Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ahh vad ca intre timp a postat si Tzuky..Joanna sunt perfect de acord cu tine !!!
Este mare pacat sa stricam o asa atmosfera frumoasa. Imi aduc aminte de Asteropi care phh urla puiul.. revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:



Buna ziua, fetelor!

Vreti sa continuam la nesfarsit sarada asta? Pentru ca mie imi insulta inteligenta.
Sau trebuie sa cred acum ca in slujba nervilor de moment, Tzuky a scris niste comentarii regretabile si ca sa vezi, trecu o luna ca sa-i treaca “nervii de moment” si sa realizeze ca a gresit.
Intre timp…o mai apucau asa din cand in cand nervii de moment, si mai trantea cate una. Mda.

Draga mea Tzuky, tin sa te felicit pentru manevra strategica de a-ti sterge singura pozele si a declansa aici exact cearta pe care cu atata stradanie si talent te-ai chinuit sa o provoci.
Acum sunt absolut convinsa ca ti-ai sters singura pozele.
Cuvinte in gura eu nu-ti pun, dar poate ai vrea sa-ti mai pui tu cateva in buzunarul vocabularului. Cauta in Dex, verbul “a sugera”! Ai sa afli cu stupoare ca nu e sinonim cu “a zice”.
Ca am ceva cu tine…deja ma faci sa rad. Dar nu ma mai mira nimic. Intregul tau comportament e pueril, de ce m-ar mai mira si afirmatia asta.

Bun.
Si pentru ca intotdeauna am avut responsabilitatea exprimarii propriilor ganduri vreau sa va spun ca ma deranjeaza cumplit atitudinea asta neutralista, de subiect “delicat”, stat pe margine si privit.
Nici tactica de a ne pune mainile la ochi de dragul atmosferei nu e o solutie.
Sunt subiecte, chiar delicate, pe care trebuie sa le tratezi, din respect pentru cei implicati.
Prin neimplicarea voastra disputa s-a transformat intr-un conflict intre mine si aceasta persoana. Daca considerati ca am gresit, as prefera sa mi se spuna in fata.
In fond, am actionat spre binele si in numele tuturor, mi se pare normal sa fiu trasa de maneca de cei in al caror nume am actionat eronat.

In umbra ultimelor incidente, realizez ca prezenta mea aici imi afecteaza intr-un mod nefavorabil psihicul si perceptia sociala.
Va multumesc pentru suportul, sfaturile si atasamentul neconditionat pe care mi le-ati oferit in ultimul an.
Minunea mea a venit pe lume frumos si fara probleme si datorita voua. A fost o experienta extraordinara, care a adus in viata mea oameni minunati, iar pe cativa dintre ei am privilegiul de a-i mai pastra alaturi de mine.
Nu este nicio tragedie. Sunt convinsa ca Pamantul se va invarti si fara mine aici, iar Odiseea Minunilor va continua sa-si creasca puiutii frumos si armonios.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Elly eu sper ca nu intentionezi sa ne parasesti. Eu n-am zis nimic despre acest subiect pentru ca atunci cand am intrat eu si am vazut discutiile mai aprinse deja se schimbase subiectul si am zis ca n-are nici un rost sa ne agitam iar. Eu stiu doar mesajul in care spunea ca n-a invatat mare lucru de aici. Cele de pe Facebook nu le-am vazut ca au fost sterse cand am intrat eu, deci nu am vazut discutiile asa ca mi-e cam greu sa imi dau cu parerea. Si s-ar putea sa mai fie si altele care n-au prins toate discutiile. Ceea ce am prins m-a deranjat si pe mine si am sesizat o atitudine de superioritate a Danei si de misto la adresa unora. Pe facebook au mai fost niste discutii care m-au zgariat la urechi, nu tin minte cine a spus ca cele care alapteaza copii care au deja dinti poate se excita cand le musca de sfarcuri. Chiar nu stiu cine a zis, pe mine m-a frapat ca o mama sa gandeasca asa, se pare ca doar pe mine m-a deranjat ca n-a comentat nimeni.
Poate din lasitate nu iau nici eu atitudine, poate sunt dependenta de voi si de grup si nu spun "verde-n fata" multe de teama sa nu supar(chiar daca poate am dreptate). Nu cred ca ti-am zis-o vreodata, sa stii ca te admir foarte mult pentru tot ce stiu ca ai facut pentru copilul tau chiar dinainte sa se nasca(si sunt convinsa ca nu stiu toate sacrificiile tale) si de multe ori cand mi se pare ca mi-e greu ma gandesc la tine si la alte mamici pe care le consider eroine. Si eu am avut odata un mic conflict de moment cu tine(pentru care mi-a parut rau) dar apoi am trecut peste asta amandoua. Daca ma intrebi acum nici nu mai stiu despre ce era vorba dar stiu ca odata ne-am suparat una pe alta. Elly, iarta-ma pentru toate si te rog sa nu renunti la forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna, am revenit de la cumparaturi, trebuie sa o pregatim pe Eva de gradi, Gezas nu vreti sa stiti cati bani am cheltuit pe cateva hainute. Ma rog... nu sunt chiar cateva.

