Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Pfiuu, Yvy ce nezdravana ai in casa! Si eu ziceam ca Daria nu sta locului :)
Ce sperietura cred ca ai tras cu lovitura la cap!
Deea si Anna e la fel de nazdarvana. Vad ca si voi sunteti cu vanatai. Si Cata de Mada.
Pupam pe toti sa treaca repede cucuiele.
Off Miki, multa putere! Si serviciu si gradinita si bolnaviori :( Bine ca la Andra nu mai e problema cu infectia urinara!

Deea, nu ai mai scris demult, dar acum ai recuperat :) Imi place stilul tau, mereu ma binedispune :)

Se trezeste. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st



Apropo de ce vorbiti voi. Si Luca al meu ma supara cand se vede cu alti copii. Indiferent cat de mare e gramada de jucarii, el o vrea exact pe cea cu care se joaca altul . Degeaba ii spun si eu si taica-sau, ba chiar il mai si certam, ii dam alte jucarii in loc... nu intelege. Trage de copil sa ii ia jucaria... Sper sa reusim sa-l dezvatam! Are acasa jucarii cu care nu se joaca 2 saptamani. Daca vine un copil pe la el si ia una din ele, imediat e gramada pe copil sa o ia el sa se joace .





L face mereu asa; nu-si da jucariile deloc, chiar daca ea nu se joaca mai niciodata cu ele in parc eu le iau mereu dupa mine si daca vreun copil vine si ia jucaria ei, ea i-o ia, il face sa planga si o abandoneaza in 3 secunde si daca i-o inapoiez copilasului, ea iar i-o ia si incepe circul ; in schimb ea se joaca cu ale tuturor; ii tot explic ca trebuie sa dea si ea jucariile ei altor copilasi, poate va intelege la un moment dat.


Citat:
citat din mesajul lui alina06st


Fetelor care ati alaptat: faptul ca eu sunt constipata are vreo legatura cu faptul ca si pitica e constipata? Nu face kk deloc. Cate 2 zile, am lasat-o si 3... Pediatrul mi-a zis sa-i pun supozitor cu glicerina, dar parca n-as vrea sa abuzez, sa nu ii dea dependenta, ma gandesc. Eu sunt constipata pt ca nu am mai mancat deloc fructe, doar compot. Si eu mancam muuuulte fructe. Ce sa fac, sa incerc sa mai mananc eu cate un fruct ceva? Poate daca ma reglez eu, se regleaza si ea? Sau mai bine sa ii iau un sirop ceva... Astept sa mergem la controlul de 2 luni si sa vad ce mai zice si pediatrul...



Si L a fost constipata de cand s-a nascut, iar cand am inceput diversificarea a fost crunt, nu mai facea deloc, numai cu lactuloza am scos-o la capat; pediatra mi-a zis ca se mosteneste asta de la parinti (eu sint asa de cand ma stiu, in sarcina eram terminata si cat am alaptat la fel, am luat si eu lactuloza ca nimic n-a avut efect, mancam tone de fructe/legume/tarate si degeaba etc); daca esti constipata de fond inseamna ca te-a mostenit, si oricum tranzitul intestinal este mult incetinit pe perioada alaptarii, este un mecanism al corpului ca sa asimileze cat mai multe principii nutritive si sa le secrete in laptic; eu zic sa incerci sa o stimulezi cu termometrul, este mai bine decat sa-i dai de pe acum medicamente cu efect laxativ (eu asa am facut cu L, o data la 2 zile o stimulam daca nu facea spontan, sau daca vedeam ca are dureri mari de burtica si se perpelea) oricum indiferent de ce mancam eu (prune/struguri in ideea ca o ajuta si pe ea sa aiba scaun) n-a avut efect; pe la 4 luni s-a reglat tranzitul intestinal si facea singurica in fiecare zi insa dupa ce am inceput diversificarea, cam pe la 7 luni, a revenit constipatia si a fost groaznic, nu a mers cu niciun siropel (Debridat, Lass-baby, Protectis, Bifido-baby, Bonisan cu Sab Simplex) sau coctail de fructe (ii dadeam seara iaurt cu struguri, prune si pepene galben si nimic) doar lactuloza a functionat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetelor?
tati a iesit cu buburuza afara si eu ma relaxez putin. nu mai fac nimic, nu mai spal nici un vas desi aveam de gand

