** Delfinasi jucausi la a doua aniversare (89)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Bine v-am gasit!
Plecarea mea dupa fata s-a prelungit si am ramas si eu acolo pana duminica seara.Speram sa scap de canicula din oras dar mare greseala si acolo a fost la fel,in Cta macar ma mai salva aerul conditionat...off ...calduri mari monsher...
Am citit cate ceva ieri printre activitatile mele de gospodina(am copt vinete si gogosari pt iarna) restul le pune soacra-mea .In sapt in care am fost singura chiar n-am vrut sa fac nimic ce nu insemna sa ma rasfat ca deh, nu mai fusesem de mult asa relaxata,a fost un adevarat concediu ,a fost si barbata-miu vreo 3 zile aici,deci ...a fost bine.

Oana ma bucur pt rezultatul consultatiei lui Matei,urasc drii astia care dau diagnostice hazardate...

Elena(puiutz) sper sa fie doar o simpla afta la Raducu si nu altceva... da-i cu glicerina

Iuliana asa naspa a fost cu Lutescu-El ca eu auzisem ca el ar fi mai bun decat ea,dar probabil si varsta isi spune cuvantul...nu?Cat despre anestezista cred ca ai nimerit-o pe Cosofret Mihaela;in seara in care am nascut eu Cosofret era de garda dar am vorbit cu Dr daca se poate sa-l cheme pe Asan(mai ales ca eu faceam Clexane si facusem si in ziua cu pricina asa ca exista risc de hemoragie sau complicatie) si a venit Dr Asan desi intra in tura a doua zi la 7.Dr Cosofret a zis ca ea n-a mai avut pana atunci paciente cu probleme de sange si mai bine intra Dr Asan in operatie.Si a fost super din punctul asta de vedere desi am miscat capul in timpul operatiei nu am avut dureri de cap pe urma...tot pe Dr Asan l-as alege daca ar mai fi pe acolo.Sper sa te simti mai bine cu operatia,si Mara sa scape cat mai repede de icter.

Nu mai stiu daca mai vroiam sa adaug ceva...cand im i amintesc,revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rubia

Bine v-am gasit!

Iuliana asa naspa a fost cu Lutescu-El ca eu auzisem ca el ar fi mai bun decat ea,dar probabil si varsta isi spune cuvantul...nu?Cat despre anestezista cred ca ai nimerit-o pe Cosofret Mihaela;in seara in care am nascut eu Cosofret era de garda dar am vorbit cu Dr daca se poate sa-l cheme pe Asan(mai ales ca eu faceam Clexane si facusem si in ziua cu pricina asa ca exista risc de hemoragie sau complicatie) si a venit Dr Asan desi intra in tura a doua zi la 7.Dr Cosofret a zis ca ea n-a mai avut pana atunci paciente cu probleme de sange si mai bine intra Dr Asan in operatie.Si a fost super din punctul asta de vedere desi am miscat capul in timpul operatiei nu am avut dureri de cap pe urma...tot pe Dr Asan l-as alege daca ar mai fi pe acolo.Sper sa te simti mai bine cu operatia,si Mara sa scape cat mai repede de icter.

Nu mai stiu daca mai vroiam sa adaug ceva...cand im i amintesc,revin.





Si eu cand am nascut acum 2 ani Cosofret mi-a pus peridurala si Asan a fost in operatie dar acum nu mai sunt la Euromaterna din pacate si se vede.....Ei erau cei mai buni din oras si cand am vazut ca nu sunt ei in tura chiar am intrebat si cand am aflat ca nu mai colaboreaza cu Euromaterna chiar m-am gandit ca e naspa....si naspa a fost.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Buna fetelor!

I-am luat azi lui Raducu de la farmacie o solutie pentru badijonaj bucal, care contine si glicerina si substante antiinflamatoare si anestezice. Dar tot nu a reusit sa pape , mi se rupe sufletul cand vad ca e dornic sa manance si nu poate.

Asa ca dupa multe incercari cu piure de banana, bucatele mici de pepene, dovlecel umplut (cu carne de curcan, super fraged)...la pranz i-am facut un bibe de LP, desi eu nu sunt adepta servirii LP-ului in loc de mancare la varsta asta... Dar imi era mila de el ca nu a papat nimic solid de ieri de la pranz

Afta parca s-a umflat putin, pediatra nu ne putea primi astazi, abia maine pe la 3 .

