Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Danuka ,in legatura cu 'nenea popa'. Eu nu neg ca printre preoti sint si popi, sint, peste tot sint lupi in blana de oaie sau mediocri sau orice intelegi tu prin acest 'nenea" , dar daca tot sintem la subiete in care vorbim despre credinta, stiind noi ca preotul e un instrument, un slujitor al Domnului, hai macar la 'nenea' sa renuntam, sa ramina doar "popa".

Sper ca nu te superi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuka30


Asa cum spunea Deceneu trebuie sa am grija ca acest copil sa nu devina un ciudat printr-e copii

"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009


Nu stiu cum de-ai luat tu, din atitea pagini si capitole in care ti-au scris mai multi, exact sfaturile lui Deceneu care traieste in Romania, nu in alta tara, dar e alegerea ta.

Atita vreau sa-ti spun ca tu, daca consideri ca esti crestin, tb sa fii crestin de dimineata pina seara, in sculare si-n culcare, pe dinauntru si pe dinafara, in Romania sau in Japonia samd. Esti sau nu esti.

A fi doar botezat ortodox nu inseamna deloc, nici pe departe, a fi crestin. Crestin e acela care e-n legatura cu Dumnezeu prin rugaciune, mers la spovedanie, mers la biserica duminica de duminica, pus nadejde in Dumnezeu inainte de nadejde-n oameni. Asta inseamna, pe scurt, sa fii crestin.

Nu stiu ce intelegi tu prin fanastism dar, daca cumva ruda ta face toate acestea ce-am zis eu mai sus si-o definesti fanatica, ei bine, persoana nu e fanatica, e doar crestina. Asa cum nici daca iti faci dus zilnic nu te chemi fanatic cu igiena, ci doar curat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Mihai , despre muzica ascultata la maxim sau dansuri
Nu stiu ce spune despre asta Codul Bunelor Maniere al americanilor
Dar cand eu am citit Codul Bunelor Maniere al nostru acolo scria a lipsit de maniere nu este numai cel care face galagie muzica tare etc dar si omul care vine si bate la usa la o Ora tarzie si se ia la cearta cu tine pe tema asta tot un om lipsit de maniere este
Acum nu stiu poate citind Codul Bunelor Maniere al USA te va ajuta sa rezolvi problema
Aceasta Mai repede si sa-I intelegi Mai Bine pe americani??
Nu lua in nume de rau ce am scris este doar o idee care ar trebui sa impace ambele parti ( sa poti si tu asculta muzica care iti place fara a mai fi considerat un ciudat dar si vecinii sa aiba liniste )
Sunt oameni si oameni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@ michelle & rall

Michelle fiindca esti speriata de muzica despre bautura, iti fac dedicatie speciala acest cântec românesc foarte vechi:

http://www.youtube.com/watch?v=IzYT1WcFW9Q

“Astazi beata, mâine-s beata,
Casa mi-e nematurata,
Poimaine m-oi dezbata,
Si casa mi-oi matura.
(…)
Si ma râd vecinele
C-am “baut” gainile!
Am sa-mi “beau” eu si cocosul,
Numai sa-mi traiasca mosul.”

Si apoi acest cântec tot dedicatie pentru tine este; un cântec de la un crestin american protestant cu numele Garth Brooks, despre care sunt foarte sigur ca traind in USA ai auzit:

http://www.youtube.com/watch?v=x0gRzVPMeW0

"Cause I got friends in low places
where the WHISKEY drowns
and the BEER chases my blues away"

Traducerea – cu destula dificultate din cauza specificitatii idiomului anglo-american – in româna:

"Am prieteni cu “relatii”, “sefi” prin “institutii” marunte,
Unde WHISKEY-ul ineaca,
Iar BEREA fugareste, tristetea…”

Cantecul romanesc este radacina iar cantecul american este doar o frunzulita careia nu i se cunoaste radacina de catre americanii protestanti, dar amandoua cantecele sunt despre bautura.

Iar acum citat din mesajul tau:

“ascultind cântece in care se vorbeste de bautura si alte de astea tipic necredinciosilor...nu prea face lauda unui crestin.”

Ai curaj sa spui asta lui Garth Brooks - care e protestant -, ca si multor altor persoane de pe la voi din “biserica”? S-ar supara foarte tare pe tine, deoarece cântecul e foarte fain pentru gusturile lumesti.

