
si am facut si eu suc de rosii si zarzavaturi
acu fac curat intr-o camrra
si iar am casa cu fundul in sus
si uite asa
tre sa ma descurc cum pot
va pup
si mai intru sa va citesc si sa scriu seara
mi-e dor de toata lumea chiar daca nu am raspuns tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

INtru scurt ca sunt rupta de obioseala.
Irinuca la Synevo fac analizele f bine si au si aparatele alea echilibrate sau cum se zice.
Cami te- as suna mqmi,dar domnul meu ieri nu a dormit deloc si azi abia o ora tras de par
Deea mi- ai lipsit mult,tare haioasa esti.Nu mai tresari la carucior ca nu mai sta de mult in el,iar bunicii nu il scot,doaeu si tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Nu scriu mesaj lungi ca boul asta imi face probleme
Yvi vai mami c ati patit,Dumnezeule mare spart capul,iar cu enterocolita stiu cum e ca am patit- o si noi
Cami si la noi e jale cu banii ca pe langa botez unde s- au dus cateva zeci,mai avem si 3 nunti,ollalala.
Miki imi pare rau pt sejurul la munte.Incearca sa le dai ceva pt imunitate.La Rares zic eu ca se vad efectele ca mereu e in colectivitate si nu mai zic cati copii pupa,ca e mare pupacios.Sa vdm cand o incepe sezonul ploios
Somleac mami ,noi te intelegem cu 5 copilasi,stai linistita,doar ca ne e dor de postarile tale
Felicitas felicitari pt rezultatule bune
Roxy off si Anastasia a cazut.E drept ca sunt imprevizibili si o fractiune de secunda daca nu esti atent.
Strumphy mami eu nu stiu daca pot veni pe 21 ,ca e ziua sotului pe 22 si e posibil sa plecam,inca nu se stie,dar pe 1,2,3 ai putea sa ajungi tu in parc la Moghiorosi? Deea,Simo si alte fete ce ziceti,ne vdm cu Dorina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

cami, ma bucur cand iti mai faci timp sa ne scri. A fost si mama ieri la mare, o zi, si tot asa zicea ca a fost vremea f frumoasa, ea a facut si cateva bai in mare Vi si tu in Buc la intalnirea cu Strumph?

alina, roxy are dreptate, in Capraru scrie ca ,copii alaptati exclusiv pot sa faca 5-6 kk pe zi sau UNU pe sapt si tot normal se considera. Acum ce sa zic..nu sunt trecuta prin asta, dar cred ca as mai lasa-o sa faca singura, sa vad la cate zile face fara interventie.

yvy, ce de patanii ati avut si voi, off.

roxy , si eu mai am cate o zi in care-i spun sotului sa iasa cu copii sa mai fac si eu treaba, si ma apuca o leneeeee...de nu fac nimic , doar zac in fara televizorului..pa care il fff rar.

..as mai scrie dar ma striga Cata, va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neata gagici!
ailed ce sa fac si eu..daca am fost singura pe forum trebuia sa scriu sa ramana subiectul in top
eh,,,ca si acum cautarea unelor diete remedii si alte chesti despre ce probleme am m-au facut sa ma intorc in forta..asta sa nu credeti ca nu mi-a fost dor de voi si nu vreau sa va vb.......dar eu timp mai mult liber ,adica fara fete il am dimi....si am ales sa fac una altaprin casa dacat la calculici....si acum am 4 vinete pe foc..apoi zic sa fac si ardei umplut cu orez si ciuperci....si e deja 9

Alina poate cate o lingurita de cei hipp o faci pe pitica sa faca kk....si foielile si lipsa somnului se pot datora din acesta cauza...uite eu ti-as recomanda biscuitii aia de i-am luat eu de la nutritionist..daca vrei iti pun chiar azi la posta..vai de capul meu am mancat cate 4-5 sunt subtirei....la cafea....si 2 seara atunci cand i-am cumparat...moama, pai a 2a zi eram la toaleta....iar a3a zi am fost de 4 ori...sunt plini de fibre....se vad semintele de in prin ei....
si inca un remediu bun...canepa si inul....capsule sau seminte....daca citesi la canepa e ideala pt femei care alapteaza..produce lapte...inul e omega 3-6 ff bun iarasi si pt mama si pt bebe