Alte afte in gurita nu au aparut, in gat pe amigdale nu am reusit sa ne uitam, ca nu ne lasa. Sper sa nu fie herpangina totusi. Si nu-l pot convinge sa nu mai tina degetul acolo

Dar ce ma fac cu nemancatul? Ii dau 5 mese de LP pe zi pana ii trece afta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

si acum sa va povestesc cum a fost cu controlul la ochisori
e o poveste putin mai lunga dar chiar daca numai o persoana care citeste acest mesaj gaseste o informatie utila tot e un castig

in Tg-Mures am fost la control
la 11 luni - fara probleme,
18 luni - fara probleme, in urma atropinarii la ambii ochi +2.5 - perfect normal pentru aceasta varsta
2 ani - la ochiul drept +3.5 iar la ochiul stang +5.5

mi s-a spus ca tot ce mai pot face e cu un tratament cu atropina si cu anumite exercitii sa aducem ochisorii la aceeasi dioptrie dar ochelarii sunt necesari si nu exista posibilitatea de a-si reveni fara corectia cu ochelari iar la 18 ani se poate opera

masurarea dioptriilor s-a facut cu un aparat optifix cred ca se cheama...e ca un blitz care fotografiaza ochiul, imaginea se deschide pe un calculator in care programul masoara dioptriile
la acelasi aparat s-au masurat dioptriile si pe ochii normali cat si dupa atropinare

am intrebat de cel putin 3 ori cu Marius si mama de fata iar raspunsul a fost acelasi - nu exista sa isi revina de la sine, dioptriile sunt foarte mari!!!ba mai mult vazand-o medicul pe mama mi-a spus ca Matei mosteneste genetic aceste dioptrii, lucru care nu era fara logica pana la urma
mama de cand s-a nascut a avut +4.0

in mintea mea ceva nu se potrivea, adica cum e ok totul si in 6 luni se poate degrada vederea in asemena hal in situatia in care mi se parea ca Matei vedea foarte bine si stelele de pe cer si buburuzele foarte mici din carte

ne-am programat la Infosan

prima data ne-a primit o asistenta care cu acelasi aparat ca si cel de la medicul din Mures a masurat dioptriile totul a fost in regula!!!

eu m-am decis sa le spun diagnosticul pe care il primisem in Mures
a urmat testul de vedere tridimensional cu niste ochelari speciali trebuia sa prinda o musca de aripioare - test pe care Matei l-a facut perfect!

a fost primul semn la care medicul mi-a spus ca daca ar fi avut dioptrii atat de mari si ar fi fost diferenta atat de mare intre ochisori cu siguranta nu ar fi vazut in spatiu atat de bine
apoi dintr-un sir de animale doar unele se vedeau 3D, Matei le-a indicat imediat cu degetul

pe o foaie cu multe puncte egale, anumite puncte formau o stea - fara probleme si fara ezitare Matei a aratat steaua

i s-au proiectat niste figuri pe perete, dar inca cum Matei nu vorbeste prea multe a fost greu...noroc cu masinuta care atunci cand a aparut a zis si Matei "bum bum" si cocosul care e "ga" la noi cred ca de la cucuri-gu
la aparatul clasic nu a stat, poate peste inca o jumatate de an sa incercam din nou

i-au fost masurate manual dioptriile la fiecare ochi de 3 ori, dupa atropinare!
ambii ochi au +2.25
cilindru la ochiul drept +0.75 iar la stangul +1.25
- dioptriile sunt perfect normale la aceasta varsta, in urma atropinarii maximul poate fi +2.50
- ciclindrul trebuie sa fie de maxim +1 - aici depasim putin la ochisorul stang, dar nu atat incat sa necesite ochelari
mi s-a explicat ca ochiul este ingust in adancime, fundul de ochi creste, 1 mm crestere inseamna in minus o dioptrie la aceasta varsta

ochii sunt centrati, nu este vorba de strabism
Matei are pleoapele putin oblice spre interior din acest motiv se poate crede ca ii fuge un chisor, albul acela al ochilor se observa mai putin....dar spre 3 ani, 3 ani si jumatate pleoapele se paralelizeaza si dispare si aceasta senzatie

am plecat de acolo cu un bilet pe care imi scrie: fals aspect de strabism convergent, nu necesita corectie optica, control peste 6 luni

Dr. Ciubotaru era destul de contrariata de valorile pe care le aveam eu de la Mures
m-a intrebat exact cu ce aparat s-au facut masuratorile si cum iar dupa ce i-am explicat exact mi-a spus ca acel aparat ca un blitz care fotografiaza ochiul se foloseste doar pe ochiul normal...in cazul in care se pune atropina da erori, probabil ca asta nu stie medicul din Mures care imi spusese ca nu ii poate fotografia ochisorul si asta din cauza ca aparatul respectiv masoara pana la 4 dioptri!!!
asa ca a luat o lentila pe care m-a pus sa o tin in fata ochiului, lentila de 5 dioptrii - nu stiu cum a ales-o iar aparatul a mai masurat 0.5 dioptrii - si iata si masuratoarea totala 5.5 dioptrii

eu una m-am lamurit, sunt necesare 2 opinii minim...
ca nu de mult mi-a stat inima in loc cand mi s-a spus ca Matei are nevoie de orteze la ambele picioare...si uite ca intr-adevar a mers mai tarziu la 1 an si 4 luni datorita inclinatiei labei piciorului si a lipsei de echilibru ...dar doar incaltat cu papucei inalti si fara alta interventie piciorusele sunt in regula - dreptul e perfect, stangul e recuperat in proportie de 90%, mai trebuie doar sa mergem peste 1-2 luni la control, care cred ca va fi ultimul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

Rody chiar acum ma gandeam la momentul cand l-ai pus pe sotul tau sa vada daca se vede capul Isei, parca asa fusese faza atunci nu ? si el mirat intrebase unde sa se uite ??!!


si-acum ne amintim cu drag de toate... stangaciile din sala de nastere


Isa (19 iunie 2010) si Maria (26 iunie 2001)

poze iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

baby, eu am facut 2 anestezii rahie in viata mea, prima a fost la cezariana cu Maria cand dupa nu am avut nimic in sensul durerilor de cap desi m-am miscat in toate partile, operatia de cezariana a fost mult mai urata decat prima desi cred ca o cauza este ca sunt facute destul de apropape una de alta max 2 mm distanta in sus sau un jos.

iar a doua rahie am facut-o cand mi s-a rupt meniscul si a trebuit operat, atunci am mancat dureri de cap timp de o saptamana cum nu am crezut ca exista in viata mea asa ceva!

sanatate multa si crestere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ooana - prin cate ati trecut cu diagnosticele eronate ale medicilor!
Nu am inteles ce ai facut cu lentila de +5

puiutz - of, sa ii treaca repede buba din gurita ca sa poata manca ce ii place, bietul pui



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Of ce copil incapatanat am! I-am facut supa de legume cu ou la blender, sa o bea cu paiul sau din ceasca. Nu vrea! Nu vrea nici macar sa incerce!

O sa-l las sa faca foamea...chiar nu vad ce altceva mai pot sa fac pana ii trece afta aia nenorocita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Puiutz, incearca sa i spui ca este ce i place lui cel mai mult....lp, suc, etc.....poate asa manaca

Oana, bine ca ati ajuns la 2 medici!

Otilia, asa e! campanie agricola....slaba productie anul asta!

Azi R ne a lasat cu gura cascata.
La ora 19 iesim pe usa, Cata mergea la fotbal iar eu cu R in parc. Iesim din casa, R se cere in brate la Cata, ii spune ca nu poate sa l ia ca are geanta de fotbal si e grea...iar el " stai tati! Ia mami geanta si tati brate!" :))
Am ras si l am luat in brate!

Eu cui dau avansul? In ce cont? si pana cand?

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Of ce copil incapatanat am! I-am facut supa de legume cu ou la blender, sa o bea cu paiul sau din ceasca. Nu vrea! Nu vrea nici macar sa incerce!

O sa-l las sa faca foamea...chiar nu vad ce altceva mai pot sa fac pana ii trece afta aia nenorocita!

Elena, mama lui Raducu cel nazdravan
12.08.2010

Am implinit 2 ANI !!!





Mami nu e copilul incapatanat...chiar nu poate inghiti. Sotul meu nu a mancat absolut nimic 5 zile ca era imposibil sa inghita ...asa de tare il durea...Plus ca sotul meu e mare gurmand si nu rezista fara mancare jumatate de zi ....asta ca sa intelegi ca e atat de dureros ca el nu a pus nimic in gura atatea zile....Incerca sa bea o supa pe care a facut-o mama...efectiv o zeama de legume fara sare fara nimic pentru ca sarea ii creea o durere si usturime pana la lacrimi....

Ai rabdare ca nu ai altceva de facut decat sa astepti sa treaca....Tudor in schimb nu a mancat o zi dar apoi..plangand a mancat...Probabil ca e mai gurmand ca noi,,,,

multa sanatate


Oana sa innebunesti cu doctorii astia....Cum se pot juca cu asa diagnostic....Asa a patit si fina mea cu baiatul....ii gasise miopie de gradul 3 sau 4 si dupa ce i-a cumparat ochelari...copilul se plangea ca nu vede si ca il doare capul....Au fost la Bucuresti si acolo doctorii au fost socati si au felicitat-o ca nu a lasat situatia asa ca nenorocea copilul care defapt avea -0.75 la un ochi si un muschi slabit la care au lucrat 1 an prin acoperirea celuilalt ochi si diverse exercitii si acum copilul e ok cu ochelari de corectie usoara de -0.25


Mergi la inceput