miki ce ati mai patit si voi in vacanta....imi pare rau ca a fost asa, mai mult pe la spital. asa m-am bucurat cand ai zis ca ati fost la munte dar atunci nu ne-ai zis si ce-ati patit. nu stiu si cu analizele alea...cand ies bune cand nu... nici nu stii in cine sa mai ai incredere. si ce nopti mai ai..nedormite.asa imi place ca esti asa calma si rabdatoare, vor trece perioadele astea, copilasii vor creste si se vor schimba, vor dormi, vor intelege mai multe si vor asculta mai mult

felicitas felicitari pentru bebe sanatos si in grafic ma bucur ca totul este bine si bebe creste frumos. chiar ca esti tare norocoasa cu cresa, ai timp liber si tu acum bine ca ii place si sta acolo.

yvy chiar m-am gandit la tine la tine si la viss si ma intrebam oare ce mai faceti.
saracuta Larisa...ma bucur ca acum este bine si bine ca macar la munte v-ati relaxat si v-ati simtit bine. cu intarcarea tinem pumnii sa fie usor

deea ce frumos povestesti de Anna mi-o si imaginez, este asa nazdravana dar vad ca si Stefy o intarata cu papa la fel si noi de cateva zile, vad. vrea sa pape ea singura, nu mai ia deloc din lingurita mea, vrea numai ea sa ia mancare din farfurie nu stiu cum s-o fac sa pape de la mine. ca ea nu nimereste mereu

alina06 mai las-o, nu-i pune supozitor. cand este alaptata exclusiv si nu face caca zilnic, este normal. abia de acum incepe sa-si regleze caca Anastasia nu facea cate 4 zile si nu era constipata pentru ca atunci cand facea, facea consistenta normala, ca de obicei. dupa consistenta sa te iei cand zici ca este constipata sau nu. mie asa mi-a zis pediatra.
dar daca o vezi ca se chinuie, se screme tare, face tare atunci da, este cazul de supozitor. dar daca face moale, ca de obicei, nu-i pune. asa te sfatuiesc eu, acum vezi cum faci.
eu te sfatuiesc sa manaci fructe, usor, usor si sa incepi sa-i dai un sirop de colici ca buritca oricum o supara si o va supara, ca ai vazut, cam toti bebeii fac colici. chestia este sa-l nimeresti pe ala care i se potriveste ca nu oricare se potriveste. la noi s-a potrivit Bonisan, restul nu au fost bune.
si nu cred ca daca esti tu constipata este si ea. n-am auzit asa ceva. eu am fost constipata uneori, cand alaptam si ea n-a avut nimic, facea tot ca de obicei.
stai sa vezi ce mai zic si fetele

somleac te asteptam cand poti. imi plac sfaturile tale

ailed azi nu am mai fost in parc, am fost la baza sportiva Dinamo cu fetita nasilor, ca face tenis acolo. a fost super, s-a uitat si Anastasia pe acolo...abia astept sa vad ce sport i-o place ca vrem s-o dam la ceva. mi-ar place la tenis

pupam pe Cata si pe Larisa sa treaca vanataile.
yvy cred ca ai tras o sperietura....

madutza cred ca ai fost cu inima stransa si tu cand ai vazut-o. si cu mama a cazut o data pe scari si s-a lovit de s-a invinetit. si am certat-o pe mama de numa' i-am zis cand este cu ea nu are altceva de facut, nici o treaba, nimic de obicei sta numai si numai de ea, dar acum era la nasi sa le ude florile ca erau plecati si a luat-o si pe Anastasia. o secunda s-a intors si Anastasia poc a si coborat scarile si a si cazut ca nu stie sa coboare bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

strumphitza ce faci? te simti mai bine? piscotica s-a mai linistit?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutare fetele

am putin ragaz
v-am citit si am zis sa intru si sa va salut
va imbratisez pe toate ca de obicei

