Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Of tocmai ce am ars mai devreme cartofii pt piure, i-am uitat pe foc cat l-am alaptat si apoi m-am luat cu el cu joaca si... apoi a inceput sa miroasa a ars:(((.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor,ne am intors in Bucuresti. Ieri, asa pe nepusa masa ne am decis sa facem o vizita la bunici:D Vai ce s au mai bucurat!!!!

Nu am apucat sa va scriu detaliile de la controlul de 4 luni. Cristian , dragul de el, (Alma , nici nu mi a dat seama ca folosesc expresia asa des, cred ca e instintiv) are 7.200 kg si 69 -70 cm. Ce mai un lungan

Eu , dupa cum va spuneam am facut indigestie si nu am fost cu el , a fost sotul, caruia i a spus sa incep diversificarea Nu voi face asa ceva pana la 5 luni, insa nu pricep ce a apucat o pe ea, din moment ce copilul este alaptat exlusiv.
Eh si vesnica problema, mai nu a vrut sa si ridice capul cand l a tras ne manutze. Am facut intruna exercitii acasa, si l ridica mereu de vreo 2 saptamni, la ea iar nu a vrut:(((((.

In fine , m am ingrijorat si i am facut programare la neurolog sa vedem ec ne spune. Doamne ce teama imi este acum.

Cam atat de la noi pt moment ca sunt varza de oboseaka

ps Alma ma bucur mult ca sunt bine cireselele. daca nu ma insel tu stai in zona parcului IOR nu? Eu ies in fiecare dimineata daca doresti anytime sunt avaible:D Valabil pt cine doreste plimbarica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

seara buna,

m-am apucat sa uploadez foto pe picasa, pentru o calatorie virtuala prin cateva din locurile vizitate de mine anul acesta

sunt localitati pe care nu le pot updata acum, pentru ca nu le am in calculatorul de la eforie

dar in timp, poate o sa mai reusesc sa postez si alte fotografii

sper sa fie o calatorie virtuala placuta si pentru voi

va imbratisez, seara frumoasa si un inceput de saptamana lin!

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor am si eu o intrebare: se poate sa inceapa colicile sau sa se agraveze la aproape 3 luni?
Ioana pediatra lui bebsteric i-a testat reflexul de a ridica capul cand am fost la prima vizita, cand bebe avea o saptamana si l-a ridicat. De atunci am mai incercat si eu si nu prea vrea, dar din proprie initiativa cand il doare burtica se chirceste si ridica capul fara sa il tin de manute si de f multe ori. Cand sta pe burtica nu pune capul jos si in brate isi tine capul aproape perfect.
O sa intreb si eu pediatra cand mergem la vaccin de ce acum nu mai ridica capul cand il trag de manute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Elena, de ce crezi ca sunt colici? Ar putea sa planga si la un growth spurt, si acum cam e perioada:)
La noi s-a rezolvat cu colicile la vreo 3 luni fara cateva zile, de atunci nu mai are nimic, sta toata ziua si zambeste, iar seara trebuie sa fim pe faza sa o culcam la primele semne de oboseala.
Si tare mandra am fost azi cand a inceput sa rada cu zgomot. Tare dulce a fost:)
La noi functioneaza un joc cu palmele pe care l-am citit la odiseea de martie-aprilie. Bag ochiul si acolo ca ma pregatesc pentru ce urmeaza:) II ating palmutele si ii zic "doua, doua", uneori mai bag si de la mine cu ala, bala, portocala:)), dar asa o distreaza. Probabil ca e repetitiv, dar la jocul asta a ras cu zgomot:)

Ne bucuram de weekend lung cu sarbatoare, tare bine mai este!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BUNA DIMINEATA,DRAGELOR!
Kafeaua este gata!Si e cu ZEN!Poftiti si va molipsiti!
JOSE,ma bucur ca radeti zgomotos si ca bebica e cumintica si necolicoasa!Si noi ne jucam cu mautele si i le intind pe rand si-i spun staga-dreapta.Si cu picioarele la fel.De-acum o sa=i zic si cu ”doua-doua”
ELENA,daca nu e cum a zis Jose,sa stii ca sunt copii care au avut colici pana inspre 6 luni,dar au avut de la inceput ,nu au aparut brusc la 3 luni.
MIRELLA,minunate si evocatoare pozele,abia astept sa mai pui si altele.Multumim!
JOANA,ce voinic simpatic ai tu acolo.El mereu a fost cam pe aceleasi coordonate cu LC al nostru,inclusiv chestia cu neridicatul capului.Sa stii ca nici Lucas n-a vrut sa ridice capul acum la ctr de 4 luni,dar stand de vorba cu dr ,la un moment dat,i-am luat eu manutele si l-am ridicat.Si a ras dritza de taurul incapatanat.
Va pup pe toate si va doresc o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

Fetelor care aveti bebeii pe LP, cate scaune au pe zi?

Deea, tu ii mai dai puiului Bifido baby?

Vad ca al meu la 3 saptamani dupa ce am inceput sa-i dau probioticele astea, face mult mai des. Inainte i se reglase tranzitul la un scaun pe zi, acum vad ca are 5-6. Nu sunt apoase ca sa ma ingrijorez, ci mai mult ca niste seminte. Cu ocazia asta vad ca a scapat si de colici definitiv-mai avea mititelul noaptea cand nu reusea sa scoata aerul dupa ce manca.

Virgi, ce face Ioana?





mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza

Virgi tare buuuna cafeaua si zenu

Ioana nici al meunu ridica capul cand il tin de manute, in schimb il ridica el singur cand sta in carut sau in brate.da se ridica tare, ca se inroseste la fata de atata efort

Albinuta eu nu ii dau LP dar ma gandesc ca daca scaunul e normal nu e rau ca face mai multe scaune pe zi.

Elena dar cum se manifesta bebe?? si eu cred ca e cam tarziu sa inceapa colicile acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Stefi ce e growth spurt?

Tre ss intru sa vad si eu pozele..sa pun si eu cateva poze de la botez.

Care mai dormiti cu bebe in pat? ca eu dorm cu amandoi..sa vedeti ce frumos il luase Luca in brate ieri noapte

Va pup si va doresc o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Ioana mea e mai bine multumim,doar ca a slabit tare si m-e asa mila de ea...Noroc de astia,ca au amanat cu o saptamana inceperea anului scolar,sa am timp sa o pun nitel pe picioare.
Lucas,are 1-2 scaune pe zi sau chiar 1 la 2 zile.
Inca dorm cu el in pat.De doua zile doarme si el cate 6 ore legat(22-4 sau chiar 5)asa ca in scurt timp il voi expulza din patul conjugal(mai ales ca si-a declarat independenta fata de tzitzi)

Mergi la inceput