Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

noi am crescut la bunici pana la 3-4 ani insa ieri mama s a descurcat f bine iar robert a fost tare intelegator

am incaput si in una din rochiile de "seara" si am star de la 19:30 la 1:00 (cand nu am mai rezistat cu sanii, erau de ziceai ca am 4 nr in plus, dar chiar nu aveam chef sa car pompa cu mine)

o sa pun azi cateva poze pe FB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor, o sa botez la inceputul lui octombrie, dati-mi si mie idei de unde sa iau o rochita frumoasa si finuta, nu impopotonata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Noi am fost in we la o nunta la Atena, fetele au ramas pentru prima data cu socrii, am avut niste emotii cat casa. Pana acum nici macar o ora in parc nu au vrut sa stea singure cu ei, iar acum au avut de stat de vineri seara pana azi-noapte. Nu stiu cum s-or fi descurcat, cert e ca sunt OK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna tuturor.

M-am intors si eu pe taramul gri. Deocamdata sunt niste zile frumoase, da' cica se strica saptamana viitoare.

Tudor maine incepe scoala. Scoala e noua in locatie, transportul nu e pus la punct. Garderia abia azi am vazut confirmarea, deci copilul e inscris la autobuzul care il duce inapoi acasa. Nebunie.
N-am cumparat nimic inca, are doar ghiozdan, un penar, in care oi gasi sa-i bag un pix acolo, are cartile de romana si franceza (matematica primeste de la scoala), dar n-are nici macar un caiet .
Diseara am sedinta cu parintii.

Si dupa ce termin cu Tudor, incep cu Ilinca. Pe 17 o mut la Jardin d'enfance, in grupa cu copii nascuti in 2009. Poate asa scapam de manifestarile de bebelus.

Chiar vroiam sa va intreb cum recomandati sa fac sa scap de pampersul de noapte?
Pe ea o scapase mama vara 2011 de pampers, apoi am venit aici si nu mai stiu daca la inceputul cresei sau chiar mai devreme, din cauza frigului din casa, a cam inceput sa faca pe ea. Si i-am pus din nou pampersul de noapte. Se trezeste, si ma trezeste , noaptea sa faca pipi, dar de cele mai multe ori scapa si in pampers inainte de a ajunge la toaleta.

Deci: o las in ritmul ei si scot pampersul cand e uscat mai multe nopti la rand, sau ma trezesc noaptea la 1 si o pun regulat pe toaleta pana isi creaza un reflex?

Porumbita, sper ca esti mai bine cu moralul.

Naty, imi pare rau de intoleranta la gluten. E bine totusi ca ati descoperit-o si de acum veti sti de ce sa o feriti.

Selene, cred ca esti pe drumul cel bun cu terapia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Buna tuturor.

M-am intors si eu pe taramul gri. Deocamdata sunt niste zile frumoase, da' cica se strica saptamana viitoare.

Tudor maine incepe scoala. Scoala e noua in locatie, transportul nu e pus la punct. Garderia abia azi am vazut confirmarea, deci copilul e inscris la autobuzul care il duce inapoi acasa. Nebunie.
N-am cumparat nimic inca, are doar ghiozdan, un penar, in care oi gasi sa-i bag un pix acolo, are cartile de romana si franceza (matematica primeste de la scoala), dar n-are nici macar un caiet .
Diseara am sedinta cu parintii.

Si dupa ce termin cu Tudor, incep cu Ilinca. Pe 17 o mut la Jardin d'enfance, in grupa cu copii nascuti in 2009. Poate asa scapam de manifestarile de bebelus.

Chiar vroiam sa va intreb cum recomandati sa fac sa scap de pampersul de noapte?
Pe ea o scapase mama vara 2011 de pampers, apoi am venit aici si nu mai stiu daca la inceputul cresei sau chiar mai devreme, din cauza frigului din casa, a cam inceput sa faca pe ea. Si i-am pus din nou pampersul de noapte. Se trezeste, si ma trezeste , noaptea sa faca pipi, dar de cele mai multe ori scapa si in pampers inainte de a ajunge la toaleta.

Deci: o las in ritmul ei si scot pampersul cand e uscat mai multe nopti la rand, sau ma trezesc noaptea la 1 si o pun regulat pe toaleta pana isi creaza un reflex?




Sa va fie de bine vacanta
Pentru Alice astazi a fost prima zi de scoala.

Voiam sa iti spun ca gasesti la delhaize aleze speciale pentru copii
Ii pui noaptea si o lasi fara pampers...sau cum vrei.
Eu am folosit pentru ca Alice refuza sa mai punem pampers, am fost nevoita pentru ca accidente au mai fost o perioada.


" target="_blank">http://community.webshots.com/user/veronica75margarint Fotografii noi si vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata doamnelor
Raluca, imi pare rau de diagnosticul Ioanei. sper sa fie o intoleranta cu intensitate scazuta.
Andre_ea - eu as scoate pampers si as pune aleze. asa am facut si eu cu Eva - plus luata din pat sa faca pipi seara tarziu (11-11.30). dupa cateva accidente o sa fie bine zic eu.
o zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Neata

Andreea, eu cu Vladut am procedat asa, dupa ce nu a mai fost nevoie de pampers i-am zis ca mai punem seara la culcare doar pana ce se termina pachetul inceput. Asa ca in perioada respectiva facea pipi seara inainte de culcare si dimineata imediat ce se trezea, iar pampersul il scoteam mereu uscat. Cand s-au terminat i-am aratat pachetul, dar el era deja pregatit pt asta. Nu am avut decat un singur accident dupa mult timp dupa ce scosesem pampersul de noaptea si asta din cauza ca era fff obosit fizic, facuse mult efort peste zi fara sa doarma...
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Azi noapte nu s-a trezit Ilinca sa faca pipi. Dimineata pampersul era full. Cred ca mai aman putin. Peste 2 saptamani ne mutam la Jardin d'Enfance, alt loc, alte educatoare, alti colegi, va fi cam mare stresul.

Dimineata mi-am lasat copilul cel "mare" la autobuz, fara badge-ul pe care trebuia sa scriu numele copilului, clasa in care e si numele invatatoarei. Da' a ajuns cu bine in clasa .
Ufff, nu stiu unde ajung copiii astia cu o mama ca mine.

A, si eu m-am imbracat dimineata cu bluza pe dos.





Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

super asa. ti-ai dat seama in birou?

Patricia, mie imi plac rochitele de la 7art.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

super asa. ti-ai dat seama in birou?


In metrou :). E o ie si ma miram de ce are ate pe maneca. Din fericire diferenta nu e f. vizibila la ii.
M-am schimbat la birou.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput