Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@michelle

Nu stiu de ce aveam gândul ca te-ai fi nascut in USA si credeam ca nu auzisesi despre ortodoxie inca. Dar am inteles acum ca tu de fapt ai parasit Biserica, si o sa te “las” fara iubire, pentru ca nu stiu ce anume sa iubesc la tine, si de asemenea pentru ca nu se poate in mod normal sa iubesc pe cineva care acum imi provoaca o anume frica. Esti departe de “competenta” mea de mirean ortodox vorbitor de la poarta Bisericii. Eu sunt doar un câine – cum m-a numit cineva - de paza la poarta; ai vazut ca de mine nu treci nicidecum, iar acum eu nu te mai pot ajuta cu alte informatii. Ti-am spus deja tot ce am avut de spus, prin demonstratii foarte simple pe care tu te faci ca nu le intelegi. Numai preotii te mai pot ajuta cu mai multe informatii despre situatia ta, asta in caz ca mai poti fi primita inapoi in Biserica - desi nu cred ca e posibil, din cauza legii bisericesti si din moment ce tu spui ca chiar daca toate bisericile sunt la fel, indiferent de ce se crede si ce nu se crede prin ele, tot simti nevoia sa te muti dintr-una intr-alta.

Citat:
“de aia suntem frati si surori, sa ne ajutam reciproc si sa ne spunem adevarul asa cum este si fara suparare.
Domnul sa fie cu noi si sa ne dea pace in suflet!”

Ti-am mai spus in alte randuri, eu ca ortodox, nu sunt frate cu tine, ca nu avem aceeasi Mama, Biserica si nu-l recunosc pe “Domnul” tau de la care mi-ai adus cuvantul neexplicat “pace”; care nu inteleg la ce foloseste in mod exact, in afara de a-ti face tie un chip fals de "impaciuitor"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@ina.click
Citat:
“(…) simplii credinciosi sa fie ma mult ca michelle si mai putin ca...altii. Stii aia cu gardul si leopardul...uneori un gard vopsit frumos e mai atractiv decat unul cu FERITI, CAINE RAU pe el.”

“Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce nu intra pe usa, în STAULUL OILOR, ci SARE pe aiurea, acela este FUR si TALHAR.”
Sfânta Evanghelie dupa Ioan 10:1

Ceea ce arata ca dintre cele doua optiuni oferite de dvs, se alege totusi, in mod logic, Biserica adevarata - sau STAULUL OILOR, cum este numita de catre Mântuitor – in care sunt multe BOGATII (altfel nu s-ar mai pomeni despre FURI SI TALHARI), si in care in consecinta sunt si CAINI RAI, pusi la "gard" sa pazeasca aceste bogatii, ca sa nu “SARA” lupii, furii si tâlharii si sa rapeasca lâna de aur a oilor din acest staul cu CAINI RAI. E logic ca sa alegeti Biserica dumnezeiasca, cu oi bogate si cu bogatii nenumarate si cu CAINI RAI, iar nu niste pereti goi decorati de cuvinte omenesti convenabile si dulci, intre care se afla o carte in care Dumnezeu nu are unde a se ascunde si nu poate fi tainuit, ci este numai la vedere si omenesc.

Faptul ca scrieti anumite cuvinte prin mesajele voastre, arata faptul ca DUMNEZEU VORBESTE CU MINE, prin voi. Eu m-am gandit mai dinainte de a scrie dvs, la cuvantul “câine”, intr-un context anume (ceva in genul: ce bine ar fi daca ar sta scris cuvantul câine sub numele meu de user), si vad ca a aparut scris. Aici nu pot face demonstratie prea usoara, insa numai v-am spus sa ma credeti. Ina, poate acum intelegi mai bine de ce mi-ai atribuit acel cuvânt: CAINE

======================================
In concluzie, Dumnezeu vorbeste prin voi, cu mine. Asta e cel mai important lucru pe care vreau sa il spun si de care vreau sa va fac constienti, iar din aceasta, reiese ca Dumnezeu vorbeste si prin mine, cu voi. Important este sa gasim cuvintele sau mai degraba, SENSURILE care ii apartin cu adevarat, printr-un exercitiu de logica pura (*). Acesta este un mesaj neutru, insa SENSURILE ADEVARULUI NU SUNT NEUTRE, iar acesta este cel mai important fapt al logicii, pentru cine poate sa il inteleaga.
======================================
(*) nu suntem capabili de logica pura - din moment ce nu putem stapâni o infinitate de sensuri -, ci avem la dispozitie doar o logica “partiala”, a carei capabilitate si putere de creatie de sensuri este foarte limitata in absenta credintei in Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Danuka

Pentru mine tu esti o credincioasa adevarata, din moment ce te-ai gandit ca e important sa apropii copilul de Dumnezeu si te-a macinat acest fapt, si ai vrut sa-ti pastrezi radacinile romanesti si ortodoxe, asa cum ai putut sa le protejezi tu mai bine printre straini, si ai raspuns in mod decisiv acestui subiect chiar din titlu, prin acel cuvant “crestino-ateu” care spune foarte multe despre puterea credintei tale. Sa te ajute Bunul Dumnezeu sa faci o statuie frumoasa, aceea a sufletului copilului tau, si sa-l cresti un întelept, un luptator al lui Hristos, si un locuitor al cetatii cerurilor, adica al Bisericii. Copilul trebuie dus la Biserica neaparat; copilul meu, daca se intâmpla sa nu ajungem din motive serioase in doua duminici consecutive simte imediat lipsa Sfintei Impartasanii si cere sa fie dus la Biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mihai, poti sa zici si asa, ca avertismentul l-ai primit din iubire: iubire nerabdatoare, iubire care n-a mai avut rabdare (si noi stim ce virtute mare e rabdarea (eu una n-am dobindit-o niciodata) cu Michelle si atunci i-ai spus sa plece intr-un mod pe care nu-l pot reproduce( stii tu care, ala cu..carati-va.)

Tu esti un mare iubitor, dar un mai putin mare "strateg": iti fugaresti aleasa si nici nu te asiguri macar ca ea-ti intelege limba! Michelle chiar n-a inteles ce i-ai spus tu (in timp ce mie mi se pare asa clar! ), ar fi trebuit verset cu verset si idee cu idee luata la dezabatut si-n mesaj separat(in loc de mesaje lungi cu nenumarate editari). Acuma, uite ca am pierdut poate sansa de a afla ce intelege ea prin versetul cu staulul si oile care sar pe-alaturi.

Eu recunosc ca n-am atita iubire, adica dintre toti cei care scriem la subiectul acesta, eu cel mai mult te iubesc pe tine. Ar fi trebuit sa ma aplec poate mai mult asupra Danukai, dar eu sint de parere ca, daca esti flamind, participi si tu la cautarea hranei. Nu cred ca Michelle are dreptate cind zice ca Biserica a lasat-o flaminda. Ci cred ca nu i-a fost suficient de foame sa caute (la acel moment). Cam asa e pe la noi la Biserica, sintem co-participanti, n-o sa vina nimeni la usa noastra sa ne cheme sa ne dea hrana si sa ne-arate unde si ce scrie si ce bine ne va fi.

Pe de alta parte, nici cu Biserica noastra nu mi-e rusine, ca drept sa spun e ca ar putea face mai mult, sa educe mai mult, sa cheme lumea la spovedit si sa ne explice ce e cu botezul ala si cu cununia si cu maslul. La noi parca fiecare e cu bucata lui: cutare preot e bun duhovnic, cutare altul e bun la liturghie ( are parintele nostru o slujba de te cutremuri, eu in Ro niciodata n-am asistat la asa ceva), cutare biserica are o strana buna etc.

