Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Fetelor va intrebasem si eu mai devreme cum ati scapat de nasul infundat la bebelusi...Anitta parca tu ziceai ceva de aerosoli? Cu ce si cati ml?
Josefine noi am facut botezul vinerea, la biserica la 18.30 iar la restaurant la 20.00. Ultimii invitati au plecat la 4.30. Ca numar de persoane 146 cu tot cu cei care au cantat.
Mirela ii pare rau sa aud ca aveti atatea probleme. Cat despre infiat complicata treaba. Stiu 2 cazuri care dupa ce au infiat au facut si proprii copii. Iar Bia a vut la gradinita 2 baieti infiati iar parintii acestora au infiat apoi fiecare si cate o fetita. Totusi tie nu ti-a zis nimeni ca nu poti face copii, nu-i asa? Eu cred ca voua va trebuie multa liniste si FARA STRES!!! Voi nu o puteti lasa mai moale cu drumurile, macar o perioada? Iti doresc din tot sufletul sa ai si tu minunea ta cat mai curand!!!Parca iti spunea cineva despe medic endocrinolog, sa stii ca sunt de acord. Si eu am pierdut o sarcina inainte de Bia si eu m-am cautat pe la tot felul de medici, inclusiv endocrinologii....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Buna mamici! De dimineata ma chinui sa recuperez cele 14 pagini cu care eram in urma. Acum am reusit intr-un final dar deja am uitat...

Zic repede scurt de noi. Eu vineri m-am tuns si Mihai a fost super cuminte la coafor. A avut o ora de stat treaz cuminte si jucat, a fost un record al lui. Se pare ca-i place la coafor. Sambata am fost la un botez la Pitesti, am ajuns la biserica pe la mijlocul slujbei si Mihai a dormit pana cand am plecat spre restaurant. Si la restaurant s-a pus pe un plans in hohote si nu se linistea in nici un fel, doar daca il scoteam de acolo se mai linistea. Asa ca am impachetat si ne-am intors la Bucuresti. In seara aia i s-a cam dat peste cap programul de somn.
In rest totul e bine, mananca, doarme, se joaca(cu mainile si un pic cu jucariile si cu mami), plange in hohote aparent fara motiv(o fi de la burta sau oboseala). Ne descurcam. Azi noapte a avut un record de somn, a dormit de la 9:30 la 5 fara intrerupere si iar de la 5 la 7:30. Cu ocazia asta am descoperit ca nu mai stiu sa dorm o noapte intreaga ca pe la 4:30 imi fugise somnul si pana la 5 n-am mai adormit. Asta e, cred ca deja organismul imi cere ca jumate de ora pe noapte sa fiu treaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor.
In primul rand, Belissima Eva, sau oricine care are pb cu fluxul mare al menstrei, mie mi-a rec dra mea calciu si flamexin si intr-adevar mi l-a diminuat mult luna trecuta cand am zis ca raman fara sange in mine.
Felicitari tuturor bebelusilor care cres frumos si ne fac mandri de ei.
Ellyshor sa stii ca la Eva am avut pb ca nu manca ptr ca incepea sa urle din cauza tetinei asa ca muuuuuulta vreme am folosit dintr-aceea cu o singura picatura (Avent prima tetina) asa ca ... incearca sa revii totusi si la cea dinainte vezi cum trage si dintr-aia, n-ai nimic de pierdut.
Stefulici multumesc ptr urari, a fost un botez restrans, frumos si linistit, pe sufletul nostru. Bebe a fost suuuuper cuminte desi si el m-a speriat (ca si sora-sa a inghitzit apa, Domne nu inteleg cum ii tin preotii astia frate... asa ca a tras baiatul meu o ragaitura in altar de l-a speriat pe domnu' preot, looooool). La petrecere a dormit toate cele cinci ore asa ca a fost parfum, m-am simtit minunat. Nasii niste bomboane de oameni sa le dea Dumnezeu sanatate!

Si nu in ultimul rand sa stiti ca nu mi se pare ok deloc sa o excludeti pe Tzuky. Si sa stiti ca de fapt nici nu puteti sa o excludeti pe Tzuky ptr ca orice ar fi ea este o mamica a grupului nostru. Nu conteaza ce a spus, este parerea ei, eu sunt sigura ca nu a vrut sa jigneasca pe nimeni. Va rog frumos sa ma excludeti si pe mine daca o excludeti pe ea. Nu este normal sa nu ne putem spune parerea, oricare ar fi aceea. Sunt sigura ca doar a vrut sa sfatuiasca si atata tot. Eu recunosc ca de multe ori din prea multa grija fata de copii nici nu mai judec si fac niste tampenii de dupaia ma intreb ce o fi fost in capul meu si imi doresc sa fi fost langa mine cineva care sa ma tempereze un pic, chiar daca asta ar insemna sa ma si dojeneasca. Deci repet, nu vreau sa fac parte dintr-un astfel de grup in care nu ne putem spune parerea, ce este asta, pe bune, dictatura sau ce? Ce e aia sa stergi pozele copilului, oricum? Orice ar fi spus/facut mama lui?
Ma intreba Bytzza cum de tinem legatura fetele de la cealalta odisee (a Evei) dupa atatia ani. Ei bine, nu numai ca tinem legatura dar si-au botezat fete copiii unele altora, s-au mutat fete de aici din tara in alta tara si cea de acolo a ajutat-o cu adaptarea, se intalnesc la petreceri cu copiii, etc etc, etc. Sunt fete minunate, ne-am spus una alteia orice orice, au existat si situatii tensionate, daca cineva a vrut sa nu mai scrie nu a mai scris dar nu a fost exclusa. Avem in lista de mamici fete care nu am mai scris de 4 ani si s-a discutat la un mom dat sa curatam lista aia, ei bine, nu am mai facut-o ptr ca ne-am gandit ca poate mai intra mamica si nu se mai vede acolo si nu s-ar simti chiar ok... Este o odisee minunata, fete de milioane pe care imi place sa le spun prietene adevarate. De acolo am invatat multe, mai ales faptul ca suntem diferiti. Asta e parerea mea. Si daca nu o treceti pe Tzuky la loc repet, stergeti-ma si pe mine.

O seara frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

draga Deni,

la noi viata, cel putin in aceasta etapa a vietii noastre de cuplu, se rezuma la aceste drumuri. am avut si discutia asta cu sotul, l-am intrebat daca nu isi poate tria si el festivalurile ca toata vara am fugit ca disperatii, din festival in festival, iar cand nu era festival erau inregistrari. mi-a explicat ca nu e mihai traistariu sa isi aleaga el juriile si ca ar trebui sa spun mersi ca este chemat in cat mai multe jurii. daca s-ar retrage de pe aceasta piata nu ar mai avea sansa sa socializeze cu parintii copiilor, nu ar mai fi apreciat si nu ar mai avea colaborari - piese, inregistrari.
la festivalul de la piatra neamt chiar a avut o experienta inedita. in concurs au participat 2 albaneze si o rusoaica. a intretinut discutii cu ele, prezentandu-le rezultatele sale pe parte componistica dar si de videoclipuri. nu se stie daca se va naste vreo colaborare pe parte de clip - cel putin cu albania unde a batut cel mai mult moneda, dar spera sa iasa ceva frumos din colaborarea cu rusoaica. i-a dat o piesa - cea mai tare din tot ce a compus el pana acum si ca linie, si ca dificultate, si ca ce vrei. rusoaica a prezentat-o acasa parintilor, profesorului de canto si managerului care o promoveaza. toti au zis wau. rusoaica i-a cerut proiectul pentru a vedea clar instrumentele si a cerut permisiunea de a o reorchestra cu instrumente live, mama ei fiind dirijor la opera. daca s-ar lansa acolo ar fi cea mai mare realizare din cariera lui si le-ar da peste nas tuturor infatuatilor din tara care il dau afara din concursurile asa zis grele din tara, de teama s anu le ia scaunul de sub fund - vz. mamaia - dumitru lupu, si altele de gen.

legat de sfatul de a merge la endocrinolog, cand l-am primit prima oara de la albinuta, mi-am pus un semn de intrebare, dar acum, pentru ca ai intarit, o sa ma straduiesc sa ajung cat mai degrab posibil, in functie si de venit, pentru ca ne-a dat rau peste cap masina asta. azi am mai primit un telefon si se pare ca se impune segmentarea motorului si se va ajunge undeva la 2500.
intentionam sa ajung si la un consult ginecologic, pentru ca nu imi place deloc ca dupa aproape un an de la chiuretaj nu m-am reglementat cu menstruatia si ultima oara l-am avut atat de dezechilibrat.

poate undeva in octombrie, cel mai devreme, sa ajung si la medic.

pupicei si toate cele bune

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Seara buna!

Ylari sunt dispusa la orice. Deci chiar asta seara o sa incerc si recomandarea ta. Schimb din nou tetinele, si sa vedem.
Le tin asa si maine, ca noi pe zi avem probleme mari, seara si noaptea doarme si mananca adormit fara probleme.

Legat de subiectul Tzuky, imi pare rau, dar vorbesti in necunostinta de cauza. Sincer, iti spun.
Daca ai fi citit constant postarile ei, ai fi vazut ca nu a exclus-o nimeni. S-a exclus singura. Ea singurica a postat si a zis ca nu-si vede rostul aici, ca n-a invatat nimic de la noi, etc.
Ba mai mult, a avut lipsa de tact de a ne posta aici discutii de pe facebook, expunandu-ne identitatile.
Daca peste toate astea as fi trecut, considerandu-le doar lipsa de maniere, scuza-ma dar nu pot sa trec peste faptul ca m-a acuzat ca-mi neglijez copilul.
Pe toate ne-a acuzat, de fapt. In opinia ei, liber exprimata, "asta cu regurgitatul e o moda si normal ca ne regurgiteaza copiii daca ii trantim la orizontala si-i expediem dupa ce mananca."
Spune-mi tu: asa faci? Vezi pe una dintre noi, din putinul cat ne cunosti, facand asa ceva?
Ai putea sa afirmi asa ceva?
Pentru mine copilul meu e sfant, e Dumnezeu pe pamant. Tu stii ce inseamna endometrioza, menopauza chimica, regim, trompa infundata(un sg ovar functional), laparoscopie...
Copilul meu e un dar de la Dumnezeu pentru mine. Si sa vina cineva, care evident nu ma cunoaste catusi de putin, desi am convietuit virtual mai bine de 9 luni, sa-mi spuna ca-mi trantesc copilul si-l expediez....pentru mine acel om se anuleaza din start.
Nu a impiedicat-o nimeni sa-si spuna parerea, Doamne fereste. Atata timp cat nu jigneste pe nimeni. Este regula de baza a acestui forum. Si este o regula primordiala in convietuirea cu semenii.
Iarta-ma, dar eu cu aceasta persoana nu am ce discuta.
Daca nu ai observat, niciuna dintre noi nu i-a ripostat, am lasat-o in pace, dar ea insista, insista sa enerveze pe cineva.
Ea nu intra decat pentru a mai jigni, pentru a-si bate joc de X sau de Y. Mereu are o atitudine acida si pusa pe cearta.

Nu schimbam parolele, dar am facut-o cand, cu aceeasi nonsalanta care o caracterizeaza, a sugerat ca ne va sterge pozele de pe picasa.
Nu stiu cine i-a sters pozele si nici nu ma intereseaza.
Nu inteleg de ce o intereseaza si pe ea, de vreme ce nu da doi bani pe noi, repet, asa cum insasi a afirmat.
Tu vrei sa o pastrezi cu forta aici? Ea nu vrea sa faca parte din grupul nostru. Sau azi vrea, maine se razgandeste si tot asa.

