Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Anitta,eu ii dau sirop 15 mg/ml cite 0.5ml de 2 ori pe zi.Am auzit ca e posibil sa-i scada usor pofta de mincare dupa rotarix,asa o fi si in cazul vostru. Si eu am dat vina pe vaccinare pt asta dar deja trecuse o saptamina si nu isi revenise.
2 liniute(parca) tu ziceai ca ai platit vaccinurile.Sau cine stie cit costa vaccinurile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Gyan, eu am dat pe Rotarix 300 de lei, bonus am primit SYnflorix, pe baza unui card pe care mi l-a dat dr de familie. Infarixul nu l-am platit, a intrat gratuit de luna trecuta, insa cand s-a nascut Iulia si dr de fam mi-a prezentat programul vaccinarilor, inca nu era gratuit. Toate 3 m-ar fi costat 550 de lei. Nu stiam ca exista si ranitidina sirop. Deci asa, Rotarixul poate scadea apetitul. Multumesc de idee.
Voi cat ati platit pe vaccinurile suplimentare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Anitta,uite aici:
In clinical studies, common adverse events in infants receiving ROTARIX included fussiness/irritability, cough/runny nose, fever, loss of appetite, and vomiting (http://www.gsksource.com/gskprm/en/US/adirect/gskprm?cmd=ProductDetailPage&product_id=1244173585205&featureKey=600594)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan nu fac deocamdata glicemia provocata ca ar provoca un nivel inalt de glucoza in lapte si mi-e frica pt bb sa nu-i faca rau. Tot trag de mine sa-mi mai iau glicemia dupa masa dar ba uit, ba mananc aiurea. Ma bucur ca puiul e bine.
Faina oferta cu Synflorix gratis. Eu am dat pe Infanrix, Rotarix si Prevenar 800.
Fug la somn ca am alimentat si adormit puiul.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Dragele mele,

Va pup cu drag si va multumesc din tot sufletul pentru urarile trimise!!! Sunteti foarte, foarte dragute!
Eu m-am sarabatorit cu baietii mei mici si cu prietena mea japoneza care are si ea 2 flacai cam la aceeasi virsta cu ai mei. I-am facut cinste cu o ciorba de vacuta romaneasca, plus copanele de pui la tigaie si ca desert un tiramisu facut de moi.:) S-a lins pe buze japoneza si mi-a zis ca i-a placut.:)
Am primit niste cadouri frumoase de la sotul meu scump care tot in deplasare e. Vine weekendul asta pentru 2 zile acasa si dupa aia mai are inca 3 saptamini si termina si el cu filmarile si incepe post productia, aici, in LA, cu noi acasa. Abia asteptam, ca tare greu a fost fara el.
In rest, ce sa va mai zic. Bryce a implinit si el 3 anisori, pur si simplu nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul. Miine-poimiine vine acasa cu iubita.:)
Kaeden e un mare strengar, mincacios si activ. Se intoarce pe burtica si jur ca daca ar fi apt fizic ar lua-o de-a busilea, asa dor de duca are, cred ca e nerabdator sa se joace cu frate-sau.:)
Cam atit, asa pe scurt, despre noi,

Va pup si va urez o zi excelenta,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Draga Deni, noi o sa fim la vs in ultimile 2 sapt din sept, pt ca sotul are festival si la barlad cu un weekend inainte de cel de la vs. asadar o sa ne intalnim la vs.
legat de barfele din festivaluri, sunt multe frustari. sunt parinti care nu vaneaza decat trofee si li se pare ca juriul are ceva cu plozii lor si ca nu e corect premiul pe care l-a primit. ca sa te mentii in festivaluri trebuie sa stii si sa castigi, dar si sa pierzi. de multe ori, multi parinti care nu stiu sa piarda inventeaza tot felul de barfe care de multe ori sunt luate de bune tot de alti parinti, de aceeasi speta. nu intotdeauna la festivaluri iei premiul cel mare. acum iei un loc mai bun, la urmatorul s-ar putea sa nu iei nimic, iar la urmatorul esti din nou laureat. daca vrei sa te mentii in muzica trebuie sa treci peste toate astea si sa mergi mereu inainte. stiu toate astea de la claudiu care a fost in sute de jurii, si intr-adevar, in unele situatii, dar foarte rare, s-au mai facut si niste manevre, dar in majoritatea totul este pe bune, chiar daca orice jurizare este subiectiva. chiar si claudiu de multe ori nu este de acord cu anumite pareri ale unor jurati, insa nu se poate vorbi de rea intentie ci doar de subiectivism.
importanat este sa participi, sa capeti experienta, si sa te formezi ca artist si totodata scena te formeaza pentru viata. cand ajungi adolescent deja ai invatat sa socializezi, sa iti sustii un punct de vedere, sa te descurci intr-o situatie.

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Clara, ce greu cred ca-ti e cu doi copii mici, singura. Sau te mai ajuta soacra?
Record de somn: pana la ora 10, toti 3. Cu trezire la 6 de papa, kaka si cred ca pe la 8 inca o tura de papa. Si eu, care voiam sa ies pe la 8.30 sa fac niste plati, pana nu se incalzeste peste masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Virgi, multa sanatate ioanei, de asemenea tuturor strumfilor si bebicilor din marea noastra familie!
noi am ajuns ieri, pe la 17 la baile herculane
e pentru prima oara cand venim aici si drumul de-a lungul dunarii, portile de fier, peisajul zonei, m-au impresionat.
in schimb, mirosul de sulf e peste tot. unde suntem cazati este si o piscina, am stat ca o pestoaica ce sunt pana la 19 in apa, de m-a luase cu frig, intrucat se racorise
sa vad azi ce fac, pentru ca sotul e pana dupa-amiaza in juriu
am facut si 10 min de baie cu apa sulfuroasa, dar din nestiinta am intrat cu lantisorul cu cruciulita de argint si s-au innegrit
nu stiu daca le mai dau de cap, sa vad cand ajung in bucuresti, ca imi cumparasem o pasta de curatat metale si o sa incerc sa vad ce iese. imi spusese cineva de pasta de dinti dar nu a avut nici un efect.
aseara, dupa 21, am fost in partea veche a orasului, unde sunt izvoarele cu apa termala. erau pentru uz intern si pentru ochi. am dat si eu pe la ochi, dar trebuie sa faci cura ca nu se face primavara cu o floare, dar am si gustat din cea pt uz intern. are un gust ... si un miros...de ou clocit. si apa e calda spre fierbinte, parca bei ceai, ca si temperatura.
tot in zona am trecut pe langa un fost hotel, o cladire parasita, despre care se spune ca este bantuit, si faceau astia misto aseara, gen mihai (traistariu) vezi ca fantoma de la etaj vrea sa faca o poza cu tine, sau vrea un autograf. el spunea ca i-a facut cu mana o fantoma, de la o fereastra de la etaj. glume de genul, dar noaptea, intunericul si glumele de genul iti da fiori daca esti mai slab de inger. si faza funny ca pe o arie de 5 m, in fata si lateralele hotelului, felinarele stradale se sting cand treci prin zona.


Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

se mai spune ca e zona cu cele mai multe vipere din romania, ca as fi urcat prin padure, ca e zona frumoasa, dar eu stiu pe stancile alea daca nu ma intalnesc cu vruna si ma potcovesc cu un sarut mortal. la fel si cand am urcat la vf toaca, cand am ajuns la altitudinea 1400-1500 incepusera sa apara atentionari, sa nu parasim cararea pentru ca e pericol de vipere. nu stiu cum m-am cocotat eu pe varf, ca este o portiune de cativa metri-insa foarte abrupti si alunecosi- gen alpinism, am urcat in patru labe.


Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ANITTA,fata terminase cele 8 zile de Augmentin sambata,duminica era usor nazonata,am zis ca de la aerul conditionat,luni i se infundase nasul,marti deja nu se mai intelegea ce vorbea ca vorbea si respira numai pe gura.Iar cand m-am uitat in gat m-am speriat nu atat de dimensiunile amigdalelor ,cat de depozitele albe de mari dimensiuni.Si ea primise ca tratam la Roman,doar Prednison si-un spray nazal si mi s-a recomandat operatie..Cand am vazut ca incepe sa-i cresaca temp evient ca am plecat sa consultam un alt medic(eu voiam sa-i dau de la sine putere o cefalosporina injectabila,dar mi-am vazut lungul nasului).La reomandarea medicului de la Bc acum Ioana e pe Cefort intravenos,are niste picaturi speciale facute in farmacie,hexoral,sterimar cu cupru,evident un protector gastric si protectis pt flora.A dormit un pic mai bine as noapte,da ce greu respira.De operatie,mi s-a spus ca nici nu intra in discutie acum,„la cald”.Se banuie ceva viral cu suprainfectie bacteriana...dar nik nu este destul de clar.Antibiograma n-am putut sa-i fac din cauza ca abia terminase antib.Am recoltat totusi un tampon nazal.De acum stau resemnata,cu inima cat un purice asteptand sa inceapa cel mic „distractia”.Jur ca ma lasa nervii....Si acusik tre sa plec la treaba
MIRELA,GYAN,
ELLY,hai azi,faci o cinste?MI-ar prinde bine o bere cu tequila.La multe lunite lui BOOM grevistul!.Deasemeni si lui RARES de ALBINUTZA!

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput