Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am sa sublinie ceea ce mi se pare mie deplasat, dar e ultima explicatie pe care o mai dau. :

"Raspundeti macar la o intrebare din mesajele mele anterioare altfel carati-va cu teatrul (neo)protestant... Slugile voastre ne-am legat de bunavoie si cu dragoste, insa noi, “gradinarii” ortodocsi, suntem mai mult decât pregatiti pentru “castravetii” protestanti si de toate alte soiurile, pe care incercati sa ni-i “vindeti” cu nerusinare, in ciuda faptului ca vedeti ca gradina raiului care se afla in Biserica noastra e plina de bunatati si merinde din care noi ne desfatam inaintea voastra - a acelora care va multumiti cu castraveti cruzi -, nu numai ca sa va facem sa priviti cu jind si sa inghititi in sec, ci ca sa veniti cu noi la adevarata masa frateasca ce se pune in Biserica noastra, daca aveti sinceritate fata de oameni si Dumnezeu."


Faptul ca tu esti de alta religie nu iti da dreptul sa jignesti si sa ataci asa pe cei care nu cred ca tine.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu "pare a fi o problema" ci este o problema jignirea unui alt membru al forumului. avertismentul ramane - poate iti aduce aminte ca trebuie sa ii respecti pe cei cu care discuti.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mihai, nu cred ca Michelle jinduieste la castravetii nostri, din cite o cunosc, daca ar pofti, ar cere, dar cred ca se descurca cu castravetii ei. In schimb, parca nici n-am prea avea de dat altora, ca vezi bine ca nici pt noi n-avem, Danuka chiar ti-a cerut unul aseara si nu i-ai dat, tu o fugaresti pe Michelle (pe care inteleg c-o iubesti), dar esti cam ofensiv, ori dragoste cu sila nu se poate. Se cuvine sa-ti spun ca pe drept ti-ai luat avertisment, zi mersi pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Danuka, am impresia ca am fost un pic abstracta aseara cu ce ti-am scris, asa ca sa ma-ntorc la concret: m-am gindit la ex tau cu inchinatul la masa si vreau sa-ti spun ca nu cred ca ai de ce sa te-ngrijorezi. Uite, de ex copiii mei se inchina de ceva timp la masa, inainte si dupa, dar nici noua nu ne-a trecut prin cap sa le spunem cum sa faca la scoala (5 si 7 ani) si nici lor sa ne-ntrebe cum sa faca si daca sa faca. Cred ca e un fel de intelegere instinctiva a lucrului ca o credinta e pretioasa si tainica in anumite gesturi. Deci nu ca te-ai rusina sa te-nchini de fata cu colegii, ci ca nu vrei ca acea credinta sa fie luata la puricat, intrebat, expus, privit . Pt ca, copil fiind, stii ca esti neputincios in a explica, in a face fata iesitului in evidenta. Cred ca copiii mei stiu asta instinctiv, din moment ce fata mea cea mare s-a dus o data sa se roage in toaleta , fara ca eu sa-i fi spus vreodata sa se-ascunda sa se roage, de fapt nici nu stiam ca o sa se roage, ca a inteles ce e aia rugaciune, dar ea asa a simtit si asa a facut. Asa cred ca e si cu masa.

Si de fapt copiii cred ca si uita, sint copii, se uita unii la altii si vorbesc si se gindesc la de-ale copilariei, nu cred ca asa mici la gradi (sau in primele clase de primara) si-ar aduce aminte sa se-nchine, poate chiar asociaza inchinatul cu masa familiala. Dar chiar si daca s-ar inchina iar copiii ar ride de el (dar eu nu cred ca ar ride, ca ziceti ca acolo oamenii sint civilizati), cu timpul va intelege ca e mai important ce crede Dumnezeu de el decit ce cred copiii/oamenii de el. Ca asta inseamna sa-ti asumi sa fii ceva(crestin in cazul nostru), sa-ti asumi si beneficiile, dar si "persecutiile".

Dar mai e pina atunci, pina la momentul ajungerii la gesturi externe de credinta, pt moment e de cautat comunicarea si restabilirea legaturii cu Dumnezeu pe care intii mama tb s-o aiba ca sa aiba ce da copilului. Nu de alta, dar sa nu fim ca-n istoria cu laptareasa care-si iamgineza cite oua va cumpara in urma laptelui vindut, cite gaini vor iesi din oua si tot asa.

(Ca sa nu mai zic ca-n ce limba poti tu vorbi despre Dumnezeu mai bine decit in limba ta?)