Belissima Eva eu am putuit lua Flamexin fara reteta. Nu stiu daca iti trebuie sau nu reteta ca eu sunt amica cu doamnele de la farmacie si mi-au dat fara pb, am luat si ergomet fara reteta de la ele :) si asta chiar nu mi-a mai dat nimeni asa fara reteta. Bun, vezi ca pliculetul de flamexin e impartit in doua, ia jumate dimineata si jumate seara. la distanta de o ora inainte sau dupa flamexin ia calciul, tot pliculete cu d3 de la additiva. La mine a facut minuni.

Revin imediat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Elly, vad ca te-ai suparat ca ai luat atitudine si te simti judecata ptr asta in timp ce majoritatea fetelor au preferat sa nu comenteze, am inteles corect? Ei bine, mie nu mi se pare normal ca cineva sa actioneze in numele meu fara sa ma intrebe macar daca sunt de acord cu ceea ce urmeaza sa intreprinda, sau nu. La fel nu mi se pare normal sa ii tai omului macaroana ca e prea tarziu sa ii para rau. Mi se par cam drastice masurile aste, pana si pe criminali incearca sa ii reintegreze societatea, noi nu cu Tzuky, trebuie data afara si cu asta basta, nu conteaza daca ii pare rau sau nu. Pe mine asta m-a deranjat, de aceea mi-am spus parerea. Discutiile acelea cu zdruncinatul si regurgitatul le stiu. Sincer imi pare rau daca supar pe cineva dar pe mine m-a pufnit rasul, chiar m-au amuzat. Nu m-am simtit nicicum. Bine, Lucas nu regurgiteaza. In schimb Eva a regurgitat la greu si nu o zdruncinam, dar spre deosebire de ea Lucas eructeaza foarte bine, deci la Eva probabil asta a fost baiul. Faza cu facebook nu o stiu, recunosc. Dar repet pe mine m-a deranjat pusul asta la zid. M-a deranjat si nu mi-a placut. Si inca gandesc asa cum am spus aseara, nu voi mai intra aici nu voi mai scrie aici, si nu pentru ca ma simt superioara, ori ca nu invat nimic de aici, ori caimi este afectat nefavorabil psihicul ori prezenta sociala, ci pur si simplu intr-o asemenea atmosfera in care cuvantul nu e liber, parerile nu pot fi exprimate (gresit sau urat sau in orice forma) eu nu ma regasesc. De aceea nici nu am mai scris in ultima vreme aici fetelor. Si eu va multumesc ptr sprijinul din perioada sarcinii (mai ales atunci cu amniocenteza, desi si atunci mi-a tras cineva peste nas si mie ca ce ma impacientez atat, ce as fi facut daca eram in locul lui Virgi - parca - sau al Anittei - iar parca - imi cer scuze daca incurc numele, ce ma agit atata ca n-am un scor chiar asa rau sa va zapacesc la cap cu postarile mele...)

Cam asta ar fi, am sa ma retrag imediat si din grupul de pe FB, va pup pe toate.
Stiu ca poate pare de neinteles reactia mea dar repet, c'est question de principe.

