Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina deocamdata merge, sa vedem mai incolo cum o fi. Acum suntem la morcov si dovlecel si de miercuri bagam si pastarnac. Ieri a papat vreo 90 g si azi trebuia sa-i fac mai mult dar n-am aproximat bine cantitatile si mi-au iesit 75 g si a ras tot ca de lene n-am mai facut altul

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, mai e tipul asta http://www.tomybaby.ro/premergatoare-si-centre-de-activitati/centru-de-activitati-bounce-baby-pretty-bright-stars-1138
Sincer nu stiu care e diferenta fata de celalalt [stiu ca exista si pe albastru, eu i-am luat Mirunei pe albastru oricum, ca pe roz nu am gasit SH - nu ca m-as innebuni sa-i iau totul roz, azi i-am luat body-uri verzi, de ex].
Celalalt de care ziceam ca am luat SH http://www.tomybaby.ro/premergatoare-si-centre-de-activitati/centrul-de-activitati-bounce-a-bout-bright-starts-1146

Au bagat la Auchan niste caciulite haioase, albe, cu urechiuse, moi moi, au ca un fel de blanita deasupra, si se prind sub barbie. Nu am rezistat si am luat una. Da' nu prea gasesc fustite sau gasesc numai la 30 lei sau mai mult. Rochite da, insa fustite nu prea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara multumesc de link-uri, o sa mai cercetez.
Humana n-am gasit doar de morcov., Are morcov, pastarnac, patrunjel si parca si dovlecel. Oricum daca vrei maine ma uit exact sa vad. E numai de legume astea care intra primele la supa. Am luat din Carrefour Ploiesti cand m-am intors azi.
Ca gust is oribile, gretoase. Eu nu vad viata fara sare . I-am dat cateva varfuri de lingurita si le-a gustat . Vedem maine , am cam multa treaba dar sper sa am timp de o supa pentru el. Ideea e sa nu ajung sa i-o dau din biberon.

In seara asta am fost suparata. Pana acum niciodata nu mi s-a constipat. Azi da. Si n-am avut nici supozitor, nimic. Am incercat cu termometrul si a mers, mai greu dar a mers. Vai de burtica lui ce plangea. Banui ca de la cerealele cu orez si de la suc de morcov. Maine taiem portia, incercam "zeama".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Monna: bravo, ma bucur pt voi ca papa Andi.
Dara: eu am luat ieri de la H&M o caciulita faina tare pe mov. Intr-adevar am constatat si eu ca fustite sunt putine si care sunt is cam scumpe. Eu am luat doar 2 pana acum, ambele din Auchan, una pt vara asta si una pt la anu' ca am prins-o la reduceri cu 20 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, eu stiam ca orezul constipa, plus morcovul fiert, parca nu si sucul de morcov crud.
Am inteles, stiu legumele de la Humana, au reteta cea mai normala [ca cele de la Hipp au niste aberatii balonante, adica mazare, cartof si conopida, ce-o fi in capul lor sa dea de la 4 luni asta, nu stiu], insa ce nu mi-a placut foarte tare e ca aveau si cereale incluse (deci vezi si de-aici inca un factor de constipatie) - adica au morcov, albitura, telina, cereale si ulei de rapita cele de la Humana. Eu le-am diluat in alte alea home-made.
Si la noi sunt probleme cu constipatia (Miruna e si pe lapte care constipa, fara lactoza) si tehnica e asa: pus supozitor cu glicerina, jumatate, taiat pe lung, apoi ca sa iasa si restul, tinut cu mana alt supozitor (tot jumatate taiat pe lung) ca pe post de termometru, ca doar cu termometrul nu merge la noi).
Dr. a zis ca morcovul fiert si marul copt constipa, la fel si banana parca, iar perele sau marul crud nu constipa.
Noi avem pe "reteta" de ex in zi 7 de la inceput suc de morcov crud sa adaugam suc de mere crud...adica 30 ml suc morcov, 30 ml suc mar, 30 apa Hipp...in total 90 ml, la o ora de la masa. Ma rog, nu e musai sa-l bea pe tot. Iar sucul ala de mar e bun contra constipatiei cica. In primele zile e doar cu suc de mar diluat cu apa, de ex 30 ml cu 30 ml.
In caz ca nu faci in casa, exista suc de mar de la Nestle, iar suc de morcov bio am gasit pe net. Ba chiar am gasit si suc de morcov si mar bio, toate de care zic, fara adaos de zahar (ca exista si cu adaos de zahar).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Chito, bine ai revenit!!!!
Sper sa fie totul ok si sa va linistiti cat de curand - o luna nu e mult, mai ales ca fiecare copil are ritmul lui de evolutie si adesea evolueaza in salturi ...dar partea de kineto presupun ca n-are ce sa-i faca rau: daca il stimuleaza si se vad progrese, mult succes in continuare!!!!

