** Delfinasi jucausi la a doua aniversare (89)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
Am fost ieri la ginecolog, m-a costat 320 de lei, nu mi-a venit sa cred cat poate costa un consult de 5 min.( bine 70 de lei era papanicolau). Pai cu preturile astea, nu mai am curaj sa fac copii...
Oricum, mi-a zis ca nu vede nimic, asteptam raspunsul la papanicolau.
Elena, cum e Raducu? Eu zic sa nu mai astepti prea mult si sa-l dau cu glicerina in gurita, sau mai bine cu violet de gentiana. Din proprie experienta stiu ca are efect mai bun, si am intrebat la farmacie si se poate da si la copii. Nu mai astepta sa se vindece de la sine, ca o afta din asta poate dura mult timp...

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

Poze petrecere 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

neata. va las cafeaua, chiar si ciorbita de pranz, fug un pic sa mai prindem si noi ceva joaca in aer liber.

e asa cuminte copilu asta, nici nu stiu pe unde se joaca.:):) azi dim. am mancat impreuna micul dejun, am facut ciorbita, felul2, am dat vreo 3 telefoane (lux!), am facut chiar si dus, acum imi beau cafeaua si iesim la joaca, desi un picut cam tarziu..dar ne-am trezit dupa ora 8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

Baby de ce ai ramas cu un gust amar de asta data? Nu a fost cum credeai? am fetele


Pai in primul rand nu exista termen de comparatie intre cele doua nasteri....La Tudor a fost totul super....Acum...pe langa dezamagirea ca nu am nascut cu doctorita mea a fost o nexperienta traumatizanta si dureroasa....incepand de la montarea branulei....pe o vena curba ceea ce m-a durut f tare si in timpl spitalizarii s-a infundat si ma durea tare......Apoi anestezista care nu imi nimerea un loc entru rahie si mi-a indoit 3 ace in spate.....pana am spus sa se opreasca ca eu plec si nu mai nasc....
......si totul s-a finalizat cu durerea mea de cap ....am o uratenie de operatie care mai si supureaza .....si ma doare si acum dupa atatea zile....Daca nu as fi avut experienta nasterii lui Tudor cand in 3 zile eram fresh..acasa si nu ma durea nimic.....as fi spus ca este ok dar asa......dezamagirea este mare mai ales ca am nascut intr-o clinica privata tocmai pentru a beneficia de niste servicii si conditii pe masura....


E...dar acum nu mai are nici o importanta ....Vreau sa vad ca operatia este bine si am incheiat acest capitol....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Bravo bianca! Vroiam si eu sa nasc natural si neprogramat :(

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


daca pe viitor vei fi intr-o alta tara vei avea ocazia asta, de il vrei si pe al 3-lea

LA MULTI ANI OCHIDUT!!


Alice, dar tu esti o pustoaica. Eu la varsta ta nu aveam copii si iaca acum ce de caprite am.
Daca ai rabdare cu bb3 cativa ani cresc si sansele de reusita la VBAC.
Da, conteaza si greutatea copilului dar la fel de mult conteaza diametrul capului si cel toracic. Stii, medicina nu e ca matematica. Mie mi-au masurat bazinul pe interior la CT scan si au spus ca pot naste un copil cu perimetrul cranian de maxim 33 de cm. Si cam asa a avut Elisa si a reusit sa iasa (culmea Ana a avut tot cam asa si n-a putut iesi ca n-a fost bine pe traiectorie). Ei, Iulia a avut 36 de cm si n-au fost probleme cu capul, culmea, ci s-a blocat in umeri. Important este ca s-a terminat cu bine si am dat peste cap pronosticul initial. Nu mai zic ca greutatea ei a fost cu 600 de grame mai mult ca Elisa, adica diferenta maricica.
Eu raman la parerea mea ca pe langa fizic e nevoie si de ceva noroc la nastere dar si de doctori priceputi.

Ce am scris e valabil si pentru Baby78, Michelle, pentru ca a fost ceza datorita diferentei mici intre sarcini. Iar pe Ramonavlas o vad candidata perfecta pentru VBAC daca bb e in pozitie buna, caci ea a trecut prin travaliu complet dupa prima cezariana.

Dar tu Mycya ce planuri ai ?