Asa ca ai de lucru, iti doresc spor si intelepciune, Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

mihai,
nu cred ca te-a suparat ceva din ce am spus eu, cat te enerveza faptul ca nu fac parte din Biserica Ortodoxa.
nu am nimic impotriva Bisericii Ortodoxe, pt ca e o biserica crestina si stiu ca si in aceasta biserica sunt crestini adevarati, pe care ii iubesc si ii stimez. bunica mea a fost una dintre acestia.
dar eu, 25 de ani nu am fost hranita in aceasta biserica, de aceea am plecat flaminda si mi-am gasit hrana in alta biserica (tot crestina).

as vrea sa-ti raspund la intrebari, la mesajele tale , dar nu pot pentru ca sunt scrise intr-un stil prea complicat pentru mine si nu am timpul neccesar sa le descifrez, plus ca esti f. agresiv si nu-mi sta in fire sa pun paie pe foc.

nu treb sa te justifici mie ce muzica asculti, ce /cata bautura bei...a fost doar ca o remarca ca din punctul meu de vedere si din ce am citit in Cuvint, treb sa fim atenti la cum ne prezentam lumii si sa ne diferentiem prin purtarea nostra de "lume".

si eu am o prietena mai in virsta, care mereu imi spune cum sa ma port crestineste....si o iubesc din toata inima.
de aia suntem frati si surori, sa ne ajutam reciproc si sa ne spunem adevarul asa cum este si fara suparare.

Domnul sa fie cu noi si sa ne dea pace in suflet!



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Nici o religie nu va atrage prin agresivitate si ura.
Nici prin aroganta si ostilitate.

Eu nu am nici un interes pe termen lung ed a ma alatura vreuneia, deci am sa ma scuz pentru , promit, scurta si sper ca unica mea interventie in aceasta sectiune a forumului.

Insa daca as fi sa ma indrept catre una, as prefera ca mesagerii ei sau chiar simplii credinciosi sa fie ma mult ca michelle si mai putin ca...altii. Stii aia cu gardul si leopardul...uneori un gard vopsit frumos e mai atractiv decat unul cu FERITI, CAINE RAU pe el.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Michelle, Mihai imi pare rau ca s-a ajuns la o asa discutie ; nu degeaba am scris ca vreau sa discutam Mai mult despre copii (lasandu-ma pe mine deoparte; ( lasandu-me pe Noi deoparte )) chiar imi pare rau eu vroiam sa va citesc parerile in continuare.
Mihai imi pare rau ca n am scris la timp si moderatorul te a avertizat in timp ce eu tocmai vroiam sa ti propun ( valabil si pentru mine ) sa citim regulamentul DC avand in vedere ca suntem incepatori si sa avem grija cu mesajele noastre caci s-ar putea sa
Nu ne mai raspunda nimeni sau sa suparam pe cineva care nu vrea decat sa ne dea o mana de ajutor pe care Noi daca nu o acceptam suntem liberi sa mergem cu Dumnezeu inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

eu am ales sa scriu pe DC pentru ca am simtit ca momentan acest forum este sinugurul "loc" pe care il numesc acasa ,Romania si romani.M-am simtit atat libera , si in singuranta incat parca as fi vorbit chiar cu prietenii mei de acasa.
Asa ca am scris tot ce mi-a trecut prin cap in momentul respectiv fara nici un regret ; regretul a venit apoi realizand ca totusi prin ceea ce am scris eu aici "I-am obligat" pe colegii DC sa citeasca niste nelamuriri de-ale mele demne de un consultat psihologic sau un preot. Ori aici pe forum nu este cabinet psihologic si nici un lacas de spovedanie
Aici este un forum de discutii ca sa nu Mai zic ca insusi numele forumului Despre Copii ne spune care este subiectul principal de discutie . Mi am cerut scuze colegilor DC si mi Mai Cer scuze inca o data pentru lipsa de control a
Mintii mele . Sunt si am fost foarte bucuroasa si multumita ca cel Putin aici pe forum mi-a raspuns cineva si n a trebuit sa vorbesc doar eu cu mine ; sunt bucuroasa si multumita ca aici pe forum pot vorbi in limba romana si cel Putin cineva intelege ce scriu ce vorbesc si Pe langa asta am primit atat de multe raspunsuri la nelamuririle mele raspunsuri care Au fost peste masura asteptarilor mele
Sunt Fericita si nu mi Mai incap in propria-mi piele cand am vazut ca romanii mei " nu mi-Au dat un sut in fund" si nu m-Au trimis "incolo" cu tot cu japonezii mei unde am ales singura sa ma duc iar acum vin sa ma plang de ei tot la romani ; ei iertatori fiind Au avut rabdare cu mine mi Au citit postarile si mi Au raspuns nu m Au lasat singura .
Multumesc colegi DC , Multumesc romanilor si limbii romane prin care putem comunica si nu in ultimul rand DC-ului care ne permite sa comunicam cu usurinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Laura25

Eu stiu ca moderatorii au DREPTATEA lor, eu am DREPTATEA mea, iar Michelle are DREPTATEA sa, desigur ca mai ales, nu din punctul nostru omenesc de vedere.