Happy, n-ai de ce sa-ti faci griji ca nu rade cu sunete (daca emite sunete cu alte ocazii gen gangurit, plans etc.); unii copii sunt mai expresivi, alti mai retinuti...
Nici Lavinia nu rade cu sunete - zambeste des, si cand rade, eventual ne ofera un "he...he he" timid de tot; Adri la varsta ei radea in hohote de era irezistibila si molipsitoare... Lavi e mai retinuta (dar cu toate astea e la fel de dulce, doar ca in alt fel)

Dara, de orez si banane stiam si eu ca pot constipa... de pere stiam ca sunt laxative... dar eu stiam ca tocmai de asta se recomanda sa se inceapa cu morcov si mere ca nu au efecte negative asupra tranzitului (poate doar in cazuri exceptionale).
pe de alta parte...aici am gasit borcanele de morcov si morcov cu cartof - ambele contin si orez, la modul 15-25% orez (poate ca in combinatia asta constipa, din cauza orezului?). Inca n-am incercat nici un borcan - incepem clar in varianta home-made, in care stiu sigur ca daca vreau sa ii dau morcov ii dau doar morcov si nimic altceva.

Ronina... tot asa greu cu papatul???
...nu stiu ce idei as putea sa-ti dau, ce n-ai incercat inca...
Se spune ca la bebe alaptati diversificarea merge mai usor, ca recunosc gustul unor alimente din lapticul matern... practic ar trebui ca bebe sa accepte mai usor alimente pe care le-ai consumat tu des in timp ce alaptai (daca printre ele nu se regasesc morcovi etc., poate ai putea incerca alta leguma...cautand printre preferintele tale...).
De multe ori copiii adora sa imite adultii...cand mananci de fata nu Bianca, nu da semne ca ar vrea si ea? poate daca ai face un pireu si ai papa tu de fata cu Bianca, si la un moment dat sa ii oferi si ei un varf de lingurita?
...poate nu-i place lingurita?
...poate nu-i place textura (eventual incearca un pireu semi-lichid, sau mai gros...)
...poate nu e momentul potrivit...adica daca bebe papa laptic inainte sanse maris a fie satula si sa n-o mai intereseze altceva; daca ii e prea foame probabil iar nu-i bine, ca atunci e maraici si vrea lapte si nimic altceva. Poate ideal ar fi la o anumita vreme dupa ce a mancat (dar inainte de a cere ea urmatoarea masa), si dupa orice tentativa de papica solida, oferit si laptic...asa bebe nu o sa considere ca pireul inlocuieste lapticul pe care il adora.
Cam astea idei imi vin momentan... dar fiecare copil e altfel, si mamica sa are sansele cele mai mari sa descopere ce si cul i-ar place...asa ca incearca orice ti se pare ca ar putea functiona, si mult succes!

Noi am inceput de ieri cu morcovi pireu; pana acum e bine - papa fara proteste cateva lingurite (oricum nu i-as da foarte mult dintr-o data, ca vreau sa ma asigur ca nu riscam probleme de burtica, de tranzit etc.). Le-am introdus la pranz, cand ar fi pranzul la cresa... dar momentan desigur ca nu sunt in loc de masa, ci doar la aperitiv inainte de laptic. Lingurite, imi plac mult cele de la Nuby (n-am gasit acum poze pe net cu ele...sunt din acelea lungi si foarte inguste, termosensibilile).

Ieri am fost la piscina (la insistentele Adrianei) - acoperita desigur, ca vremea pe aici nu mai permite altfel; i-am facut si Laviniei cunostinta cu piscina; nu s-a aratat prea incanatat, dara a acceptat fara proteste. Suficient pentru prima data...cu timpul va fi mai bine (sper).

Azi a reusit sa se intooarca pe burta si apoi inapoi pe spate - cred ca din greseala, ca a reusit odata, de dimineata...si apoi nu i-a mai iesit figura.

...si doarme putin ziua, si cand e obosita face un circ tot mai mare... pana o scoatem la plimbare - odata iesita la plimbare adoarme rapid, uneori (de exemplu azi dupa-masa) in mai putin de 1 minut. E ca si cum si-ar cere dreptul la plimbare - toate bune si frumoase, dar vine tomana, cu ploi....apoi cresa unde n-o sa o plimba nimeni... uffffff.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dia, da, asta ziceam si eu de pere ca-s laxative. Tu zici ca la morcov cu mar se anuleaza efectul de constipare? Sunt de acord, dar nu voiam nici sa dea de dulce mai intai si dr. a zis sa introducem mai cu precautie fructele noi, din cauza balonarii de la fructoza.
Eu am gasit doar morcov la Hipp - nu mai contine si altceva. http://www.napati.ro/cautare/primul%20morcov/pag-1
nu are cereale.

Am mai gasit parca pe Amazon morcov cu cartof dulce, care, in opinia mea, are tot gust de morcov mai degraba, poate o sa combin cu cele de la Organix sau Humana.
Deocamdata pt 12 zile am facut iar in casa, cu 1/3 morcov si restul albitura si dovlecel.
Asa am inceput si noi, cu o lingurita intr-o zi, apoi 2 in ziua urmatoare, apoi 4, etc. Cam asa le-am introdus pe toate (dovlecel si albitura). Acum in supa-crema am pus si 2 lingurite de ulei de germeni de porumb presat la rece. Faptul ca dupa aia l-am clocotit nu stiu cat anuleaza presarea la rece, poate de tot...
Tot la masa de pe la 12 ne-a zis medicul sa introducem (masa 3).
Cand vom introduce fructe peste vreo 2 saptamani, le vom introduce la masa la de la 9 (masa 2). Ma rog, orele nu-s batute in cuie, e dupa cum ii e ei foame.

Nu mai stiu cine intreba, dar retin ca borcanelele cu legume desfacute tin 24 de ore la frigi, iar fructele 72 de ore, dar eu ma iau dupa ce scrie pe ele.

Am reusit sa gasesc cereale fara lactoza la Milupa (4+, ca mai sunt si pt 6+, 8+, 10+, 12+ (luni)), de care ne-a zis dr., pt. ca la fructe vom pune si o lingurita de cereale, ca sa nu o bolboroseasca asa rau fructele. Ca alte cereale contin lapte. Dar mai avem pana la fructe.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Bine ai revenit, Chito!

Eu voi sta departe de discutiile legate de diversificare pentru ca nu m/am stresat absolut deloc. nici cu combinatii, nici cu inlocuit mese. voi incerca autodiversificare peste 2 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna dimineata


Happy nici Maya nu rade in hohote,pe la 3 luni a avut doua reprize de ras in hohote cand i-a facut tati cucu bau,de atunci nimic,doar zambete cu gura pana la urechi si cu mainile pe fata parca s-ar rusina

Chito ma bucur ca te-ai intors,multa sanatate micutului si recuperare rapida,o luna o recupera repede ai sa vezi,pupici multi multi.

Legat de dioptrii,acum doi ani am vrut sa ma operez cu laserul ca sa scap de ochelari,dar vroiam si bebe,oftalmologul mi-a zissa astept sa fac bebe si dupa un an sa vin la control sa stabilim operatia,pt ca in timpul sarcinii si dupa din cauza hormonilor se modifica dioptriile si se da diagnostic gresit,mie asa mi-a zis.

ieri i-am dat Mayei sa linga o bucata de nectarina,mai intai o linge un pic cu limbuta apoi suge,ma bucur ca la orice deschide gura,cand ne vede mancand ne cearta in felul ei,aa uuu gaaaa

de ieri e maraita,dupa doua ore treaza vrea somn,ieri s-a trezit la 6.30,apoi la 9.30 a dormit o ora,la 12 o ora jumate,apoi pe la 5,30 de min afara si seara la 8.30 ea deja dormea,nu ma plang,e ok dar cand e treaza maraie parca o supara ceva.

nu mai stiu cine zicea de medicamente in vacanta,eu am fost mai inconstienta,am luat cu mine doar termometrul si tachipirina cu speranta ca "totul va fi bine" ca vorba cantecului..

pupici




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

La fel ca JD nici eu nu ma prea stresez cu diversificarea,inaninte eram chiar speriata,dar acum vazand ca deschide gurita daca ii dau ceva sunt multumita,daca nu vroia nimic,traiasca laptele!!!(pana la un punct cand chiar banuiesc ca o luam razna)

Mergi la inceput