Sincer, consider ca deja am consumat mult prea mult timp si energie cu subiectul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Ylari,asa cum a spus si Elly ,Tzuki s-a exclus din grup..probabil vroia iar sa fie bagata in seama de asta a postat..ar trebui sa isi vada de treaba ei si daca tot a spus ca NU ARE NEVOIE DE FORUMUL ASTA eu nu inteleg la ce mai intra si la ce mai posteaza..si sunt fff sigura ca citeste in fiecare zi si da cate 100 de refreshuri pe zi sa vada un nou post..probabil daca isi cerea scuze ptr ceea ce a zis iti dai seama ca o intelgeam..fiecare din nou avem zile bune si zile proaste,hormoni sau alti garguni..o persoana cu coloana vertebrala recunoaste greaseala..pe cand ea ce face?ne sfideaza incontinuare.Eu iti inteleg simpatia fata de ea dar cand ai timp sa citesti din urma ce a scris .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Si acu despre Tudor
Ajung la nebuni,,,Anitta de unde sa ii iau Chamilla? eu am inteles ca se gaseste doar in italia.am sa caut o farmacie homeopat si am sa vad stiu ca farmaciile hypericum sunt homeomate.In afara faptului ca are iesit un coltisor mic jos,i-a iesit si sus tot unul mic..nu imi dau seama ca sus nu vad prea bine dar ma zgarie la deget,dar ce ma surprinde pe mine este faptul ca gingia e umflata la canin...ei na cum e posibil asta?In rest nu e umflata si nu e nici rosie decat acolo la canin.mai am oleaca si innebunesc fir-ar ei de dinti nu puteai sa mai intarzie oleaca?:)))si i-am luat si gel si cand e agitat tare si il dau cu gel sta ca mieluselul si tace ...are gustul si mirosul ca picaturile Alinan:)))
Hai bre fiete organizam la Iasi ceva?sau asteptati ziua mea?:)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

onutza, dar cand e ziua ta? am dat fuga pe prima pagina si nu te-am gasit. nici eu nu figurez, dar eu nu stiu daca mi-am dat datele, desi am primit felicitari de ziua mea.
de ce intreb? pentru ca speram sa fiu si eu la vs cand faceti marea reuniune. doar ca eu voi ajunge undeva dupa data de 10-15 septembrie.

am venit de la mecanic, ne costa 2500 asa, ce e urgent, dar daca tot am dat jos motorul am zis ca ar tb sa facem si chitul de ambreiaj ca ma lupt efectiv cu schimbatorul de viteze si ambreiajul. aveam ganduri sa schimbat chitul, dar asteptam sa adunam nikste bani, dar acum cu asa belea... in final o sa ne ajunga la 1000 de euro toata distractia, dar nu avem alta sansa decat daca o lasam o perioada acolo si cand facem rost de niste bani sa mai luam o piesa. acum om vedea. claudiu a incercat sa vb cu diverse persoane sa vada daca poate imprumuta niste bani dar pana maine nu are un raspuns... acum om vedea ce o mai fi. cu Dumnezeu inainte!

