Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Crisspy, sanatate multa Andrei, off, cand aveti programarea la gastro? Vezi ca poate regresul lui Razvi cu olita poate sa fie din cauza de oboseala sau stresul cu mersul la gradi...nu-l certati, luati-l usor si-si va reveni rapid :* Noi suntem ok, Vladut face gradi cu mine acasa :D nu l-am dat inca, stau cu amandoi acasa. Vladut are program "scris si afisat" pe care il respectam, are ore de lectii, de joaca, de desene, somn, plimbare etc... Din punct de vedere al cunostintelor dobandite la gradi nu-mi fac nicio grija, sunt sigura ca lucrez cu el tot ce trebuie, poate si mai mult pt ca nu ma impart la mai multi copii..singura pierdere este colectivitatea si cadrul formal de acolo, dar o sa aiba timp sa recupereze. In rest, eu toata ziua ma tin dupa funduletul gras al Evei ca nu mai sta locului si nu-i mai place mersul de-a buselea asa ca nu pierde ocazia sa se agate de toate alea ca sa se ridice si sa se plimbe in picioare si sa scotoceasca muuult (nu seamana deloc cu frate-su:D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Abia pe 12 octombrie mergem la gastro.

Super tare programul lui Vladut si felicitari pentru mandruta mica, e tare fasneata si frumoasa .

Mda, o sa vedem ce facem cu Razvi, ce e clar ca el nu functioneaza cu pedepse si certuri, dar nici cu vorba buna nu vrea. Imi pune placa cu "niciodata" si imi inchide toate portitele de comunicare, se uita in alta parte, nu ma asculta...imi da ignor total si nu numai mie, la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Crisspy asa-i si fii-miu..capossss din cale afara :)))El nu zice niciodata,el zice NU sau mai nou Nu pot! Deci mai nou nu mai poate sa se incalte/descalte,sa se imbrace/dezbrace..pt ca subit e MIC!Dar pe strada nu vrea sa stea de mana,ca el vrea singurel si atunci e MARE!Deci e mic la ce nu mai are chef sa faca si mare la ce are chef sa faca..eu zic ca-i doar o faza si astept sa treaca..bine io astept sa treaca si perioada lui NU si sa mai aud si Da ca mi se ridica parul in cap cand aud intr-una NU..Si are si-un talent asa..de ex ii zic,David ne descaltam da?se pune jos si-si da cu mainile peste pantofi si incepe nu pottt,nu mai pot sa ma descalt..nu mai pottt,ajuta-ma!!!teatru nene,teatru :)))Si eu hai ca poti mami,incearca..nuuu,nu pottt,uitee,nu mai pot..ajutorrr!De ce nu poti David?..raspuns: ca e mic!(si se si cocoseaza asa si se lasa din genunchi sa-mi arate el mie ca e mic!
La noi nu au fost accidente cu pisu niciodata,dar noaptea inca ii pun pampers pt ca nu e chip sa-l trezesc..daca l-am trezit imi urla f mult timp si face urat de tot si-mi ia prea mult sa-l calmez..apoi daca cumva se trezeste de tot nici ca mai adoarme,il apuca joaca,asa ca eu nush cand i-oi scoate pampersul de noapte.
Sambata noaptea am vrut sa-l schimb de bluzita ca transpirase si atata a urlat si plans ca l-am trezit ca m-a stiut tot blocul,.,.abia,abia a adormit ca apoi la 4 dim sa-l gasesc jucandu-se cu masinutele..asa ca eu zic pas la trezit morocanosi pt pisu noaptea:)))
Am si eu o intrebare..fii-miu inca vorbeste despre el cu David..David nu vrea,David face,David drege..Foloseste si eu,imi,mie,al meu..dar le combina si-l corectez mereu..Stiu ca el a fost printre ultimii care au inceput sa vorbeasca si voiam sa stiu daca ceilalti vorbesc ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la carte zice ca e ok sa vorbeasca despre ei la persoana a treia pana hat inspre 5 ani. e modul lor sa personalizeze vocabularul si sa sublinieze ca de fapt ei sunt centrul actiunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

O, Ledi, asa e si Dari. :D

"Maaammmiii, imi ridici tu chilotii, ca eu sunt bebica mica si nu pot..." "Mami, ma descalti tu, ca nu pot"...

Poate, numa' ca se alinta. :D

DAR...

In cazul nostru, s-au vazut imbunatatiri cu chestiile astea imediat dupa inceputul sedintelor la psiholog. Adica dupa primele 2-3 sedinte, deja imi dadea mana la o parte si-mi spunea "lasa-ma, ca ma descurc si singura". Ceea ce nu facuse niciodata pana atunci.

Iar noi inca folosim caruciorul in anumite situatii. Mai exact, am fost suficient de nebuna cat sa-i iau un carucior sport Baby Design Trip, care rezista pana la 20 de kg ale copilului. Mai avem si drumuri mai lungi de facut, ea se plange ca a obosit si ca o dor picioarele, iar eu nu pot s-o duc in brate, la cele 17 kg ale ei.

crisspy, nici Daria nu mananca singura. Inca de cand ii pregatesc mancarea ma anunta "da' imi dai tu in gura!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

crisspy, nici Daria nu mananca singura. Inca de cand ii pregatesc mancarea ma anunta "da' imi dai tu in gura!"



Mda, pe mine m-a anuntat de dimineata, foarte serios: "nu merg la gradi, nu mananc, nu fac nani....NICIODATA" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ia sa schimb eu capitolul asta, sa vedeti cum or fi copiii veseli si mancaciosi de maine la gradi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

iaca - gradinarii veseli!

Mergi la inceput