Eu nu beau, pur si simplu imi e greata de bauturile tari, nu pot sa le suport, in rest, nu prea imi plac alte bauturi alcoolice. As spune ca beau poate vreo 15 beri si 2-3 pahare cu vin rosu anual. Iar acele 15 beri le beau mai mult vara, când e arsita mare in Texas. Insa muzica imi “place” sa “ascult” sau de fapt, sa studiez, ca multe alte lucruri. Am zis in alta parte ca muzica de dans romaneasca trebuie sa fie data foarte tare pentru cei din familia mea, altfel nu s-ar simti ca dansam sârba “cu foc” - asa cum se cânta intr-una din sârbelelele difuzate din partea mea, categorisite din pacate gresit ca “manele” de catre tine, rall. Daca nu ma crezi ca nu sunt manele, sa vezi si sa auzi pe fata mea, atunci când incepem sa dansam: se face toata numai zâmbete si striga “Sârbaaaaaaaaaa! Tot asa!”. Iar de vecini nu are importanta sa discutam, din moment ce s-au obisnuit si le place deja muzica. In ultima vreme, de cand este program muzical si pe la anumite ore, atunci cand suntem acasa in timpul zilei, vecinii fac ce treburi au pe afara, se uita de departe catre casa mea zâmbind uneori, si asculta si ei si se minuneaza de lucruri nemaiauzite. Trebuie sa subliniez ca aceste lucruri se intampla in USA, o tara fara limba si cultura oficiale. Daca as fi trait in vreo tara cu lege Sharia, as fi facut cu totul altfel. In tara Danukai, Japonia, cred ca tot as fi pus sârbe si multa muzica romaneasca, cel putin prietenilor japonezi.

Dansam si ascultam muzica, pentru ca sa ne bucuram omeneste, altfel fara bucurii omenesti, nu ar mai exista relatii intre oameni. Te asigur ca, daca ii vei pune cantecul semnat de Garth Brooks copilului tau, copilul nu o sa se apuce de baut whiskey si bere. Prin dans si muzica stabilesc anumite relatii cu copilul, insa cum stiu eu mai româneste. Desigur ca muzica si versurile pe care le punem copiilor trebuie alese cu foarte mare grija, insa daca fetita stie si spune “Copiii nu beau vin” si altele asemanatoare, nu vad unde ar fi vreo problema din cauza sârbelor si a altor piese muzicale care fac referire la bautura.

Lucrurile implinite OMENESTE - precum ar fi muzica si bautura si mâncarea din afara Bisericii Ortodoxe - au calitate de “maruntis lumesc” pentru noi in comparatie cu lucrurile implinite DUMNEZEIESTE in Biserica Ortodoxa; de asemenea, lucrurile implinite OMENESTE se afla delimitate de catre lucrurile implinite DUMNEZEIESTE in cadrul credintei ortodoxe, prin faptul ca aceste lucruri sunt foarte diferite intre ele. Pe de alta parte, la protestanti nu exista o precipitare determinata de lucrurile omenesti si de cele dumnezeiesti, ci in "biserica" protestanta totul este la fel ca in lume. Si oamenii, si muzica, si cuvintele, si dumnezeul protestant - un dumnezeu lumesc si fara putere de mântuire. Muzica lui Garth Brooks suna exact la fel ca muzica pe care protestantii o numesc “crestina” iar toate valorile protestantilor sunt valori lumesti, fie ca sunt aflate in lume, fie in “bisericile” protestante.

Am zis ca nu imi plac deloc bauturile tari, insa nici “CEAIURILE” muzicale “crestine” date in linkurile de la tine, michelle, nu pot ca sa le inghit nicidecum. Sunt obisnuit cu “bautura” tare de la Biserica noastra - care a invatat arta cântarilor de la Duhul Sfânt - pentru ca in Biserica Ortodoxa se da muzicii adevaratul sens dumnezeiesc:

http://www.youtube.com/watch?v=XzK5YEVMHn4

http://www.youtube.com/watch?v=or8B1sNEets

Raspundeti macar la o intrebare din mesajele mele anterioare altfel carati-va cu teatrul (neo)protestant... Slugile voastre ne-am legat de bunavoie si cu dragoste, insa noi, “gradinarii” ortodocsi, suntem mai mult decât pregatiti pentru “castravetii” protestanti si de toate alte soiurile, pe care incercati sa ni-i “vindeti” cu nerusinare, in ciuda faptului ca vedeti ca gradina raiului care se afla in Biserica noastra e plina de bunatati si merinde din care noi ne desfatam inaintea voastra - a acelora care va multumiti cu castraveti cruzi -, nu numai ca sa va facem sa priviti cu jind si sa inghititi in sec, ci ca sa veniti cu noi la adevarata masa frateasca ce se pune in Biserica noastra, daca aveti sinceritate fata de oameni si Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