irinuca eu zic ca nu tre sa te superi pe alti copii sau sa te certi cu adultii pt un copil
si eu ma necajesc
de multe ori vin fettite mai mari
si o imping pe antonia
sau daca suntem la topogane sau alte locuri de joaca se baga in fata
sau ii dau cate una
dar nu intervin decat daca e nevoie
ca am vazut ca antonia nu le baga in seama
si trece destul de usor peste aceste gesturi ceea ce ii face bine zic eu momentan
nu vreau sa o invat sa riposteze
iar eu nu intervin inca decat daca plange
sau daca e f obosita ca atunci nu se poate controla
sper sa se invete altfel la gradi
eu m-am necajit ultima data ca tot asa
erau doua fetite
una de varsta ei dar care a mers 1 an la gradi
si una mai mare cu un an
si ce crezi?
antonia vroia sa se joace cu cea mica
si nu o lasa in schimb cea mare
ca ele merg la gradi si vorbesc bine
antonia inca mai stalceste cuvintele
intelegi?
eu le-am lasat in pace ca sa nu perceapa antonia ca i s-a facut o nedreptate
si m-am jucat eu mai mult decat de obicei cu ea
ca sa suplinesc lipsa
asta e se mai intampla si din astea
cat despre alergii eu zic sa o controlezi in bucuresti pe fata ca nu e de gluma cu ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

strumph sper sa pot ajunge si eu la una dintre cele doua intalniriiiii
daca nu
cat despre noptile p[ierdute rabdareeeeeeeee
eu cu antonia nu am dormit mai deloc pana pe la vreo 3 ani
de aia m-a ajuns acu oboseala
baga niste vitamine

deea ce regim vrei tu sa tii
daca esti praf la analize?
vrei sa te ia salvarea ca si pe mine in iarna?
baga o cura de 3 luni de vitamine
si mananca cat de cat sanatos
baga si niste magneziu peste
si usor usor te vei regla
pupici si te inteleg perfect

miki eu sigur ii ziceam ceva lui tanti aia
macar ii ziceam ca eu nu as putea sa o respect ca vb asa unui copil
da un copil cum o poate respecta
mai ales ca era in loc public
cu alti copii in jur
eu zic ca si somleac sa stai calma
ca in porice gradi e cate un specimen asa nasol


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

delia hai poate cand se face vremea mai urata mai apucam si noi sa mai vorbim
te pup mult draga surioara
si pe fete si urez mariei un an nou scolar frumos si cu multe reusite

mada si eu ma gandesc la chestia asta
ca de la anul de pe 1 sept sunt la scoala
nici eu nu sunt inca pregatita sa plec la munca
mi se pare odios
offffffffffffff
stiu ca poate nu sunt in asentimentul multora
da sincer atat de mult imi iubesc odraslele
si atat de mult imi place sa stau cu ele
ca nu stiu cum voi sta la ore
sper sa ma invat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mandreeac felicitari pt statul in trici
mai suna si tu sa mai vb cand mai ai timp
ca daca nu ma pun eu pe sunat
stii ca imi place sa vb
pupici dragutului grasun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

yasmi voi ce mai faceti draguta?
noi abia acum am inceput sa mergem pe plaja
azi a fost minunat
23 de grade si briza ce batea
si fetele cuminti in nisip
au mai si crescut
si nici nu mai era nebunia de atunci
nu mai veniti la mare ca parca asa ziceati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lparpala ce putin mai ai si nasti
ce repede a trecut timpullllllll
baga somn cat de mult poti acum pe ultima suta de metrii
ca la dublu e putin mai obositor

vas ma bucur ca ne citesti si ne scrii

eu fetelor ce sa va zic de noi
avem nunti si botezuri in fiecare saptamana
nu stiu cum ne vom descurca luna asta financiar vorbind
offfffffff
criza asta ma termina
as vrea sa mai muncesc ceva de acasa si nu stiu ce
fetele au mai crescut
se iubesc mult de tot dar se si cearta ffffffff mult
orice jucarie are in mana antonia o vrea petra
in secunda doi
nu peste juma de ora
orice face antonia face si petra
orice face petra face si antonia
ne ducem la plaja acu
ca pana acu a fost f aglomerat
si e vremea bestiala
nu ne bagam in apa da ne jucam cu apa
si tragem de muci in continuare
vreau sa o dau pe antonia la gradi
la program scurt sau lung
nu stiu exact
da voi merge maine la ambele sa vad cum mi se par tantile de pe acolo
ca eu le iau la rost una doua daca mi se pare ceva suspect
ca apartin de liceul la care sunt profa
deci practic suntem colege
sa vedem cum va sta antonia

Mergi la inceput