Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Chris 27 , ce scrii tu acolo sint slabiciuni omenesti(oamenii de care zici ca se pun pe primul plan), apucaturi mai urite (goana dupa apa sfintita), obiceiuri transmise gresit (vezi pomenile), dar nu au legatura cu credinta. Eu nu vreau sa te conving de nimic, mi se pare doar pacat sa te indepartezi de Dumnezeu numai pt ca te dezamagesc oamenii. Iti doresc sa-ti gasesti calea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Fetele am revenit si eu ! Lara c imi pare rau pentru ceea ce s-a intamplat si te înteleg cand vi dupa atata timp in Romania esti naucita de-abia reusesti sa ti revii fusul orar oamenii de aici oamenii de acolo mancarea totul ti se pare ciudat si dureaza ceva timp pana faci diferenta aici Romania acolo XYZ .
Katya am zis ca "lasandu-ma deoparte pe mine" ca sa nu mai lungesc vorba nu ca am ceva de ascuns . Iar nu degeaba am zis eu crestinismul in zilele noastre referitor la ceea ce zice si Lara c pentru ca vremurile s-au schimbat etc mai avem si noi anumite "pretentii " ca nu mai suntem pe vremea cand etc si etc erau normale . Daca Lara c nu a fost de acord cu goliciunea si pe langa si fotografiatul in pielea goala iar eu cu dezbracatul dintr-o data , zvarlitul in cazan si ca nu mi-a fost permis una si alta ca asa se face nu inseamna nimic altceva decat ca totusi noi suntem parintii .
Iar in zilele noastre fara sa iesim din cuvantul Domnului si fara sa necajim parintii si copiii in cauza cred ca acest eveniment se poate desfasura destul de frumos ; un pic de confort copiilor si parintilor un pic de intimitate oferita si niste intelegeri in ambele parti in cauza nu cred ca ar dauna crestinismului .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

unele chestii mai au legatura si cu fixurile preotilor.
Apoi vin si eu cu întrebarea : Unde s-a botezat Domnul Isus Hristos ? In ce ? In cazan in oala ? De argint de aur ? Nu
El s-a botezat in apa Iordanului si nu era copil ai nu cred ca sta in rau in cazan si cred eu ca era in bustul si in capul gol nu dezbracat complet si nu cred ca a fost scufundat in rau de catre Ioan Botezatorul eu cred ca i s a turnat un pic de apa in cap .
Asa eu am crezut ca fiul meu fiind maricel i se va turna in cap apa sfintita de 3 ori ( In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh ) si gata . Acum sa nu facem confuzie una e sa te superi pe nenea popa si babutele cu supersitiile lor si alta e sa te superi pe tot ce inseamna biserica Dumnezeu si crestinism .
Eu sunt cea suparata pe mine pe babute si pe nenea popa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Ca nu m-am gandit nu m-am interesat am sa va spun de ce
Cand am plecat de aici din Japonia cu fiul meu pe langa dezastrul de la Fukushima bunica mea avea zilele numarate si ma grabeam sa ajung la ea ca sa apuce
Sa si vada stranepotul inainte de a parasi aceasta lume. Cu gandul la sotul meu ramas in Japonia bunica copilul care s-a imbolnavit ( o forma de pneumonie) ulterior decesul bunicii mele cu doua zile inainte de ziua planuita sa o vizitez si la doua saptamani dupa inmormantarea bunicii mele care m-a crescut am facut botezul . Eu eram trista suparata cu mintea incetosata si ultimul lucru la care m#259; gandeam era botezul. Am spus vroiam sa-botez mai tarziu atunci nu eram pregatita dar la indemnul celor mai in varsta si la auzul acelor vorbe "Copilul tau este necurat" copilul tau il are pe necuratul in el e murdar patat Spurcat prin spurcaciunea voastra ca l-ati conceput " mi s-a urcat sangele in cap si mi au venit mie toti dracusorii ; i-am iertat pe toti si nu am zis nimic am pus-o
Pe bunica intr-un coltisor in inima mea si am mers inainte cu botezul in cateva zile s a aranjat totul cu biserica nu eu s au ocupat nasii nu era timp de teste si detalii ne am intalnit la biserica si acolo pe loc am vazut ce si cum si cand am ca vin si straini si alti bebelusi am inteles ca nu eram numai noi si ca s au botezat vreo 10 copii in acelasi timp doar ca erau bagati pe rand in cazan . Al meu era singurul strain ( jumate japonez) cel mai mare ca varsta a fost cel mai speriat si cel mai plangacios si o cunostea deja pe nasa pe atunci intelegea doar ( mami , tati, baie , papa )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

“BOTEZUL lui Ioan era din cer sau de la oameni?”
Sf. Evanghelie dupa Luca 20:4

“BOTEZUL lui Ioan din cer a fost, sau de la oameni? Raspundeti-Mi!”
Sf. Evanghelie dupa Marcu 11:30

Fiindca se discuta cu aparenta certitudine si siguranta despre BOTEZURI si SCRIPTURI: stie cineva sa raspunda la intrebarea lui Dumnezeu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Mihai , Multumesc pentru ceea ce mi-Ai scris mie si lui Katya foarte frumos
Se vede ca citesti foarte mult si deci te documentezi foarte bine
Nu inteleg ce ai in vedere cu intrebarea
Mai Bine zis nu inteleg intrebarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Fetele care mi-ati raspuns va multumesc foarte mult
Scuze pentru greselile de exprimare
Cu miturile crestinismului am avut
In vedere acele "superstitii "sau acele se zice ca " ale oamenilor mai in varsta
Dau exemple din intamplarile mele din copilarie si din cele auzite de la batrani
/ca parte femeiasca daca intri in altar mori sau patesti ceva grav ; te blesteama Dumnezeu
Daca mananci in picioare plange Maica Domnului
Daca esti porc la masa ( pe-o parte mananci pe o parte tragi vanturi) vs daca esti porc la masa inseamna ca esti lipsit de maniere

Copiii care trag vanturi la masa vine noaptea
Necuratul si iiia ii taraste prin toti maracinii din padure dupa care il arunca in "fundul iadului"
Copiii care dracuiesc mancarea trebuie sa faca matanii pentru iertare si sa nu mai manance in ziua respectiva mancarea care a dat o necuratului ca acum e a lui el o stapaneste
Cine rade si vorbeste in biserica L a adus pe necuratul cu el in biserica
Mana stanga e a necuratului mana dreapta e a Domnului
Oriunde am merge pe umarul stang mereu ne insoteste necuratul si ne sopteste la ureche sa Facem lucruri rele iar pe umarul drept este Ingerul bun care plange cand Facem ceva rau si ne roaga sa nu Facem ce zice necuratul
Daca dormi dezbracat ; in bustul gol noaptea ingerul tau se sperie de goliciunea ta si se ascunde neputand sa te priveasca nu poate nici sa te ocroteasca iar necuratul isi face aparitia si ti aduce vise neplacute
Etc etc si multe alte lucruri eu asa am fost crescuta cu "miturile astea " si spun mit pentru ca eu nu am gasit in Biblie sau in vre-o carte bisericeasca aceste lucruri pe care le am mentionat mai sus


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

DESPRE BOTEZ

S-a recomandat prin câteva scrieri de la acest subiect, ca sa citim Sfintele Scripturi, iar eu asa am inteles din recomandare: ca dupa ce facem asta, nu ne-ar mai trebui nimic altceva pentru ca sa-L intelegem pe Dumnezeu asa cum se cuvine; ca nu mai poate fi scris nici un alt cuvant dumnezeiesc in afara acestei carti numita Biblie; si ca limitandu-l pe Dumnezeu la un numar X de caractere si cuvinte din aceasta carte - numarul finit de cuvinte aflate in Biblie -, in acest fel, o sa indeplinim pe toate cele cerute de catre Dumnezeu de la noi.

Deci asa cum am fost sfatuit de catre unele persoane care discuta, (si care sustin ca nu exista alte texte cu adevarat dumnezeiesti, in afara de Biblie – o carte compusa si denumita si emisa in original de catre Biserica Ortodoxa), m-am gandit si eu sa citesc – din nou – aceasta “faimoasa” carte - considerata atotcuprinzatoare a lui Dumnezeu de catre unii -, nimerind tocmai la una din intrebarile lui Dumnezeu. Nu stiu inca raspunsul la aceasta intrebare, si asa cum zici si tu Danuka, nici eu nu o inteleg complet, deci nu as avea in "vedere" prea multe lucruri deocamdata; stiu insa ca intrebarea ne trimite cu gandul la concepte foarte grele (importante), si acolo speram sa ajungem si noi cu intelegerea credintei ortodoxe si cu ajutorul lui Dumnezeu, prin aceasta “tema” de gandire, ca sa nu ne mai indoim si sa nu ne mai tot intrebam, una, alta, despre ce inseamna si cum se face, cu adevarat, un botez.

