Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

sunt in tratative(cu mine)daca merita sa dau bani pe iaurtiera,sa fac iaurt proaspat pt pitica si pt noi,reanteaza?e bun iaurtul?mai sanatos e sigur fara e-uri dar..totusi costa...ce ziceti?se merita sau nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dara, nu chiar...eu stiam ca nu au deloc efecte negative nici morcovul, nici marul (nu ca se anuleaza efectele sau ca ar fi bine de luat impreuna)... dar fiecare persoana e diferita; la noi cu Adri si cu banana a mers foarte bine fara nici un efect de constipare.

Anca, te asteptam cu mai multe detalii si impresii din excursie.
Sper si eu sa reusim sa ne revedem curand.

Apropo de intalniri... pe cand mai cresc strengareii ... prin belgia si imprejurimi e plin de parcuri de distractie - incmusiv pentru piticoti mititiei de 1-2 ani (gen parcurile Plopsa din Belgia)
...zic si eu, poate va conving pe careva sa ne faceti o vizita la un moment dat...

Mi se pare incredibil ce mult isi schimba bebelina mea mutrita de la o saptamana la alta (sa nu zic de la o zi la alta).

Am revenit la landou - initial a facut niste ochi mari si o mutrita bosumflata ...dar ma bucur ca s-a reacomodat rapid, ca ea frecvent adoarme afara la plimbare, si pt dormit landoul e mai bun decat varianta sport de carucior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dia: dap, tot asa greu Recunosc ca in primele luni de alaptat din cauza fricii de colici nu prea am mancat diversificat. Acum insa mananc de toate, iar morcovul mie chiar imi place. In rest am cam incercat tot ce zici tu acolo, reiau sa vad ca n-am uitat ceva. Cand mananc se uita curioasa la mine dar nu da semne ca ar gusta, daca ii dau si ei bucatica scuipa, in cel mai bun caz o tine putin in gurita si apoi scuipa. Cand ii dau ei pireut, prima data bag eu cu o alta lingurita in gura sa vada ca mananc si eu si apoi ii dau ei, dar nu ajuta. Am incercat 2 feluri de lingurita si degetul. Am incercat mai lichid, mai gros, cu apa in care a fiert leguma, cu apa plata fara gust de leguma, cu lapte matern. De regula ii dau dupa somn sa fie mai odihnita si mai cu chef, am incercat dupa somn de 1h cand nu prea e flamanda si dupa somn de 2-3 ore cand e flamanda. Am incercat inclusiv sa-i dau putin laptic si apoi masa si iar laptic. De fiecare data o pun la san dupa ce ii dau papa deci stie ca nu o trisez. O data i-am dat si cand era treaza de mai demult ca poate obosita vrea, dar mai rau a fost. Pana acum nimic din toate astea nu a mers. Mai vreau sa incerc dovlecel azi si maine si apoi cartof dulce, sa stiu ca am incercat 5 legume (mai mult pt psihicul meu sa stiu ca mi-am dat silinta decat ca ma mai astept sa accepte) si apoi ori incerc cereale (am luat de la hipp fara gluten, cu tot cu lapte praf, imbogatite cu probiotice, fier si calciu) ori trec direct la fructe. Nu stiu fructele daca le voi putea amesteca cu cerealele astea sau am nevoie de altele fara lp in ele. Merci pt grija si pt ca ai stat sa scrii asa detaliat ideile astea multe
Bravo Laviniei pt rostogoliri, da-i un pupic din partea mea Eu ma tot uit pe pozele din maternitate si parca nu e Bianca cea din poze asa mult imi pare ca s-a schimbat intre timp.
Dara: merci, eu am intrebat, intre timp am ajuns la Auchan si am citit si eu pe etichete, ba chiar am si luat cateva borcanele
Magddalena: deci dupa un an trebuie mers la oftalmolog? Intr-un fel e logic, ca si pe timpul alaptarii suntem pline de hormoni care pot afecta vederea. Ieri si Bianca a dormit mult, am pus pe seama ploii si vremii mai racoroase. Cu iaurtiera nu stiu sa te sfatuiesc ca nu am incercat, eu cred ca nu iau ca nu mai e loc pe pult de nimic

Eu am putin emotii sa nu ma trezesc cu rotavirus, ca ieri (taman a 7-a zi dupa rotarix) mi-a tras Bianca o ditamai baltuta de kk moale pe parchet stand in jumper in care patina cu piciorusele pana sa apuc sa o ridic. Si pana am curatat peste tot am cam venit in contact cu el desi m-am tot spalat apoi pe maini. Asta ca sa va distrati si voi nitel de patanie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:


Buna fetele!
Scuzati-mi lipsa de pe forum, dar ne-am plimbarit si noi in ultimele 2 saptamani. Am fost pe la ai mei la Iasi, planuisem doar vreo 4 zile sa stam, insa in noaptea dinaintea plecarii spre casa, Stef a facut o indigestie probabil, dimineata l-am dus la spital pt o perfuzie de rehidratare fiindca vomase de vreo 4 ori peste noapte, asa ca nu am mai avut curaj sa plecam cu el la drum cu masina. Si am prelungit sederea la Iasi cu inca o sapt pana a putu tati sa vina dupa noi.
Maria are mucisori de ieri, ii pun Sterimar si tragem mucisorii cu BB, sper sa scapam doar cu atat... Peste noapte insa s-a trezit din ora-n ora, cred ca i se-nfunda nasucul si o enerva...in rest e vesela si papa bine.
Vom merge azi la med de fam pt evaluare, sa vedem cum stam la 4 luni jumate si sper sa dicutam si noi despre diversificare. Sunt tare curioasa ce schema ne recomanda, la Stef am inceput cu legumele fierte, tot asa vreau si la Maria. Oricum vreau sa astept pana la 6 luni, daca va merge la fel de bine alaptarea pana atunci...
Eu sunt in continuare cu ameteli, am facut toate analizele de sange plus un RMN cranio-cerebral si rezultatele sunt tare bune, zici ca-s o floricica de 20 de ani maxim
Am citit tot ce-ati scris, dar nu nominalizez acum fiindca-s pe tel si scriu mai greu, doar vreau sa-i urez bun venit lui anandisi si un cald bine-ai revenit pt chito.
Va pup si revin!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dia, eu stiam ca morcov fiert e mancare de baza cand esti deranjat la stomac, si la copii si la adulti. Eventual insotit de orez, ca sa te "stranga" la loc ambele cand lucrurile sunt "imprastiate". In sensul asta zic ca morcovul fiert e aliment constipant, nu ca neaparat da constipatie la toata lumea.
La fel branzica de vaci eu stiam ca mai "strange", de exemplu.

Oricum medicul mi-a confirmat asta, ca morcovul "strange", la fel ca si marul copt (daca e preparat altfel decat copt, cred ca nu, iar crud, tot asa, nu), insa perele, prunele, "relaxeaza" si ananasul la fel, cica - de asta nu stiam.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, dar daca incerci in plasuta din aia de alimente sa bagi ceva, sa "molfaie" ea, sa "aiba controlul"? Sau ai incercat deja?

Bine, dupa cate o saptamana de pauza poti relua incercarile si fiind in alta etapa, sa-i placa ceva.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

O metoda pentru papat legume mai tarziu: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=274899365952774&set=a.240866249356086.48975.238807779561933&type=1&theater


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Am fost la dr de fam si m-am umplut iar de nervi ca nu stie nik. Legat de diversificare nu mi-a zis mai nimic, adik nu zicea de 2 ori acelasi lucru: ba a zis sa-i dau suc de mar si/sau de morcov mai intai, apoi a zis sa incep cu fructele si la sfarsit a zis sa incep cu legumele .
In alta ordine de idei, iar nu e venit Pentaxim-ul de 4 luni de la DSP si a zis sa-i fac rotarix-ul acum pe 30, prima doza i-am facut-o pe 30 luna trecuta. Si sa-i fac la 5 luni juma pentaxim(cel de 4 luni) si la 6 luni juma infanrix hexa (parca ala e vaccinul de 6 luni). E ok daca ii fac rotarixul 2 luni la rand, a mai facut cineva asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Eu am facut Rotarix la 2 luni si la 3 luni de varsta. Miha parca la 3 luni si 4 luni.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Multumesc, Dara! Sa merg azi sa dau comanda ca sa-l am pana joi dimineata.
Mi-a zis ca are fontanela cam mare pt varsta ei si cica sa-i dau Ca Pharco 2,5 ml/zi timp de 15 zile. Am intrebat de Fe si a zis ca doar dupa 6 luni pan la 1 an se face profilaxia anemiei feriprive....

Mergi la inceput