Albinutza mersi de update, si tu imi esti mie draga

Odisee frumoasa in continuare si... linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Deja miscarea asta de parasire a forumului ia amploare...Si eu am zis ca o las mai moale, dar nu pot fratilor(de fapt surorilor), sunt cam dependenta de voi, ce sa fac? Din fericire la chestia asta ma ajuta piticul care ma tine ocupata toata ziua si pur si simplu nu mai apuc sa intru sau daca apuc sa citesc ceva de la voi(chiar si pe Facebook) nu mai pot sa si comentez ca ma solicita el.
Eu cred ca in momentul asta pot sa apara multe conflicte pe tema ingrijirii copiilor. In sarcina nu prea erau multe de comentat, insa odata cu nasterea minunilor incep si impresii despre cum isi cresc altii copiii. Impresii care poate n-ar trebui sa existe si totusi poate intr-un mod involuntar exista. Nici eu nu sunt de acord cu toate mamicile si sunt convinsa ca multe nu-s de acord cu mine insa pentru a ne intelege se pare ca unele judecati mai mult sau mai putin subiective nu trebuie facute publice. Si deja aici ajungem la problema daca ne mai exprimam sau nu liber, daca mai are sens sa ne mai spunem o parere daca aceasta va strica atmosfera de aici si evident ajungem in final la intrebarea: "Ce rost mai are sa postez aici daca nu e voie decat sa spun chestii dragute si ceea ce vor oamenii sa auda?" Si eu imi pun din cand in cand intrebarea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Aever, nu e vorba de ceea ce spunem, ci de modul in care o spunem!


Elly, daca nu erai tu, odiseea mai -iunie nu exista!


Pana la urma, de ce atata suparare ca s-au schimbat parolele la mail si picassa? Eu una am propus schimbarea lor- atata timp cat cineva nu posteaza sau nu vrea sa mai fie in grup, mi se pare firesc sa nu aiba acces la info mai intime! Altfel, sa punem public pe prima pag parolele si numele noastre reale!

Ylari, tu ai fost bine intentionata, insa iti scapa niste detalii importante.

Imi pare rau ca pana la urma se produce exact ceea ce probabil s-a urmarit : dezbinarea grupului si stricarea atmosferei!


mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Stiti ceva...forumul dupa cum mai spus, era un obicei pt mine atat de fain...Ylari...am citit postul tau pe diagonala pt ca m am enervat de aseara oricum. Mi se pare un adevarat copilarism "Daca o excludeti pe X eu nu mai intru si mai postez." Nu a exclus nimeni pe nimeni.

Se incerca o impaciure aici insa vad ca mai rau se face...Elly...scumpo...nu te supara , nimeni nu te blameaza pe tine...doar va rog haideti sa lasam in spate totul si sa continuam la fel de fain si frumos ca pana acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Sper ca nu te-am suparat Ellyshor, prin ce am spus. Poate m-am exprimat gresit, insa ideea era ca eu o ignoram de mult pe Dana si voi face la fel in continuare. Inainte sa citesc mesajul in care ai anuntat ca schimbi parolele, ma gandeam sa iti sugerez acelasi lucru insa m-am oprit gandindu-ma ca eu oricum nu sunt prea activa si nu vreau sa deranjez cu ideile mele. Insa eram hotarata sa imi sterg pozele de pe picasa. E foarte bine, din punctul meu de vedere, ca ai schimbat parolele. Iar Dana nu e exclusa, dupa cum se vede, poate scrie cate mesaje vrea si de care vrea, ca nu i le sterge nimeni.
Ellyshor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

BUna seara,
Cu parere de rau va spun ca Elishor are dreptate...asta e situatia si o inteleg cu toate ca o rog si public si privat sa nu pareasca un lucru pe care ea l-a construit
Virgi ,Anitta,Shosho pe cand gaseala noastra?Uffffff cate am sa va povestesc ..ma termina faza "uite dintii nu is dintii:)) V-am povestit ca ii iesise si sus un coltisor ca zgaria la deget ..aseara i se inflamase gingia la canin..azi dimineata nu mai avea nik..nici gingie umflata si punctele albe disparute...ajutati-ma si pe mine mamicile cu experienta la dintisor...nu stiu ce are ..in schimb il apuca pe dumnezeu de picior cand ii fac masaj cu gel la gingii..nu mai zic cand imi prinde degettul mic si nu strange incet:))
M-as duce la un pediatru da mi-ii ca dau banii aiurea la control..mai astept.
Shosho am uitat sa iti spun la telf:)) faza cu caninu prima data e tare:)) in toate cartile scrie ca primii dinti apar jos:)))dintii din fatza.Dupa iesirea dintilor ce mai este bre??ca sa ma pregatesc psihic:))))
Va doresc o seara linistita.Ma bag la somn!!
Am uitat : Ptr dureri de spate de la carat plodutzul in brate cu ce trateaza?

Mergi la inceput