Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Nu v-am zis de bebu LC,care a fost azi la controlul de 4 luni si e ff bine.Are 7,13 kg,deci a mai crescut vreo 600 grame in luna a4a,68,5 cm,isi tine de la o zi la alta mai bine capul,iar adancitura de la pieptut tine mai mult de conformatie si nu neaparat de o lipsa de calciu.Perimetru cranian e bine(la noi se urmareste indeaproape acest aspect dat fiind ca are fontanela mica).Ni s-a recomandat diversificarea de la 5 luni cu sucurile de mar,morcov si portocale(nu toate deodata) si supica de legume,urmand ca spre 6 luni sa le transformam in piure de fructe si sa adaugam si carnitza in supa.N-avem nici o graba.
Ioana e si ea mult mai bine azi.

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Ati mai aflat care e pretul Infanrix=ului la liber?Ca nici la noi nu este la medicul de fam.Luna asta le-au trimis Pentaxim de la DSP.
Bai Onutza,ma duc sa vad care-i treaba ,ca banii vin pe adresa soacra-mii,odata cu banii pe CIC-ul sotului...nu mai inteleg nik,alocatia fetei vine la alta data

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

La multe lunite, Lucas de Virgi si Darius de Addya !!!
Virgi, au dreptate fetele, pana la 2 anisori, alocatia este de 200 ron!
Nici eu nu am depus actele dar sper sa imi fac timp si pentru asta , saptamana viitoare..
So.. unde-s pozele de 4 lunite ale galustei dolofane??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Infarix-ul de 4 luni este acelasi cu cel de 2 luni? Daca da , eu l-am cumparat atunci , de la farmacia Tei ( mi-a trebuit reteta) dar am inteles ca se poate lua si de la BellaDonna fara reteta cu 160 ron !
La 3 zile dupa ce l-am cumparat, a postat Onutza ca se face gratis la medicul de familie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Multumesc,EVA!
ori o fi depus actele al meu sotz numai pt CIC ul lui(ca si el e la fel ca mine de ”tare” la astfel de chestii)ori a incurcat soacra-mea paralele,ori pur si simplu n-au venit banii puiului.cert e ca eu asteptam 42 de ron.Fetelor cu bebei mai mari,v-au venit alocatiile?
Azi am fost toata ziua pe drumuri si la servici si n-am apucat sa fac poze bursucului,dar zilele astea ma ocup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Na seara buna!
Onutza, incearca Chamomilla, am auzit din mai multe surse ca e foarte bun pt perioada dintilor. Dar chiar asa de deverme le ies dintii? Baiatului meu i-au iesit la 9 luni primii dinti, iar acum, ca a crescut, dupa 7 ani a inceput sa si-i schimbe. Cat despre mancare, eu am facut o tocana de legume, budinca de gris, salata de ardei copti. Pentru maine n-am nici o idee, cel mai probabil o ciorba de cartofi dreasa cu smantana si ceva cu carne, poate paste cu carne.
Virgi, ma bucur mult ca Ioana e bine. Mai face injectabil? N-a facut flebita de cateter? Si Lucas, ce marisor si greut e! Chiar zicea O ca sigur are peste 7 kg, dupa cum l-a simtit in brate. Si lungut tare, are si cu cine semana.
Eu am depus actele din timp ca stiu ca banii din CIC vin mai tarziu, dupa vreo 2 luni si nu vreau sa raman descoperita ca am rate foarte mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Seara buna!

Virgi la cat mai multe lunite puiului Lucas! Mamaaa ce baiat grasunel ai tu acolo. Deja 7 kile?! Ihaaa! La cat mai multe! Bineinteles, in proportii armonioase!
Ce bine ca Ioana e mai ok. Doamne ajuta!
Da, pana la 2 ani puii au alocatie de 200lei.

Darius-pui sa fii sanatos si sa cresti frumos!

Am notat si eu recomandarea naturista pt dinti. Cand va fi nevoie, vom apela la ea.

Referitor la greva foamei, asa am zis si eu ca e doar o perioada cu greva asta, dar deja se fac 2 luni de cand a inceput sa nu mai manance bine. La inceput mai lasa 20-30 ml in biberon, apoi din ce in ce mai mult.

Asta seara, dupa 20 ml au inceput urletele. Am reusit sa-i dau sa pape leganandu-l incontinu.
Nu-mi iese din cap ca il deranjeaza ceva, sufletul asa imi spune.
Spuneti-i instinct de mama, nebunie, sau cum vreti voi.
Dar nu e normal sa manance din ce in ce mai putin si sa se indrepte cu pasi repezi spre refuzul total.
Am inceput sa-i dau Vit C, 5 pic pe zi. Ii dadusem si cand a fost bolnav si parca manca un pic mai bine.
Sa vedem acum.

Ma bag la somn ca parca vad ca la noapte iar avem concert.
Off, mamma mia!

Somnic usor tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Buna seara!

Voiam sa "multumesc" doar celei care mi-a sters pozele cu Stefan de pe Picasa...foarte urit mi se pare gestul...si foarte las.
Bineinteles ca nu am cum sa stiu cine a fost persoana...dar chiar daca ai facut acest gest incalificabil, Stefan ramine un copilas frumos, sanatos (7.150 g si 67 cm), inteligent si jucaus, care doarme toata noaptea, zimbeste si ride mult.
Ce ar insemna sa ne stergem reciproc pozele cu copiii nostri?
...Ar fi sub orice critica.

Foarte, foarte trist.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aoleu, mai Ellysor... Zic sa mergi la pediatru cu el, macar sa il intoarca pe toate partie si sa-ti dea ceva sfaturi. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor, vin si eu la apel dupa o zi cat se poate de colicioasa. Cristian nu a plans atat d etare si atat de ajutorat pana astazi. Credeti ma ca nu stiam ce sa i fac. Adorme cate putin si se trezea din senin plangand atat de tare ca uita sa respire. Nu inteleg de ce???

Eu de ceva timp tin cura, adica mananc doar fiert, supe, carne fiarta, nu tu salate, nu fructe u nimic. Ieri am calcat stramb si am macat mar si mamaliga, am avut ceva dureri de stomac dupa deci ma gandesc ca asta o fi fost???:(((( Offf....

Virgi dar chiar ca ai un grasin si lungan. Ma bucur sa aud ac Ioana se simte mai bine, draguta de ea

Elly, poate ar fi bine sa mergi la medic cu el, totusi a trecut ceva timp si nu prea pare sa se imbunatateasca situatia. Poate te sfatuieste sa incepi diversficarea. Poate totusi accepta, cine stie:). A o pritena care este alergica la lapte si tare greu ii mai este, a crescut bine draga de ea si fara lapte insa treb sa fie ateta mereu ce manaca. Eu sper sa nu fie cazul si acum ca s a mai racorit sa fie mai oki pt pitic.

Eu m am interesat de Infarix 5, asta mi a spus dr sa l cumpar pt 4 luni, ghabar nu am daca e acelasi cu cel de 2 luni. Am inteles ca la Centrofarm costa 230 Ron, insa ma voi duce la belladona sa vad si acolo.

Tzuki-Dana, ma bucur ca piticul e voinic si bine dispus. sa cresca mare si sanatos!!



Mergi la inceput