Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Alex sufla nasul, in sensul ca ii tin eu servetelul si el sufla. Singur poate sa sufle, dar cand se sterge isi intinde mucii pe toata fata. Cum l-am invatat? I-am pus servetelul la nas si i-am zis sa sufle ca in trompeta (are el una de jucarie), dar cu gura inchisa, il tineam eu de gura la inceput: a invatat foarte repede, acum vreo jumatate de an.Nici el nu spune nimic de gradi, daca il intrebi in general, asa ca eu il intreb tintit, ca sa scot cate ceva. De pilda il intreb daca a baut apa dupa ce a mancat, sau daca a facut pipi, sau daca a plans, sau daca au cantat un cantecel etc... Daca ii pun intrebarea cu "ce ai mai facut azi la gradi?", nu spune nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Ieri dimineata, cand s-a trezit alex a zis ca nu mai vrea la gradi, apoi a zis ca de fapt lui ii place la gradi, ii place si de doamna, dar copiii sa stea acasa, sa nu mai vina, ca nu-i plac copiii. Sa fie doar el cu doamna la gradi. Cand l-am intrebat de ce nu-i plac copii a zis ca o fetita i-a dat o palma in cap (cea din prima zi, nu a uitat), un baietel i-a facut "asa" cu piciorul, altul i-a zis ca e o rautate mica, etc.Alaltaieri s-a plans ca nu vorbesc copii cu el.Pe drum, cand sa intre in gradi, a zis ca s-a saturat de copii si ca nu mai vrea la copii.Azi, cand a intrat in clasa a zis buna dimineata la doamna si ea i-a spus sa spuna guten morgen si el nu a vrut. L-am rugat si eu si a vrut si doamna a zis ca e foarte silitor si el a fost incantat, dar i-a zis ca nu mai vrea sa fie sef.Am incheiat prima saptamana de gradi cu bine, fara jale mare sau imbolnavire. O asteptam pe a doua.I-am dus si rechizitele si produsele de igiena.Alex spune ca el merge la "lucru la gradi si tati merge la lucru la servici".Nici alex nu o asculta mereu pe doamna. De exemplu, la jocul cu trenuletul s-a bagat doar a doua zi, in celelalte zile nu a vrut. Dar doamna lor nu insista prea tare, care vrea, vrea, care nu, nu ii obliga. Lui ii capteaza atentia doar daca vrea sa ii invete/arate ceva mai "serios".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Eu am aflat de ce Nadia nu a mai vrut sa mearga la gradi in primavara:
1. "Baietelul aia Tudoi cu bube peste tot a viut sa se joace cu mine si eu nu am viut ca eia uiat, avea bube"
2. "Copii voiau sa deseneze si miss Ieiena a zis sa desenam, da eu vioiam sa ma plimb si Ieiena a zis : Nu te mai fatzai ca te dau afaia"
Ce sa mai zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ingrid are personalitate pitic...

naty la ce gradinita o duci pana la urma?

bee cred ca un carucior carmen vroia

roxanaz cum te mai simti?

eu sunt pe ultima suta de metri cu pregatirile de botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

bee iti scriu un PM

miere asa se joaca si gagalicele mele
e superb
si antonia mergea de-a busilea ca o vedea pe petra
si acu la gradi mai merge uneori asa de ma streseaza
stai sa vezi cand nadia va merge in picioare ce show va fi
sau cand va incepe batalia pe aceeasi jucarie
ahahahha
ale mele la acest stadiu sunt
si mai sunt si fete amndoua

ledi da mai
ma streseaza ca nu vrea sa povesteasca nimic din ce face la gradi
abia azi
mi-a zis ca s-a jucat cu pplastilina
si au facut serpisori
da asta au facut acu 2 zile
deci ea inmagazineaza tot
da zice mai tarziu
nu inteleg de ce
offffffffff
dar sunt incantata ca doamna a inceput sa le puna panouri cu operele lor de arta: desene, lipituri etc.
macar stim si noi ce fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

aaaaaaaaaaaaaaaaa
si vroiam sa va zic
ca antonia azi noapte a dormit tare rau ca nu am dormit in camera noastra din caiza de curatenie
si s-a trezit la 5 dimineata
si a mai adormit abia la 7 jumate pana la 8 cand am sculat-o sa o intreb daca vrea la gradi
si a zis daaaaaaaaaaaa
imi place gradi
e super incantata
da nu asculta de doamna
cred ca de aia ii place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
eu sunt mai bine, merci Porumbita de intrebare.
cum a fost la botez?? abia astept poze.
nu stiu ce vreti voi sa va povesteasca copiii.. eu is obisnuita cu mutii . Patrick nici acum nu zice ceva de pe la scoala. pe dupa-amiaza asa mai scapa cate una alta, altfel... raspunsul standard este "bine". si punct asa ca sincera sa fiu nu mai am pretentii de la Eva
Camelia, ce raspuns aveti de la investigatiile Antoniei? opereaza megacolonul?
o saptamana usoara sa aveti, iar gradinarilor sa le fie usor si sa fie veseli!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Rox sanatate multa . Eva cum e?

Porumbita sper ca a-ti petrecut frumos la botez, asteptam poze .

Naty e de belea Nadia

Anna voi ce mai faceti? Vladut merge la gradi?

Noi am avut un week-end de belea, Razvi in loc sa progreseze cu kk si pipi regreseaza . Ieri a facut de 2 ori pe el, l-a certat tasu' ca nu mananca singur si i-a fost frica sa-i zica ca face si a preferat sa dea drumul pe el. Incerc sa-l invat sa se dezbrace singur si raspunsul lui e: niciodata . E atat de incapatanat de nu ati vazut, nu vrea sa faca nimic, ba a inceput sa o pocneasca si pe Andra de cand a inceput gradinita. L-am pedepsit ca ma scotea din minti, asa de tare m-a obosit ieri de nu va zic: eu nu mananc niciodata, nu fac nani niciodata, mami vreau in brate.... Bineinteles ca am mers in plansete la gradi de dimineata si l-am lasat tot in plansete.

Tocmai ce ma bucuram si eu ca a ajuns si Andrusk la 8 kile, a inceput de vineri sa verse aproape la fiecare masa. In rest nu are nimic decat varsaturile astea, dar varsa tot, imi e asa mila de ea mititica cand o vad cum e .

O zi usoara tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

porumbita ati avut botez in we?

Pe Nadi o voi duce la o gradinita "Mario si prietenii", e langa casa. Sper sa fie OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Criss, uff, la naiba, imi pare rau de zilele voastre nasoale. sper sa fie mai bine in curand
Eva a fost ok azi la gradi, n-a plans deloc deloc.

Mergi la inceput