Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

neatza

Elena, asa e cu hainutele si noi tot trecem spre masuri mai mari, e drept ca bebe tau a fost cu 56 cm la nastere si al meu dupa cu 55 cm lunganii odiseei daca nu ma insel

Enona sa stii ca mare dreptate ai avut, vad ca acum dupa 6 zile de cand am revenit la casuta noastra abia aseara a revenit la normal, adica asa cum il stiiam eu un bebe mancacios somnoros si voios, nu motocos cum a fost de 4 zile incoace, aici mai adaug si nasucul infundat care cred ca a fost principalul motiv

Elly trimitem niste poate se mai racoreste putin si asa o sa pape baby boom mai bine sa creasca mare

Virgi multa sanatate Ioanei , multumesc de raspuns da de 6 30 dimi era vorba pt ca bebe meu tare greu mai adoarme dupa masa de dimineata si eu exact atunci imi vine sa dorm

Anitta exact asta am observat si eu ca daca il iau la mine in pat doarme dus ca la el in patut dimi se instaleaza acele eee ne facem noi mari si o sa dormim toata noaptea pff cat mai este pana atunci dar ma imbat si eu cu apa rece

Mirela ce multe locuri frumoase vizitezi abia astept sa mai cresca bebe sa umblam si noi in lung si in lat toata tara ca tare bine e

La noi seara a decurs bine cu 2 treziri doar una la 3 si una la 6 sper sa se mai repete figura si in urmatoarele zile

fetele cu bebei mai maricei au inceput sa si tina capul bine singurei?de la ce perioada?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

va pun si eu un cantecel care mie imi place foarte mult

Bate vantul frunzele
Se-nvartesc moristile
Randunica pe sus zboara
Iar eu trag zmeul de sfoara

Mama la placinte coace
bunicuta lana toarce
Tata trage la rindea
Iar eu bat din palme asa

Mosul taie lemnele
Eu adun surcelele
O fetita da la pui
Iar eu in copac ma sui

Bate vantul frunzele
Se-nvartesc moristile
Randunica pe sus zboara
Iar eu trag zmeul de sfoara




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

N-am mai citit ultima pagina, raspund repede ca sa nu se scoale puiul.

Ieri am fost la vaccin, am facut Infanrix Hexa. La masuratori a avut 5600g si 61cm. A urlat ca din gura de sarpe la vaccin, apoi s-a linistit cu tzitzi. Pe drum spre casa a dormit in masina si dupa ce am ajuns acasa a mai stat cuminte treaz cam vreun sfert de ora pe urma s-a pus pe plans. Asa cum zice Anitta, urla cat putea de tare, se inrosea si nu-i convenea nimic. Nici el nu prea a avut pofta de mancare si a avut mai multe reprize de-astea de plans, destul de scurte insa dese. Nu reusea nici sa doarma din cauza asta, se trezea dupa cateva minute si incepea sa planga. Aparent il durea si burta, s-a cam chinuit cu caca dar eu cred ca a avut o contributie si vaccinul. Aseara insa a adormit bine, a dormit dupa programul lui normal, cu o trezire pe la 3 insa la trezirea aia l-au apucat iar crampele si a facut caca, l-am schimbat de 2 ori din cauza asta si distractia a durat cam o ora, dar n-a fost cu plansete ci doar cu scremut. I-am luat si temperatura atunci ca era cam fierbinte si avea 37,5, nu i-am dat nimic. Azi vad ca a inceput ziua iar cu plansete care se calmeaza doar tinut in brate intr-o singura pozitie(in fundulet cu pieptul si burta lipite de mine si eu mergand cu el, Doamne fereste sa ma asez ca incepe iar). L-am mai linistit si l-am pus in leagan, acum doarme si el un pic, sper sa se trezeasca ceva mai bine.
Cryssa am incercat masajul respectiv si ieri si azi-noapte, la noi n-a avut nici un rezultat.
Bytzza al meu se trezeste in fiecare zi la 6:30, uneori si la 6. Am incercat tot felul sa-l pacalesc sa mai doarma, fara succes, dar cred ca pur si simplu asta e ritmul lui si asta e ora lui de trezire. Asa ca eu am renuntat pentru ca mai mult ma chinuiam aiurea si ma enervam si acum pur si simplu la ora asta ma trezesc si eu, facem lumina in camera, deschidem geamurile, ne schimbam si ne spalam(adica eu si copilul) si iesim la plimbare apoi. La plimbare mai doarme putin, dar nu cine stie ce.
Virgi multa sanatate fetei!

Cred ca e tare nasol cu greva foamei, dupa vaccin nici al meu n-a mai mancat asa bine, dar banuiesc ca e trecatoare treaba. Sper sa le vina pofta alor vostri si sa creasca mari, frumosi si sanatosi.
Mai citesc din urma si revin daca am ceva in plus de zis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Daca nu e prea tarziu pt cafea..va servesc una calduta! Sau un frappe..k la cum se anunta de cald afaraaaa...

Virgi, saru'mana pt urari!! Azi facem 3 luni...uf..ce repede au trecut..cand ma gandesc ca de la 1 oct ma intorc la birou... mi se pare ca au zburat lunile astea..
Multa sanatate Ioanei..! Poate incercati si ceva naturist dupa ce se face mai bine..Mie mi-au prins bine aerosolii...insa toata viata mea am fost fornaita si respir pe gura chiar si acum..

Cand am citit programu lui bebe LC ..am constatat ca e la fel cu al lui Rares..Asa ma gandesc si eu ca suntem pe drumul cel bun..

Anitta
, multumim pt aprecierea pozei de la avatar. Daca reusesc, o sa pun pe picassa mai multe poze facute in w/e.

Noi am iesit in parc de la 8.30 pana la 11 si acum sta cu buni , care by the way, a venit sa-i fac instructajul pt cand va ramane cu el acasa cat voi fi eu la birou.. S-a intors roata...si e randul meu sa-i fac training...cine ar fi crezut..?! :))))))
Si daca tot a venit buni,macar sa o exploatez la maxim..asa ca o las cu piticul cateva ore si dau o fuga la coafor..nu de alta, dar m-a manact pe mine sa imi schimb culoarea in aramiu inainte de botez si evident ca a iesit blondul la suprafata..ca sa nu mai vb ca umblu in blugi pe caldurile astea ca nu reusesc sa ajung la epilat.

Gagicile de la mare..sper ca mai aruncati cate un ochi si pe aici...iar tu, Onutzo sa vb cu Tudorica sa mai lase fete si pt cavalerul meu, da?!

Aaaa//sa nu uit...si noi avem repertoriu bogat de cantece la culcare..Va scriu aici unul :

"Ceata lui pitigoi
Trece mandra prin zavoi
Toti luptatori de soi
Dai intr-unul tipa doi
Aualeu ce taraboi,
Dai intr-unul tipa doi

Aprigi ca niste zmei
Si cu brau din sfori de tei
Sprinteni si ochesei
Latra cainii dupa ei
Ham ham ham langa bordei
Latra cainii dupa ei! "

Ne citim mai pe seara!!










mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hopa hopa!

Serviti, va rog!!!





Multumim pentru urari! Sa vi le intoarca Dumnezeu inzecit!

Am reusit sa intru abia acum pt ca de dimineata am fost la preot sa-mi notez cele necesare pt botez.
Apoi am venit acasa, a papat puiul si l-am pozat nitzel.
O sa pun poze pe picasa.

Virgi mai sa fie! Asa de rau a fost Ioana?
Cum se poate dupa Augmentin? Ca stiu ca e antibiotic puternic.
Off, sper sa-i treaca repede. Doamne ajuta!

Pupam fetele! Intru sa pun pozici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Gata! Am pus pozele!
Sa-mi spuneti dc vi se pare ca a crescut fata de luna trecuta.
Eu nu-mi dau seama.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

uuuf, ca iar am pierdut ditamai mesajul! In fine, felicitari tuturor pt aniversari, botezuri, cununii, v-am insirat pe toate in mesajul anterior..si s-a duuus!

Noi suntem super bine, ieri am fost cu Ilinca la vaccin, totul bine si frumos, Mayuta e tot mai grasana si vrea povesti non-stop, gangureste de zici ca acum ii iese ditamai romanul pe gura, Ilinca vorbeste si ea de mama focului, nush ch cine-or fi semanand fetele astea?!?

