Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit toate postarile, am aruncat doar un ochi, dar am vazut ca m-a citat Lara_C, asa ca-ti raspund 2 vorbe cite am timp sa-ti spun sa stai linistita, copilul sigur ca e botezat, doar ca el va fi intotdeauna in fata Domnului cu acel nume primit la botez, nu cu cel 'civil' sa zic asa.

Imi pare rau si de trauma ta, dar sa stii, Lara( ca te vad 'citita si umblata prin lume"cum se spune)ca parca nu mai e normal ca-n zilele noastre, cind e atita informatie, sa stii despre un botez doar ceva vag de vreun "nene popa"(n-ai zis tu, a zis altcineva si asa se zice cam peste tot) si-un cazan", cind ne expunem copilul la ceva, orice ar fi acela, tb sa ne informam, sa stim ce facem, de ce ne aflam in locul acela, ce semnificatie are,nu?

Si da, am destui copii, slava Domnului, ca am trei! hai ca mai vbim, nu mai pot sta!

Mda..merci de ironia fina...
Pai eu luat legatura cu 'nea popa' cu 6 luni inainte de botez.Mai devreme n-am avut timp ca am fost ocupata cu nasterea, alaptarea si plimbarea ( prin lume ...:))...Apoi am continuta legatura prin tatal meu, fiindca nu eram in ro. Mereu mergea si vb cu popa, mi-a trimis lista de documente si de chestii care tb cumparate, etc.
Ma gandeam ca va fi ok.

Asa cum au spus si fetele mai sus, nu ma gandeam ca boteaza copilul pe alt nume( si eu am fost botezat pe nume strain si nu au fost probleme). Unde exact crezi ca ma puteam interesa de asta??Pe google : care e sansa ca protul x sa imi boteze copilul pe alt nume?

Tocmai ca sunt destul de umblata...nu am mai auzit / vazut asa ceva.
Cu bagatul in cazan - i-am spus de la inceput ca nu vreau si a zis ca nu tb neaparat. Cand a fost sa o boteze ...a trebuit.Unde ma puteam interesa si de asta , te rog? Ce mai puteam sa fac /zic de fata cu toti invitatii?

Iti spun eu care e parerea mea, in Ro preotii nu au bunul simt sa stea de vorba mai indelung cu parintii, sa le explice ce si cum , sa inteleaga anumite dorinte ale paritilor( de ex. nu vreu copilul dezbracat total, vreau mama prezenta in biserica- stiu cazuri in care mama nu a fost lasata-etc). Preotul stie mai bine , tu faci ce ti se spune si taci.
Tin minte ca am vrut sa ii explic ceva popii cam cu o sapt inainte de botez ( referitor la ceritficatul nostru de casatorie) si a zis mai repede ca el n-are timp. Era mult prea tarziu sa anulez totul..
Dar banuiesc ca si de asta ma puteam interesa tot pe google...sau poate prin vreo calatorie....
Dar in fine cum am spus si pe celalt subiect am invatat ceva din experienta asta si al doilea copil nu l-al mai botezat in religia ortodoxa. Religia e ok . Felul cum se poarta popii cu tine nu e.
De copil ma simteam tratata de sus dar ma gandeam ca la maturitate si dupa ceva timp de la revolutie s-au mai schimbat treburile.
Eu una nu mai am 9 ani , am ajuns la o varsta, am invatat , am muncit , sunt o persoana respectata profesional si personal si nu mai aveam de gand sa ma mai las luata de sus si tratata cu sictir de un popa.
Cat despre numlele pe care a fost botezata ...nu o voi striga asa ever. Deci care a fost sensul botezului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Katia,

Nu vreu sa insist si nici sa crezi ca am ceva cu tine ...dar vreau sa adaug ca nu e asa usor sa te interesezi, sa familiarizezi copilul cu biserica / nasii/ obiceiurile cand esti la mii de km distanta cu copil / copii mici care te tin mereu ocupata.
Una e sa stai in Ro si sa treci strada sa mergi la biseric cateva minute in fiecare zi dupa plimbare, duminica la slujba et si alta sa organizezi botezul( nu numai slujba dar si petrecerea, hotelul invitatilor, inchiriere masini, etc) de la mii de km.
Cu atat mai mult popa ar tb sa isi rupa jumatate de ora sa vb cu parintii.( Preoteasa- da femeie- care l-a botezat pe fiul meu a venit de 2 ori acasa sa discutam detaliile si ne-am intalnit si la biserica sa discutam tot - de la ce imnuri vor fi incluse , la ce rugaciuni pt copii preferam pt final, la discursul nasilior, etc).
La noi de ce nu se poate ? Ce le lipseste preotilor sa se poarte mai frumos? Sa iti dea posibilitatea ca botezul sa fie o zi speciala, sa poti sa alegi - in anumite limite bineinteles- cum vrei sa se desfasoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

credintza crestina nu e ca un club la care te inscrii (botezi) sau daca participi frecvent (biserica) esti considerat parte din club.

credinta crestina vine din dorinta de a avea o relatie cu Dumenzeu. Adica, sa-L primesti in viata ta (ZILNIC).

