Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Irinaelena: ba da, ia forma alimentului, dar ocupa si plasa aia mototolita un anumit spatiu, iar cum Bianca nu deschide gura mare la papa eu n-am reusit sa-i introduc mai mult decat varful plasei (fara sa ajunga si alimentul in gurita). Daca bebe deschide gura mare se poate baga, dar dupa cum ziceam, morcov crud si biscuite nu prea cred ca ar merge.
Dara: da, morcov fiert am incercat. Acum e drept ca nu l-am fiert pana sa se fleceasca la atingere ca am incercat sa i-l dau si direct in mana sa vad ce-i face si nu vroiam sa nu aiba ce prinde. Sa folositi borcanasele sanatoase! Wow, fructele fierte sunt acide? Asta nu stiam, compotul proaspat de mere chiar mi se parea o idee buna pt inceput cu fructele, ma gandeam sa-i dau si zeama de la compot in canuta sa se obisnuiasca mai usor sa bea din ea ca la apa nu se arunca.
Tala: distractie cu jumperul! Bianca nici acum nu s-a prins cum sa sara in el, chit ca ii place cand o topai eu, dar singura sta doar si se uita timid la jucarele, rar mai le si mangaie, oare sa-mi fac griji?
Tania: bravo pt bilant si distractie la mare! Poate e o faza, la fel dormea si Bianca tare putin si se trezea f usor, acum de cateva zile vad ca doarme mai bine, sper sa o tina
Buburuza: ma bucur ca ai impartasit de bebelusi sanatosi alaptati exclusiv pana pe la 9-10 luni ca tare mi-e teama ca asa ajungem si noi cu refuzul. Totusi am citit aseara in 'What to expect during first year' ca bebeii alaptati exclusiv au nevoie de supliment de fier in caz ca nu accepta solidele de la 6 luni, chiar si cei nascuti la termen, pt ca pana atunci li se cam termina rezervele de fier. Cei cu LP compenseaza cu fier din formula. Asa ca va trebui sa ajung sa-i repet hemograma, ca nu-i de jucat cu anemia. Am citit inclusiv ca bebeii cu anemie ar refuza mai tare solidele si de aici cerc vicios.
Dia: cu placere si felicitari pt inceputul lin si usor al diversificarii!
Happy: cred ca tu o cunosti cel mai bine si daca zici ca ceva o deranjeaza recent, asa o fi. Eu as tine-o putin la ragait sa exclud balonarea de dupa fructe, apoi as masa-o la gingie (Biancai ii place asta la maxim, numa' bine isi satisface nevoia de muscat si vad ca nu ma musca la supt). Mai e varianta ca a ajuns la etapa exploratorie si nu-i mai place sa stea pe loc, de ceva vreme Bianca trebuie vesnic mutata sa tot vada cate una alta prin casa, deja are si cateva lucruri preferate, gen suportul de cadita, cutia cu servetele, radioul cu ceas, dulapiorul cu hainute. Si cum zice si Dara, ne uitam pe geam la masini si copacei, dar evident de afara se vad mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Ronina, daca ii place asa mult masajul la gingii, poti folosi asta http://www.beb eli no.ro/article.php?name=primii-pasi-periuta-tip-degetar&article=2279 . sterge spatiile sa mearga linkul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ronina multumim, chiar s-a bucurat de jumper. Noi avem din cel suspendat, dar i-am pus o masuta de jucarie alaturi cu jucarii pe ea si este f incantata.
Mirela eu sustin ipoteza cu dintisorii.Sper sa treaca repede neplacerile.

am pus filmulet pe picasa cu tzopaitoarea.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Bubu mie imi place relaxarea ta cu privire la diversificare, suntem pe aceeasi lungime de unda.
Tala este super jumperul, de unde l-ai luat si cat a costat dc pot sa te intreb? si cum era prins ?
Ioana, Bianca doarme la tine in brate? Karina cand era micuta am mai spus pe forum ca nu dormea cand o puneam jos, imediat se trezea, dupa cateva incercari renuntatm si o lasam sa doarma la mine pe piept, macar asa eram linistita ca se odihneste si nu este agitata, normal ca in timpul ala nu puteam sa fac nimic stateam si doua ore in pat cu ea si ma uitam la televizor sau citeam. Acum doarme ziua linistita, chiar daca doar in reprize de 30 minute dar se mai intampla sa doarma si o ora jumate doua.

Nu mai stiu cine intreba daca este copilul sensibil la zgomote cand doarme, Karina cand adoarme nu se trezeste la orice zgomot dar pe masura ce se apropie somnul de final aude orice si imediat se trezeste, mai ales daca sunt zgomote puternice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Tala ce frumos tzopaie Matilda
Am pus si eu filmulet sa-l vedeti si pe al meu calaretz

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Buburuza, nu te contraziceam, povesteam si eu cum e la noi, de ex. la noi exista masa doar de fructe, ca sa nu le amestecam cu alta mancare si atunci na, putem zice ca depinde de fiecare familie. Insa eu credeam ca trebuie sa-i dam alimente foarte simple si usor de digerat, care au si vitamine si de-asta mi s-au parut o alegere buna si fructele, mai ales cum e la noi ca a trebuit, din pacate, sa incepem mai devreme de 6 luni. Oricum fructe abia pe la 5 luni si jumatate incepem.

Ronina, eu credeam ca treaba cu jumperitul e mai incolo cand se apropie de mers...adica atunci "intra in vigoare" topaitul, pana atunci e mai mult centru de activitati in opinia mea. Adica functia de tzopait a preluat functia fostelor premergatoare, ori in alea tot mai tarziu se intra. In rest se mai "balangan" ei in jumpere de la propriile miscari.
Nu cred ca acum trebuie sa aiba muschi pentru tzopait de-acum si nici functionarea ca atare a picioarelor. Parerea mea.
Ca sa-ti faci o idee, vezi pe aici: http://www.zeitgeist-romania.ro/stiri/61-alimente-alcaline-si-acide
Mai jos in lista scrie de rosii. [site-ul e luat la intamplare dupa o cautare pe google, nu stiu daca-i cel mai bun]
Nu stiu daca si zeama compotului este acida.
Cica eu cand aveam anemie, bebe fiind, nu puteam sa stau in fund sau ridicata, asa ceva.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dorinutza imi pare rau ca nu ne-am intalnit. Nici nu mai stiu ce faceam pe 15. Poate cand mai veniti... trec si tel in docs ca -mi pare ca nu e.
Tania noi mergem pe varfuri in casa. Si pe noi ne intreaba unii ca de ce nu l-am incvatat dom'le cu tv aprins si muzica la maxim? Dar prefer sa doarma ziua 2-3 h cum face acum decat sa-l vad ca se scoala din 15 in 15 min.
Sa va fie de bine plecarea!
Buburuzaa o fi vreun semn de dinte si la mine? Roade tot, baloseste la greu, urla din senin e ciufut si nu-l impaci usor. Si eu ma gandeam la dinte desi face 5 luni abia pe 4.
Happylico, ii e dor de Victoras de-aia nu sta linistita! Impacheteaz-o si pe ea si trimite-o la mine. S-au vorbit sa stii !