pupicei si noapte usoara

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna dragele mele!
Onutza canin zici? Pfff precoce Tudorel , nervi de otel iti doresc.
Remediul homeopat se numeste in Romania Chamomila CH9, merge si Ch13, dar e mai diluat.
Bebsteric e cetatean cu acte in regula, are certificat de nastere romanesc si pasaportul biometric o sa fie gata peste vreo 3 luni ca abia atunci vine curierul diplomatic. Puteam obtine pe loc pasaport temporar valabil un an, dar pretul era tot pe acolo. In total ne-a costat 100+110 euro, hotie curata. Asa si s-a moscait tanti si am depasit un pic ora la parcare si mai avem de platit si 50 de marafeti popolskioti amenda.
Am sarbatorit evenimentul cu o sesiune de shopping, evident pt bebe, care si-a luat hainute de iarna si jucarii. Fetelor m-au cam mirat preturile la combinezoanele de iarna, in general erau peste 300 lei, am avut noroc si l-am luat pe ultimul de la okbaby parca cu 169.
Mami s-a rasfatat cu 2 cutii de vitamine ca eram terminata de oboseala si caldura. Offf ce mi-e dor de o sesiune de shopping , dar pana nu face bb 6 luni nu prea ma incumet ca mai mult ma enervez ca nu am timp si bb si tzatza lui sunt pe primul plan.
Fetelor tare mi-e drag bb, a fost tare cuminte la consulat si a cooperat f bine la fotografie, a iesit simpatic foc. Si ca l-a laudat dna ne-a facut in masina in coada in trafic ditamai urlatoarea de nu stiam cum sa-l linistesc, daca nu merge caruta e tare nemultumit prizonierul mic.
Tzuky ma bucur ca Stefan e baiat mare, sanatos si fericit. Si eu sunt o persoana directa, dar totusi cred ca ai exagerat cu felul in care ti-ai expus punctul de vedere in cateva situatii si modul impersonal in care ne-ai apostrofat pe unele din noi ascunde un pic de rautate, dar eu te-am iertat si prefer sa uit ... Incidentul pentru ca tare mi-e drag forumul si a fost, este si va fi un mare sprijin pt mine, mai ales ca sunt singura cu bb mic intr-o tara in care nu stapanesc limba.
Pup toati fetili, fara exceptie si bebeii si mai si ca tare imi mai sunt dragi!
Elly eu te admir tare mult pt rabdarea ta cu Boom mic, si esti un exemplu pt mine, mereu ma gandesc la tine cand bebsteric imi face cate o urlatoare de-mi vine sa ma dau cu capul de pereti. Pup
Ma duc sa ma culc, noapte linistita va doresc scumpelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata, dragelor! Imi savurez cafeluta si o bucatica de cicoloata cu voi, iar bebelina isi bea lapticul framantandu-ma cu mainile ca un pisoi.
Sicer, mie mi se pare cam drastica hotararea legata de Tzucky. Sa fi fost in locul ei, mi-as fi cerut scuze cu majuscule si mi-as fi masurat cuvintele si as fi recitit de 2 ori inainte de a scrie. Toate suntem sensibile in perioada asta, obosite, unele cu urechile prastie de la decibelii plansetelor bebelusilor, unele ingrijorate poate peste masura ca bb n-a facut kk sau nu mananca sau e prea activ, unele si cu alte probleme colaterale in afara de bb. De aceea e foarte intelept sa ne masuram cuvintele si atitudinea ca sa nu ranim fara sa vrem. Si cu toate astea, eu n-as fi sters pozele cu Stefan (ce mare e si ce fain ca e vesel si senin!), n-as fi fost asa categorica. Mie mi-au picat foarte-foarte rau cuvintele lui Tzucky atunci cand m-a luat la rost ca fetita mea regurgiteaza pt ca o zduncin ("zghihui") si ca o trantesc pe pat dupa ce mananca. Cu toate astea, mi-a trecut supararea. Daca si-ar fi cerut scuze, mi-ar fi trecut si mai repede.
Mi-a mai tras una in moalele capului cand a spus ca n-a invata nimic din forumul asta. Vorba lui Virgi, nefiind un forum stiintific, scopul lui nu e sa invatam formule de crestere a copiilor, ci sa fim suport una celeilalte. Dar daca spunea ca desi n-a invatat nimic, le multumeste celor care au incurajat-o in timpul sarcinii, era altceva. Tin minte perfect ca i-am fost aproape cand avea picioarele foarte umflate, n-o sa uit asta si nici nu-mi pare rau ca am fost acolo cand a avut nevoie de un cuvant bun.
Si, cu toate astea, ma repet, eu n-as fi fost asa de drastica in ceea ce o priveste.
Acum poate ar fi bine sa scrie si ea ceva, eu as face-o sa fiu in locul ei.


Mergi la inceput