MihaiTexas, astfel de mesaje sunt in totala contradictie cu regulamentul forumului. Daca mai vrei sa ai dreptul de a scrie pe aici, revizuieste-ti atitudinea fata de partenerii de discutie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Laura25

Nu spun decat adevarul si nu cred ca am jignit pe nimeni. Societatea in care traiesc e predominant protestanta si e foarte diferita de cea din Romania iar eu din acest punct de vedere, vorbesc cu românii.

Aproape in fiecare zi, mergem la un parc cu lac si rate si gâste.

Plimbandu-ne pe acolo, trecem si pe lânga o biserica neoprotestanta.
Mesajul pentru care am primit avertismentul este exact in sensul a ceea ce am vazut de afara in seara asta, in aceasta biserica. Nu mint si nu e vina mea ca se vede de afara in biserica. Nu-l vedeam pe pastor sau predicator(i), insa vedeam oamenii gesticuland cu mâinile de parca ar fi impins aerul catre locul unde se afla predicatorul. Asa cum am vazut ca gesticuleaza mimii la teatru. Apoi se ridicau aplaudand cu mainile sus si se asezau pe banci in mod frecvent, ca la un spectacol, auzindu-se galagie chiar de afara de unde eram. Iar folosirea binecunoscutei expresii "a vinde castraveti gradinarului" nu constituie in nici un caz o jignire!

Va rog sa reconsiderati onest si sa ridicati avertismentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lipsa de respect si atacul la adresa userilor de alta religie nu este tolerata pe acest forum. Poti pleca linistit pe alte forumuri unde ideile tale sunt imbratisate si aplaudate. Aici nu este un forum extremist, ci un forum unde se incurajeaza toleranta, bunul simt si schimbul de idei, nu atacuri si jigniri.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Laura25

"Poti pleca linistit pe alte forumuri unde IDEILE tale sunt imbratisate si aplaudate."

Cu tot respectul pe care il port dialogului deschis din partea dvs, va transmit ca pot pleca insa ca nu subscriu la acuzatiile dvs. (repet, NU CRED ca am jignit pe nimeni) in afara de aceea care este foarte clara, adica aceea din mesajul citat mai sus din care reiese ca:

ACEST FORUM NU AGREEAZA... IDEI

idee = termen generic pentru diferite forme ale cunoasterii LOGICE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

MihaiTexas, eu nu vin cu definitii din dex si nu fac analiza pe text. Ce ai spus Mihaelei a fost clar jignitor. Asta e punctul meu de vedere si mi-l mentin. Te rog mai departe sa iei legatura cu administratorii forumului daca te consideri nedreptatit.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Mda... acum ca imi aduci in atentie mai insistent, am recitit si se pare ca ar fi o problema cu acel text. Insa eu iti spun sincer, ca nu mi-am dat seama la momentul scrierii (ca si pana in acest moment) de ce alte conotatii ar mai putea avea intelesul acelui text. Am scris, ca si cum ar zice un om vechi, un proverb - mi s-a si spus ca vorbesc arhaic, nu? - si am gresit crezându-va oameni mai din vechime, adica nestânjeniti de gânduri determinate de sensuri murdare si ispititoare care sunt iscate pe baza informatiilor lipsite de "perdea" si pline de nesimtire pe care suntem fortati sa le primim in ziua de astazi aproape la tot pasul...cred ca la aceste conotatii cel putin spus "dubioase" te referi daca nu ma insel sau chiar nu inteleg pur si simplu la ce te-ai gandit cand mi-ai dat avertismentul? Ca tot nu sunt sigur.

Ca dovada ca sunt nevinovat va spun: cum as putea sa jignesc pe cineva, invitandu-l, in acelasi timp, la masa unde manânc eu?

Multumesc pentru intelegere si cu toata stima va rog sa-mi apreciati sinceritatea si sa ridicati avertismentul. Nu puteti sa ma acuzati ca traiesc devansat din punctul de vedere al timpului. Asa am auzit proverbul in vremea mea, asa l-am spus; imbinat cu o alta analogie referitoare la multimi inegale de legume. Dar o sa fiu mai atent.

Mergi la inceput