Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bravo, Elena, ca ai rezolvat asa de repede cu actele! Mama-mia, dar ce scumpe sunt!!!
Nu eu ziceam de aerosoli, Onutza zicea.
Mirela, n-ai dat datele tale, dar ai spus la un moment dat ca ziua ta e pe 1 martie, eu am retinut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Neatza dragele mele.
Nu retin daca a dat cineva cafeaua, insa va invit eu la un ceai/ lapte/ cafea buuuna.
Noi ne-am trezit azi la ora 8 (e a patra zi, isi face program oare?), am schimbat un pampers mirositor, am savurat o cafeluta si am trecut la forum, ca in fiecare dimineata. Bineinteles, broscuta a adormit...ce as mai dormi si eu....
Sa va povestesc aventura noastra de ieri? Daca totul e bine si frumos, parca e prea frumos...trebuie sa imi creez eu griji ca doar nu se poate altfel. Cand am vazut ca povestiti voi cum bebeii au 7kg, iar al meu avea 6kg la 3 luni, m-am dus la dr. Parca nu prea mananca, parca e prea agitat, parca....(parca e ma-sa nebuna). Strumful e foarte bine, am fost si la un medic pediatru, a fost laudat ca isi tine f bine capul si sta in fundulet. Pe mine m-a sfatuit ca continui cu alaptarea exclusiva si, daca insist, pot sa incep diversificarea de la 5 luni(minim) cu supe, pireuri sau fructe :" faci ce vrei tu, oricum nu va manca tot ce ii dai". Se pregatesc si doi dintisori sa apara, se pare ca un canin a spart deja gingia, insa asteptam si verdictul Virginiei. In continuare Suzi e prietena buna cu Edy insa degetele mamei sunt si mai delicoase. Se trezeste zambind si o tine asa toata ziua, cred ca va fi optimist ca mine ( doar e moldovean).
Cam atat cu laudele, sunt linistita acum, cand stiu e bebe e bine.
Annita, tu m-ai motivat sa scriu un mesaj, altfel as fi ramas ascunsa in spatele monitorului. Mesajele tale sunt atat de dragute si de optimiste, ne vorbesti ca o mama si ne indrumi pe toate. Mama mea e la fel ca tine, mereu imi spune sa trec peste tot ce e rau si sa las de la mine. Sunt nerabdatoare sa te cunosc, sper sa ne intalnim cat mai repede.
Onutza, pana ne adunam toate moldovencele, poate ne mai vedem si noi putin. Pupici lui Tudorica.
Ellyshor, ce frumos vorbesti tu despre puiul tau. Ai scris candva ca l-ai leganat toata noaptea si te usturau calcaiele. Cand am citit, mi-am zis:" Mai este cineva ca mine, nu-s doar eu". Pana acum, Edy a fost cumintel, insa are zile cand nu mai stiu cum sa il linistesc desi fac tot ce stiu... pana vine tati de la servici .
Eu ii dau sosete si ziua. Matusa mea a ras pentru ca broscuta era la putzulica goala dar avea sosete.
Despre Tzuky nu comentez, nu e frumos ce a spus, insa nici nu cred ca ar trebui sa umplem pagini intregi vorbind despre ea.Eu evit si ignor persoanele care nu se potrivesc cu personalitatea si gandirea mea.
Va pupacesc pe toate si pe fluturasi, iar pe floricele le pupaceste Edy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neata buna fetelor. Acum nu am timp ca trebuie sa plecam, promit sa revin si sa mai scriu un ultim post in care imi voi spune parerea despre situatia cu Tzuky. Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Shosho Edy a crescut f frumos, cu minim 1kg pe luna din ce vad eu. Bebelusii unora dintre noi sunt mari pt ca au fost peste 3,5 kg la nastere. E greu pt ca sug mai mult la 3 luni, ne chinuim sa imbogatim productia de laptic. Eu de exemplu am sanii infloriti, plini de vergeturi nou aparute si vene sparte, dar important e ca puiul sa fie multumit.
Corpul uman pierde cea mai multa caldura prin cap, apoi prin palme si talpi.
Fug, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neata fetelor, venim si noi la raport dupa cateva zile.
Am fost si noi la dr la controlul de 2 luni, am facut si vaccin si ne-am chinuit ieri cu un pic de febra.Vad ca azi l-a lasat febra, sper sa nu il apuce iar pe seara.
Robert e un grasan, la cele 2 lunite are 6 kg si 60 cm.Sper sa evolueze la fel de bine si in continuare.Sunt atat de fericita de evolutia sa, avand in vedere ca este alaptat exclusiv, pentru ca mi-aduc aminte de prima saptamana de la nastere cand nu credeam ca voi reusi sa il alaptez nici macar o luna, insa acum asa bine ne merge cu tzatzica.
As vrea sa fiu si eu mai activa dar nu reusesc mereu, dar promit sa ma straduiesc mai mult pe viitor.
Acu sa ma apuc de citit din urma.
Va pupacesc