Spre deosebire de oamenii care citesc si sfatuiesc sa citim BIBLIA ca pe - stiu si eu - scrierile de bascalie existentiala ale lui Coelho, sau cele ale lui Gigi Marchez - acela cu “Dragostea in timpul holerei” - , sau ca pe niste scrieri ale lui C Bronte, R M Rilke etc sau … poate ale autorului poeziei “Catzelus cu parul cret”, noi crestinii ortodocsi judecând despre BIBLIE in mod logic si mai ales prin credinta, emitem ca:

Exista DIFERITE niveluri de INTELEGERE, pentru DIFERITE scrieri. O anumita scriere NU este egala in intelegere cu alte scrieri, la fel cum si un cititor nu este egal in intelegere cu alti cititori.

Aceste inegalitati nesatisfacute reprezinta cauzele NEINTELEGERII, cauzele disputelor si cauzele razboaielor; cauzele mortii. Iar in baza a ceea ce am scris putin mai inainte, putem sa dezvaluim insasi o ierarhie, a intelegerilor. Pe undeva la baza (primul nivel, cel mai simplu de inteles) acestei ierarhii se gaseste sensul informatiei/intelegerea specifica, din poezia “Catzelus cu parul cret/Fura rata din cotet etc” impreuna cu alte intelegeri din corpuri informationale similare din punctul de vedere al usurintei de a le intelege – deci in mod foarte direct; nu se afla nimic neclar, printre cele ce constituie aceasta baza a ierarhiei intelegerilor. Intelegem clar despre ratza ca este rapita de catre catzelus, si nu avem nevoie sa iscam vreo vijelie de ganduri când avem de a face cu baza ierarhiei intelegerilor, care contine toate legaturile directe, bine definite - datorita simplitatii - si intelese direct, dintre ganduri si realitatea aflata in afara acestora.

Dupa acest prim nivel al ierarhiei se gaseste intelegerea (partiala) determinata de intrebari lumesti.

Pe urmatorul nivel se gaseste intelegerea (completa) determinata de intrebari lumesti.

La nivelul si mai urmator al ierarhiei se gaseste intelegerea (partiala) determinata de intrebari dumnezeiesti.

Iar la cel mai inalt nivel al ierarhiei intelegerilor se afla intelegerea (completa) determinata de intrebari dumnezeiesti.

Este de notat ca, intelegerea (dumnezeiasca, ca si cea lumeasca) nu poate exista daca nu avem vointa ca sa punem INTREBARI.

Acesta este spectrul intelegerii omenesti (ale carui nivele superioare sunt negate de catre persoanele atee), iar persoanele de DIFERITE credinte si necredinte aflate – pe pozitii diferite, mai sus sau mai jos – la un anume nivel al ierarhiei intelegerilor, creeaza si transmit intelegeri bazate pe corpuri informationale numite carti/scrieri/articole/etc., care desigur, provin de pe o pozitie sau alta, de la aceeasi ierarhie, a intelegerilor. Ceea ce demonstreaza ca o intelegere de la un anumit nivel nu poate genera numai prin ea insasi, o intelegere la un nivel superior. Ceea ce arata ca nivelurile SUPERIOARE (dumnezeiesti) sunt compatibile cu intelegerea NUMAI prin intermediul CREDINTEI drepte in Dumnezeu. Omul a fost creat in mod capabil de catre Dumnezeu, pentru a parcurge intreaga ierarhie - prin cunoastere dar si prin credinta in El - pâna la cel mai inalt nivel, care cuprinde toate celelalte niveluri si deci si pe cel de mai inainte, care cuprinde la rândul sau celelalte niveluri care sunt aflate pe pozitiile inferioare ale ierarhiei deci si pe cel de dinainte de acesta, etc. Persoanele atee nu au volumul de cunoastere necesar determinarii vointei de a da importanta celor doua niveluri superioare (dumnezeiesti) ale ierarhiei intelegerii - pe care oricine are capabilitatea sa o cuprinda integral, prin acordul sau de intelegere cu Biserica Lui Dumnezeu. Iar oamenii care apartin altor biserici si pe care nu-i intereseaza altceva cu privire la Dumnezeu in afara numai a unei colectii de texte numita Biblie, isi neaga capabilitatea de a cuprinde ultimul nivel al ierarhiei, pe care nu il mai pot intui numai pe baza informatiilor aflate in aceasta carte, asa cum procedeaza in cazul intelegerii (partiale) de la nivelul anterior.

