Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

azi e prima data cand am cedat nervos. chiar nu se poate asa. Alexia vrea sa stau numai cu ea, sa o tin in brate. ea, care avea doar momentele ei cand vroia iubita.. acum nu mai vrea neiubita.
azi nu am reusit sa fac nimic mai mult de 2min.. fara sa planga. in bucatarie am asa: carut, scoica, leagan. nu sta niciunde. plange. in conditiile in care ma vede si aude. daca o iau in brate, tace ca prin minune. e ok, mi se pare normal sa aiba nevoie de atentie.. si credeti-ma.. ii acord fff mult timp.. ne iubim, ne dragalim, ne jucam, dormim impreuna. dar.. de aici pana la a nu putea sa spal 3 farfurii.. ca ea urla.. e cale lunga. acum mi-a terminat masina de spalat. nici nu vreau sa ma gandesc in ce concert o sa intind rufele.
gata... m-am racorit.
la nunta.. un mare .. a fost la tara.. la cort.. si nu mai comentez ca imi aduc aminte.
ideea e ca aveau cort cu mocheta.. DAR... pe sub mocheta nu erau 10cm nivelati. iti rupeai picioarele mergand.. apai de dans.. nici nu incapea discutie..
gata.. am zis..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Happy, fix asa si Gaza..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

dupa aproape 6 luni.. m-a bufnit plansul.. de nervi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Gagici, o intrebare pt cele care si-au luat Jolly Jumper - voi cum l-ati prins? Eu intelesesem ca se prinde si de tocul usii, dar si de tavan. Insa mie azi mi-a venit, l-am desfacut si nu prea vad cum s-ar prinde si de tavan.. Tala, para tu il prinsesesi de tavan?!
Multu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ea il prinsese de o scara parca. alea pt tavan au un carlig..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dana al meu tot pt toc este, dar l-am agatat de scara. Daca vreau sa-l atarn de tavan trebuie sa prind 2 belciuge in loc de unul si cred ca merge (doar ca na, ai 2 gauri)
Happy cred ca e o faza. Si noi suntem siameze, vad ca si Dana cu giner'miu. Ca sa nu te mai apuce plansul pur si simplu trebuie sa te impaci cu ideea ca pt urmatorii 2 ani macar, timpul nu mai e al tau, sa nu-ti mai programezi nimic, si sa te obisnuiesti sa speli vase si la 2 zile (cum am facut eu azi). Eu sunt tare inteleapta acum , la David insa am dat in depresie. Eu sunt f activa si trebuie sa FAC mereu ceva, eventual care sa fie si f vizibil ca sa am ceva satisfactie. Insa acum incerc sa ma multumesc si cu 'bucuria' ca am reusit sa pun rufele in masina, sau ca am sters vomitzelul de pe jos si nu a ramas asa pana sambata cand fac curat Mai rau e cand toata agitatia asta se suprapune peste nopti nedormite, atunci nu mai sunt asa inteleapta si sfarsesc si eu in lacrimi
Tot vroiam sa va povestesc ce chestie creepy am patit: acu 2 sau 3 nopti, alaptam sus in dormitor si aud de jos cum canta o jucarie de-a Matildei. Asta are buton on/off..sa zicem ca l-am uitat pe on, dar ca sa cante trebuie totusi apasata pe burta. L-am trimis pe tati sa o opreasca si urmeaza s-o donez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, de 4 ori wow! : ce de informatii ne dai, ce soacra uituca ai, ce mama implicata ai, 4 chimparoo??

Lady_x, si mama mea tot cu ciuperci face si intr-adevar e cea mai buna zacusca ever

Happy, eu tot ca Tala spun, ca cea mai buna solutie e sa te impaci cu ideea, se pare ca experienta primului copil te invata ceva . Eu la andrei tanjeam dupa nopti pe care sa le dorm fara nici o trezire si imi tot ziceam cand o veni si vremea aia?? Si "vremea aia" se tot lasa asteptata asa ca mai mult rau imi faceam. Acum stiu ca n-o sa mai dorm niciodata fara treziri :)) si e mult mai bine. Eu tot asa, imi place sa fiu utila la casa omului dar totusi imi setez asteptarile in functie de copii pt ca daca ei nu-s fericiti, atunci nu e nimeni fericit in casa

Fata mea s-aapucat de gimnastica, face abdomene cand sta in scoica, cu alte cuvinte incearca sa se ridice... Inceputul e promitator. Insa luna asta n-a luat aproape deloc in greutate... Adica abia daca a luat 100g.. Ea care lua asa bine in primele luni...sa vad azi la dr daca macar in lungime a crescut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Tot vroiam sa va povestesc ce chestie creepy am patit: acu 2 sau 3 nopti, alaptam sus in dormitor si aud de jos cum canta o jucarie de-a Matildei. Asta are buton on/off..sa zicem ca l-am uitat pe on, dar ca sa cante trebuie totusi apasata pe burta. L-am trimis pe tati sa o opreasca si urmeaza s-o donez.

tablouri pentru copii


de ce sa o donezi? sau ai necaz pe cineva? (glumesc)
acum sa ma fac inteleasa. prb mea nu e musai ca n-am spalat vasele. tot timpul meu ii e dedicat Alexiei. ma duc la baie cand pot, mananc tot asa.. cand se poate, fac dus seara cand vine tati acasa. prb e ca nu pricep de ce face asa.. ea statea si 15-20min bine merci in carut sau leagan. acum nu mai sta nici 3min. urla fara motiv.
acum e in scoica (in scaun de masa n-a vrut).. ca tocmai ce a mancat (jumatate din iaurt) si se trage de barbetica si se ridica de acolo. eu o vad.. dar ea se uita sa vada daca o observ. crede ca nu.. si face mai mare galagie.. doar doar m-oi duce la ea
daca vb cu ea si ma vede ca ma uit la ea, rade. deci n-are nimic. are doar.. rasfat
aia e durerea mea cea mai mare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, de obicei la Miruna cand face asa, e de la gingii sau burtica sau chiar acum invata si mai si, ne vad mai bine, mai la distanta si percep mai clar ca mai e o persoana vie pe-acolo...insa am observat ca nu mai sta in nimic tare...sau drept sau rigid...singurul loc in care ii mai place este asa ceva: http://www.polyvore.com/fisher-price_kick_play_bouncer_mothercare/thing?id=2750908 pt. ca asta se misca odata cu ea, cand se misca ea, talpitele alea de pe scaun scot sunete, altfel tac, si balansoarul se batzaia cand se misca ea si poate sa se miste mult mai liber. Ii zice Fisher Price kick and play. Mai exista Fisher Price sooth'n play si Fisher Price cover and play pe modelul asta. Dar si Buburuza zicea ca e ok in Fisher Price rainforest din asta http://www.strollers.ro/Balansoare/Balansoar-Fisher-Price-Rainforest_335_codeFP-K2565.aspx (din asta si-a luat mama pt. la ea, de pe okazii, cu 150, eu tot asa, l-am luat pe kick and play de pe okazii cu aprox 160 daca retin bine. In cel in care-i placea pana acum,mai fix, nu-i mai place, trebuie s-o lase pe ea sa se miste si neaparat sa ajunga la jucarii sa le pipaie, sa le bage in gura, asa mai atarn o jucarie mai lunga care sa ajunga la gura ei, ca altfel e jale doar sa se uite.
Bine, de ce crezi ca mormaiam dupa chimparoo :P Ca nu mai vrea decat in brate si musai cu fata la public. Eu cred ca face parte din procesul de dezvoltare. Si tac cand ne vad pentru ca se bucura si bucuria aia face loc necazului.

Ca simt si eu ca nu mai fac fatza si azi o tot dadeam in plans (dar nu-mi permit ca ma ustura ochii si nu mai pot sa traduc) e altceva, dar nu cred ca e rasfat, cred ca e dezvoltarea bebeilor, care intra mereu in alta faza. Acum vor sa se ridice/miste mai mult si nu pot.

Nu stiu, asa cred eu din ce am citit si din ce am observat-o. Ca daca ei nu se pot misca si simt impulsul foarte puternic sa se ridice de acolo, au nevoie de noi sa-i miscam, pana or putea ei. Asa mi s-a parut mie la Miruna.




mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Irina, 4 Cimparoo si cam deja le vrea lumea cam pe toate (adica 3 in afara de al meu), sper sa ajunga ok ca cica li s-a mai pierdut un colet pt. Elvetia la un moment dat. Cica le-au trimis joia trecuta (raspund cam greu 'mnealor si azi am aflat abia cand le-au trimis, dar cica fac minim 4 saptamani ca le trimit cu barca (by boat )). Cu avionul era vreo 300 dolari canadieni transportul (si acu' CAD e mai fortos ca USD, din pacate pentru mine).
Cu soacra nu am timp sa pove acum cate a mai facut (mi-a ciopartit ieri material de 110 lei din care voiam sa fac 2 saci de dormit, a facut scutece, desi aveam o tona) - asta printre miile de aiureli.

Dana, pai trebuie sa procedezi asa: mers in market de-ala mare de constructii (Dedeman, Obi) si achizitionat un fel de surub mare mare si gros si adanc, cu carlig in capat si carabina foarte puternica si iti trebuie o bormasina cu percutie din aia babana babana si cineva sa dea gaura in tavan (nu stiu daca in tavan intra si ceva din ala in care se prind holtzsuruburile - cred ca asa le zice) si se baga fortat carligul ala mare si gros [dar cred ca prin insurubare, ca gaura o dai mai mica un pic sau pe fix) si de el atarni carabina de-aia de tine 100 kg (cam asa ceva arata, dar mai solida, si cu infiletare, nu cu clic-clac http://www.enkikoprod.bizoo.ro/vanzare/3249727/Carabina-cu-fixare-rapida-DIN5299) si de ea prinzi si inelul din capatul arcului de la Jolly Jumper. Noi aveam asa o bara de tractiuni cu lanturi pe hol. Dar din asta tre' sa bagam in sufragerie, cam acolo unde va incapea in viitor liana in loc de Jolly Jumper, care va avea trambulina dedesubt, ca in pozele lui Sovi. Ca sa nu sara copilul pe toate paturile din casa, ci pe trambulina.
Altfel, de tocul usii.
Daca vrei, ii explica sotu' lu' Mister la telefon. Ca io nu stiu bine termenii tehnici. Si stiu ca sotu' a luat piesele pt. bara de tractiune cu lanturi din Obor din piata, de fapt.

Ce mi-a mai zis Sovi, ca e util sa fie bebeii pusi pe burta pe o suprafata alunecoasa si tare, gen parchet, ca sa-si exerseze mai bine muschii si sa se poata misca mai usor. Am curatat si dezinfectat o zona de parchet si am pus-o pe Miru pe burtica si am obtinut doar un mare si sanatos ragait, insa mai incercam. Vreau sa iau 3 placi de parchet clic-clac sa le pun pe pat, imbinate. Dar nu am apucat inca.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput