Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 15

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Fetele, la cele mai multe analize nu conteaza absolut deloc daca ai mancat sau nu inainte (exceptand glicemie si mai cateva de genul); din pacate multe asistente habar n-au la care trebuie sa fie pacientul nemancat si la care nu si le e mai simplu sa spuna din start sa fie pacientul nemancat.
...eventual ziceti ce analize aveti de facut si intreb

Am niste nervi de zile mari... pentru inceput de scoala am cumparat tot ce trebuia, mai putin un penar; pentru ca trebuie model X sau Y si nu am gasit nicaieri, la nici un supermarket - pentre tot erau stocurile epuizate; azi in sfarsit am gasit si penar, dupa n cautari si nervi in trafic si-n magazine, evident modelul mai scump (exagerat de scump si total nejustificat).
Si nu stiu daca i-am transmis sau nu si bebelinei starea mea de nervi, dar de aproape o ora racneste ca disperata ... e obosita, dar ea nu mai vrea sa doarma decat la plimbare, si azi chiar e frig si vant puternic si am umblat destul si nu ies nicaieri. pana la urma tot adoarme ea si-n casa.

cel putin am reusit sa gasim ne organizam si plecam week-end-ul asta in excursie ... de-abia astept... dar la nervii care-i am acum nu mai resimt nici un fel de bucurie... ma gandesc doar ca mai am de facut si bagaje, si bebelina mea nu pare sa aiba planuri de stat si calma astazi sa mai pot face si eu ceva.

uffffff... ma duc la ea; se straduie Adri sa o linisteasca, si de regula are mult sucees, dar azi nu si nu si nu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Magda, apa se da cand se incepe diversificarea. din canuta cu cioc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Magdalena multumesc pentru pontul cu ceapa. Cand am cantitate mare de taiat pun in functiune robotul de bucatarie si in cateva secunde este gata, asa am facut si cu legumele pe care le-am pus la zacusca, cu masina de tocat iti ia prea mult timp.

Tala
multumesc, o sa caut si eu pe okazii, doar ca nu stiu unde o sa il pot agata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Hello,
ne-am intors si noi de la mare ieri si am casa cu susu' in jos, am de despachetat, de bagat masini de spalat si in plus vreau si eu sa fac o zacusca cu peste...ca am mancat la mare si mi s-a parut dementiala...asa ca, Cristina draga, gatim aceeasi mancare....sa ai spor!
Vladut a fost cuminte, l-am bagat putin cu piciorusele in apa si o singura data, cand era cald, in piscina cu apa de mare de pe plaja...cu colacelul la gat....si i-a placut....de nu mai vroia sa iasa
Rares a avut activitati pe plaja ca erau animatori si multi copii si tot felul de activitati, atat ziua pe plaja, cat si seara la cina, cand aveau teatru si alte minuni. Per total a fost frumos, cu exceptia tantarilor si a vremii care s-a stricat la un moment dat.
Am citit pe diagonala si am retinut ca si ai vostri musca cu gingia de sfarc si isi mai si trag capul pe spate cu sfarcul intre gingii...si doare nasol.Eu ii zic auuuuuu....si imi da drumul...nu stiam ce voi face cu crema lansinoh care mi-a ramas...dar se pare ca o vom intrebuinta cand ii dau dintii
Am incercat si noi fructe pentru a vedea daca ii plac si pana acum a molfait nectarina, strugure si pruna. Azi i-am dat piure de mar si morcov de la Hipp, si a mancat bine...deci sper ca nu vom avea probleme cu diversificarea, ca nu refuza nimic si in plus baleste cand mancam noi si isi mananca buzele
Deocamdata ne focusam pe operatia de la capusor...ca si asa abia are 5 luni, si dupa ce face 6 luni demaram in tromba diversificarea.
Nu stiu daca v-am spus ca si pentru chistul de uraca trebuie interventie chirurgicala, deci mai avem o operatie de facut.O sa vorbesc cu chirurgul sa vad daca nu o pot face mai tarziu, eventual dupa un an.
O sa pun si poze pe facebook, cand imi fac putin timp.bebeii si mamicile

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Miha, sa va fie de bine concediul si bine-ai revenit! Uffff, ce stress cu operatiile, e bine ca esti cu moralul sus, asta e cel mai important! Asteptam pozele cu balacila! Si mama facea zacusca de peste cand eram si eu acasa si era tareeee buna, eu insa nu am curaj sa ma apuc ca nush daca am si timp sa termin
Cristina, esti harnicuta tare, mie mi-e groaza de treaba cu coptul vinetelor in casa, asa ca pap zacusca de la soacra ca si-asa face muuultaaa si mai mult eu mananc decat tati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Multumesc frumos,Dorina
Eu ardeii si vinetele le-am copt in celalalt concediu al sotului, impreuna cu el si socrul la curte...a fost munca de echipa, iar acum le-am luat gata din congelator si folosit, ca nici eu n-aveam timp de copt acum, dupa ce ca am o groaza de rufe murdare dupa concediu.
Vroiam sa il laud pe Vladut ca se rostogoleste si el pe toate partile si pe burta si pe spate si rade chitait mai ales la Rares...e suficient sa-l vada sau sa-l audasper sa se iubeasca asa mult tot timpul.
Cu optimismul, ce sa zic? de fel sunt optimista...ma bucur ca nu e ceva grav pe la organe vitale, iar dupa parerea chirurgilor sunt operatii de rutina, cea la cap dureaza 40 min, iar cealalta probabil ca mai putin

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Mada, pai trebuia sa ti se fi prins deja. posibil sa fie laptele slab? adica.. o fi din ala pasteurizat? nu cred sa iasa asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

buna, mamicilor!

chito ma bucur ca esti mai optimista. sa stii ca am vazut si am auzit cazuri de bebelusi cu hipotonie destul de grava care s-au recuperat foarte bine. o luna nu e deloc mult si conteaza enorm ca ai observat din timp si ai inceput deja terapia. stiu ca la noi la spital vin pacienti din toata tara, mi se pare ca e singurul cu sectie de recuperare medicala copii (nu stiu exact daca e si in bucuresti), stau internati cu copiii 2-3 sapt si in timpul asta fac terapia vojta intensiv, plus ca sunt invatati si parintii sa faca, pentru a continua apoi acasa cu micutii. daca te intereseaza spune-mi si o sa aflu mai multe detalii.

fetele, vroiam sa va rog sa ma ajutati cu o recomandare. as vrea sa-i iau sabinei o jucarie cu care sa doarma pentru ca vad ca intinde manutele sa se agate de ceva chiar atunci cand a gata sa adoarma si daca nu gaseste nimic incepe sa planga. de cele mai multe ori ii dau mana mea si se joaca cu degetele pana adoarme. am incercat cu conforter si nu merge, trebuie o jucarioara mai mare, cum sunt cele de plus, doar ca eu as vrea sa fie din bumbac sau ceva mai natural. aveti idee unde as putea gasi ceva dragut?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Miha, am terminat zacusca, a iesit buna , dar spune mi te rog cum faci cu zacusca cu peste, ca nu am auzit niciodata.
Dorinuzta eu nu am copt in casa vinetele, in fiecare an mergem cu socrii la gratar si acolo coacem tot. Soacra m a ajutat la curatat, acasa am bagat robotul, apoi tusti in oala si gata zacusca. Simplu nu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Cristina, am pus peste in loc de vinete, in rest reteta clasica pe care o stii: calesc ceapa cu morcovul in ulei, adaug apa sa fiarba in mai multa zeama, apoi adaug pestele(macrou decongelat,filetat, dezosat- cam 700g carne ramane dintr-o punga de 1kg si ceva de macrou congelat)si mai tarziu adaug o punga de un kg de capia copti si dati prin robot si las asa sa fiarba si sa scada la foc mic, amestecand din cand in cand, pana capata consistenta dorita.Am condimentat cu sare, piper macinat si paprika...si gata zacusca. Au iesit cam doua borcane de 800 pe care le-am bagat la frigider si 2 portii pe care le-am halit aseara
Ma bucur ca ti-a iesit delicioasa zacusca.Tu ai pus-o in borcane pe iarna?Eu am facut putina, pentru a o consuma zilele astea.Deci nu stiu cum rezista cea de peste in timp(ca si conserva), ca nu am incercat.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput