Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

In sfarsit am ajuns si eu sa intru pe picassa ... super pozele si filmuletele recente.
Merci mult Ronina pt pozele de cand ne-am intalnit!
cand mai ajuns (probabil saptamana viitoare) o sa mai pun si eu ceva poze mai recente)

...
azi am testat un pireu de morcov cu cartof - a mers foarte bine - si pentru ca am avut musafiri imediat dupa masa de legume am amanat portia de laptic vreo 30 de minute - si a fost ok! sper ca pana sa mearga la cresa peste o luna sa reusim sa ramanem cu pranzul doar din legume

Cu safe feeder nu cred ca va avea de a face - oricum nu va ajunge curand sa pape de una singura nesupravegheata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Tania felicitari pt bilant si la multe lunite lui Stef!
Ma inscriu si eu in clubul celor muscate . Andi cand se satura prinde bine de sfarc si trage capul pe spate

pup mamicile si strengareii

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

fetelor.. nu ma mai inteleg cu Alexia. nu mai vrea nimic. mataie continuu, nu vrea in brate, nu in scoica, nu in carut, nu in pat, nu in patut. laptele de dimineata l-a mancat bine, fructele la fel. ei.. cand sa ii dau supa.. jale. plangea cu lacrimi. am lasat-o deoparte sa ii dau lapte.. apai l-a descantat vreo 30min. nu vroia nici sa manance, nici sa i-l iau. ce ma fac cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dia, din cate am inteles, safe feeder nu e pentru ca ramane copilul nesupravegheat cu mancarea, ci pentru a nu se ineca atunci cand e mancarea mai tare, inecat care poate aparea si cand e parintele de fata, daca e hrana putin mai tare. Sigur, parintele poate interveni daca se ineaca bebe si e de fata, insa unii copii, daca se ineaca, prind frica si nu mai vor mancare solida chiar mult dupa varsta la care sunt capabili sa o pape. Stiu caz concret. Am mai inteles ca e pentru a putea sa se obisnuiasca mai usor cu gusturile, texturile, fara a-i cadea din mana bucata de aliment, pentru ca poate sa apuce mai bine manerul.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, plimb-o sau tine-o ridicata, uneori mai sunt inca ragaieli pe drum care nu ies, ii mai doare burtica...la Miruna merge sa-i arati masinile de pe sosea, cele in miscare adica...atunci e f. cuminte si se mai linisteste. Cand e "grav" o tinem in brate cu spatele ei lipit de pieptul nostru si stam pe trotuar sa vada masinile care trec, la noi asta functioneaza de linistire. Ca seara ea e mai mereu cum ai descris tu, nimic nu-i place.

A, si cand la un moment dat nu voia sa pape asa cam aiurea, ca nu scuipa mancarea, in afara ca o ridic si de 10 ori si uneori iese cate un ragait (mai ales daca atunci cand nu vrea sa pape, da din picioruse), se scalambaia taica-su in fatza ei si ii canta si a papat de imi tragea mana sa ii bag mai repede mancarea in gurita. Aceeasi mancare de mai devreme. Se enerva ca ii vine cu lingurita, nu cursiv ca laptele.

Acu' nu stiu, tu la ce zici supa? Ca de ex. nu am idee daca Miruna mananca supa supa, doar piure din ala moale (supa-crema sa zic).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Buburuza, sunt de acord ca fructele rod pe stomac, ba chiar, de exemplu, fructele fierte (ca si rosiile fierte, de altfel) sunt acide. Dar de-asta la bebei se adauga acele 1-2 lingurite de cereale praf in ele, ca sa devina o masa. Noua asa ne-a explicat si medicul.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)





nu te contrazic si nici pe pediatru... eu pur si simplu l-am diversificat si i-am dat sa manance cum mananc si eu ca pana la urma de ce el sa aiba regim special fata de noi. adica m-am gandit eu ca adult ce si cum mananc si asa i-am dat si lui in cantitati potrivite varstei. adica daca eu nu mananc fructe la o masa decat ca gustari, am ales si lui sa ii dau la fel.
am scris postul pt a va povesti strict experienta mea in ale diversificarii nu sa contest vreo decizie. poate e de folos cuiva sau macar o inspiratie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica

fetelor.. nu ma mai inteleg cu Alexia. nu mai vrea nimic. mataie continuu, nu vrea in brate, nu in scoica, nu in carut, nu in pat, nu in patut. laptele de dimineata l-a mancat bine, fructele la fel. ei.. cand sa ii dau supa.. jale. plangea cu lacrimi. am lasat-o deoparte sa ii dau lapte.. apai l-a descantat vreo 30min. nu vroia nici sa manance, nici sa i-l iau. ce ma fac cu ea?

Mirela, mami de Alexia (10 martie 2012)


oreste-i supa 2-3 zile ca nu e nici o problema. revii apoi si in functie de ce i-ai dat pana acum schimba-i consistenta. poti adauga o lingurita de LP in ea ca sa aiba gust cunoscut sau o bucatica mica de unt. daca i-o dai la biberon, fa-o mai groasa si da-o la lingurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Finn mananca fructe in fiecare zi. ii plac si nu/l opresc. cum se trezeste ia fructe din bucatarie. in timpul zilei ii dau la 2 ore dupa masa sau inainte de masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

nu e supa.. e piure de legume. nu o dau la biberon.. ci la lingurita. ideea e ca nu cred ca supa e cauza. acum a adormit.. sa vedem pt cat timp. ea nu plange, nu e fitosica de fel. ei.. de cateva zile maraie continuu. mi-e clar ca ceva o deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Mirela poate dintisorii sunt de vina, sper sa treaca repede

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput