Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Multumesc Dorina!

Magdalena iaurtul in casa se face foarte usor,fara a avea nevoie de vase speciale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Citat:
citat din mesajul lui annadisi

Multumesc Dorina!

Magdalena iaurtul in casa se face foarte usor,fara a avea nevoie de vase speciale!




da stiu,pus la prins laptele intr-un loc cald,doar ca aici laptele e ff slab,nu gasesc lapte cu un continut mai mare de grasime ca sa si iasa,ca stiam ca cu cat e mai gras laptele cu atat e mai bun iaurtul sau cisleagul moldovenesc.mersi oricum


mie imi pare rau ca nu am facut rotarix-ul,m-am treit prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Dorinutza noi asteptam pentaximul ptr 4 luni de aproape 2 luni si am auzit ca nici in noiembrie nu or sa vina de la DSP, deci ori il cumparam ori nu-l facem, noi am amanat , pana cand nu stim...in sept are 5 luni deja.
in leg cu med de fam nu te mai stresa a mea dr a zis sa ii incep diversifcarea la 4 in conditiile in care eu alaptez inca.... si giulia are deja 8,800 gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dorinutza: sa va fie de bine plimbareala si sanatate puiutilor! Of ce aiureala cu vaccinurile astea, noi abia l-am facut pe cel de 2 luni, sper sa apara cel de 4 pana ajungem noi la el.
Dara: buna idee, nu stiu de ce am asociat safe feederul cu fructele si nu l-am incercat inca. Chiar ma gandeam sa incerc sa-i dau bucata mare in mana sa roada ea, i-am dat bucatele mici direct in gurita, le-a injumatatit si apoi scuipat. Vad ca vrea ea controlul, azi s-a tinut de lingurita si vroia sa o manevreze ea, doar ca o manevra de pica tot pe langa, ca azi i-am facut f zemos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Magda ce zici tu e lapte batut.
Eu stiu ca se poate face iaurt din lapte degresat,intrucat ai nevoie de calciu si alti nutrienti nu de grasime intr-un iaurt de calitate.
iaurt/sana/kefir se poate face acasa,punand un borcanel la litrul de lapte.daca pui iaurt iese iaurt,daca pui sana iese sana.E vb de bacteriile de fermentare.
Odata obtinut iaurtul in casa il vei folosi pe acela la urmatorul lapte si tot asa.
Eu am facut si chiar iese bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

ia uitati ce am gasit

http://www.kiddicare.com/webapp/wcs/stores/servlet/productdisplay0_10751_-1_87961_10001?rw.cm=cse,&cm_mmc=icrossing-_-Shopzilla-_-Product+Feed-_-

si ma uitam dupa safe feeder dar cica cel cu plasa se curata prea greu si e mai bun cel cu punguta de silicon

http://www.amazon.co.uk/Clevamama-ClevaFeed-Silicon-Safe-Feeder/dp/B007VDWFSE

am vrut sa cumpar dar aia vor 55 lire pt impachetat si transport. am trimis mail la amazon sa le spun ca sunt uc capul si ar trebui sa verifice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

oare in Romania se gaseste safe feeder?, pare foarte interesant , nu am stiut pana acum de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Intru rapid sa va dau un link la un art despre borcanase, pt cine e interesat: http://www.adevarul.ro/life/sanatate/
alimentatie/mancare-hipp-nestle-bebelusi-
arsenic-contaminare_0_460754046.html dar eventual mai cautati si sursele, ca in nu m-as baza neaparat pe ce zic astia din ro, plus ca poate nu mai e de actualitate. L-am gasit intamplator.
Caut si eu un safe feeder. Voi ce ati incercat, ce recomandati? As incerca autodiversificarea, ca la cat de prost mananca, parca m-as baza mai degraba pe instinctul ei de a baga totul in gurita decat pe faptul ca o sa manance din lingurita hranita de altcineva. Ca daca lua in greutate bine, nici eu nu imi faceam griji pt diversificare, dar cum e la greutatea pe care au avut-o ceilalti pe la 4 luni...
Stiti cumva pe unde as putea sa caut in bucuresti scaunele de masa din lemn? Vreun magazin de copii mai mare sau ceva depozit de-al vreunui mag online de care stiti? Multumesc!

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Citat:
citat din mesajul lui annadisi

Magda ce zici tu e lapte batut.
Eu stiu ca se poate face iaurt din lapte degresat,intrucat ai nevoie de calciu si alti nutrienti nu de grasime intr-un iaurt de calitate.
iaurt/sana/kefir se poate face acasa,punand un borcanel la litrul de lapte.daca pui iaurt iese iaurt,daca pui sana iese sana.E vb de bacteriile de fermentare.
Odata obtinut iaurtul in casa il vei folosi pe acela la urmatorul lapte si tot asa.
Eu am facut si chiar iese bun.



aaaa am inteles,ok,nu stiam asta,incerc azi,mersi,buna ideea sa nu mai cheltui bai aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D. thanks, aia prima nu m-am prins ce face, insa ala de silicon e misto, vezi ca asta http://www.amazon.co.uk/Mebby-Genius-Fresh-Weaning-Feeder/dp/tech-data/B004UOLV46/ref=de_a_smtd cica e safe si pt masina de spalat vase (spala la temperatura mai mare).

Danaang, da, exista si la noi safe feeder, sunt si unele cu 7 lei, nu doar cu 25 lei, gasise Tala parca pe undeva cu 7 lei, dar din cele cu ata sau ce-o fi, nu cu silicon. Cu silicon nu stiu daca se gasesc la noi.

Anca, pai asta zicea eu alaltaieri cu borcanelele cu orez, ca au fost probleme. La Holle, in schimb, marca germana de care ziceam , pare-se ca nu au fost - stiu ca gasisem una la care era orezul ok - una adica o firma din cele top five, si cred ca Holle era, dar eu inca nu ma inghesui la orez, ca daca Miruna e posibil sa aiba probleme de ingrasare, fix cereale prea multe nu-i trebuie, si o mai si constipa.
Deci nu la orice din borcanele au fost probleme, ci doar la orezul din unele. Nu toate contin orez.
Bine, asa si unele legume contin arsenic de la natura, e vorba de cantitati aici. Adica ce mai vorbeam noi daca luam la modul absolut, contine x, sau daca e de natura ca toata cantitatea acumulata sa ajunga vreodata la nivelul afectarii sanatatii.
Imi pare rau, nu stiu din lemn, poate stie Tala.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput