Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dorinutza, nu ma musca doar ca uneori mai absoarbe tzatza si o trece prin filtrul zimtzisorilor . Pe David l-am alaptat pana la1 an si 5 luni si in tot timpul asta m-a muscat doar de 2 ori, tot asa in somn (dar a cam durut...)
Mi-a ajuns jumperul,l-am bagat la spalat si sper sa se usuce chilotelul ala pana deseara. Noi nu avem tocuri clasice la usi si cred ca o sa il agat de balustrada de la scara si in bucatarie o sa puna sotul un piron ceva in tavan. Abia astept sa o montez in jumper, sigur o sa-i placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Si eu vroiam sa intreb de muscat si am uitat. Euan a inceput sa ma muste tare de cateva zile. Pana acum musca numai degetul. Nu am reactionat in nici un fel cand a muscat si sper sa nu continue pentru ca e dureros si fara dinti, daramite cand i/or da dintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci mult, J.D., esti foarte tare,ca de obicei!!!


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Buna fetelor!

Am implinit si noi 5 luni si avem 7160 g.
Ne pregatin de mers la mare, saptamana viitoare. Sper sa fie vreme buna.
Fetelor, Stefan, in timpul zilei cand doarme, in reprize de 10-40 minute , se misca la orice zgomot. Nu ar trebui sa doarma mai adanc? Chiar asa sensibil sa fie?

Va pupam!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Tania asa doarme si Anastasia mea, desi de cateva zile incoace si-a facut un pic de program si are 2 reprize mari de somn.
Mari adica, inainte de amiaza cam o ora jumate doua, iar apoi dupa masa tot cam asa.
Am cobit :))) se trezeste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

multumim de urari fetelor!
Tania, vacanta placuta si vreme buna. si alexia la fel doarme. aude si simte tot. e jale cu ea. cand doarme ziua inchid geamuri, trag draperiile, telefon pe silent.. si eu linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

buna fetelor!
multumesc de raspunsuri!
Chito

si a mea ma musca de mai bine de o luna! cand se satura incepe sa imi stranga sfarcul cu gingiile si trage capul pe spate! e criminal!
de 3 zile face treaba asta constant la fiecare supt de au inceput deja sa ma doara. ar fi chiar culmea sa fac acum ragade

deja nu o mai pot lasa nicaieri ca a inceput sa se rostogoleasca din doua miscari (spate-burta-spate pana ajunge la capatul patului/canapelei). in bouncer o tin legata dar a prins putere si se ridica in fund sprijinindu-se pe coate. bounserul sta langa canapea si mai nou si-a gasit o ocupatie: se ridica in fund, se intinde spre canapea si ii roade coltul ! ea si cu catzeii
cu ocazia asta m-a urnit si sa dau la curatat husa de pe canapea...

nu vad sa apara dinti desi roade tot ce prinde si vad ca o apuca crize ciudate din senin. stiu ca si la serban dura cam doua luni de ciufutenie pana iesea unul, asa ca ma astept la suferinta lunga la capitolul asta! o sa ma inarmez cu Chamomilla si Calgel (la Serban a functionat - ii dadeam de obicei inainte d emese si pt juma de ora era bine si putea sa pape)si cu D-zeu inainte.

cu diversificarea, nici nu ma gandesc la ea pana venim din concediu. oricum de data asta sunt muuult mai relaxata si daca papa bine, daca nu, iar bine! stiu bebelusi alaptati exclusiv pana pe la 9-10 luni (refuzau orice pana atunci) sanatosi si voiosi si fara nici o problema! asa ca ea va decide cand si ce va papa.
de "ustensile" de papat, nici nu ma complic cu ele. am castornele si tacamuri de bebe de la Serban si e suficient. si asa manutele vor fi cele mai bune tacamuri multa vreme.
un singur lucru as vrea sa achizitionez ca nu am in casa si vreau sa fac si pt noi : Steamer sa gatesc la aburi.
canute am si cu varf moale si cu tare. Serban a preferat cu varf moale. cele cu varf tare sunt noi noute ca nu le-a acceptat. sa vad mandra ce prefera pt baut apica. sucuri nu dau, nici lui Serban nu i-am dat. am preferat sa ii dau fructele bucati intre mese iar de baut, apa/lapte. nu am bagat masa strict de fructe pt ca nu vad rostul; chiar si eu ca adult nu mananc fructe ca masa principala pt ca nu imi tin de foame si ma mai si ard la stomac, ci ca desert/gustare. la Serban cand am avut mesele de lapte inlocuite total (dupa 1 an) aveam dimineata cereale cu lapte sau sandwich sau ou (galbenus) cu branzica si cu legume crude, la pranz supa/ciorba, iar seara (pana in ora 19 )felul doi. gustarile constau in fructe (pana in ora 17 seara) sau iaurt, biscuiti Organix mai tarziu.

aici pare mult ce am zis eu, dar el ciugulea. nu papa tot si avea zile pana la 1 an cand statea numai pe lapte.
nu am stat sa cantaresc cat manaca niciodata iar portiile le-am facut tot timpul din ochi.
la inceputul diversificarii pana pe la 1 an tot tinpul ii dadeam lapte (lm pana la 8 luni si apoi lp la biberon) 130 ml (biberon mic de la avent) apoi papica cat vroia daca vroia. am ales varianta asta pt ca nu am tinut neaparat sa ii inlocuiesc mesele de lapte in primul an pt ca stiu ca asta e baza, iar alimentele solide sunt doar pt testat texturi si experimentat si invatat noi gusturi.
dupa 1 an am schimbat si am inceput sa ii dau solidele la inceputul mesei (portii facute din ochi), papa cat vroia , apoi daca mai vroia cerea lapte (invatase sa ceara "apte") si ii faceam biberon mic de 125 ml de la avent plin.

cam asta a fost experienta mea cu mesele si programul de papat la Serbanu; acum sa vad ce prefera piticuta ca o vad mai mancacioasa dar si mai indragostita de suptul la tzatza decta el...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dorinutza.,. Degetelul a devenit indispensabil sunt momente in care o rog sa il bage in gura cand e prea obosita si nu poate sa adoarma. Culmea e ca daca i-l bag eu, nu vrea. Numai cand vrea ea il suge . Intre timp m-am resemnat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Au venit borcanelele, si cu tot cu TVA, diferenta de curs si depozitare (e adevarat ca prima depozitare am luat-o cu nr. de telefon ca sa bag ceva la amazon acolo, urmatoarele le iau fara nr de telefon, ceea ce inseamna 5 lire mai putin) am iesit la 4,50 lei pe borcanel, bine, fiind si Hipp si Organix...adun mere cu pere cum ar veni.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Buburuza, sunt de acord ca fructele rod pe stomac, ba chiar, de exemplu, fructele fierte (ca si rosiile fierte, de altfel) sunt acide. Dar de-asta la bebei se adauga acele 1-2 lingurite de cereale praf in ele, ca sa devina o masa. Noua asa ne-a explicat si medicul.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput