Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

porumbita te inteleg perfect si eu am perioade cand simt ca o iau razna (chiar acum am una ).
Avem mult prea multe pe cap, suntem mult prea obosite, trebuie sa luam prea multe decizii.
Eu mor cand imi zice barbatu-miu seara ca de ce sunt nervoasa si de ce mai tip si de ce imi sare tandara. Pai: pentru ca m-am sculat la 6, am avut grija sa pregatesc micul dejun, sa o trezesc pe Ioana si sa o pregatesc de scoala, sa o preiau pe Nadia: imbracat/spalat/mancat, am fost la serviciu, am muncit mult, intre timp am negociat diverse cu fetele, m-am ocupat si cateva treburi organizatorice (cautat de gradi, cautat local pentru petrecerea Ioanei, facut aranjamente, schimbat mail-uri cu parintii din casa), am alergat sa o iau pe Ioana de la balet, am trecut pe la ai mei sa o iau pe Nadia, am ajuns tarziu acasa si atunci am verificat teme, am pregatit ghiozdan, am facut "teme" cu Nadia, le-am dat sa manance, etc, etc. In timp ce el: s-a trezit la 7 fiindca nu se poate mai devreme, a avut numai grija sa manance, sa se spele/imbrace, a dus-o pe Ioana la scoala (OK, a facut ceva), a fost la servici si apoi, de voie, acasa la TV.
Eu am gresit fiindca mi le-am asumat de la inceput pe toate si uite ca acum n-am nici timp sa respir. Fetele stau numai dupa mine, daca incearca ta-su sa faca ceva cu ele Nadia zbiara iar Ioana ii intoarce spatele si ii spune ca "numai mami stie". Ceea ce nu e OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Naty, cat de cunoscuta imi este situatia descrisa de tine...si noi avem doar un copil; imi dau seama cat de greu trebuie sa fie cu doi.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

sa va zic ca ieri Eva si-a scos singura mucii cu pompa? na, sa o mai si laud, ca destul o bodoganesc


Eeee...asa da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Criss
Porumbita, probabil ca nu crezi, dar ce zici tu acolo ca "trebuie" imi e foarte cunoscut. daca stai si analizezi, totul "trebuie" facut, dar daca doamne feri te prinde o depresie.. la propriu nu mai are cine sa le faca. deci pune cu grija in balanta tot si pe tine pe primul loc.
a propos de decodat ca bine zice Selene, si eu ma decodez doar cand vreau. inconstient incerc sa nu o laud pe Eva ptr ca imi dau seama ca o dragalesc mai mult decat pe Patrick, ca o tin in brate mai des ... si il vad ca sufera. pe el nu mai putem sa il ridicam, ca e cat mine, pe el de abia il mai putem tine ni brate ca iti trage cate un ciolan in coaste de te lasa fara aer... si incerc sa o fac constient, cel putin la fel de des cum o fac is cu ea. si tot nu-i de ajuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
crisspy sper sa nu fie nimic serios la andra; voi nu aveti un desfasurator pe sapt la gradinita? cu ce activitati fac pe zile? ca e mai usor "sa conduci interviul" cu copilul cand stii deja ce a facut/mancat..



Porumbita nu, aici nu avem asa ceva. La cea de anul trecut, particulara, primeam luni desfasurator cu activitatile ce urmau sa le faca in saptamana respectiva plus meniul pe toata saptamana. Aici nu exista asa ceva sau probabil ne spun la sfarsit de saptamana ce au facut.

Meniul este afisat zilnic la intrarea in gradi...azi au smochine , Razvi nici nu stie ce sunt alea sunt sigura ca nu o sa se atinga de ele

Bafta sa iasa si botezul si proiectele bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Rox asa e si la noi, il vad pe Razvi ca sufera cand o iau pe Andi in brate si cateodata vine la mine si imi zice ca vrea si el, alta data se refugiaza pe balcon si pune botic, imi rupe sufletul. Incerc sa ma port cu amandoi la fel, nu imi iese intotdeauna dar ma autoeduc.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Fetelor, imi pare rau ca adaptarea merge greu la gradi. Ilinca topaia azi in drum spre gradi. Asta dupa ce toata dimineata mi-a pus nervii pe moate cu miorlaituri ca nu vrea aia si aialalta.
Roxana, da, si mie imi suna cunoscut ce zici cu copiii. Ma straduiesc cat pot sa ii laud pe amandoi la fel, dar nu intotdeauna imi iese.
Cat priveste pozele, nu n-au facut nimic. Si oricum nu dau poze decat cu copilul propriu, nu si cu ceialati.
In schimb mi-au dat un caiet cu poze de-ale ei lipite, in care au scris educatoarea si toate ingrijitoarele cate ceva. M-am umflat aseara de plans citindu-l.

Raluca, mai deleaga mama si la sot. Sigur poate face mai multe.
Porumbita, la fel si tu. Mai fa rost de un ajutor, macar temporar.




Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Azi cica a "mancat ceai" ...dar nu a dormit.

Vedem maine dimineata cu ce sentimente se trezeste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Miere, adeca atat, s-a animat subiectu si fugi? Nici o vaicareala la voi acolo?
Hai ca vaz ca se vorbeste pe limba mea aici:)))revin. In aceeasi situatie ca unele dintre voi ;) si in plus la ce aveti voi puneti mosafiru de acelasi sx si din aliante cu pisoii. Sa vedeti atunci treaba. Sa mai precizez ca motanul seamana cu mosafirul, adica picat din luna? Deci eu ma odihnesc la lucru pe bune. Cand ajung acasa ma invart de nebuna intre curat (nu imi explic de unde apar atatea frimituri...) mancare, ca deh, daca copii pot sa mai si rabde :)) nu da bine la firma sa il trimit subtirel inapoi...
Cu fratii, vai vai... Al mare de 38kg vrea si el ursu doarme (adica tinut de maini si picioare de 2 pers si leganat). Pai de unde? Si se miauna ca un bebelus... Asta ca asta, da cate discutii ca de ce el face teme si pisoiul nu (ca doara uite acusi merge si el la scoala). Ca de ce pisoiul aia si el nu (si vorba aia mii de ani diferenta intre ei). Ce e mai prost e ca nici nu se inteleg unul cu celalalt prea grozav. Al mare nu se joaca cu cel mic sau daca o face e smuceala (aici ii zice rough play) ca de sunt baieti:((( La al mic nu ii place si tipa. Al mic nu il vrea si pe al mare in pat cu mine si el, nu, nu trebuie sa il impinga jos. Vroiam sa si deschid subiect pe undeva ca ma lasa nervii sa ii tot explic la al mare (ca pe al mic il doare la fix de ce zic eu) si sa nu se prinda nimic de el. Ma tot intreb de la ce varsta mai le vine nitica minte la cap la baieti? Ca am senzatia ca e alta poveste cu fetele. Al mare al meu nu gandeste frate si pace inainte de a face/zice ceva.
Si sa revin si la pisoi, incapatanat incapatanat. Asa ceva... am vazut doar la partenera mosafirului;)
Am tot incercat eu cu suflatul, face pe gura da nu stiu cum sa mut pe nas:))Ii acopar gura da tot nu iese.
El merge cu drag la gradinita, da tineti cont ce e doar d e2 ori pe sapt. Apoi il duce bunicu. Ca m-am dus eu sa il iau o data si m-a vazut si a iesit de capul lui de acolo de era disperata tanti aia. Acum plecasera toti copii si plangeau dupa parinti. Asa ca zic si eu e important cine ii lasa/ia. Dar cand nu sunt solutii asta e.
Bee sa stii ca si mie cel mare mi-a cerut un frate si acum se intreaba de ce?:)) Asta ca o gluma. Acuma serios important este sa fii tu sanatoasa caci sunt convinsa ca o sa inteleaga Ale cand o sa fie mai mare.
Ledi, da la ce iti trebuie tie mama shaun, ha?:)) Tin pumnii sa revina David la sentimente mai bune fata de gradinita. Poate cand se strica vremea...
Rox bune sfaturi. Eu tot ma intreb cum de am ajuns la a face totul? Educatie gresita?:)))Sau aia care ma scoate din minti, ca ei sunt "wired" diferit:))
Naty asa si la noi si se intreaba de ce ma agit asa
Gata la munci cu mine.
Sanatate si putere de munca tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Aranjez niste acte pentru gradinita, printre care si adeverinta de salariat a lui D. Citesc intamplator si... izbucnesc in ras. "Subsemnatul, este angajat al companiei noastre, functia de, salariul de, s-a eliberat prezenta pentru a-i servi la gradinita."

Mergi la inceput