Yvi
chiar ieri m-am gandit la voi....am rasfoit pe aici si nu mai citisem nimic scris de tine....uff imi pare tare rau de accidentul micutei L...dar asa este ..sunt tare imprevizibili...mie mai nou imi e frica cand vine in bucatarie ca a invatat sa se urce pe scaun si am scaunele cu sezutul mai ingust sau nu stiu cum sa zic si ea se foieste pana sa aseaza ca mereu imi imaginez ca o sa cada pe spate cuu capul de gresie
mi-a placut tare faza cu alergatul si cand sta pe loc.....doamne asa e A...mi-au luat seama si bunicutele din parc care stau pe banca..chiar mi-au zis cateva ..mama da copila asta a ta numai sa alerge stie....sau te-a terminat ,mama....pai ea nu sta sa zic in fund sa se joace cu o jucarie ceva,cum maifac alti copii..cand e la leagan,cand la balansoarele alea mici cand la o iesire sin parc....si eu alerg in spatele ei su o mai tin de sus te tricou sa nu intre alti copii in ea..cred ca suntem haioade rau..ca eu alerg asa cu niste pasi mici si batuti...mai nou e ca nu mai sta mult in carut..intr-o fractiune de secunda scoate mainile,apoi se arunca in sus parca se catapulteaza si scoate si picioartele din ham si tzup jos....si o ia la sanatoasa...de aceea am inceput sa ii pun acel ham ca pe strada imi e frica de masini.....si eu tot grasa sunt

Irina nu trebuie sa te superi pe acea fetita....asa e ea..lui Stefy i-au placut tare mult copii mici...in parcul in care merg acum ma intalnesc cu fetita unei prietene ,care are 5ani jumate..nu o baga in seama pe A...doar pe mine vine si ma saluta si apoi fuge..si cand i-am pov lui maicasa mi-a zis ca asa e ea..nu ii plac copii asa mici...mi-a si zis ca tu credei ca e ca fita(Stefy)...sunt copii si copii.....si ce am mai obs la stefy avea simtul proprieteatii ff bine dezvoltat legat de jucarii..cu greu am facut-o sa le dea copiilor si apoi a avut o doza de egoism...vb cu alte mamici cu un singur copil si eu au spus la fel...si ma gandesc ca asa si ei..ei sunt singuri si considera ca totul este al lor si de ce sa imparta cu cineva

Alied ce dulce cred ca a fost Dodolina...asa dor imi e de ea..dar ieri nu am ajuns la pozele voaste si nici acum cred ca nu am timp sa intru...am citit ca e mare fan orez-cu-lapte....ce gacgica norocoasa ai fost..doar tu cu andra....ce faci mARI ?..i-a placut ca a stat fara mai?..inca nu a inceput si ea cu toanele de adolescenta independenta ca stefy ,nu?
stefy mai nou..la cat era ea de mamoasa si speriata de cateii dupa strada ,imi cere sa o las singura sa plece in parc...deh se crede mare acum.....

Cami eu nici nu ma mai bag la facut sau pus ceva muraturi de iarna..asta e nu pot...moama ,m-ati omorat cate petreciri ati avut tu si Irina...distractie placuta...

wau Andreea sotul tau este nascut in aceeasi zi cu mine....eu anul asta sper sa scap de musafiri..vreau doar liniste ...as vrea chiar singura sa fiu si sa ma plimb pe bulevard
atunci am sa ma uit dupa un grasunel care merge pe jos si mami impinge bici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neata Mada
..am scris mesajul in mai bine de juma de ora..dar am si 4 vinete coaptee

ce vroiam sa va zic...nu am crezut ca pot sa o fac pe asta....adica sa las fetele singure acasa..cu greu am inceput sa o las doar pe Stefy in casa si eu sa fug 10 minute pana la magazin, insa ieri au stat de la 14-18 singure..nu va zic cum am fost eu..asa stresata ca am acum pe barba 3 bubite/cosuri cu coaja ...asa am stat cu mana la barba de stres si am gasit niste galmite pe care le-am transformat in ditamai guguloaiele ...dar sa va zic cum a fost...
la 12 ma suna sotul ca trebuie sa vin la un notariat in jurul orei 14....
le zic la fete..incep sa fac geanta si stefy, ca ea nu vrea sa mearga ca mai bine sta cu anna acasa..eu nu si nu...ea a tot insistat ..apoi m-am gandit mai bine..venea si ora de masa a annei ..si anna de la 14 oricum doarme....la notariat ma gandeam ca-i ceva doar de semnat legat de un acord cu gazele..deci voi sta maxim pana la 15 iar anna oricum doarme+....bun, ii dau papa..o pun la nani..ii spun lui stefy sa nu se inchida in birou sa o poata auzi..si plec..numai ca la notariat era vanzare si am stat frate si am stat..la 16.05 suna tel..stefy... mama anna s-a trezit.......eu nici gand sa plec..i-a dat ea iaurt..s-au jucat ..au iesit prin curte..vai groaznic a fost..nu mai putem nici sa le sun ..ca am vb cu ele si anna m-a auzit si s-a pus pe plans...cad am venit erau in curte..ana imbracata cu un pulover peste body dar cu bulanele goale si desculta..asa haiosa era si o intreb pe stefy de ce e imbracat-o asa la care ea..pai am zis sa nu-i fie curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Neatza!
Deea, tare Stefy a ta, eu inca n-am curajul sa le las singure in casa, dar si Mari are grija de cea mica, nu pot sa zic ca a fost mai usor fara Mari, ea e un ingeras, singura pb cu ea a fost si mai e un pic cand tb sa manance
cum se cheama biscuitii aia?
Cami, te imbratisez surioara, te pup mult de tot, multumesc de urari pt Maria, hai ca maine -poimaine le dai si tu pe fete la scoala
Andreea ce ma amuzi cand vb de ipodsi ii zici bou
alina, si eu as zice sa nu te stresezi cu bb , daca e exclusiv alaptata, papa si tu mai dulce, cu tarate si fibre
plec ca fica-me a agsit atele de la goblen si cred ca se apuca de tesut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata !

Nu ma da la disparuti Roxy , ca-s pe aici, chiauana si amarata , piscoata tot are de urlat noptile si mi s-au cam terminat bateriile dar precum spunea Miki ieri , nu ar trebui sa ma mai plang

Zilele astea am tot fost pe afara, a fost cald si frumos, niste zile superbe de toamna, ne-am plimbat mult, am fost si la shopping ca am de luat caoduri pentru nepotelele mele dragi,am cautat si inca mai am o lista lunga de cumparaturi, sa vedem cand apuc sa le fac pentru ca si sambata si duminica am musafiri sambata imi vin socrii si duminica o fata de pe forum de aici din Londra abia astept sa am iar casa si masa pline

Madutza, la intalnire parca vad ca nu vin mai multe fete decat anul trecut, toata lumea a cams pus da de prin vara si atunci sa te tii cand om fi numa vreo 3 dar nu-i bai, asta e... ma multumesc numai si cu tine daca e sa fie asa , stam la povesti, mai mancam o gogoasa , mai un suc... vedem noi, gasim sa facem ceva pupam buba Catalinei sa treaca repede, piscoata s-a julit marti rau in genunchi si pe picioare in jos ca am scos-o la pantalonasi scruti in parc, au fost vreo 24-25 grade si a alergat de numa si si-a luat vreo 2 trante adevarate si are numai semne si cojite

Yasmi as veni si la Tm, dar nu am timp, oricum la anul vreau sa fac un tur de vreo 3-4 sapt prin tara sa ii arat lu` domnu sot a meu cat de faina-i Romanika poze de la distractia la Baile Felix nu ne arati ? felicitari lui Luchi vorbaretul, vad ca si a mea a inceput sa ne imite si mai mult

Alina06 si piscoata pana pe la 5-6 luni a fost asa constipata si eu o ajutam cu termometrul si ma temeam ca o sa ii dea dependenta dar nu, pe la 6 luni a inceput sa faca ea singurica...nu are probleme deloc, face si de 2-3 ori pe zi acum ...eu zic sa o ajuti dupa 3-4 zile de nefacut , sa nu o mai doara burtica ai 2 copii frumosi , Ilincuta e toata mami ieri vorbeam cu Diana, fata de la curatenie, ca mi s-a facut dor de burtica dar mai astept, poate pe la naul pe vremea asta sa raman gravi

Irinuca imi pare rau de alergie, sper sa nu fie ceva foarte grav cat despre copii care nu vor sa se joace, sunt destui asa...

cami am vazut ca te-ai plimbat pe la Galati, ati fost la mama ? maa ta tot profesoara e ? zici ca-ti faci curaj sa o dai pe Antonia la gradi? bafta !