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

Elly, sa stii ca ieri m-am gandit la ce imi ziceai tu cu biberoanele si exact asta voiam sa te intreb, daca tetina e cu mult diferita la cele noi..Eu am observat la piticul meu ca la alea de la TT papa tot, desi laptele curge mai greu- sunt acel model nou cu tetina anticolici si termometru incorporat( apropo-asa am vazut si eu ca temperatura optima a laptelui e diferita fata de cea la care ii dadeam eu inainte testand pe incheietura mainii mele..In fine, asta e alta discutie..)

Ylari
, stii ca mi-esti draga si tocmai de aceea am ales sa intervin in discutia despre Dana: au fost postari ale ei care au fost ulterior sterse de admin de pe forum in care ea a facut publice discutii si id-urile noastre de la FB si nici pana in ziua de azi nu am citit macar printre randuri ca ar regreta. Excluderea ei din cate stiu a fost facuta din grupul de pe FB-adica autoexcludere, pe forum poate posta oricine-este public.
Si acum referitor la poze : de unde stim ca nu le-a sters singura din moment cesi ea a avut parola si nu se poate verifica cine a facut-o ?! Eu cred ca ne consumam prea mult timp si energie discutand despre acest subiect si impartindu-ne in tabere. Dana daca isi asuma responsabilitatea a ceea ce a declarat precum si a ceea ce a facut-postand aici lucruri de pe un grup privat- sa o faca in mod public, asa cum a facut-o si cand a afirmat ca nu a invatat nimic de aici. Atunci cand un loc nu corespunde cerintelor tale, eu stiu ca iti iei " jucariile" si pleci!
Este pacat sa spui rautati, chiar si intr-un mod voalat, la adresa unor persoane care te-au incurajat la nevoie.

Dana este bine-venita sa ne spuna vesti despre pitic, sa dea sfaturi intr-un mod prietenos, fara subantelesuri si sa respecte ceilalti membri si opiniile lor, indiferent daca le impartaseste sau nu!
Orice alte discutii create - de tipul celei cu pozele- consider ca sunt un fel de instigare si nu fac altceva decat sa strice armonia de aici!

Eu atat am avut de spus...








mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Bre oameni buni da ce aveti?Nimeni nu a dat-o afara pe "doamna".De unde sa o dai afara?Pur si simplu de la odisee de pe facebok a plecat ea a renuntat si sincer si pe mine m-a scos din lista de prieteni.Nu am pierdut nik .Ea singura a ales asta.
Aniita sincer eu i-am spus lui Elly sa schimbe parola .Si ce e asa drastic? revin ca s-a trezit tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Buna sa va fie inima!

N-as mai fi vrut sa postez, dar m-am gindit sa scriu un ultim post, ca poate sa ne linistim si sa mergem mai departe, sa ne vedem de copilasii nostri minunati si sa nu ne mai pierdem in dispute fara rost.
Am sa incerc sa nu mai fiu "acida" ok.

Una la mina - mi-ar placea sa se citeze ce-am scris si nu sa mi se puna vorbe-n gura, asa ca am sa pun link pentru respectivele postari.

In primul rind, IMI PARE RAU, nu a fost intentia mea de a strica atmosfera de aici - asta nu ar folosi nimanui. Si mai stiu ca scuzele tirzii n-au nici un rost - din pacate nu pot sa pun vina pe hormoni, pentru ca nu alaptez si nici nu iau ac (am pus sterilet).

Recunosc ca am comis-o rau cind am scris asta:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173879&whichpage=14
Da, am scris la nervi...Nervi si oboseala. Nu-i usor stiti si voi, sa te ocupi toata ziua de bebic si sa ai si casa pusa la punct - din pacate nu are cine sa ma ajute aici, si na, cum e la nemti cu ordinea si curatenia, imediat primesc observatie daca nu-i totul picco bello si mincarea gata cind vine Hans...iar Stefan, chiar daca doarme toata noaptea, ziua nu pune geana pe geana. Dar ma rog, aste-s ale mele, nu intereseaza. Dar in orice caz, onuta, nu am timp sa stau la calc sa dau refreshuri, altfel as fi raspuns ceva ieri, dar abia azi am vazut. Te rog nu iti ai da cu parerea despre ce fac eu, nu ma cunosti asa de bine ok? bun, mersi.
Am scris aiurea, a iesit o varza, voiam sa spun ca citesc foarte multe forumuri, nemtesti, de prin usa, plus odiseea mamicilor de martie aprilie, care, fiind inaintea noastra, citindu-le, ma pregatesc pentru ce urmeaza si la noi. De ex, ele acum sunt la diversificare si e foarte interesant.
Ce m-a intimidat de nu am mai vrut sa scriu nimic a fost furia cu care v-ati napustit asupra mea, fara ca cineva sa intrebe daca e vreo neintelegere, daca am vreo problema de sunt asa caustica, daca chiar asta am vrut sa scriu etc. Poate de atitia ani de cind sunt aici, imi vine greu sa ma exprim in romana, limba pe care aici nu am cu cine sa o vorbesc...ma rog. Intelegere, suport, prietenie??? - nu, aici nu exista asa ceva. Dar asta e doar parerea mea. La care am dreptul (aici inca n-au ajuns comunistii).
Ylari esti o scumpa, multumesc. Noi ne "cunoastem" de la aspirante, unde am gasit intotdeauna sprijin si putere cind am trecut prin pierderi de sarcina si teste negative si atita lupta pentru minunile noaster. Saru mina pentru sustinere, dar n-as vrea sa se napusteasca si asupra ta. Pup mamica victorioasa si printisorul minunat.

Revenind...n-am vrut sa dau cu paru' in nici una dintre voi, sunt convinsa ca fiecare mamica isi da silinta sa faca numai ceea ce e bine pentru puiul ei. Am incercat - evident ca nu mi-a iesit - sa spun ce greseli am facut eu si ca nu e bine, plus citeva ponturi de la moasa si pediatru si nu in ultimul rind de la mama, care a crescut trei copii, cu servici, fara masina de spalat etc., pentru care am un respect imens.

Nu imi cer iertare, pentru ca pentru asta este probabil prea tirziu, dar imi cer scuze fiecareia dintre voi care s-a simtit atinsa de comentariile mele nesabuite, scrise din fuga calului.

Ellysor, am avut mereu impresia ca ai un dinte impotriva mea, dar s-ar putea sa ma insel. Incearca sa nu imi mai pui cuvinte in gura, cuvinte pe care nu le-am spus. Multumesc. Nu am afirmat niciodata si nu am amenintat ca v-as sterge pozele de pe Picasa.
Acesta este mesajul meu:

Salut

Voiam sa "multumesc" doar celei care mi-a sters pozele cu Stefan de pe Picasa...foarte urit mi se pare gestul...si foarte las.
Bineinteles ca nu am cum sa stiu cine a fost persoana...dar chiar daca ai facut acest gest incalificabil, Stefan ramine un copilas frumos, sanatos (7.150 g si 67 cm), inteligent si jucaus, care doarme toata noaptea, zimbeste si ride mult.
Ce ar insemna sa ne stergem reciproc pozele cu copiii nostri?
...Ar fi sub orice critica.

Foarte, foarte trist.

Felicitari pentru schimbarea parolelor - desi presupun ca, dupa ce mi s-au sters de catre cineva pozele cu Stefan de acolo, acum nu voi mai avea acces la cont.

Ma rog. Foarte ciudat.


Am ramas doar perplexa ca cineva poate sa faca asa ceva. Nu am spus nimic cind mi s-au sters pozele din perioada sarcinii. Dar cind s-au sters pozele cu Stefan, n-am putut sa ma gindesc decit ca e vorba de gelozie. Gresesc cumva? Orice ati crede despre mine, eu nu as fi in stare de asa ceva, nici prin gind nu mi-a trecut.
Edit: discutia de pe FB a fost o eroare, de care mi-am dat seama si am sters imediat mesajul. Puteti verifica cu adminul, nu a sters nici un mesaj de al meu, l-am sters eu din proprie initiativa. Am dat copy paste, fara a sterge numele, asta a fost greseala. Dar am vrut sa arat cum sunt atacata pe fb si ce comentarii impertinente mi se adreseaza acolo (onuta). Care mi-a mai spus si ca ar vrea sa ma injure si altele de gen. Nu stiu ce studii ai, dar evident am preferat sa nu ma cobor la acel nivel. Si bineinteles ca te-am sters de pe lista de prieteni de pe fb. Vorba aia, cu asa prieteni, dusmani nu-mi mai trebuie.

Inchei pentru ca nu vreau sa mai ocup spatiu aici, urindu-va sincer numai bine si sanatate voua si minunilor voastre, o viata linistita si plina de bucurii.
Nu voi mai deranja (adica nu voi mai posta aici).
As avea o ultima rugaminte, de a mi se sterge datele personale de pe prima pagina, cu multumirile de rigoare.

Toate cele bune!



Dana, mami fericita de Stefan si sotie implinita de Hans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor, nu m am bagat deloc pana acum in discutia iscata, dar haodeti sa ingropam securea razboilului. Chiar nu si are sensul cu asa andreti de copii ce avem

Lucrurile s au precipitat, poate si Dana s a exprimat mai ciudat si caustic, na toate o facem la un punct, noi poate ne am simtit lezate ca stim cat de multe facem pt copii nostrii, insa e destul. Eu intru pe acest forum cu atata draga inima si sincer sunt convinsa ca fiecare dintre noi la fel face, si Dana nu face exceptie. Chair nu as vrea sa ne invrajbim asa una impotriva celeilalte.

Va pupicesc , fug la supica



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ziua buna mamici si pitici,
Eu sunt un pic mai bine astazi , adica nu mai am dureri dar fluxul este inca f puternic cu toate ca sunt in ziua 8 ! Sper sa ma linistesc in 2-3 zile
Ylari si Albinuta, multumesc mult pt raspuns.Stiti cumva daca pot lua Flamexim-ul si Clorocalcin-ul fara reteta? Si cum se administreaza? Multam mult
Bebe Dorian doarme f agitat in ultimul timp si mai nou si-a descoperit talpile si degetele de la picioare si lupta si gafaie sa si le bage in gura sa le suga Este taree haios dar una peste alta cred ca il necajesc si pe el gingiutele ... Onutza, ce fel de gel folosesti pt dintisori?
Am reusit sa fac si programare la pediatru pentru controlul de 3 luni( o sa aiba 3 luni si 2 sapt dar mai bine mai tarziu decat deloc..) si va trebui sa ii fac Rotarix-ul..sper sa fie totul ok
Mirela, prin ce aventuri mai treceti si voi .. pffff!
Legat de Tzuky, nu vreau sa ma pronunt .. mi se pare un subiect sensibil cu toate ca si pe mine m-a atins pentru ca in ziua aia chiar eu postasem despre regurgitatul lui Dorian dar eu sunt mai impaciuitoare mai ales de cand am nascut. Totusi, nu mi se pare in regula ca i-ati sters TOATE pozele cu Stefanut
Oricum ar fi si orice ar fi spus maica-sa, el este un bebel al acestei Odisei..
In fine.. cam atit deocamdata pana imi amintesc ce s-a mai scris pe aici in ultimele zile! Va pupacesc

Mergi la inceput