Si lasand deocamdata la o parte, castravetii si “salatele” de sens ce s-ar putea crea pe baza acestora, prin acel text pentru care mi-ai dat avertismentul am vrut sa imaginez o masa a bogatiilor, din Biserica noastra, plina cu tot felul de bunatati (Sfinte Taine) la care am invitat pe toata lumea. Desigur ca aceasta masa are pusa pe ea hrana mintii si ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa spun, cu gandurile si CUVINTELE TALE, Laura, un lucru foarte important pe care altfel nu as fi putut sa-l comunic eu singur - ca nu m-ar fi crezut nimeni - si din care se pot intelege destule. Rodul acestei intelegeri este faptul ca ne este frica de ceva – de IDEI, de logica, de cuvinte. Si nu zic sa nu ne fie frica (de supra-rationamente), dimpotriva, lucrul acesta vreau sa-l subliniez. Sa se cunoasca ca exista o FRICA ASCUNSA a noastra, a tuturor, in acest sens. Aceasta teama exista in noi, pentru a ne determina a cauta pe Cineva extrem :) de capabil care sa ne apere de ce ne este frica. Si fiindca nu stim exact la ce se raporteaza aceasta teama, insa simtim si intelegem ca este vorba despre ceva foarte serios, o hranim cu taine, cu TAINELE BISERICII, numind-o: FRICA DE CUVANT sau FRICA DE DUMNEZEU.
Iar pe baza acestui rationament, al intelegerii existentei acestei temeri, se poate afirma in mod logic si sigur: EXISTENTA LUI DUMNEZEU qed sau cctd cum vreti sa ziceti

Cu toate ca ai folosit cuvantul extremism, stii bine Laura ca nu e vorba de idei extreme, sau “naziste”, sau cu câtusi de putina ura, sau mai stiu eu cum ai vrea ca sa le categorisesti. Textul pentru care s-a dat avertisment apartine unui mesaj cu o linie de referinta culinara si muzicala in general si acesta este intelesul SIGUR al textului care a primit avertisment: unul CULINAR. O sa mai fac inca o data dovada ca nu este vorba de nici o jignire. Aceasta dovada este ca Michelle mi-a raspuns, dovedindu-mi in sfârsit ca iubirea mea pentru dânsa nu-si are rostul. Si inca o data dovada. Nu am posibilitatea sa imi permit sa jignesc pe nici un om, deoarece eu vad - asa cum am scris deja prin alta parte - pe toti oamenii ca pe lacrimile lui Dumnezeu. Si inca o dovada. DEMNITATEA este SINGURUL lucru pe care il consider egal si de nestrâmbat - in fata lui Dumnezeu -, pentru toti oamenii… Insa stiu, asa cum ai spus, ca avertismentul nu este pentru acel mesaj, ci pentru IDEILE din toate textele mele. Trebuie sa mai facem si o pauza ca sa mai mergem pe la Biserica si dupa aceea poate mai venim iar pe aici sa vedem daca mai exista toleranta pentru idei (din Biserica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Katya

Desigur ca pe Michelle am iubit-o cu multa ardoare, mult mai mult decat te iubesc pe tine Katya. Pentru ca tu stii ca iubirea dintre mine si tine este deja desavârsita intru Hristos, si este o iubire care se declara numai prin “Buna ziua. Te iubesc”. Nu mai are rost sa ne spunem cum ne iubim, amandoi cunoscând puterea iubirii pe care o avem unul pentru celalalt, in Biserica. La fel se intampla si in cazul Danukai, nu gasesc motive sa-i spun cum o iubesc, pentru ca este vorba de aproape aceeasi iubire ca si pentru tine, doar poate putin mai mare. Am mai scris ca sunt foarte obisnuit cu tipul feminin inversunat – cel al sotiei. Deci de aceea Michelle a fost “aleasa” mea, ca am vazut ca fuge cel mai tare de Biserica.

citat: “Danuka chiar ti-a cerut unul aseara si nu i-ai dat”

Sa mai dam fructe din gradina noastra, insa asa cum si tu ai zis, nu prea mai avem, ca mie mi s-au cam terminat; am cheltuit impreuna cu voi toti, cred ca toate posturile si rugaciunile mele pe care le avuseseram adunate. I-as fi dat eu un “castravete”, - asa cum subliniezi cu intelepciune Katya -, Danukai, insa eram in acel moment aflat la “parcela” unde se cresc castravetii incendiari pare-se si desigur nu am vrut sa ii dau din aceia.

Inteleg ca tu crezi ca avertismentul a fost dat pentru … iubire. Interesant, la asta nu ma gândisem.

Mergi la inceput