Yvyana, eu te-am strigat de vreo 2-3 ori cat ai lipsit dar nu ai raspuns, agandeam ca ai scris ceva cat am fost noi in vacanta, dar nu , ca am recitit tot cand am venit din croaziera si nu era nimic de la tine imi pare rau de patanii, ai o fetita tare activa, off... si eu am avut capul spart in vreo 2 locuri cand eram mica... nu se mai vad semnele dar imi aduc eu aminte cum le-am cules Frumoase poze, se pare ca v-ati distrat bine la mare, la soare iar tu mami ai slabit sau mi se pare ? vii si tu la intalnire in Bucuresti ?

Andreea, eu as veni si in Moghioros dar sora mea acum nu mai sta la Lujerului, s-a mutat de dinainte sa o nasca pe Aida a 2 a fetita, sta in Floreasca dar daca nu apuci sa vii in sept, poate trag eu o fuga in zona pe 1-2 oct in zona, ca pe acolo sta si Alehiam si as vrea sa o revad si sa ii vad puiutii ..si pe Simo vreau sa o vad , ea a spus ca face tot posibilul sa ajunga la intalnire anul asta

Ally nu ai terminat de calcat ? sau ti-a venit carnetul si ai plecat la plimbare ? felicitari surorii pentru sarcina

Miki off imi pare rau de patanii, mai ales de dintele lui Vlad si patania de la gradi nu stiu cum faci tu fata si la serviciu cu numai 2-3 ore de somnn , te apreziez sincer

Mary felicitari surorii pentru casatorie!!! motata ce-ti mai face? imi place pe unde se catara ea

Roxy vazut pozici cu Anastasia pe FB, eu tot te bat la cap sa nu mai tunzi fata, las-o domle cu paru lung ca de aia are cercei oricum are niste gene lungiiiiii si frumoase, o sa falfaie de 2 ori din ele si o sa ii dea gata pe gajii

Ailed , daca piscoata ar avea motiv de show, as zice ca da are trost sa ma trezesc sa o alint si sa o dragalesc sa ii treaca supararea, dar ea urla/tipa/plange exact cum face pe zi cand se frustreaza din ceva... nu pare sa o doara ceva, sper ca nu vorbesc prostii dar se alinta cu trezitul asta sincer Luni incepe Maria scoala? asta e ultimul an scolar care il face acolo ? voi la anul va intoarceti in ro ?

lalely, unde-s pozele de la mot mai ? ai spus ca ni te arati curand, eu tot astept

Somleac te asteptam pe aici cand ai timp, imi place cum ne citesti tu pe la semafoare si blocaje`n trafic

Spiridusha cum e la casa noua si fara soacra ? sper ca bine , mult mai bine si mai linistita cum a fost prima zi de gradi a lui Cristi ?

Simona, tu nu mai vii sa ne spui nimic de voi ? sper ca ti-ai luat alt laptop si ca in curand ne vei scrie iar regulat

Hai ca iar am scris un roman in 3 volume, ma duc sa imi mai fac o cafea, sa pap ceva, sa ii dau piscoatei fructele si apoi sa iesim afara, ca e iar soare si frumos, o toamna superba pana acum, sa vedem cum ne va ploua de luni incolo , ca pana atunci au anuntat soare si 20-25 grade

O zi frumoasa va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata, mamici!!!