Totusi f rar am auzit sa zica vreun preot : haideti la marturisit, ca uitati ce inseamna marturisirea. Toti se asteapta ca tu stii ce e aia. M-as astepta la mai multa implicare si la mai mult misionarism. Dar nu e. Si e pacat ca nu e. Si oamenii se obisnuiec cu putin si normal ca atunci cind dau de unul mai inflacarat si mai citit, ii zic poate ca-i ciudat sau fanatic sau mai stiu eu cum. In timp ce la neoprotestanti ai vazut: cu frumosul, cu binisorul, cu vorba buna, cu menajat clientul(credinciosul), cu promisiuni ca te duci direct in rai, ca nu tb decit sa crezi si gata, te-ai mintuit. Eu una ramin uimita de asa ceva, cind stiu pe pielea mea ca, oricita credinta asa avea (n-am decit un pic, dar zic), tot cad in pacat la tot pasul. Cu toata iubirea de Dumnezeu, ca poftim si lacomim la o mincare sau ca invidiem pe vreuna dintre noi ca ce bine-arata si noi nu, ca vedem pe vreunul(vreuna) ce frumos(oasa) e si poate pt o clipa ne imaginam cum o fi in acele brate, ca ne miniem de 100 de ori pe zi si ca ne judecam aproapele la tot pasul, iata pacate care mai de care mai de moarte sau mai strigatoare la cer (nici acuma nu stiu clasificarea exacta) pt care noi,zice Biserica noastra, ar tb sa ne nevoim, sa ne luptam cu noi, nu sa zicem ca simpla credinta ne va mintui.Acuma zi si tu: ce cale sa aleaga un om, una mai grea sau una mai usoara?

Iar am tocat la bureti! Nu stiu dac-o mai tineti minte pe Maria, cea care a venit cu o serie de subiecte vijelioase acum ceva timp. Si ea si-a atribuit la un mom dat o expresie care m-a facut sa rid cu lacrimi si pe care-o folosesc si eu cind ma refer la scrisul(meu) pe forum: a toca la bureti! Chiar ma-ntreaba barbatu-meu cind ma mai vede implicata-n fata ecranului: iar toci bureti?- Numai unul, zic eu. Termin repede. Si de unde!

Dar chiar am terminat de zis, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

mihai, tu esti mai nou pe aici,nu stiu Katya daca isi mai aminteste de mesajele mele mai vechi in care mai povesteam citeceva despre drumul meu spre/in credintza.

Mihai ma judeci pt ca nu ma cunosti...si asa sigur judeci pe multi fara sa te intrebi cine sunt, unde sunt, cum sunt.

cateva cuvinte despre mine... ca sa stii mai bine cu cine stai de vorba inainte de a ma judeca.

Eu m-am nascut in '70 intr-o familie "crestina" tipic romaneasca, am apucat si comunismul si democratia din Rom.
bunica din partea tatalui o vaduva credincioasa pana in maduva oaselor, dar tipic ortodox, care nu a impartasit nimic din credintza ei cu familia...si pe care o intalneam rar, doar in vacantze.

astfel am crescut ducandu-ma la biserica doar de Paste si Craciun, o
Biblie am vazut doar la bunica acasa. tin minte ca intr-o vacantza am inceput sa citesc din ea dar nu am inteles nimic.

Nimeni din familie nu mi-a spus nimic despre religie desi toti erau ortodocsi. Nimeni nu practica decat cate un post in Vinerea mare si nu lucram in zilele de sarbatoare cu cruce cu rosu. Auzeam de pacat dar nu stiam ce este pacat(in afara de a manca, lucra).

Familia mea era tipic romaneasca, cu chefuri, injuraturi si toate alte pacate di Biblie (in afara de crima)...deci care mi-a oferit un ambient departe de a fi considerat crestin.

Ma uitam la calendar exact ca in expresia " te uiti ca pisica in calendar" si nu intelegeam cine erau eceste personaje.

La slujba nu intelegeam ce canta, vorbea si toate ritualurile alea...picturile pe pereti cu diavol si cazane, inghesuiala, mirosurile de tamiie si lumanari imi facea rau.

si cam asta a fost toata experienta mea crestineasca pana la 27 de ani. Nu stiam nimic pentru ca nu era nimeni in jurul meu sa-mi spuna/arate.

Parintii mei au fost parinti buni,prea buni...in sensul ca mereu m-au lasat sa fac ce vreau si sa ma bazez pe instinctele mele...

nu am avut pe nimeni sa ma ghideze pe drumul bun, si nici macar sa mi-l arate...nu am avut pe nimeni care sa fie cu mine...eram acea oaie ratacita prin padure.

venind in America la 27 de ani si incepand o viata de una singura, m-am gasit printre lupi si la marginea prapastiei.

Am ajuns in situatii pentru care nu eram pregatita si in pragul disperarii,la un pas de a-mi lua viatza pentru ca nu mai puteam suporta suferintza zilnica.
Nu imi facea sens ca eu -un om care nu facusem rau nimanui si nu uram pe nimeni, o fire vesela iubitoare...viata sa-mi dea aceasta "palma"...si nu stiam, nu eram pregatita si eram prea fragila pentru a o primi si a nu cadea la pamant.

Nu intru in detalii, dar va pot spune doar ca nu multe persoane trec prin ce am trecut eu si sa mai fie in viata capabil mental sa povesteasca.

atunci am inceput sa ma gindesc la Dumenzeu si am stiut ca doar El ma poate scapa si imi poate alina suferintza si am inceput sa ma rog Lui.
Ma rugam si ma rugam ca nu mai aveam alta solutie.
Apoi viata a inceput sa urmeze un drum pe care nici nu mi-l puteam imagina.Dumnezeu mi-a scos in cale pe sotul meu, un om minunat.
Suferintaz zilnica cu care ma sculam dimineatza incepea sa se diminueze prin rugaciune, lacrimile sa mi se usuce pe obraz si in inima sa se nasca sperantza.

Sotul meu mi-a spus sa merg cu el la biserica crestina unde el mergea de cativa ani. Am inceput sa ascult muzica crestina si sa ascult pastori...sa inteleg si eu cine e acest Dumenzeu carui ma rog.

Am fost si la o biserica ortodoxa, dar acolo lumea se stringea doar pt birfa, sa vada cutare ce a mai facut, unde mai lucreaza si ce masina si-a mai luat...

Acum, analizind situatia...ce trebuia sa fac? sa ma multumesc cu firimiturile minuscule care le primeam duminica de la acea biserica ortodoxa, sau sa ma hranesc din plin de la biserica crestina.

Biserica crestina(o numesc asa pt ca NU conteaza denominatiunea atita timp cat credem in Treime si salvarea si mantuirea vine de la Isus)
Am invatat despre Trinitate, pacat, rugaciune, mantuire, viata crestinului, si mai presus am inceptu sa traiesc dupa aceste invataturi.
Aceasta biserica, care voi-cei dela Biserica ortodoxa o ponegriti mi-a dat invataura si mi-au aratat drumul care sa-l urmez si sa-l cunosc pe Domnul Isus.

Credintza mi-a salvat viata la propriu si m-a schimbat ca persoana.

Am trecut prin multe dar de fiecare data, fara exceptie, Dumenzeu a fost cu mine/cu noi, desfasurind in fatza noastra planul Lui aratindu-ne cine suntem si ce suntem pentru El.

Zilnic inca mai platesc pentru greselile trecutului,dar asta ma face doar sa-mi reamintesc ca Dumnezeu este Cel care m-a scos din 'Egypt", zilnic imi vin lacrimi in ochi, dar Dumenzeu prin Cuvintul Lui mi le sterge, zilnic simt suferintza care imi ia toata vlaga, dar Dumnezeu e cu mine si imi da putere sa merg mai departe, sa sper, sa lupt si sa cred.

Stiu ca m-a creat si ca traiesc cu un motiv anume, sa vorbesc despre Dumnezeu, sa fiu marturie vie a dragostei si puterii Lui.

Acesta a fost drumul meu spre credintza, spre Biserica, spre Dumenzeu.









michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@ina.click
Citat:
“(…) simplii credinciosi sa fie ma mult ca michelle si mai putin ca...altii. Stii aia cu gardul si leopardul...uneori un gard vopsit frumos e mai atractiv decat unul cu FERITI, CAINE RAU pe el.”

“Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce nu intra pe usa, în STAULUL OILOR, ci SARE pe aiurea, acela este FUR si TALHAR.”
Sfânta Evanghelie dupa Ioan 10:1

Ceea ce arata ca dintre cele doua optiuni oferite de dvs, se alege totusi, in mod logic, Biserica adevarata - sau STAULUL OILOR, cum este numita de catre Mântuitor – in care sunt multe BOGATII (altfel nu s-ar mai pomeni despre FURI SI TALHARI), si in care in consecinta sunt si CAINI RAI, pusi la "gard" sa pazeasca aceste bogatii, ca sa nu “SARA” lupii, furii si tâlharii si sa rapeasca lâna de aur a oilor din acest staul cu CAINI RAI. E logic ca sa alegeti Biserica dumnezeiasca, cu oi bogate si cu bogatii nenumarate si cu CAINI RAI, iar nu niste pereti goi decorati de cuvinte omenesti convenabile si dulci, intre care se afla o carte in care Dumnezeu nu are unde a se ascunde si nu poate fi tainuit, ci este numai la vedere si omenesc.

Faptul ca scrieti anumite cuvinte prin mesajele voastre, arata faptul ca DUMNEZEU VORBESTE CU MINE, prin voi. Eu m-am gandit mai dinainte de a scrie dvs, la cuvantul “câine”, intr-un context anume (ceva in genul: ce bine ar fi daca ar sta scris cuvantul câine sub numele meu de user), si vad ca a aparut scris. Aici nu pot face demonstratie prea usoara, insa numai v-am spus sa ma credeti. Ina, poate acum intelegi mai bine de ce mi-ai atribuit acel cuvânt: CAINE

======================================
In concluzie, Dumnezeu vorbeste prin voi, cu mine. Asta e cel mai important lucru pe care vreau sa il spun si de care vreau sa va fac constienti, iar din aceasta, reiese ca Dumnezeu vorbeste si prin mine, cu voi. Important este sa gasim cuvintele sau mai degraba, SENSURILE care ii apartin cu adevarat, printr-un exercitiu de logica pura (*). Acesta este un mesaj neutru, insa SENSURILE ADEVARULUI NU SUNT NEUTRE, iar acesta este cel mai important fapt al logicii, pentru cine poate sa il inteleaga.
======================================
(*) nu suntem capabili de logica pura - din moment ce nu putem stapâni o infinitate de sensuri -, ci avem la dispozitie doar o logica “partiala”, a carei capabilitate si putere de creatie de sensuri este foarte limitata in absenta credintei in Dumnezeu


Mihai nu e de mirare ca nu iti inteleg mesajele, pt ca si pasajele la care faci referire...nu sunt relevante...si fac parte din imaginatia ta bogata.

de ex. in Ioan 10:1 nu e vorba de nici un ciine.
spun asta ca sa stie si Ina.

ca-ti imaginezi tu caini pe langa stina, ca, chiar sunt caini pe linga stini...ca ii crezi tu importanti...asta e altceva...dar Domnul Isus nu i-a gasit importanti sa-i mentioneze aici (nu am studiat daca sunt mentionati in alta parte...).

Mai important a fost de mentionat: usa, oile, pastorul adevarat si tilharii

daca vrei un studiu amplu despre fiecare element in parte sa stii ca pot sa scriu pagini...dar daca tu vii cu elemente din imaginatie...hmmmm. nu mai suntem pe aceeasi lungime de unde.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
In timp ce la neoprotestanti ai vazut: cu frumosul, cu binisorul, cu vorba buna, cu menajat clientul(credinciosul), cu promisiuni ca te duci direct in rai, ca nu tb decit sa crezi si gata, te-ai mintuit. Eu una ramin uimita de asa ceva, cind stiu pe pielea mea ca, oricita credinta asa avea (n-am decit un pic, dar zic), tot cad in pacat la tot pasul. Cu toata iubirea de Dumnezeu, ca poftim si lacomim la o mincare sau ca invidiem pe vreuna dintre noi ca ce bine-arata si noi nu, ca vedem pe vreunul(vreuna) ce frumos(oasa) e si poate pt o clipa ne imaginam cum o fi in acele brate, ca ne miniem de 100 de ori pe zi si ca ne judecam aproapele la tot pasul, iata pacate care mai de care mai de moarte sau mai strigatoare la cer (nici acuma nu stiu clasificarea exacta) pt care noi,zice Biserica noastra, ar tb sa ne nevoim, sa ne luptam cu noi, nu sa zicem ca simpla credinta ne va mintui.Acuma zi si tu: ce cale sa aleaga un om, una mai grea sau una mai usoara?


Katia e mult adevar in ce a spus tu mai sus dar nu e complet.
un crestin stie ca e lupta zilnica, ca te pocaiesti si mantuiesti zilnic...nu ca ai spus o data o rugaciune, ca ti-a spus cineva ca esti mintuit...si gata..ai gasit formula...poti sa-ti vezi de viata ca mai inainte.Pastorii, adevarati pastori cu har spun asta.
Daca nu vedem pacatul din noi, daca nu ne revolta cand pacatuim, daca nu ne schimbam atitudinea, daca nu cautam hrana spirituala inseamna ca nu suntem crestini.

de asta fiecare zi e o noua zi, o zi in care ne putem intoarce la Dumenzeu,indeparta sau apropia.
E cum era cu mana in pustie, cand fiecare trebuia sa iasa afara cu mic cu mare si sa munceasca sa o primeasca si sa o consume.

Dumenzeu nu uraste pacatosii, uraste pacatul si de asta treb sa ne lepadam zilnics izilnic treb sa primim jertfa Domnului Isus si sa ne gaseasca pregatiti ca pe fecioarele cu lampile cu gaz, in momentul in care ne va chema sau va veni la noi sa ne ia.

Domnul Isus ne spune sa ne iubim intre noi, ca sutnem cu toti creati de Dumenzeu, ca sa ne analizam inimile inainte de a analiza pe altii.
De aceea treb sa ne rugam, cum spune un cintec," da-mi Doamne inima dupa inima Ta, sa ma doara ce te doare pe tine, sa iubesc ceea ce iubesti TU"...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

O, Mihai, dar nu te-am facut caine, cel mult, daca tii musai sa faci o analogie mot-a-mot cu o expresie metaforica, te-am facut gard.

Dar dupa cum spuneam, ma retrag de-aici. Michelle, te-am citit si dincolo. Ce sa zic.





Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@Danuka

Pentru mine tu esti o credincioasa adevarata, din moment ce te-ai gandit ca e important sa apropii copilul de Dumnezeu si te-a macinat acest fapt, si ai vrut sa-ti pastrezi radacinile romanesti si ortodoxe, asa cum ai putut sa le protejezi tu mai bine printre straini, si ai raspuns in mod decisiv acestui subiect chiar din titlu, prin acel cuvant “crestino-ateu” care spune foarte multe despre puterea credintei tale. Sa te ajute Bunul Dumnezeu sa faci o statuie frumoasa, aceea a sufletului copilului tau, si sa-l cresti un întelept, un luptator al lui Hristos, si un locuitor al cetatii cerurilor, adica al Bisericii. Copilul trebuie dus la Biserica neaparat; copilul meu, daca se intâmpla sa nu ajungem din motive serioase in doua duminici consecutive simte imediat lipsa Sfintei Impartasanii si cere sa fie dus la Biserica.


te contrazic aici Mihai,( din pacate pt Danuka)chiar daca vorbele tale suna frumos si merg la suflet....sunt neaplicabile in cazul Danukai(sorry)...si chiar o duci in eroare.

un crestin adevarat e ca oaie care isi cunoaste stapinul(pastorul), ii stie glasul , usa, staulul etc...folosesc aceste metafore ref. la mesajul lui Mihai din John 10.

Danuka,esti la inceput. abia acum te gindesti pe ce drum sa o apuci.
asa cum ti-am spus in mesajele mele anterioare...mai inainte de a conduce pe altii, ai grija de tine pe ce drum apuci.pt asta ai nevoie de multa rugaciune, informatie,indrumare.





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Deoarece consider mesajele pline de batjocura si de jigniri (pe care le primesc cu drag in plinul meu - intarindu-ma acestea foarte mult, asa cum ma intaresc si postul si rugaciunea) date de catre ina.click o CAPCANA din moment ce moderatorii nu i-au dat avertisment nici cand m-a “facut” “câine”, nici acum cand sunt "facut" "gard" - un element al lumii noastre care poate fi mult mai usor "jignit" decat poate fi jignita o persoana - tacerea e raspunsul nostru la aceste mesaje.

O sa raspund insa Katyei.

@Katya

Multumesc pentru atentionarea in privinta strategiei. Si tu sa fii foarte atenta:

“(...) nu aruncati MARGARITARELE voastre înaintea PORCILOR (...)”
Sfânta Evanghelie dupa Matei 7:6

Nu mai spune pe aici despre “margaritare”, intelegi tu mai bine la ce se refera pasajul biblic in legatura cu propozitia scrisa de tine care incepe cu: "ca eu de fiecare data... ". Astea sunt DARURI scumpe pe care numai ortodocsii din Biserica le pot intelege si trebuie tinute cu mare grija.

Mergi la inceput