Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Protestele au fost organizate de USL - Dogaru, dar violentele au fost provocari organizate de putere, ca sa aiba motiv de interventie in forta.
Daca interveneau in forta impotriva unei demonstratii pasnice isi puneau in cap toata populatia si lumea occidentala.
Daca demonstrantii erau violenti interventia dispersarii lor era justificata de "restabilirea ordinii publice".

Gargara marca Dezinformateus ...

Politia nu a intervenit in forta niciodata impotriva demonstrantilor pasnici in ianuarie 2012.
In cele doua zile cand au aparut derbedeii (ultrasi, caini si huligani la gramada) atat politia cat si manifestantii i-au separat, derbedeii facandu-si de cap pe bulevard si in Piata Unirii, iar politia reactionand strict impotriva acestora.
Dovada ca in zilele urmatoare manifestantii antena3&Dogaru&co revenind fara probleme in Piata Universitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.realitatea.net/marturia-unui-protestatar-ridicat-de-jandarmi-din-piata-universitatii-fara-motiv_905918.html" target="_blank">Marturia unui protestatar ridicat de jandarmi din Piata FARA MOTIV

Citat:
Un protestatar ridicat de jandarmi pentru simplul fapt ca s-a aflat īn Piata a declarat pentru REALITATEA.NET ce s-a īntāmplat.

"Mai īntāi, jandarmii au intrat īn multimea de la Universitate si au fugit pe stradute dupa ultrasi", povesteste protestarul, care a ales sa īsi pastreze anonimatul. El a explicat ca, īmpreuna cu alti protestatari, a ramas lānga fāntāna si a decis īn cele din urma sa plece din Piata pe strada Edgar Quinet.

"Ne-am trezit ca doua cordoane de jandarmi au blocat strada si au strigat la noi sa stam la perete", relateaza tānarul, care a mai observat ca ultrasii fugisera deja si se aflau, probabil, departe de jandarmi.

Eu inteleg ca ultrasii au fost alergati pe strazi si facuti scapati, dupa care manifestantii pasnici dusi cu duba la politie si amendati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Unde scrie in ce ai citat tu ca ultrasii au fost facuti scapati? Ai un dar de a citi printre randuri ce nu e scris ceva de groaza... Daca persoana care depune marturie nu a vazut ultrasi prinsi nu inseamna ca ei n-au existat.

Incidentele majore au fost pe I.C. Bratianu spre piata Unirii. Edgar Quinet e chiar in spatele Universitatii de unde nu vezi nici bulevardul Bratianu, cu atat mai putin piata Unirii. Daca stii putin geografia locului te prinzi ca nu prea aveau ce sa vada. Daca stai pe Edgar Quinet vezi asa: o parte din spatiul din fata Teatrului National, strada Edgar Quinet si o parte din spatiul din fata Casei Armatei. Cu o mica exceptie, daca esti la intersectia cu Academiei vezi de-a lungul acestei mici strazi. De pe strada respectiva protestatarul nu avea cum sa vada daca jandarmii i-au prins sau nu pe ultrasi, odata ce declara textual ca "jandarmii au fugit pe stradute dupa ultrasi".

Edit: am corectat si eu, m-am luat dupa tine si am scris uslasi in loc de ultrasi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Am corectat. Era vorba de ultrasi nu de uslasi.
Omul asa a declarat, si probabil la "interviu" la politie a schimbat informatii cu cei ridicati de pe strada.
Nu a vazut cu ochhii lui totul, dar si-a facut o opinie mai corecta decat noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Pai atunci marturia acelui om n-ar avea nici o valoare, pentru ca nu a vazut cu ochii lui ce s-a intamplat. E o marturie indirecta.

Eu aleg sa nu cred astfel de marturii (ma rog in articol nici macar nu se spune ca ar fi intrebat alti protestatari care l-au informat despre ce s-a intamplat, asta e doar interpretarea ta). Daca tu il crezi, e strict alegerea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Intre declaratile respectivului martor si afirmatiile Capcaunului, sigur ca dau crezare primului care a fost martor ocular intr-o zona a capitalei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Dai crezare unor interpretari personale despre ceea ce este anuntat chiar din articol ca fiind o posibilitate: "ultrasii fugisera deja si se aflau, probabil, departe de jandarmi."

Eu, cunoscand geografia locului, spun ca nu se poate ca protestatarul sa fi vazut daca ultrasii sunt prinsi sau nu, pentru ca de acolo nu se vad mai multe stradute, nu se vede bd. Bratianu, nu se vede piata Unirii. Nici piata Universitatii n-o vezi cum trebuie. Tu stii zona sau alegi sa crezi orbeste primul articol care iti alimenteaza o parere preconceputa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Cunosti geografia locului dar nu ti seama de multe alte elemente.
Se vede ca nu ai fost alergata de politisti.
Un politist supraponderal si cu echipament alerga mai greu decat un tanar in trening.
In plus politistii evita sa se angajeze in lupta cu agresorii. Prefera sa retina niste "pampalai", care-i urmeaza fara sa protesteze. Pentru politist important este sa aiba niste retinuti.
Cred ca ti-am oferit suficiente argumente de ce-i mai credibil respectivul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Iar tu n-ai retinut din articol ca nu era vorba de politisti supraponderali, ci de jandarmi. Pe jandarmii care stau de paza acolo ii vad destul de des cand sunt manifestatii. Si nu-s supraponderali, ba din contra . Manifestatiile din iarna le-am vazut aproape in fiecare zi, pentru ca trec prin zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Am cautat pe google si am gasit pe www.tolo.ro/2012/01/15/si-ce-daca-sint-suporteri" target="_blank">blogul unui jurnalist.

Citat:
Jandarmeria a comunicat oficial acum cīteva minute ca din aproape 300 de persoane care au fost retinute pentru violentele din Bucuresti, aproximativ 20 sīnt īn baza de date cu suporteri violenti. Asta īnseamna 7%. qed! Restul de 93% preocupa pe cineva?


Mergi la inceput