Am culcat maimutica si hop pe forum! Offf, ca asa de tare m-a suparat ieri in parc, a fost foarte nervoasa si cum n-o lasam sa faca ceva hop se dadea cu capul de diverse a dat de 2 ori cu el de banca si o data cu el de asfalt de imi venea s-o iau pe sus si sa plecam acasa imediat; de cand i-am zis ca are buba acolo si sa nu se mai loveasca parca mai rau da mai bine ma abtineam si nu insistam sa-i fac atatea observatii ca acum face intentionat ca vede cat ma stresez! Acum de dimineata cu tati, iar s-a enervat si dadu un cap de gresie


Irinuca zic si eu ca Mandreeac ca tot Synevo e unul din cele mai OK laboratoare; oricum, apropo de ce zicea Madutza analizele astea mai mult te streseaza daca le faci ca sa te afli in treaba, asa ca un "control general" cand copilul e sanatos, pentru ca daca apare ceva in neregula cu una din probe incepe nebunia; eu i-am facut lui L 5 uroculturi pentru ca la iesirea din spital la "Gr. Alexandrescu" mi-a iesit pozitiva pentru infectie urinara (desi am fost internate pentru o cu totul alta problema); i-am repetat urocultura pe la diverse laboratoatre de spital si la unul mi-a iesit infectie urinara cu Klebsiella , la altul flora microbiana mixta , iar una a iesit irelevanta (cerea repetarea probei); insa L era OK si nu avea niciun simptom urinar; toti mi-au zis sa-i dau antibiotic minim 10 zile si sa repet urocultura, insa eu i-am recoltat din nou acasa 2 probe de urina in conditii de sterilitate aproape ideale, cu maxima grija sa nu se mai contamineze proba nici cand se aduna pipi in punguta pentru urocultura, nici cand se transfera in urocultor (am folosit seringi sterile cu care am transferat urina in borcanas, etc.) si le-am dus la 2 laboratoare independente (unul fiind Synevo) si mi-a venit rezultatul in 2 zile: ambele uroculturi erau sterile!!! Deci mare grija cu analizele astea, ca patesti ca Mandreeac sau ca mine si te stresezi degeaba, unde mai pui ca dai si o gramada de bani aiurea!


Deea si eu alerg non-stop dupa L in parc, nu sta nicio secunda, in fund nici atat nu sta sa se joace, doar alearga cu jucariile dupa ea

Strumphy am mai slabit ceva, dar nu atat cat imi doream, ma reapuc de dieta Si L s-a trezit azi-noapte la 4:00 si abia la 5:00 cred ca a adormit ca am luat-o cu noi in pat ca n-am mai rezistat, eu o puneam in patut si ea se ridica si incepea sa vorbeasca, sa cante, apoi se freca la ochi si maraia de somn
Si DA, chiar mi-ar placea sa ne vedem!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Daca tot am acum timp scriu aici instructiunile pe care le-am primit de la spital despre ce trebuie sa urmariti dupa ce copilasul s-a lovit la cap, sigur vor fi de folos si altor mamici!

Atunci cand copilul dumneavoastra a suferit un traumatism cranio-cerebral (TCC) trebuie supravegheat pentru urmatoarele 72 de ore, deoarece in urmatoarele ore sau chiar zile pot sa apara simptome noi sau se pot dezvolta complicatii neasteptate!
In cazul in care copilul prezinta oricare din urmatoarele semne va veti adresa unui serviciu de neurochirurgie (pentru copii mici la Spitalul "Al. Obregia", Sectia neurologie pediatrica): alterarea starii generale, somnolenta (nu se refera la durata propriu-zisa a somnului conform programului normal pe care-l avea copilul, ci la somnolenta diurna, adica ai impresia ca doarme pe el mai tot timpul), agitatie extrema sau confuzie, varsaturi in jet repetate, convulsii, dureri de cap intense sau prelungite, slabirea fortei musculare, furnicaturi, tulburari de vedere, tulburari de mers (pare ca se impiedica mereu) sau de echilibru (merge ca un om beat).

Daca se constata umflarea zonei de la nivelul traumatismului, se va aplica local o punga cu gheata. in cazul in care se mareste, este necesara examinarea neurologica. Pentru combaterea durerii se pot utiliza ibuprofen sau paracetamol.

SE INTERZICE: expunerea la soare, efortul fizic intens, ciocolata/ cacao, cafeaua, alcoolul, cola, introducerea alimentelor noi, statul prelungit in fata televizorului/computerului.



Mergi la inceput