Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutare fetele

va salut si eu f scurt ca sunt prinsa pana peste cap
am muncitori in casa
varium casa si dam de mucegai
le fac de mancare
duc sii aduc fata de la gradi
de cele mai multe ori cu prichindica dupa mine
si uite asa seara nu mai apuc net caci dupa ce vine antonia de la gradi numa cu ele stau
e f greu
da imi doresc sa fim sanatosi si sa scapam de nebunia cu varuiala
si sa reusesc sa le pun si la loc in mobila
ca am scos aproape tot din casa in cutii
macar sa tina vremea cu noi inca o saptamana
ca a fost super saptamana asta

naty poate reusesc sa te sun eu maine
multumesc ca ai intrebat de noi

antonia s-a adaptat perfect la gradi
e ca la ea acasa
evident ca nu asculta de doamna
nu a luat bulina rosie deloc pana acum
face numa ce vrea ea
nu sta pe scaunel ci in picioare
etc
o nebuneala totala
da macar sunt multumita ca nu sunt f multi
sub 20
ceea ce e minunat
a si inca ceva
nu prea reuseste doamna sa ii capteze atentia
ai vostrii executa tot ce zice educatoarea?
si o intreb acasa ce a facut la gradi
si nu zice nimic nimiccccccccccccccc
ma exaspereazaaaaaaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Pai na, eu nu prea am ce sa zic referitor la gradi, e drept ca a inceput una noua dar nu am avut probleme, ii place nespus si eu sunt mega incantata de ce fac acolo.

Nu prea ii plac gustarile (pe care le aducem noi de acasa, o data pe luna fiecare copil are rand de adus gustare dar care tb sa fie neaparat ceva vegetala/fruct sau ceva facut in casa fara zahar). Ei azi au avut salata si il intreb: ce ai avut azi la snack? el: salad. Si? tu ce ai zis cand ai vazut ce va da (stiind ca nu ar pune gura pe asa ceva. Aidan: pai am zis: No, Thank you!!!

Nadia e super bine, a inceput sa manance si ea una alta dar baza tot tzitzi este. Se chitaie cu Aidan toata ziua, uite asa



Poze nu stiu daca puteti sa le vedeti aici:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=358848460859662&set=a.283899695021206.66142.281239911953851&type=3&theater


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Salutare si de la noi, frumoase doamne! Intru sa dau si eu raportul c-am tras chiulul de ceva vreme...
In primul rand, succes cu gradinaritul, se dau ei cumva pe brazda pana la urma, mai greu sau mai usor! A mea mandra pare OK in grupa de preschoolers, desi tot cu vechii colegi se joaca. O mai apuca asa cate o suparare cateodata la doua saptamani, da' mai promit ca-i iau cate ceva (adica un desen pe ipad) si se da pe brazda. Cu mancatul, tot rau sta. Aici la preschool merg singuri la baie si se descurca singuri acolo, eventual striga daca au nevoie de ajutor. A mea nu face kk acolo, thanks God! Daca fac mizerie, de genul varsa laptele sau apa, trebuie sa curete. Se pune baza mare pe independenta. Daca se uda, se schimba singuri (daca chiar au nevoie, ii ajuta, Carla sta bine la capitolul asta)
Educatoarele sunt un pic mai stricte, nu cocolosesc cum faceau alea de la grupa mai mica.
Cu suflatul nasului nu stiu ce sa zic, vad ca stie sa si-l sufle, nu stiu cum a invatat, cred ca a prins pur si simplu cum se face (ce-i drept, are rar muci).
Cu "r"-ul asa si ea, zice Carla in engleza cu r si in romaneste zice Cala, dar asta-i chestie de doar doua saptamani, ma intristeaza, sa fiu sincera, o si vad vorbind romaneste in viitor cu accent american.
Cu predatul ma descurc destul de bine, desi e destul de frustrant cate lacune au, ce greseli de algebra fac. Noroc cu asiaticii ca fac treaba mai buna. Am avut primul examen partial vinerea trecuta,am crezut ca tampesc pana am corectat 73 de examene.
Cu treburile casei asa si pe la noi, al meu si cand vrea sa ma ajute(rar) mai mult ma incurca, trebuie sa-i spun la fiecare pas ce sa faca asa ca mai bine fac singura ca am mai mult spor. Si nici la jucat cu Carla nu-i bun, ca ea doar pe mine ma vrea, pana si in parc nu vrea sa mearga doar cu el decat rar.
Si noi cu lapte cu cacao si televizor ne incepem ziua, noroc ca nu trebuie sa ne grabim prea tare.
Va pup cu drag!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

neatza..
Selene,asa scria si la noi pe adeverinte,pe toate:)

Daiopri,ei,am facut Shaun sa ma tonific(sa fac abdomen cu patratele:))) ),nu sa slabesc,l-am terminat si de atunci mananc si mananc,noroc ca cumva nu am pus cine stie ce pe mine :)))si am revenit si la carbohidrati ca m-am simtit rau si am crezut ca din cauza alimentatiei mi-e rau..era de la ficat.
btw,o sa-ti las in mesaj ca tot vreau sa te intreb ceva si am tot uitat.

Ieri a venit fii-miu cu bulina rosie,uaaa(pe care i-am lipit-o pe peretele din camera lui),nush ce a facut el bine,ca la pranz e o nebunie acolo de nedescris,unii vin sa-si ia copii,pe ceilalti ii pregatesc educatoarele de nani,ba sa le dea gustarea celor ce pleaca si n-ai cum sa vorbesti sa intrebi ce si cum :))Dar i-a zis lu' barbata-miu ca l-a certat ca s-a ridicat in picioare pe scaunel..In rest,nimic..si atata vreme cat nu ne zice ceva inseamna ca s-or descurca cu el acolo..desi al meu e capos nene si invatat sa faca numai ce vrea el.Asa ca eu am asteptat gradinita sa se mai dea si el pe brazda...ca mai nou nu mai vrea sa faca nimic singur pt ca subit e MIC si nu poate.
Evident ca de dim nu a vrut la gradi..pana la urma l-am convins ca mergem sa vedem ploaia,sa ne picure pe nasuc ca pe Eric(din happy feet)apoi s-a resemnat cand a vazut ca merge la gradi.(gradi e langa noi,mergem pe jos)

Cami,nici noua nu ne povesteste David mare lucru..daca-i zic : David ne povestesti si noua ce-ai facut la gradi?mi-o taie direct Nu vreau sa povestesc! Cu greu ii smulg cateva informatii pe parcursul zilei:))Ieri cica au cantat,s-au jucat cu plastilina,a mancat,au desenat,s-a jucat cu masinutele...Alaltaieri s-a jucat cu Maria si Mihai..habar nu am cine sunt ca nu vrea dim sa ne zica si noua de Maria,dar daca il intrebi de ea se rusineaza tot.In ciuda personalitatii lui ffff puternice,e timid si rusinos.

Miere,ai doi copii minunati si frumosi foc.

O zi frumoasa tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
io-st racita cobza, m-a procopsit mandra... si Patrick tragea de nas azi dimineata. numa bine, macar e vineri.
o zi frumoasa va doresc, si usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

dc stiti cum se numeste suportul ala si unde il gasesc pls help

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174694&nm=suport-carucior-pt-frate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Porumbita, sunt o gramada daca dai cautare, eu stiu ca cei de la Jane au, dar singur sunt mai multe. Am vazut si in magazin la cei de la Toyplex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Fetelor,

Intreba cineva (parca era Crisspy) de un carucior. Eu am caruciorul Alexiei din gama (nivel 2009) Trio Enjoy si pot sa il dau.

Am renovat apartamentul cata vreme am stat afara din Bucuresti si acum, facand curat, m-am gandit sa dau o parte din lucrusoarele pe care nu le mai folosim.

Daca il vrea cineva, sa imi spuna, il curat si il fac frumos, si il dau.

In alta ordine de idei, Alexiei i-a intrat in cap ca vrea o surioara. Ieri a fost la biserica cu mama si cu sora mea si s-a rugat pentru o surioara. La iesire din biserica, a intrebat-o pe sora mea unde este surioara. Micuta, ea crede ca daca te rogi, ti se si da.

Cum sa ii explic oare ca, cel putin deocamdata, nu putem sa primim o surioara? Mi se rupe sufletul pentru ca as vrea sa aiba si ea un frate/sora pentru ca sa nu fie singurica atunci cand nu vom mai fi noi. Eu am o sora si o iubesc tare mult, e prietena mea cea mai buna.

Succes micilor gradinari si sanatate tuturor.


Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Curaj mamicilor , incet se vor obisnui licuricii nostri si la gradinita.

Si la noi au inceput sa apara mucisorii, vorbitul pe nas......ehh de acum pana da caldura asa o tinem
Sper sa nu apara iar blestemata de conjuctivita

Miere - exact la fel se joaca Alice cu Leo - identic . Tot ii spun lui Alice sa nu se mai comporte ca bebelusii...degeaba.
La scoala, Alice e tot timpul laudata, face ce i se cere, face bine si e cuminte.
Este totusi o "problema"
Daca e necajita/lovita de cineva, se retrage intr-un colt si plange
Ma gandesc ca e vina mea Am invatat-o ca nu e bine sa lovesti sau sa necajesti pe cineva. Am invatat-o ca in astfel de situatii sa ii spuna copilului ca nu e frumos ce face si sa se retraga, eventual sa mearga la educatoare sa ii spuna ca x o necajeste.
E adevarat...nu am invatat-o cum sa se apere.
Daiopri - draga de tine , greu cu 3 baieti. Sper sa reusesti sa gasesti un echilibru si mai ales mai multa intelegere din partea sotului.

In ce priveste gelozia dintre frati si la noi e prezenta Facem tot posibilul sa reglam asta.
Pupici la bolnaviori si sanatate tuturor

" target="_blank">http://community.webshots.com/user/veronica75margarint Fotografii noi si vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Vero, nici Ilinca nu prea stie sa se apere la gradi, dar am inteles ca ii mai spun educatoarele sa nu-i lase sa o necajeasca doar pentru ca-s mai mici etc.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput