Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Mirela acum cateva luni am avut si eu o zi in care am cedat pt ca nu am reusit sa fac absolut nimic desi imi propusesem mai multe lucruri si am inceput sa plang la un moment dat. Chiar mai inainte incercam sa termin o ciorbita si ea plangea in tarc si in scoica, era cam neobisnuit ca de obicei dupa somn si laptic este bine dispusa. M-am gandit ca trebuie sa faca kk ceea ce s-a si intamplat la un moment dat. Pana a facut kk m-am ambitionat sa termin totusi ciorba chiar dc nu ii convenea in scoica, sti ce am facut, i-am pus un cearceaf peste scoica si vorbeam cu ea, ea il dadea jos, era un fel de v-ati ascunselea. Asa i-am atras atentia si a tacut. Ma uitam pe sub cearceaf sa vad ce face si se uita la el. Cand ii vorbeam chiar dc nu ma vedea zambea. Era simpatica asa ca am si filmat episodul la un moment dat. Am pus pe picasa filmuletul.

De mult tot vreau sa va intreb dar uit mereu, bebelusii vostri plang cu lacrimi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristina, da, Miruna plange uneori cu lacrimi, cand e chiar suparata de ceva, alteori e doar ceva asa fara lacrimi aaa---aaa .

Dana, cam asa arata carligele cu filet de pus in tavan http://magazin.storeinc.ro/1628-conexpand-metalic-cu-ochi-filetat-m-6x80.html
Se cheama conexpand.[Am sunat sotu' ca sa nu zic prostii]. Carcasa aia din metal a surubului cu carlig se blocheaza in gaura din tavan (trebuie luat fix spiral de bormasina potrivit, sa nu fie gaura prea mare). Si bormasina sa fie de putere, de dat gauri in beton (de obicei se imprumuta sau exista si la Mr. Bricolage de inchiriat din cate stiu).
Acuma' na, trebuie unele sanatoase, conexpanduri din astea, nu stiu exact ce dimensiuni exista.
Si sotu' zice ca parca are Jolly Jumperul carabina lui - care se poate pune pe carligul conexpandului.
Vezi si aici http://www.flamis.ro/detalii_produs.php?id=122
sau da cautare dupa conexpand imagini pe google, ca sa stiti ce cautati.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Multumesc pt raspunsuri

Dara, daca nu ma descurc, o sa apelez la Cosmin. La noi, eu sunt cu bormasina :D .. pe care, ca fapt divers, am primit-o de un Craciun de la socrul meu - Mister a primit un pulover, dragul de el..

Cristina, si Gaza plange cu lacrimi, insa daca il iau in brate ii trec toate, asa ca concluzionez si eu ca Happy, ca de fapt n-are nicio problema, vrea doar la mami.. si vrea ACUM :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

eheee.. ce spui tu acolo Dara.. sunt povesti demult uitate. sper sa nu faca si Miruna asa la 6 luni. pe mine m-a cam apucat disperarea.
are si Alexia asa: http://4182.au.all.biz/ro/goods_-leagan-pentru-copii_22625
sta... si 30min sta in el. dar sa stau in fata ei... sa ma vada
azi am facut curat in dormitor cu ea in brate.. pt ca atunci cand am deschis aspiratorul.. a inceput sa planga. in sufragerie.. n-am mai putut.. ca aveam covor.. necesitam 2 maini. asa ca a venit taicasu acasa si i-am trimis la plimbare. nu am intrebat unde se duc si cand vin. asa ca am terminat de facut curat. acum ma relax...
am ajuns sa pretuiesc si 30min de singuratate..
de dormit.. nu ma plang prea tare ca nu dorm.
de ex.. am venit de la nunta la 4 dimi. pana am facut un dus.. s-a facut 5 fara ceva. s-a trezit Alexia sa manance. a mancat si am adormit eu. ea inca gonganea ceva acolo.
ei.. si la 7:45 era super fresh si m-a luat de noua.
asa k ieri n-am mai dormit deloc. am ramas cu alea aproape 3 ore de somn. ei.. dar cand s-a trezit dimineata.. nu numai ca nu puteam sa ma dau jos din pat.. nu puteam nici macar sa deschid ochii. simteam k m-a lovit trenul.
si ma gandesc ca ma mai asteapta asta si pe 15.. asta daca nu-l trimit pe Marian singur..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mirela, chiar e din greu, asa e. Insa nici in leagan nu mai vrea Miruna, ci numai in bouncer din ala kick and play care se misca altfel la miscarile ei, nu stiu sa explic ca e mai flexibil decat leagan, scoica, scaun de masa, balansoar din cealalta categorie, etc. Ca leagan avem asa: http://www.amazon.com/Bright-Starts-Ingenuity-Cradle-Swing/dp/B004G8QT16 (se intoarce si invers) si degeaba acuma. Tot nu e flexibil ca ala.
La noi e cam tot timpul cum povestesti tu, asa ca la 6 luni o fi mai "rau".
La noi a stat Miruna cuminte ca Alexia numai cand avea icter, in prima luna.
Ai grija, totusi cu somnul, ca asa am cazut eu pe jos dupa o luna si ceva de nopti nedormite ca si lucram. Daca simti carcei, ia magneziu.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Scurt de tot:

Azi se tot matzaia Gaza, nu vroia sa stea in nicio pozitie, vroia numai in brate si ma durea spatele sa mor. L-am pus in pat, a inceput sa tipe, si am inceput sa fac ca animalele. Supriza, cand am ajuns la oaie s-a oprit din matzaiala si a inceput sa rada cu toata inima.. Am continuat cu alte animale, l-a apucat iar, asa ca m-am intors la oaie si ce sa vezi, ras in hohote iar.. De acum, stiu reteta. Poate va ajuta si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara la conexpandurile alea ma refeream si eu. Am avut asa la bloc si am atarnat un leagan pt David si tin minte ca erau pt 100kg. Insa jumperul meu n-are carabe sau gaici, nimic, doar clestele ala pt toc. Insa daca vom monta 2 cam la latimea unui toc cred ca este in siguranta. Problema la mine e ca am tavanele din rigips mai puntin sub scara si in bucatie si bai. Asa ca liana aia la care visez si eu nu prea stiu unde s-o agat.
Dara Matilda nici n-a respirat la babyvuvu si ii place si lui David desi se simte rusinat ca nah, e muzica de bb Avem insa si noi 2 melodii (tiganeasca ruseasca) pe care Matilda tzopai de numa! www.youtube.com/watch?v=sxfk2MhnZ-E" target="_blank">asta si www.youtube.com/watch?v=5P0UdyCcTao" target="_blank">asta, Acu' ce sa-i fac daca-i place?
Unghiute eu tai numai in somnul de noapte (adica dupa 23), i le si pilesc, am o lampa de la ikea cu furtuin flexibil si-mi pun lumina pe ele si la 3 zile facem sportul asta. Si lui D i le-am taiat asa pana la an si ceva.
Dara ce cool e mama ta! si ce horor e soacra! Adevarul ca decat asa un ajutor mai bine lipsa. Eu cand zic ca soacra=mea ma ajuta nu dezvolt, dar ma refer la faptul ca mai face o supa pt D o data pe sapt si nu face scandal si mi se pare super ajutor asta In rest se super parfumeaza si o ia pe M in brate de trebuie sa spal copilu dupa sau se rasteste la D din principiu (asta e stilul ei de a comunica si e f deranjant)
Irina asa-i, a fost epuizanta asteptarea moptilor intregi , dar acum, ca stiu ce ma asteapta, parca nici nu le simt (mai putin cand sare calul si mi le face ferfenita)
Happy ati gasit soseta? :))
Si M plange cu lacrimi si cu muci, chiar ieri a tras o repriza cand am avut niste musafiri (un fel de rude) ok oamenii dar au luat-o in brate...si tin'te nene!
Dana am retinut: ca oaia da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

super leaganul Dara!
Dana, o sa incerc si ca oaia.. si altele. o merge si la noi?
oricum, orice ii cant si ma maimutaresc.. o face sa rada. dar sa o tin in brate..
am uitat sa va zic. azi am lasat-o pt 3-4 min in carucior in curte sa fac nush ce.. si o aud ca urla.. ma duc repede la ea.. si ea era deja pe diagonala carutului cu capul intepenit intre o bara a carutului si nu stiu ce. cand m-a vazut a tacut. norocul meu a fost ca s-a linistit brusc si am putut sa o scot incet de acolo... ca daca se agita.. nu stiu ce faceam..
dupa ce am scos-o de acolo .. radea. si tot asa se impingea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mirela, super leagan, dar degeaba, acu' nu mai vrea decat in bouncerul ala flexibil, restul toate ii par rigide, nici in carut nu mai vrea (nu landou). Dar si in bouncer tot cu noi ca entertainment. Ala e singurul care se misca odata cu ea ca lumea. Cand era mai mica nu-i placea in ala, era sa-l vand. Insa ii place acum ca o ajuta sa se miste altfel, nu se simte blocata ca in toate celelalte (chiar daca nu-s mici).
Aoleu ce patanie cu blocatul, nasol, ce de suprize ne mai asteapta...

Tocmai citeam in newsletterul de la babycenter "our baby also shows a strong attachment to you by raising his arms when he wants to be picked up and by crying when you leave the room."

Tala, dar nu poti sa dai prin rigips gauri? Cand n-o sa mai vrei gaura, se poate tencui si zugravi rigipsul. Da' si noua ne place baby vuvu si nu ne e jena, sa-i spui lui David ca si adultilor le place si se maimutaresc pe melodie :) Merci de melodii, testam. La fel si beeeeeee.
Pai la JJ al nostru e un arc tare tare sub clestele de toc si in capatul aluia e un inel, de ala se poate pune carabina/caraba cumparata, dar sa fie din aia strong, cu filet. Adica scoatem clestele de toc si agatzam de inelul de dedesubt, nu e macar un inel?
So, pana la cat nu dormim? Pana la 3 ani sau cum zice Irina, never-ever? Eu nu astept f. tare ca nu dormeam nici inainte, cu predari, important ar fi sa apuc macar din bucati somnuri, nu intregi.

Azi e ziua Anei de Sovi.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara la jj-ul nostru arcul intra direct intr-un capat mare de plastic. Nu mi-e de gaurile din tavan ci de solutia tehnica pt ca rigipsul nu e lipit de placa, e un spatiu si cred ca trebuiesc niste chestii lungi sa fixez ceva acolo - dau tema lui tati
Mirela nasol cu spaima, acu ca ai povestit ma gandesc sa o prind si pe M in carut cu centuri (desi n-o sa-i placa) pt ca dimineata o las sa doarma pe terasa si eu mai fac una alta prin bucatarie (dar o vad pe geam)
Dara eu n-am dormit pana la 1 an jumatate, cat a supt D (de retinut insa ca el sugea TOATA noaptea la varsta aia), apoi doar ma trezeam sa-i schimb pampers-ul si mai des cand a fost cu nani fara scutec (sa-l verific sau sa-l duc la wc). Prima noapte intreaga a fost dupa ce m-am intors la munca si am plecat in delegatie. Eu imi mentin parerea ca pana la 3 ani e mai diicil
"La multi ani ANA!"
sper ca pricepeti ce scriu pt ca fac asta pe intuneric in timp ce alaptez - M tzocaie de 2 ore....bine ca am apucat macar langa comp


Mergi la inceput