Racusor, sa nu iti para rau ca oricum nu poti schimba trecutul. E foarte bine si cu diferenta mai mare intre copii, cel mare nu face competitie cu cel mic, e frate mare si protector. Eu tin minte ca tu ai fost consemnata la pat si totusi ai nascut la 36s. Din punctul acesta de vedere e mai bine ca acum e mai mare Andrei si te descurci altfel cu el. Si partea financiara, si cariera sunt importante pentru mame. Mie mi-a fost asa de frica sa mai trec printr-o cezariana ca imi luasem gandul de la bb2. Dar venita in Norvegia am aflat ca aici se merge pe VBAC si am prins curaj incet incet. Si Ana tot cerea o sora periodic punea caseta (asa faceam si eu in copilarie ceream frate). Ei si chiar nu mai aveam rabdare cand vedeam ca raman. Dar uite destinul cum m-a rasplatit si cu bonus o delfinasa
Ai grija de tine, nu neglija micile probleme de sanatate!

Tina, ai aparut ca o boare. Inteleg ca sunteti in campanie agricola. Parca ziceai ceva ca va puneti baza in floarea soarelui.
Victo, eu daca am in casa copila mare si una din cele mici e parfum. Cele doua mici impreuna au nevoie de un adult intre ele, clar. Ce ma bucur ca in ultima vreme se iubesc dimineata si cand vine Elisa de la gradi e tot asa iubire mare. Suntem pe calea cea buna zic eu.
Daca tot esti la program de relaxare ia spune cum vei petrece de ziua ta?

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Iuliana, daca te ajuta cu ceva, si eu am trecut prin exact aceleasi chinuri al cezariana, dar nu m-au deranjat :
- montarea branulei a fost cea mai dureroasa parte din tot ce s-a intamplat. Pana si-a dat alta asistenta seama ca eu ma stramb de cate ori imi misc mana si mi-a mutat branula in cealalta mana si a fost ok. Varful acului imi atingea peretele venei si de aceea doare
- si pe mine m-au cam chinuit la epidurala, dar cum eram cu contractii, nu mai stiam ce ma doare...
- durerea de cap si acum mi-o amintesc. Groaznica. E din cauza ca mi-am miscat capul in timpul operatiei si lichidul cefalo rahidian s-a dus nu stiu unde si pana s-a refacut am avut parte de niste dureri groaznice de cap, care nu treaceau cu nimic.
- dar nu am avut treaba cu operatia, totul a fost ok cu ea.

Otilia, cred ca ai vrut sa spui Ramonavlas, ea a trecut prin travaliu complet.
Stii cum e? Dr meu a zis ca daca tot am o taietura la burta, la ce sa mai imi fac o taietura si jos...Ii dau si lui dreptate, desi mi-ar place sa nasc si natural...

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

Poze petrecere 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Paula, mersi ca m-ai corectat. Am modificat acum ca sa nu aibe un soc

Eu de abia de curand am inceput sa simt bine zona deasupra operatiei. Si se cunoaste ca imi pot incorda bine muschii pentru anumite exercitii abdominale. Daca as fi avut o taietura noua pe burta pai iar mi-ar fi luat cativa ani sa se refaca terminatiile nervoase. Cealalta zona a fost taiata doar prima data si putin, nu m-a deranjat. Dar aici e important materialul clientului asa ca fiecare cu bafta ei.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:



am ajuns si noi acasa, intr-un final
in vacanta a fost frumos si bine am stat in Bucuresti o noapte dupa care am plecat la mare
unde ne-am intalnit cu Larisa care are 2 copii superbi, au niste ochi parca pictati cu albastru
apa calda, vremea nu mai buna...Matei fericit si in nisip cu Nectarie ...si in apa dar fara colac, doar asa sa in picioare...asa ca ne-am simtit excelent
a venit si mama pentru 3 zile si nu a mai plecat decat atunci cand am plecat noi
hotelul, nou, curat, frumos...mancarea excelent dar PLAJA sun orice critica, adica era o aglomeratie de nu mai zareai copilul la 5 metrii de tine
in fine, probabil nu vom mai merge la Eforie...Mamaia de nord e minunata, cu o plaja lata si nu foarte populata, numai buna sa stai pe sezlong si sa urmaresti copilul cu privirea cat e plaja de mare

hotelurile astea noi, Delfinul si Meduza...aveau peste 500 de camere...si pe o plaja ingusta se imbulzeau mai mult de 1000 de persoane

in schim am stat la etajul 13...cu o priveliste de vis vedeam rasaritul dimineata din pat, foarte frumos!

ne-am intors la Bucuresti unde m-am intalnit cu fetele - frumoase ca de obicei...m-am bucurat ca am reusit sa ne vedem
regretul e ca nu m-am intalnit cu Elena, n-am mai avut net si am avut probleme cu telefonul asa ca nu am reusit sa o sun

am stat si in Curtes de Arges la bunici cateva zile, am fost la Vidraru...la munte...apoi am plecat pe Transfagarasan si ne-am oprit la Balea Lac. E SUPERBA zona!!! am mai fost dar parca uitasem cat poate fi de frumos...aglomerat si pe acolo ce-i drept dar noi am fost exact in weekend am papat cate un pastrav pe terasa de la Cabana Balea Lac apa din lac era atat de limpede ca ma uitam cu Matei dupa pesti
am zis ca neaparat ne vom intoarce chiar si dupa ce se inchide Transfagarasanul spre toamna

vin si cu poze, dar parca nu mai am timp de nimic...am ajuns seara duminica la ora 19 acasa si luni am fost la munca...inca nu am reusit sa spal toate hainele si in casa e un dezastru noroc ca e curat ca venise tanti la curatenie chiar inainte sa plecam in vacanta
data viitoare musai o zi libera de stat acasa si organizat treburile

azi e Z2 cu bona noua
am adus-o pe soacra-mea la noi, cred ca va sta o saptamana...deocamdata Matei o prefera pe ea, si normal ca e tare mandra socra-mea

am vazut ca discutati de analize
eu de cand am locuit in Germania m-am invatat ca in fiecare an la inceput sa merg sa imi fac analizele, e un obicei bun
doar la ginecolog nu am mai ajuns, parca mi-e groaza sa merg dar nu stiu exact de ce
pentru cine e interesata incepe de la 1.09 programul national de testare Babes-Papanicolau

Iuliana durerea de cap cu care am ramas dupa anestezia de la cezariana nu am sa o uit cat traiesc, luam nurofen si nu a vea nici un efect ...simtem ca imi crapa capul efectiv...si a durat cateva zile bune, ajunsesem acasa si parca tot nu mai trecea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Of Iuliana, stii vorba aia "toate bubele rele.."
Cu branula eu am avut proobleme doar in ultima seara cand mi s-a deplasat si mi-a curs jumatate de perfuzie pe langa vena. Sub piele..
La montat si scos nu am simtit nimic, si mi/a nimerit vena din prima. La anestezie am avut doctoru diferiti , dar amandoi foarte buni, cu mana usoara si care au stiut sa ma relaxeze ca imi era frica. La radu si tremuraaaam de frig nu stiu cum a nimerit nenea ala coloana. In schimb mi-a fost super rau pe masa de operatie la R. Mi-era frig, desi in sala era cald, apoi mi-au bagat ergomet si am avut niste stari de voma groaznice. Dar m-am recuperat mai repede decat la mara

Otilia, cu siguranta se mai modifica si organismul. Poate daca era radu primul nascut reuseam natural. A avut capul mai mic si el a fost mai subtirel decat mara. Ea a fost capatanoasa si pufoasa, grasana. Dar una peste alta nu regret, iau totul asa cum mi se serveste :) numai cand mai aud povesti de nasteri naturale, spontane, parca am senzatia ca ale mele au fost banale :)) desi mi-au schimbat viata
Cat despre bebe3, nu stiu daca va mai fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:


a ajuns surioara de acu sa vezi boiereala pe capu meu
acum face o ciorbita , Andra se joaca pe langa ea si eu pe net

Otilia planuri nu am, dar de voi ramane insarcinata voi incerca natural, deja am discutat cu doctorita mea si nici nu se pune problema. aici si dupa 2-3 cezariene esti sfatuita sa incerci natural, si doar am intrebat de riscul de ruptura uterina si a zis ca este f f mic.
De ce la noi se spune ca e riscul mare iar aici ca e mic , nu mai stiu.

abia astept sa merg la sala , de cand am revenit in Germania am apucat sa merg doar de 2 ori, eu care inainte mergeam zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

baby - durerea de cap e data de grosimea acului cu care iti face anestezia.
La Bianca am avut niste dureri crunte, durerile de la operatie erau nesemnificative.
Eu luam Quarelin.
Acum nu am mai avut dureri, si mi-am miscat si capul, si corpul mult mai mult (ca stiam ca nu o sa mai am dureri de cap, mi-a tot promis anestezistul inainte de operatie)

De bb3, nu stim, e in cui problema. Momentan ne ajung 2
Oricum nu mi-am legat trompele ca cine stie poate ne razgandim peste cativa ani.
Cu mare drag as face si pe al 3-lea dar nu mai vreau sa ma mai tai inca o data la burta!

Mergi la inceput