Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Tigruta eu fac la greu, dar ce e drept pt masa de seara, quesadilla: pun o tortilla in tava de pizza si pun cascaval, apoi o carne preparata in prealabil(pui, peste, cand lenea e mare un preparat), si masline sau capere, mai pun un strat de cascaval, merge si branza, acopar cu inca o tortilla si la cuptor cateva minute pe o parte si la fel si pe cealalta. Le pap cu smantana si cateodata cu guacamole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Apoi,Eleno,la ficat care” doare”,ii dai cu cascaval,smantana si eventual semipreparate.Probabil si oboseala isi spune cuvantul,off....E un produs tare fain de la Forever,Argi plus.E un complex de vitamine cu arginina.
Din teama de reactii adverse|efecte secundare,am decis si eu sa mai astept cu tratam pt imunitate.(ni s=a recomandat isoprinosin).Amigdalele Ioanei sunt absolut ok,nu sunt hipertrofice,abia se zaresc din dosul pilierilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Virgi daca mai spun ca ieri am mancat sarmale de la cumatra... acum am realizat ca nu prea se cade la ficatul meu obosit.
Isoprinosine am primit si eu ca imunostimulator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

buuna!!
n-am mai scris de mult...a fost o perioda f aiurea..sabry a luat un virus urat...a avut diaree 1 saptamana, febra 39...am fost disperata....a facut saracuta 9 injectii ampicilina+gentamicina....oribil.Acum insa suntem f bine, multumim lui DD!!!

Acum suntem f agitata...ne ies dintii!!!! Suntem disperate!!

Sper sa fie ok, adica sa nu fie interzis..nu stiu..daca nu e voie, imi cer scuze, voi sterge mesajul, dar avem nevoie de voturi https://apps.facebook.com/cautammamici/picture/6367 sau inscrieti-va si voi https://apps.facebook.com/cautammamici/picture/6367
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Multumesc pentru aprecierile legate de nume. Tare greu ne-am hotarat. Trebuia sa inscriem copiii ca sa ne externam si noi tot nu stiam cum le cheama.

Virgi, pun poze daca e miluieste careva sa-mi dea si mie parola .
Imi pare rau de intarcat. Cateodata asa imi vine sa-mi iau campii si sa trec exclusiv pe LP. Insa mi s-a intamplat odata ca una din ele sa urle la san si sa accepte biberonul. Am simtit ca se rupe ceva in mine. Din fericire a fost doar o alarma falsa. In momentul urmator scuipa si biberonul si am impacat-o doar plimband-o cu tzatza-n gura.

Elena, dar de o tuiculita pe langa sarmale si quesadilla ce ar zice ficatul tau?
Vad ca Ionelu nu raspunde, asa ca zic eu. Am luat silimarina inainte sa aflu ca sunt insarcinata. Mie mi s-a parut ca imi face bine (am si eu diverse probleme cu ficatul). Dupa aceea nu am mai luat fiindca nu e indicat in sarcina. Inca nu mi-am reintrat in rutina de dinainte de sarcina legata de ingrijirea proprie si personala si inca nu m-am interesat daca e compatibila silimarina cu alaptatul. Cred ca poti sa-ti faci si ceai de armurariu; eu nu l-am incercat. Din cate stiu, e aceeasi planta.
Apropo de interactiunea alaptat - medicamente: cum se intelege bestEricul tau cu mirosul de Ben Gay? Ca eu folosesc numai sapunuri si deodorante fara parfum ca sa nu stric aroma "mancarii". Cat despre mirosul de lapte... pe mine ma exaspereaza. Mi se pare ca miros tot timpul a branza stricata

Tigruta, suntem prietene pe FB . Eu sunt aia cu Yoda crosetat la poza de profil.

Mirina, imi pare rau sa aud ca ati avut probleme. Cred ca e foarte greu sa ai puiul bolnav. Dar ma bucur ca s-a rezolvat totul cu bine.
Apar si la voi dintii? Nu-mi vine sa cred ce copii mari avem aici la odisee!

Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Punem de-o discoteca ceva??? Bebsteric e cu ochii cat cepele si nu vrea somnic deloc.
Mirina nasol tare ce spui tu acolo cu injectii la bb a#537;a mic, m#259; bucur totusi ca ati depasit momentul. Pupam pe Sabry mica!
Ehe Alma, alcool beam inainte de sarcina din Paste in Craciun, acum nici atat. Dar chiar nu m-am putut abtine de la sarmale, aici sunt marfa rara.
Cu BenGay m#259; dau numai pe un sold rablagit imediat dupa ce suge seara, ma invelesc într-o ditamai patura si nu intru unde doarme el vreo ora, apoi da-i si spal#259; pana iese dihorul de tot. Nu are aceeasi eficienta ca atunci cand lasam toata noaptea, dar tot e ceva.
Tigruta daca-#539;i spun cum mi-au curs balele la supa de galuste si rata de tara a lui Ylari, am uitat si de ficat si de tot.
In sfarsit termin si eu mesajul ca intre timp am scos pe bb din hazna si l-am si adormit si acum somn si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata fetelor!
Scuzati-mi absenta, dar am tot umblat. Mi-am cautat o rochita ptr botez, hainute ptr Georgica ptr botez ( tocmai am aflat ca tb sa-l duc imbracat in hainele cumparate de mine la biserica, nu in cele de la nasi...).
Greu tare... nu se mai imbraca lumea in rochite... si unde am gasit scumpe tare... peste bugetul planificat!
In fine... scrisesem un mesaj maricel cand cu scandalul, insa l-am pierdut... si n-am mai avut energie sa il rescriu. Asta e...
Mirela, multumim tare mult pilda , sa stii ca pe mine m-a ajutat. Eu cam am vise ciudate, din fericire nu numai prevestitoare de rau. Cand am ramas gravida am visat lucrul asta si asa a fost. Si nu numai asta, am visat ca-i baietel si ca aveam mama grija de el ( la momentul ala mama murise de 9 luni). In vis i l-am cerut, spunandu-i ca acum pot sa am grija de el, sa mi-l dea mie, ca-i copilul meu. Si sa nu se supere. Mi-a zis ca nu, ca pot sa-l iau... Peste 2-3 zile am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv, exact ca-n vis... Si acum ma trec fiorii cand imi amintesc!
Mirela, stiu ca acum multe luni mi-ai aedresat o intrebare intr-un mesaj privat, insa cand l-am vazut trecusera deja vreo 2 luni,m-am gandit ca-i pre tarziu, ptr ca eu uit sa-mi verific mesajele private; desi am optat ptr atentionre prin e-mail ptr pm, nu se intampla asta.
Andra, eu si sotul meu am patit ceva asemanator la mare si stiu sigur ca a fost de la apa. Am facut ness-ul dimineata cu apa de la chiuveta! Si asta a fost... Ma gandesc ca poate ai mancat veva preparat cu apa nefiarta. Cei de acolo nu au probleme, ptr ca au dobandit imunitate...
Te pup si sper ca v-ati revenit!
Mamita, felicitari ptr Michelin-ul tau!
Tigruta, eu ma gndeam la niste ficatei la cuptor cu ceapa . Se spala, se adauga muuulta ceapa taiata( 4 cepe mari la 1 kg de ficat), cimbru, piper, sare, ulei,apoi se acopera cu staniol si se lasa la foc iute la cuptor. Nu se adauga apa , doar ce ramane pe ei de la spalat! Mai exista varianta cu slaninuta si usturoi adaugate.
Garnitura de piure de cartofi si gata.Alta idee: budinca de macaroane cu branza...Sau de cartofi cu branza si smantana...Cu carne de porc la cuptor facuta bucata intreaga cu condimente pe deasupra!
Elena, buuune sarmalele! Asta e, merita sacrificiul! Sa inteleg ca ai pertrecut azi noapte...
Virgi, multa putere iti doresc... Nu te stressa cu alaptatul, eu cred ca si-a facut deja imunitate...!
Mirina, oricand ne bucuram de vizita ta! Pupam pe Sabrinuta!
Alma, ce fetite lungute ai tu acolo!
A... eu nu m-am sressat cu eliminarea parfumurilor! Nu de alta da sunt pasionata.Si bb nu pare deranjat! Zilnic ma parfumez si nu cu acelasi... care-mi surade in ziua respectiva si bb nu are treaba! De mirisul de lapte de pe haine am scapat spaland la temperatura mare si punand balsam lenor albastru!
Pupalai la toata gasca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

stefi, nu imi mai amintesc ce anume te intrebasem atunci
stiu ca m-am edificat cu ajutorul lui ylari si albinuta, pentru ca si ele au ca si tine mutatie genetica
fiind si eu o mutanta am zis sa te intreb ceva dar intre timp am ajuns la usc. si mi-a dat trat de pregatire a sarcinii, am ajuns si la fleblolog sa vad cum e cu varicele mele si mi-a reintrodus detralexul, nu mai trebuie decat sa ne facem timp sa lucram la proiect :D

a mai aparut luna trecuta o problema dar sa vad daca se regleaza, daca a fost un episod izolat. mi-a venit ciclul pe 5 aug, desi il asteptam undeva dupa 10 si m-a tinut pana pe 20 aug. problema e ca aveam si inainte de sarcina 8 zile, dar dupa chiuretaj se prelungise cu 2 zile, in schimb ultimul m-a tinut 2 sapt de ma plictisisem :D

daca se repeta episodul tb sa ajung la gineco sa ma vada, sa nu fie ceva pe acolo, ca eu nu am simptome mai ciudate ca alte dati - dureri sau ceva altfel.

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna dimineata mamici dragi..poftiti la cafeluta

Ieri n-am mai intrat ca am plecat la Sovata, asa pe nepusa masa, m-a sunat o fosta colega de facultate ca e in drum spre Sovata asa ca am tras si eu o fuga..n-a mai fost nevoie sa fac mancare daca am plecat de acasa am intrat in lac, Luca nu a vrut deloc sa se bage si am mancat la un restaurant unde am luat o teapa maree doamne ne-au adus aia o mancare si am platit o gramadaa doamne jaf la drumul mare nu ne-a venit sa credem asa ceva..adica bine dau un ban dar nu iti bati joc de mine cu 3 aripioare pe un bat 19 ron in fine ma bucur ca m-am intalnit cu colegii mei ca sunt sot si sotie de fapt.
Asa ca azi am pus sa fac un bors ca la mama acasa ca aveam un pui de la ea, iar din pulpele si aripile le fac la cuptor cu legume.

pana aici am scris de dimineata.

Elena merci de sugestie, eu mi-am schimbat putin stilul alimentar, nu mai mananc cascaval si multe altele, semipreparate, procesate..sa stii ca un pahar de bere cu alcool mai servesc din cand in cand

Stefulici foarte faine retetele, multumesc eu una nu ma mai dau cu parfum pt ca mi se face mie rau ma ia o durere de cap si greata, asta patesc numai de cand am ramas gravida..asa ca miros a lapte

Irina imi pare rau ca a fost bolnavioara..am votat printesa

Tocmai a inceput sa planga aparent fara motiv, abia l-am calmat, habar n-am ce s-o fi intamplat acum doarme la mine in brate, nici n-am curaj sa il pun in patut.

Alma da sunt zapacita rau mereu pe fuga, cu mintea intr-o suta de locuri, ba plange Matei. ba ma trage Luca

Mirela sa te ajute Dumnezeu sa iti implinesti visul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

apropo de retete de vara
mie imi place f mult ostropelul facut cu legume de sezon - niste carne de pasare, o farfurie de ceapa, una de ardei, una de rosii, mirodenii. se fierb cca 45 min si sunt un deliciu.
iar o mancare rapida si usoara - ciuperci trase la ceaun cu usturoi si mirodenii si cu mamaliga calda - zici ca sunt alte friptane

de asemenea mai arunc cate o budinca la cuptor, din macaroane, cu branza si pap, dar punand scortisoara, zahar, nu prea merge decat ca desert, sau cel mult, la masa de dimineata




Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput