Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Am intrat doar pentru a o ruga pe Elly sa nu ne paraseasca.
Va pup, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Iti raspund eu Onutzo .
Pt dureri de spate ai nevoie de crema si un sot cu bunavointa. La noi functioneza si tare bine e.
Pt durerea lui Tudorica, mi-a recomandat o vecina glicerina cu anestezic, 5 lei, farmacia galata, pe colt cu biserica.Sau jucarie pt dentitie rece, de la frigider.
Dupa dinti...fete-masini- fitze....cate nu-s...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Valeu,mama!
Da vine oama rupta de oboseala de la servici si de pe drumuri si ce gaseste acasa?Care-a dat bre cu piper pe aici.Ia luati antidotu cu sare (iodata daca e nevoie) si imprastiati in toate colturile.Oameni buni,dragele mele haideti sa respiram profund de 3 ori si sa numaram pana la zece(bine ,fie pana la 100).De la ce s-a plecat si la ce s-a ajuns???
ELLY,draga noastra,odiseea asta e copilul tau virtual.Nu poti sa-l parasesti doar pt ca s-a imbolnavit putin.Stiu ca Boom,dragul de el iti testeaza rabdarile si nervii zilele astea,iar situatia de aici ti-a picat ca nuca-n perete(sau ca sarea-n ochi),dar lucrurile nu sunt chiar atat de dramatice.Imaginea ta nu a fost afectata cu nimic,lucrurile bune pe care le-ai facut,gandurile minunate pe care le-ai transmis fiecareia dintre noi,nu pot fi sterse sau date uitarii,indiferent cat de ignoranti ar putea fi unii.Din punctul meu de vedere,daca nu erai tu,eu una nu as mai fi avut posibilitatea sa va cunosc pe voi toate,n-as mai fi avut cu cine sa-mi impart of-urile si bucuriile,cu cine sa-mi beau cafeaua,cu cine sa stau la o vorba fara teama de a fi judecata,fara dorinta de spune lucruri dragute doar de dragul de a face pe plac cuiva.Si asta pt ca mereu mi-am inchipuit(si cred ca am mai spus asta)ca aici fiecare isi impartaseste experientele,ideile,cunostintele si convingerile fara incercarea de a le impune cuiva.Suntem adulti,capabili sa discernem,sa triem informatia si sa alegem ceea ce credem noi ca e mai bine si mai potrivit cazului nostru.Si mai ales sa interactionam liber cu cei cu care empatizam.Sau sa ascultam.Sau nu.Aici nu obliga nimeni pe nimeni,la nimic.Eu una nu m-am simtit amenintata de comunisti....Dar am deviat de la ce voiam sa spun...asa ca revin,ELLY,te rog sa-ti reconsideri pozitia (stai si tu stramb si judeca drept):nu ne poti parasi pe toate pt ca cineva a reusit sa-ti starneasca asa o reactie.Ar fi pacat pt noi toate!Vis a vis de Dana ,eu mi-am exprimat o data opinia si nu am de gand nici sa ma repet,nici sa revin asupra subiectului.
Am patit si eu ca Aever,sunt dependenta de voi,si daca in final ramane una cu care sa ma conversez,eu tot aici raman...numa singura sa nu ma lasati sa vorbesc....Unica mea teama e sa nu ma lase puterile ,ca tare ma simt epuizata,si sa nu mai pot scrie,....da de citit tot mai gasesc o farama de energie.
Aaaaa,si n-am inteles niciodata,de ce daca suntem impreuna aici,a mai fost inventata si gruparea facebook...e ca si cum ar trebui sa locuim in doua case diferite simultan...
Va pup tare pe toate si imi doresc sa revenim cat mai repede la vechea atmosfera!
De copiii mei va mai povestesc maine,daca supravietuiesc cu bine zilei grele de munca ce ma asteapta.
Noapte linistita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Io trimit popa sa sfintasca virtual locul( e a treia oara cind trimit popa intre voi!!!).Inteleg primele dati erau hormoni cit casa. Da acuma ce aveti fratelor de impartit? Colicii bebeilor?
No comment- nu pt ca sunt pe margine si ma abtin! Ci pt ca ce am avut sa ii spun lui Tzucky i-am spus atunci.
Lui Elly nu am ce sa ii spun, nu am nimic de reprosat, ci doar sa ii multumesc pt fiecare cuvint pe care l-a postat si pe care l-am citit. Elly, mi-a facut placere sa imi dai ocazia sa te cunosc. Sper sa te citesc in continuare. si pe tine si pe sepcalar. Dragut foc, sanatate si pofta mare pt baietel.

Josepfine- sper( dar speranta s-a injumatatit, cu cit creste bebe cu atit e mai mofturos la mersul in masina)sa ajungem in ultimele 2 saptamini ale lui Noiembrie in Florida,zona Sarasota. Nu numai drumul ma sperie. Dar vor fi multi bani cheltuiti si as vrea sa fie relaxant si nu prea mai pare asa. Pe masura ce creste bebe, e din ce in ce mai demanding,si as vrea sa fiu sigura ca nu voi fi stresuici.
Virginescule cum se descurca al tau cu bebe? Eu sunt plecata de acasa aproximativ 9.30- 10 ore pe zi. Cind vin acasa nu stiu pe cine sa ogoiesc intai, pe cine sa pup primul si pe ce sa pun mina. DAR... efortul se merita no matter what!!! Bebe e vesel,zimbaret si sanatos si imi doresc asta in continuare. Sa faca Domnul darul asta si la altii!!!.aa.. si m-a mai costat baby-sitterul meu si o pelinca. Cica nu l-a putut scoate din c..t pe ala micul (daca am mai povestit asta ma scuzati).
Mmamita calatorie placuta si sedere frumoasa in Ro.
Clara revedere frumoasa cu jumatatea ta. Nu ma indoiesc ca ti-a fost greu. Si te-ai si mutat? Sper ca ai chemat baietii de la Minolta (2 men and a truck) ca singura cu doi bebei...Mie mi se face parul cret cind ma gindesc la mutat.
Si sa dau drumul si la invidie oleaca,da ?(dar sa nu sariti in capul meu ca nu fac fata):
1.Invidiez ochii lui Mirela pt cite locuri a vazut,sufletul pt cite locuri s-a incarcat cu spiritualitarea romaneasca( recunosc N Moldovei imi lipseste cel mai mult aici). Cind am citit despre Varatec mi-au dat lacrimile si m-a umplut nostalgia.Pina si de G. Ibraileanu cu Adela lui mi-am adus aminte. Oh, cite simtaminte umplu un loc, un punct in Univers.Parca ar crea un univers in Univers. Nah,ca m-am damblagit total.
2.N-am terminat cu invidiatul- Invidiez toate mamicutele care au posibilitatea sa se intilneasca/vada. Cred ca suportul virtual este fantastic. Multumesc despre copii pt asta.Dar sa fii pt o secunda in preajma unei persoane care in momentul ala te intelege/simte ce simti tu 100% e super. Am inteles asta cind m-am intors la servici si ....am nimerit in "late blumer mother group". E ceva in apa la noi la munca. De la 43 ani pina la 35 ani sunt 6 mamicute si viitoare mamicute. Si m-am bucurat cind m-au oprit pe hol sa ma intrebe de bebe,cind pe ultiuma suta de metri merge agale o mamicuta si se intoarce si imi spune: ce-ti pasa,ai scapat!.Asa ca sfatul meu e... cit mai multe intilniri adhoc sau organizate. Ce bine fac. Ce mult pretuieste un zimbet de la o mama la alta.
Noroc ca s-a trezit ursuletul.Altfel va apuca cascatul citind mesajul meu. Nu s-ar spune ca n-am chef de vorba,ha?

Pup toti falcosii si toate zimbaretele.Multa sanatate,gingureli innebunitoare,zimbete vrajelnice si ochi codati doresc bebeilor nostri.


mamica de Sanducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BUNA DIMINEATZA TRUPAAAA!
Poftiti la ceai,cafele,laptic sau fresh!
Hai ,mai fetelor,nu ma lasati singura,ca=s cu nervii,daca ma parasiti si voi!Tre sa va povestesc ce-am patit cu Ioana...offff,scartaie puiul mic,revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

neata!

Virginescule, ce face Ioana? Ai program incarcat rau zilele astea...

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Neata...
Virgi nu e#537;ti singura si nici nu ramai singura pe aici sunt sigura eu asteptam sa ajung la calculator dar am zis sa scriu 2 cuvinte pana vin si fetele la cafelutza
Eu zic sa nu zici nimic de Ioana pana nu se aduna trupa la apel inclusiv Ellyshor, ca doar nu o lasa o inima sa nu intre si sa ne lase curioase si pe tine nepovestita hai Elly baga pu#539;in capul in casuta tulburata
Revin de la calc, pe cānd īntālnirea Virgi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neata mamici de pui mici!
Virgi eu am mai spus ca sunt in stare sa scriu numai eu, a#537;a de jalnica sunt, dar acum stiu ca nu m#259; la#537;i singura.
Eu sunt suparata ca ieri, ziua in amiaza mare ne-au spart masina in parcarea pazita a hotelului, nu au reusit sa fure GPS si detector radar ca nu se asteptau la a#537;a alarma smechera pe golanul nostru:))) Ehe am mai trait noi aici si cu masina buna nu venim aici ca la ce gropi si #537;oferi maniaci au strici orice masina īntr-un an doi.
Si poli#539;ia lor niste funditori ca nici pana acum nu au venit sa ia amprente.
Gata mi-am zis oful.
Bebsteric e bine, ieri l-am dus la Zoo si i-a ar#259;tat tacsu animalele.
Elly o sa te chem zilnic la apel, daca tot nu apari m#259; apuc de trimis pm, da de noi nu scapi. Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

felicityhope , chiar daca n-am interactionat prea mult, sa stii ca imi place cum povestesti! Am citit pana la capat tot ce ai scris si daca te hotarasti sa vii vreodata in tara si sa punem de o intalneala cu toate fetele...ar fii de vis!
Aseara m-am cunoscut cu Andra...nu va spun ce copii frumosi are si ce familie reusita sunt! Sper sa ajungem sa ne vedem cat mai multe!

Acum despre Samburel..a dormit toata noaptea, exceptand 2 treziri de papa, mufat biberon si apoi culcat la loc, ca sa nu mai spun ca doarme la el in patut! Dupa zilele trecute in care a fost mofturos, de ieri parca e alt copil: prinde jucariile si le studiaza, agita o zornaitoare si rade tare la ea, a devenit mult mai interesat de patutul lui si de carusel. Sa va spun cum rade daca ma vede cu parul desfacut? :)))Ieri mi-am uscat parul langa el si statea cu ochii atintiti doar la parul meu..

Sa avem o zi frumoasa si o rog pe Elly sa dea un semn si se ne spuna ce a facut cu tetinele lui Boom!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Onutza sa te iei de mana cu iubi meu, l-am terminat de spate sapt asta, l-am pus sa-l #539;in#259; pe bb numai in brate concediul asta, si mai are pana luni. Eu am coloana suie si dupa sarcina sunt praf cu spatele, Cand nu miros a lapte miros a BenGay.
Deci am ramas cam epava: cu hemoroizi, incotinenta urinara, slana pe burtica, tzatzele is pline de vergeturi si nu m#259; pot īntinde pe spate pe o suprafata mai tare fara suport lombar. De dumneaei nu mai spun....
Gata nu va mai bat la cap, astept povestea lui Virgi.

Mergi la inceput