Asaa.. al meu face cam ca Alexia de cand am venit de la munte. Doarme in schimb si destul de mult. Dar plange inainte de somn destul de mult. Cand a picat, deja trebuie sa fiu in pat cu el.
In rest nu stiu daca-s dinti dar si si al meu a mucat de vreo 2-3 zile si trage de ea ca de elastic. Cred ca e vreo caracteristica a momentului, toti fac asa la un moment dat.
Ideea e ca acum mai mult ca niciodata am lapte si mai mult. CRed ca se aduna daca sar o masa si de aici problema. Ma gandesc cand se va rari productia? sa nu fiu nevoita sa ma mulg
L-am cantarit azi si are 7200 la apx 5 luni si eu zic ca e ok. Ne jucam, papam si crestem mari.
Azi m-a surprins cand , fiind la o vecina in curte, si vazand baietelul ei cum se juca cu mingea, a inceput un ras zgomotos de nu stiam daca plange sau ce...
CE sesizez insa ca facem stoc de jucarele aiurea. Se joaca de 2 ori si se plictiseste. Insa a descoperit telecomanda "jegoasa" , cheile masinii "jegoase' si ele, draperii si portofele. Tragem fata de masa, paharele si ce mai gasim. E mai funny decat ce i-a luat ma-sa.
Pana acum, toate caracteristicile zodiei Berbec s-au aplicat. La noi cel putin.

Va pupam, sa aveti o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Irinaelena: buna idee, dar am s-o caut prin farmacii sau supermarket ca nu as da 4 lei pe ea si vreo 12 pe transport
Cristina: nu doarme Bianca la mine in brate, o pun jos. Se mai trezeste uneori cand fac asta dar n-as rezista nemiscata cu ea in brate cat timp doarme, eu mi-s mai foc
Monna: pe jumper-ul meu e desenat sa-l ridic in asa fel incat bebe sa ajunga doar cu varfurile jos pe podea (ma rog, nu pe varfuri ca o balerina, ci in ideea de nu cu toata talpa), altfel probabil isi cam forteaza picioarele mai tare decat ar trebui. Am observat ca Andi sta destul de jos in el, poate te intereseaza sa-l mai reglezi putin in cazul in care se poate.
Dara: asa o fi, eu ma gandeam ca daca jumperul e de la 4 luni ar sti sa si topaie intuitiv de la varsta aia. Merci pt info. Bianca sta in fund sprijinita dar nu-i place, se tot impinge sa se dea jos. Musai trebuie sa-i repet hemograma.
Amy: nici la noi nu prea au succes jucariile, in schimb cutia de servetele e betooon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina merci , noi am primit jumperul asa ca nu am nimic instructiuni de la el. O sa ma uit si-o sa-l mai ridic daca se poate.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Monna si eu vroiam sa iti zic ca pare un pic cam jos cu piciorusele, dar cum nu ma pricep am zis ca mai bine tac.
Ioana eu am dormit cu Karina asa de zeci de ori , m-am gandit ca are nevoie de asta daca se tot trezea cand o puneam jos si nu mi-a fost frica ca se va obisnui asa ci dimpotriva m-am gandit ca asta o va ajuta, sa ma simta aproape cand are nevoie, oricum trebuie sa recunosc ca si mie imi place tare mult pt ca cine stie cat timp va mai dormi asa si vreau sa profit de fiecare minut, iubesc momentele cand sta la pieptutul meu. Chiar si saptamana trecuta, dormise o jumatate de ora in patut si cand s-a trezit tot plangea, m-am gandit ca inca ii este somn, i-am dat laptic si a adormit imediat, dar nu stiam ce sa fac sa o pun jos iarasi sau mai bine sa o tin in brate, nu vroiam sa isi strice somnul si am tinut-o asa o ora si 30 min . A doua zi cand s-a intamplat la fel am pus-o totusi in patut si a dormit vreo 2 ore. Ce chestie interesanta, daca se trezeste dintr-un somnic de 30 min si este smiorcaita o adorm din nou si doarme mult mai mult.
Mirela poate au dreptate fetele si o dor gingiile, eu inca nu am trecut prin genul acesta de situatii, niciodata nu plange mai mult de cateva minute si imediat ii gasesc leacul. Dar ma pregatesc sufleteste si pt situatii mai grele.
Cristina C m-am uitat la poze pe fb ai o scumpete de fetita si ce mult par are. Abia astept sa ii creasca si Karinei

Mergi la inceput