Dar, pt a-l primii in viata ta trebuie sa stii cine e Dumnezeu.
De unde poti afla aceasta info.? Din Biblie.
Deci trebuie sa citesti mai intii Biblia, ca sa vezi in CINE te increzi, cu cine vrei sa intri in relatie...cine vrei sa faca parte din viata Ta.
Deci numai citind si crezind TOT ce scrie in Biblie poti sa-ti faci o idee despre Dumenzeu.
Apoi dorind sa traiesti o viata crestina dupa principile lui Dumenzeu... increzindu-te in ce spune El.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

In situatia mea eu crestina el ateu unul din copii este botezat ortodox cealalta nu este botezata deloc.Nunta am facut-o la ortodocsi. El nu s-a opus cu nimic nici la nunta nici la botez; nu s-a opus si nu se opune si acum daca vreau sa o fac/sa ma fac budista, islamica, iehovista sau orice ii treaba mea nu-l doare capu! Desigur situatia mea e alta acuma(cam separati dar tot impreuna) dar vorbesc de vremurile "bune" cind ne intelegeam nici atunci nu s-a opus cu nimic cum am vrut eu asa am facut nu a avut nici un cuvint de spus in privinta asta.
Revenind la copii: pe cea mare am botezat-o ortodox la insistentele mamei mele nu ca asa am simtit; botez facut in ro, si daca am dat banutii a fost facut cum am vrut, adica fara bagat in cazan si fara dezbracat in pielea goala; totusi m-am ofticat rau de tot ca m-a trimis popa dupa certificat si astfel am pierdut jumate din botez nu m-au asteptat dupa cum mi-a promis.Ma rog ce a fost a fost dar nici mie nu mi s-a zis nimic in legatura cu botezul adica cum se va desfasura etc se vede treaba ca-i o "traditie" sa nu se spuna; cert e ca, copilul se duce la gradinita adventista si este invatat religia adventista, nu ortodoxa; nu exista gradinita ortodoxa si de fapt pt mine religia crestina e religie crestina tot despre dumnezeu si isus invata.
Cu cea de-a 2 a nu am mai botezat-o la insistentele nimanui; nici a mamei nici a preotului nici a nimanui; in primul rind nu am simtit eu ca trebuie sa o botez deocamdata nu am gasit religia in care vreau sa o botez; la ortodocsi am gasit pe cineva care ar fi vrut sa o boteze dar cind am zis ca nu bagat in cazan si nu dezbracat in pielea goala nu am ajuns la numitor comun asa ca am renuntat si in plus nici persoana respectiva nu si-a mai manifestat interesul; intr-un fel am fost multumita pt ca nu simteam ca trebuie sa o botez la ortodocsi;asa ca este deocamdata nebotezata si va fi pina cind voi gasi religia si comunitatea in care sa simt cu adevarat ca vreau.

Dintre religii ma simt atrasa de religia protestanta chiar am fost de citeva ori la biserica lor imi place f mult(cea in lb germana) din pacate ei nu acepta in biserica lor asa nou veniti; si ma simt atrasa de religia mormona de aici, imi plac foarte mult felul lor de a fi se ajuta mult intre ei, imi place modestia lor si pozitivismul lor(acuma nu stiu daca sint false cam ca majoritatea americanilor sau chiar asa sint veritabil) din pacate nu au biserica pe unde stau eu ca aici majoritari is asiaticii si bisericile lor altfel cred ca chiar i-as frecventa din cind incind ori pe unii ori pe altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Revenind la intrebarile Danukai.

Citat:
Intr-e crestinism si ateism sau alte religii voi cum a ti proceda ? Sau cum a ti procedat ?

mai treb sa-ti pui urmatoarele intrebari

ce vrei tu de la religie? de ce o vrei in viata ta?
crestinismul este singura religie care iti spune ca Dumenzeu iti ofera salvarea sufletului tau.
vrei ca sufletul tau sa fie salvat? crestinismul iti spune ca sufletul este etern si in functie de dorinta, alegerea ta.,..dupa moarte va ajunge alaturi de Dumenzeu (Rai) sau fara Dumnezeu(Iad)...nu conteaza ca tu crezi sau nu existenta Rai/Iad...daca Dumnezeu exista, daca Biblia e adevarata... nu exista incertitudine ca si Raiul/Iadul exista.

Tototdata crestinismul iti ofera o viata care daca o traiesti dupa principile lui Dumenzeu, va fi o viata implinita...nu spun fericita, bogatii, si numai bucurii...am spus implinita

Citat:
Cat de mult lasam religia noastra sa ne influenteze copiii rezultati din casatoria mixta ?

pai cat de mult doresti tu ca , copilul tau sa aiba o viata implinita si un suflet mantuit?

Citat:
Miturile crestinismului , crestinismul in zilele noastre ; sa-i zic sau nu ?

tu le consideri mituri? pai cum poti sa crezi in Dumenzeu, cum poti sa crezi ca EL e prezent in viata ta si ca ti-l doresti in viatata...daca crezi ca e doar un mit...o poveste.
Dumnezeu se arata ca e o persoana reala, Dumenzeu a creat pamantul si ne-a creat pe noi, Isus a fost pe pamant-persoana reala...Duhul Sfint ne vorbeste ca o persoana reala.

Zilnic pacatuim...ce se intimpla cu aceste pacate? chiar crezi ca raman neplatite...chiar crezi ca nu se face dreptate.
In Biblie ne spune ca Isus a murit pt pacatele noastre, ca El a platit pentru ele. Vrei ca pacatele tale sa fie sterse in Fata lui Dumenzeu? Atunci va trebui sa crezi in existenta lui Dumenzeu si a Domnului Isus

Citat:
Cand este prea devreme si cand este prea tarziu sa discutam cu copiii nostrii despre religie ? Primul copil in religia mea al doilea copil in religia ta dar cum se vor intelege cei doi copii cand vine vorba de religie ?

in viata nu e vorba de religie e vorba de credintza care o ai/sau nu ai...in Dumenzeu
depinde de tine sa te hotarasti daca vrei sau nu sa crezi cu adevarat...si apoi sa te decizi pe ce drum iti indrepti copilul.
nu ai cum sa-l indrepti pe un drum care nici tu nu-l cunosti.

sunt multe intrebari care trebuie sa ti le pui...si probabil deschizind acest subiect, Dumenzeu iti vorbeste ca e timpul sa te hotarasti.
Vorbeste cu Dumenzeu ca unei persoane reale, roaga-e Lui, cere-i ca sa te ajute sa te hotarasti.
examineaza-ti viata, relatiile cu familia, faptele, gindurile ...puneti intrebari si cauta raspunsuri...asta e tot ce poti sa faci ca sa fi un exemplu pt copilul tau, ca sa il intdrepti pe un drum bun...apoi si el la rindul lui se va decide.
Domnul sa fie cu tine!






michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

msl1,
din cate stiu...mormonii nu sunt crestini.
adica nu cred in Isus-Fiul lui Dumenzeu si salvatorul,mantuitorul sufletelor noastre...si asta e baza credintei crestine.
iti recomand sa cauti sa mergi la orice biserica crestina, nu conteaza prea mult denominatiunea, in opinia mea.
mai ales in situatia ta, ai nevoie de o familie...si sincer iti spun in biserica o poti gasi.
la bisericile crestine americane...esti bine primit...si oricand ai nevoie de un sfat, ajutor ...se gaseste cineva care sa te ajute.

conteaza cand te duci duminica, dupa ce asculti cintecele si [predica sa pleci hranit spiritual...dar cel mai mult conteaza sa realizezi,sa simti nevoia de aceasta hrana.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Danuka,
daca stii engleza sper sa vizionezi aceste filmulete, la fel si sotul tau.

The case for Christ:
http://www.dailymotion.com/video/xjjqjw_the-case-for-christ-part-1-of-2_shortfilms

http://www.dailymotion.com/video/xjkjkv_the-case-for-christ-part-2-of-2_shortfilms#

THE case for faith-lee strobel

http://vimeo.com/15113643

The Case for a Creator:

http://www.youtube.com/watch?v=tYLHxcqJmoM&feature=relmfu



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
Mormoni sint crestini. Cred in isus cristos exact ca alte religii crestine; studiaza biblia si in plus au cartea lui mormon care este mai mult o istorie a acestei religii.Dar tu ce stiai ca sint daca nu crestini?
Multumesc de recomandare dar Nu ma duc la nici o biserica; am fost o data la baptisti si cind mi s-a pus cosul de dat bani sub nas si m-am simtit prost sa nu pun cel putin ca cel din dreapta si stinga, am zis pas; nici la protestanti si nici la mormoni nu mi s-a pus cosul de bani sub nas sa fiu "obligata" sa dau asa ca am zis pas pt baptisti. cu alte religii nu simt ca rezonez.
Cit despre ajutor, imi pare rau sa iti spun ca deocamdata nu am primit nici un ajutor concret de la nici o biserica crestina si am intrat in citeva si am discutat situatia mea; daca nu esti de-a lor nu te ajuta.Clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle,
Mormoni sint crestini. Cred in isus cristos exact ca alte religii crestine; studiaza biblia si in plus au cartea lui mormon care este mai mult o istorie a acestei religii.Dar tu ce stiai ca sint daca nu crestini?
Multumesc de recomandare dar Nu ma duc la nici o biserica; am fost o data la baptisti si cind mi s-a pus cosul de dat bani sub nas si m-am simtit prost sa nu pun cel putin ca cel din dreapta si stinga, am zis pas; nici la protestanti si nici la mormoni nu mi s-a pus cosul de bani sub nas sa fiu "obligata" sa dau asa ca am zis pas pt baptisti. cu alte religii nu simt ca rezonez.
Cit despre ajutor, imi pare rau sa iti spun ca deocamdata nu am primit nici un ajutor concret de la nici o biserica crestina si am intrat in citeva si am discutat situatia mea; daca nu esti de-a lor nu te ajuta.Clar.


despre mormonism poti citi aici
http://www.rcrwebsite.com/mormon.htm

faptul ca ai fost o data la o biserica baptista si nu ti-a placut nu inseamna ca toate sunt la fel.
obiceiul cu "datul" nu trebuie catalogat asa...daca vrei dai, daca nu , nu...nimeni nu te judeca, nu te priveste aiurea....a fost doar in mintea ta.
ce conteaza si daca dai si apoi iti pare rau.
la fel si daca nimeresti intr-o duminica cand se impartaseste...nu toti care sunt acolo sunt credinciosi, nu toti sunt crestini...si nu-i judeca nimeni.

nu trebuie sa cedezi, cauta, roaga-te si Dumnezeu iti va aduce in cale oamenii potriviti si iti va deschide usile de care EL considera ca ai nevoie.
incearca sa te duci la o mega church...acolo sunt mai multe programe de ajutor. dar totul sa stii ca depinde de tine, cat de mult iti doresti sa ai pe Dumenzeu in viata ta.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Lara c, ca eram datoare cu un raspuns, nici vorba de ironie fina, era o mirare spusa pe sleau, pt ca da, dai pe Google care-o sa te trimita pe site-uri ortodoxe si-acolo vezi ca botezul ortodox se face prin intreita scufundare, deci normal ar fi fost sa te astepti ca-ti dezbraca copilul si ti-l afunda intr-un recipient special, fie si cazan daca vrei.

Eu nu vad un botez stricat din ce povestesti (revin mai jos cu numele), botezul e mult si bine efectuat, ce te nemultumeste vad ca e acolo unde zici de petrecere, hotel, inchiriere de masini, sticle de Cola pozate sa vada nu stiu cine nu stiu ce,ca au fotografiat fotografii copilul in fundul gol(am citit ce-ai scris si la sb celalalt al Danukai), deci aspecte care nu tin de taina botezului, aia-i altceva cu petrecerea.

Despre nume. Sigur ca parintii aleg numele, iar Biserica recomanda ca acesta sa fie un nume de sfint pe cit posibil si sa mai fie si unul singur, deci un sg prenume. Sint deci recomandari, nu obligatii. Totusi, uite ca eu am intilnit nu in Ro, ci aici la Montreal, un caz oarecum ca al tau : parintii au pus copilului un nume mai putin obisnuit ( nu e vorba ca nu era de sfint, nici pomeneala), si parintele le-a propus sa-i puna alt nume de botez si ei au fost de acord, deci pe copil il cheama-n acte cumva si la botez e altcumva, e aiurea, stiu. Ce pot sa-ti spun e ca un preot in gen e cunoscut pt "fixurile" lui daca le are (asa cum le avem fiecare) si poate ca ar fi putut fi prevenit acest incident regretabil , iar daca chiar a fost total imprevizibil, nu stiu ce sens o fi in asta, de ce sa se numeasca copilul tau altfel, poate preotul i-a dat un nume de sfint ce-l va ocroti cindva (si poate e chiar un nume frumos), incearca sa vezi si partea pozitiva a faptului daca si-asa nu-l mai poti schimba.

In rest, e-adevarat ca preotii la noi nu ofera consultatii(sau poate o fac, nu stiu, ca n-am cerut),dar in schimb ne putem informa noi.Oricum,imi pare rau ca ai trecut prin asta, iti doresc numai experiente frumoase pe viitor!

-edit ca mi-am adus aminte ca am mai auzit de cazuri cind la botez copilul a primit inca un nume pe linga cel din acte, ca de ex numele nasului
-(daca vrei, poti sa-mi spui pe pm numele fetei tale pus de preot, m-ai facut curioasa, numai daca vrei, desigur, si nu ma supar daca n-o faci)

Mergi la inceput