In rest suntem prinsi cu excursiaaaaa ce se apropie cu pasi repezi ( Stefulici, venim in 11 sept), suntem super-extra-nerabdatori, am rezolvat si cu titlul de calatorie pt mine( am avut parte de o atitudine execrabila la consulatul roman, bleah, bleah, bleah!), am primit ieri pasapoartele fetelor- gata in 2 zile calendaristice fara!!! regim de urgenta!(), si acum mai avem de asteptat doar viza indianului ( speram s-o primim in timp util)! Intre timp umblam sa mai cumparam cadouri, una-alta, am rezolvat cu gradi pt Ilinca de la 1 oct( ce fata mare am!)- imediat dupa intoacerea din Ro, am sunat si la compania de zbor sa cer landou pt Maya - sper sa prindem unu... fetelor abiaaaa astept! Mi-e asa de dor de oamenii mei de acasa!

Virgi, sa se faca bine Ioana cat de repede!!!

Am vazut ca ati inceput sa puneti cantecele.. cand am timp o sa mai pun si eu ..ca doar cu pedagogicul in spate si indragostita de muzica..am si eu o arhiva pretioasa!

Va pupacesc cu drag, ma intorc putin la nani cu printesele mele pufoase!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mamitica, ce greutate mai are Maya acum? tot asa boracioasa ca Iulia e?
Aever, exact, dar exact asa s-a linistit si Iulia ieri, in brate tinuta de sub genunchi, pe pieptul meu, iar eu plimbandu-ma, sub privirile celor care venisera sa aiba liniste in parc. Nimic altceva n-a linistit-o. Vad ca azi incepe sa-si reia pofta de mancare. iar azi sa dormim noi pana la 10!... Dimineata a fost vesela, fata de ieri, i-am cantat si eu: 1-2 papusoi, 3-4 lapte acru, 5-6 betigase 7-8 malai copt, 9-10 apa rece. Radea de nu se mai putea!
Bytzza, Iulia isi tine destul de binisor capul cand o tin in sus, dar il mai si scapa. Insa pusa pe burta nu si-l ridica, dr mi-a spus sa ii fac masaj la spate si sa o provoc sa si-l ridice si sa o apuc de maini sa o ridic. Recunosc ca pana ieri n-am facut asemenea exercitii cu ea. Iar cand ii fac baie si o ung cu ulei, nu o foiesc prea mult, o dau cu ulei si gata, tot de teama vomitaciunii. Pe baiat il trageam, ii miscam membrele, il puneam in fel si chip. Dar el inca din a doua zi de viata, pus pe burta, isi ridica capatana, este foarte elastic (face spagatul fara probleme, isi pune un picior dupa gat, dintr-astea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

La multe luni, Boom si Rares!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Despre masajul burticii:
Eu ii fac de 3-4 ori pe zi, repetand de "vreo" 3 ori urmatorii pasi:
- masaj in: 1. cercuri, 2.cu palma de sus in jos si am mai adaugat 3.masajul pe partile burticii:cu ambele maini, de la buric catre solduri Fac cam cam 10 - 15 miscari din fiecare
- ridicarea picioarelor, fie tinand fiecare piciorus, fie le tin cu o mana pe ambele (el sta cam turceste) si apasand cu ele usor pe burtica. Daca e cazul ii misc si piciorusele pe burtica - cercuri sau stanga-dreapta, dr-stanga.
Concomitent cu ridicarea picioarelor uneori (de obiceila ultima serie) ii fac si masaj la fundulet: pun crema de fundulet si fac miscari sus jos, stanga dreapta sau cerculete mici + tras de bucute a.i. sa ii deschizi gaura funduetului (greu sa explici frumos asta :))) )

Cred ca stiati ca pt masaj se pune pe burtica ulei (eu am ulei special de burtica de la Weleda. Nu stiu ce contine, dar e scumput: 10e. Cred ca incalzeste mai bine burtica).
Alete ponturi, pe care personal nu le-am incercat:
-se pune ulei de masline in fundulet, cu un betisor de urechi (nu adanc, acolo, la iesire)
- ceva cald (pernua cu apa, bilute care se incalzesc la microunde etc) pe burtica

Succes la "palturi" :)))

Mergi la inceput