Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Pai eu din cate stiu,daca esti botezat la ortodocsi,esti ortodox,daca esti botezat la catolici,esti catolic si tot asa.
Asta pana va fi adult si va putea decide el daca trece la alta religie sau devine ateu.
Dar stii cum e,daca tu dai vina pe trauma aceea si nu il mai duci la biserica,nu ii povestesti de Doamne-Doamne,nu faceti rugaciuni impreuna,etc,normal ca cel mic nu va cunoaste nici o religie si poti sa ii spui tu la x ani ca e ortodox(de exemplu),daca el nu a cunoscut nici o religie va fi tot una pentru el.
Intrebai mai sus de la ce varsta ii povestim copilului despre Doamne-Doamne..Nu stiu alti parinti cum au procedat dar noi inca dinainte sa fie nascut faceam rugaciuni cu mana pe burtica,ii spuneam de ce facem rugaciuni,etc.Dupa ce s-a nascut in loc de un cantecel de leagan de multe ori ii spuneam o rugaciune.Acum,la 2 ani si 2 luni nu se culca si nu mananca fara sa se aseze in genunchi si sa tina manutele impreunate in semn de rugaciune si ma pune sa ii spun rugaciuni.Isi face singur cruce.
Niciodata nu l-am presat sa faca asta,nu i-am impreunat niciodata manutele zicand 'Asa faci!',el face ceea ce vede la noi.
Nu cred ca intelege el prea multe legate de religie la varsta lui dar ma bucur ca i-am dat un exemplu pe care eu in consider bun.Ca mai tarziu va alege alta religie sau va deveni ateu,e complet alegerea sa si eu ca o mama buna si iubitoare am sa il sprijin in alegerea facuta.

Legat de mersul la biserica..Nici noi nu avem biserica romaneasca atat de aproape si nu mergem prea des dar cred ca o rugaciune e bine primita si daca nu e trimisa spre cer din Sfanta Biserica.Poti sa te rogi si de acasa,si din parc,si din masina,oriunde ai fi.

De botezat l-am botezat la aproape 2 luni.A fost scufundat in apa,a scos un mic tipat cand l-a scos parintele din apa si atata tot.In rest a fost foarte cumintel.Ba chiar botezul l-a linistit foarte mult! Inainte de botez era agitat,plangea mereu.Apoi nici nu am mai stiut ca am bebelus mic in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Stefi, daca esti botezat fie catolic, fie ortodox, fie protestant, esti crestin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Despre botez, intii m-am enervat, pe urma, cind am vazut ca ti-ai asumat vina, m-am calmat! Trebuia intii sa-i explici copilului ce-o sa se-ntimple. Da, stiu ca avea 1 an si 8 luni, dar totusi sa-i fi spus. Apoi sa-l fi familiarizat cu nasii, cu biserica, cu preotul, sa fi simulat cite-un pleosc in cadita de baie de citeva ori , pe cind daca l-ai dus direct acolo si cu lume multa te pomenesti.. Si sa fi impus o prezenta la eveniment cit ma redusa date fiind circumstantele:virsta copilului, mediu nou, oameni necunoscuti. Sint sigura ca nasii, tu ca mama tinindu-l de minuta si preotul ar fi fost de ajuns ca participanti la actul religios si pe urma n-aveati decit sa va reuniti la petrecere, dar daca v-oti fi adunat cu mic cu mare in jurul copilului si da-i cu poze si cu figuri ingrozite si mai ales tu, ca mama ce zici ca te-ai aratat neputincioasa, ce sa mai zic. Nu mai zic nimic, ma duc sa ma culc, noapte buna!


Nu stiu cum a fost in cazul Danukai , dar mie nu mi-a explicat preotul cum va fi ceremonia. Stiam eu ceva de cazan dar mi-a spus sa nu imi fac griji ca nu e neaparat sa o bage toata in cazan.
Nu mi-a spus nici ca o va boteza pe alt nume ( asta ma enerveaza cel mai tare...e botezata sau nu daca a fost botezata pe alt nume??)

Eu nu am mai fost la alt botez ( inafara de al meu ...cand culmea popa nu a avut probleme sa ma boteze cu nume strain...acum 3o de ani...)
Deci nu am avut ce sa explic la randul meu fetitei ( care era mai mica decat baiatul Danukai la vremea respectiva si nu ar fi inteles oricum). Traind in strainatate nu a m putut sa o familiarizez cu nasii/ biserica etc. De abia am familiarizat-o cu parintii mei....
Cat despre pleoscul din cadita...nu stiu daca ai copii...eu am doi si pe la varsta de 8-12 luni amandoi au urat apa...fetiat cel mai mult dar pana si baiatul care a iubit apa de cand s-a nascut pe la varsta asta a urat apa...Si cam asa mi-au spsu toate cunostiintele mele cu copii. Da, la un an jumatate copilul Dabnukai era mai mare, dar aici vb (si)la general nu doar despre copilul ei.

Si da, si eu dupa 3 ani de la botezul fetei sunt f suparata si foarte frustrata de cum au decurs lucrurile. Pt ca mi-a stricat botezul copilului, putinul timp pe care il petrec cu familia extinsa din Romania etc. Si voi fi furioasa mult timp de acum incolo. Ca nu popa ala s-a chinuit cu fata mea ( sa o nasca , sa aiba grija de ea fara mama /socra cum aveti voi aproape toate)ca sa aiba tupeul sa o boteze pe alt nume . Ok??
Depre botezatul copilului pe alt nume , ce parere ai? Asa zice religia ortodoxa???

Danuk...eu zic sa ii explici baiatului tau despre Doamne Doamne, sa il inveti inger ingerasul meu, sa ii povestesti ca asta e religia lui mami si ca si el a fost botezat etc. Sunt carticele / articole care sa te ajute pe net.
Noi avem un copil ortodox si unul anglican si ii vom creste la fel. Stiu ca e mai usor in cazul meu pt ca sunt amandoua denominatii crestine, dar la urma urmei copilul va alege sa fie ce vrea el ...sau sa ia ce e mai bun de la amndoua religiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Off-topic: Cum adica a fost botezat cu alt nume? Amandoi copii mei au cate un nume mai "strain" insa nu am auzit niciun comentariu din partea preotilor la botez si nici nu a schimbat numele in timpul botezului.
Socrul meu avea insa trei prenume, 2 din certificat si al treilea de botez. Numele de botez il foloseau cei din familie sau prietenii foarte apropiati iar pe cel din certificat il foloseau "cunostintele".


Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

si baiatul meu are nume irlandez si e botezat ortodox de preot roman

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

1. crtistoiu are dreptate. suntem crestini,de diferite confesiuni:ortodoxa,catolica, protestanta.
2. preotul ii pune nume de sfant doar la propunerea nasilor, parintilor.
3. a-i vorbi copilului despre Dumnezeu inseamna a-i oferi un imens ajutor atunci cand este singur si nu are pe nimeni alaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Stefi, daca esti botezat fie catolic, fie ortodox, fie protestant, esti crestin.


Total de acord! Dar nu-i totuna sa fi ortodox sau catolic,de exemplu.Eu vroiam sa spun ca daca copilul a fost botezat in religia ortodoxa(de exemplu),e ortodox.Cel putin pana devine adult si poate alege alta religie sau confesiune sau devine ateu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

N-am citit toate postarile, am aruncat doar un ochi, dar am vazut ca m-a citat Lara_C, asa ca-ti raspund 2 vorbe cite am timp sa-ti spun sa stai linistita, copilul sigur ca e botezat, doar ca el va fi intotdeauna in fata Domnului cu acel nume primit la botez, nu cu cel 'civil' sa zic asa.

Imi pare rau si de trauma ta, dar sa stii, Lara( ca te vad 'citita si umblata prin lume"cum se spune)ca parca nu mai e normal ca-n zilele noastre, cind e atita informatie, sa stii despre un botez doar ceva vag de vreun "nene popa"(n-ai zis tu, a zis altcineva si asa se zice cam peste tot) si-un cazan", cind ne expunem copilul la ceva, orice ar fi acela, tb sa ne informam, sa stim ce facem, de ce ne aflam in locul acela, ce semnificatie are,nu?

Si da, am destui copii, slava Domnului, ca am trei! hai ca mai vbim, nu mai pot sta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Doar o vorba si despre prima parte din postarea ta initiala.
Intrebi ce-o sa-i spui copilului daca te-o intreba ce e el dpdv religios. Pai noi sa stim? Daca tu ai avea credinta, acest subiect nici n-ar exista, ai da-o firesc si copilului, ai sti deja ce si cum sa faci, nu e o reteta, nu se invata. Deci copilul nu cred c-o sa te-ntrebe despre vreo credinta decit daca o sa vada vreuna in preajma lui, daca nu, stai linistita ca n-o sa te-ntrebe, o sa traiasca si fara.

Ai fost intrebata despre practica ta religioasa si ai zis ca sa revenim la copil, dar nu putem reveni la copil pina nu-ti lamuresti intii tu ce e pt tine credinta, abia pe urma o sa stii daca are sau nu legatura cu copilul. Raspunsurile sint la tine, mai vorbim.

de acord cu Katya!

esti tu pregatita sa il cresti crestineste? respectand toate canoanele? nu. Din ce scrii se vede ca amandoi sunteti atei
atunci unde e problema?

probabil copilul isi va alege calea mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

good point, Maru. Daca tu nu esti crestin practicant, de ce trebuie sa iti asumi rolul asta pentru a trnasforma copilul in ceva? Adica e oarecum fals.

facand o paralela f "laica" as intreba: daca tu nu crezi in empatie, ti-ai invata copilul sa fie empatic? si ai putea?

eu cred ca niste trairi si credinte trebuie sa fie autentice ca sa le poti transmite copiiilor in mod real.

Mergi la inceput