Intelegerile PARTIALE din ierarhie sunt numite in acest mod, partiale, deoarece in aceste cazuri nu toate elementele informationale care ar fi necesare unei INTELEGERI complete sunt prezente; informatiile sunt INCOMPLETE si trebuie sa aflam intelegere cu ajutorul ALTOR informatii, aflate in alta parte. “Botezul lui Ioan era din cer sau de la oameni?”. Nu avem toate informatiile necesare ca sa raspundem. De unde (Dumnezeu) sa stim? Am asteptat destul de mult si cu rabdare raspunsul la intrebare de la cei care sustin ca Biblia este unicul lucru necesar pentru a indeplini voia lui Dumnezeu; fiindca nu a raspuns nici una dintre persoanele care se afla in posesia Bibliei in afara Bisericii -, deducem ca Dumnezeul Bibliei este un Dumnezeu INCOMPLET, cel putin pentru aceste persoane. Postulam logic si fara echivoc, in acest sens:

DUMNEZEUL (citit si "inteles" numai) din BIBLIE ESTE un DUMNEZEU INCOMPLET si FINIT

fapt care se arata chiar si in Biblie, in mai multe locuri decat acesta:

“Si alergând Filip l-a auzit citind pe proorocul Isaia, Si i-a zis: ÎNTELEGI, oare, ce CITESTI?
Iar el a zis: Cum as putea sa INTELEG, daca NU MA VA CALAUZI cineva? Si a rugat pe Filip sa se urce si sa sada cu el.”
Faptele Sfintilor Apostoli 8:30-31

Ceea ce arata ca textele din Biblie pot fi intelese NUMAI cu indrumare de la Biserica intemeiata de Apostoli, prin citirea tâlcuirilor Sfintilor Parinti, si ca in nici un caz nu le putem intelege in baza opiniilor personale emise din afara Bisericii Ortodoxe, precum suntem indrumati la tot pasul de catre oamenii care au inteles GRESIT Biblia si o considera datatoare de Dumnezeu, citind-o pe aceasta, fara indrumarea Bisericii. Insa acest lucru - anume ca Biblia nu este un text care sa poata sa fie “jucaria” oricui il citeste - ar trebui sa-l intuim macar, prin ierarhia intelegerilor care este atat de vasta si plina de necunoastere.

“Botezul lui Ioan era din cer sau de la oameni?”

Aflam din aceasta intrebare ca exista doua botezuri, unul DIN CER, iar celalalt DE LA OAMENI.

Desigur ca Botezul pe care il propovaduia Ioan, era botez din cer:

“Si în zilele acelea, Iisus a venit din Nazaretul Galileii si s-a BOTEZAT în Iordan, de catre IOAN. Si INDATA, iesind din apa, a vazut CERURILE deschise si Duhul ca un porumbel coborându-Se peste El.”
Sfânta Evanghelie dupa Marcu 1:9-10

La fel se vede si din informatiile urmatoare: Botezul lui Ioan era botez din cer:

"Iar un iudeu, cu numele Apollo, alexandrin de neam, barbat iscusit la cuvânt, puternic fiind în Scripturi, a sosit la Efes. Acesta era învatat în calea Domnului si, arzând cu duhul, graia si învata DREPT cele despre Iisus, cunoscând NUMAI botezul lui Ioan."
Faptele Sfintilor Apostoli
18:24-25

Desigur ca botezul lui Ioan era si botez de la oameni, fiind botez cu apa, iar Ioan fiind un om - desi nu un om ca ceilalti oameni.

Deci, raspunsul final. Botezul lui Ioan era SI din cer SI de la oameni, botezându-se cele DOUA firi ale Fiului Lui Dumnezeu - firea cereasca si firea omeneasca; si asa trebuie sa fie si botezul fiecaruia dintre noi, caci natura botezului este compusa, dupa cum vedem, din doua elemente: botezul cu apa si botezul din cer.

La ce ne ajuta aflarea acestui raspuns? Pe langa faptul ca ne face sa intelegem mai mult cât de complicata este Taina Botezului si cum trebuie aceasta Taina respectata - pe deplin -, ne poate indrepta in acelasi fel, si catre toate elementele sale componente, pe care le aflam din Traditia Apostoleasca. Tripla afundare, binecuvantarea apei Botezului si a untdelemnului Ungerii care este folosit pentru a semnifica “punerea mâinilor”, binecuvantarea celui ce se boteaza, lepadarea de satana si ingerii lui etc., toate aceste elemente care sunt prezente numai in Biserica noastra, sunt descrise in SFINTELE CANOANE si alte scrieri/predanisiri date Bisericii de catre Apostoli, iar Biserica a pastrat traditia si scrierile nealterate pentru noi având continuitate de la Apostoli, in pofida interventiilor - din afara, dar cateodata si din interior - intru schimbare, ale diferitelor persoane si biserici care au atacat-O de-a lungul timpului.

Toate celelalte botezuri - facute afara din Biserica Ortodoxa sau facute in mod necanonic, prin turnarea de apa in cap in loc de tripla afundare etc. – sunt botezuri “DE LA OAMENI”, iar botezurile facute in Biserica Ortodoxa, dupa traditie si dupa canoane sunt botezuri si de la oameni si din cer, precum botezul lui Ioan, dupa cum vedem:

“ (…) barbati si femei se botezau (…)
Iar apostolii din Ierusalim, auzind ca Samaria a primit cuvântul lui Dumnezeu, au trimis la ei pe Petru si pe Ioan, care s-au RUGAT pentru ei, ca sa PRIMEASCA Duhul Sfânt.
Caci NU Se pogorâse înca peste nici unul dintre ei, ci erau NUMAI BOTEZATI”
Faptele Sfintilor Apostoli 8:12-16

Aceste informatii arata ca botezul cu apa facut oriunde in afara Bisericii (fara rugaciune si procesiune dupa Traditia Apostoleasca) nu daruieste Duhul Sfant celui “botezat” si ca acest botez din afara Bisericii este botez "de la oameni". Sa nu se boteze ca la Carte - sau cu botezul "de la oameni" -, ci ca la Traditie (ortodoxa), dupa canoane, cu tripla afundare si absolut tot ce trebuieste, ca sa fie acest Botez intocmai ca al lui Hristos - nu numai un botez "de la oameni", ci SI din cer.

Omule cu Biblia - care o citesti, in afara Bisericii Ortodoxe aflându-te, si ne dai sfaturi "pretioase" cu privire la "botezuri" si la sufletele noastre, indemnându-ne sa ne botezam numai cu "botezul de la oameni" - cu care boteaza celelalte biserici: "ÎNTELEGI, oare, ce CITESTI?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Danuka

update:

Din ciclul “Ce muzica româneasca mai asculta vecinii si prietenii mei americani”:

http://www.youtube.com/watch?v=pOFRJPJY6a8

http://www.youtube.com/watch?v=niXCa-gwgdY

Poate il inveti si pe sot, acolo in Japonia, sa "joace" pe muzica ta romaneasca. Daca eu am obisnuit vecinii - nu au copii - din Dallas si acum ei chiar beneficiaza de program muzical românesc prelungit - fara a mai primi plângeri de la nici unul, ci placut surprinsi fiind si incepând sa inteleaga ca asemenea muzica unica - doine, sârbe, hore, etc pe care le asculta cam de un an - nu au mai auzit niciodata inainte si i-ar duce dorul daca cumva s-ar opri - nu pot sa vad de ce nu ai reusi sa ai succes si tu in acest sens, cu sotul. Prin aprofundarea elementelor culturale românesti de baza, se poate adauga si elementul cultural important - cel religios - mult mai usor, deoarece cultura româneasca are un context religios.
Spor la rupt de opinci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

pt a intelege Biblia trebuie sa intelegi "limba".

copilului meu care stie romaneste, dar nu atit de bine...daca ii spui de poezia asta cu catalusul...o intelege pe jumatate pt ca nu stie cuvinte ca:cretz, cotetz,se jura...

asa si Biblia, degeaba e citita daca cei care citesc nu au har de la Dumenzeu si nu sunt pe aceeasi "lungime de unda"...ca nu o inteleg.

Biblia e inteleasa treptat, cu cit cititm si ne rugam mai mult si suntem in conectie cu Dumenzeu cu atit o intelegem mai mult, pt ca , crestem spiritual.

e o carte fascinanta, de care nu te mai saturi citind si care poate
fi citita si recitita si mereu gasesti ceva nou in ea...care parca atunci ai citit prima data si mereu te regasesti in ea si mereu regasesti Dragostea lui Dumenzeu pt oameni in ea

citind din Biblie, ne hranim spiritual, adica avem nevoie in viata (zilnic) de Cuvintul LUI Dumnezeu, cum avem nevoie de hrana si apa.

totodata ne ofera multe pilde, sfaturi...exemple cu care ne intimpinam si noi in zilele noastre:

si noi putem fi un Petru(care nu-l recunoaste pe Isus), sau un Toma(care nu are incredere in Isus), sau un David (care pacatuieste si sufera dar iertat de Dumenzeu), sau un Solomon, care cauta intelepciune si are parte de atita deziluzie...un Iosif (tradat de fratii lui)...si exemplele curg pe toate paginile Bibliei.

De aceea citind Biblia nu ai cum sa nu-ti gasesti: linistea, pacea, increderea, dragostea...tot ce ai nevoie pt a fi un om implinit.

michelle

Mergi la inceput