Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (6)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mi_bebelina, sa fie cel putin 9 zic si eu!
Eva, eu inca nu ii dau nimic de baut in afara de lapte. Dar daca vrei sa ii dai ceva de baut nu te gandesti la apa simpla? de ce ceai?
Eu is zombilici, poate prind o ora de somn la pranz, sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Anitta, daca ma crezi, nici nu m-am gandit ca pot sa-i dau doar apa!! Se vede ca-s "defecta" rau zilele astea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Eva, eu am patzit-o la prima menstra..primele 3 zile au fost de cosmar..am folosit o gramada de always maaari..si eram si in concediu.. Am mai redus fluxul cu clorocalcin. Dureri nu am avut. Azi astept iar musafirii..sa vedem cum va fi...

Ceai i-am dat baby calm, insa rar. E bun, mai ales pt gaze!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Elly, draga mea, cat de rau imi pare ca aveti asa probleme! Mi se pare o idee excelenta sa incerci sa schimbi LP-ul... altceva nu stiu ce-ti mai ramane de facut, ca va chinuiti asa de o luna imediat. Tare rau mi-ar parea ca presupunerea ta sa fie corecta, ar fi o problema in plus, pe termen lung. Poate totusi e altceva . Zilele astea se va mai racori, poate ai sa vezi vreo schimbare, cu toate ca nu cred ca e de la caldura.

Anitta, multumesc mult pentru informatiile legate de alocatie - nici noi n-am depus inca actele (nici certificat de nastere romanesc nu i-am facut inca ), insa am sa ma grabesc acum daca spui ca e termenul de 6 luni pentru retroactiv.

Onutza, nici Mirciu nu e Deloc fan masina. De cand a mai crescut e mai bine, ne mai jucam, povestim, insa nu adoarme mai repede ori mai usor decat ii e lui programul (cam la o ora jumate motaie juma' de ora). De asta am vrut sa mergem la drum lung cat el doarme soamnul de noapte, ieri n-am reusit fiindca am facut un drum la Sovata si am ajuns acasa la 10 terminata. Am amanat pe azi, iar cum s-a racorit si el s-a purtat acceptabil ieri, iar pentru mine ar fi criminal sa plecam noaptea, am decis sa plecam dupa-masa. Sa speram ca ajungem cu bine, ca am mari emotii.

Cori, da' stiu ca ai un mancacios, nu gluma! 150ml?! Oho... Sa fie sanatos, ca mare si frumos vad ca e deja . Ma bucur mult ca ati reusit sa treceti peste puseul de crestere si v-ati intrat in normal, e tare greu cand vezi ca el ar manca si n-are ce. Am scos si eu intr-o seara de la rezerva inghetata o juma' de cina, ca el la san nu sta sa traga ultimele picaturi. Ori vine suvoi ori nu vrea si pace. Si mersi de pontul cu ceapa - mie-mi place tare si deseori mananc zilnic, puiului nu pare sa-i displaca asa ca e perfect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Eva, eu nu-i dau decat san, am intrebat pediatra daca e nevoie de ceai/apa cand e foarte cald si a spus ca nu (la fel stiam si eu dar am vrut sa ma asigur). Stii cum e - fiecare are alta parere. Parca una din fete spunea ca pediatrul i-a spus ca nu e rau dar nu e nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana85

Elly, draga mea, cat de rau imi pare ca aveti asa probleme! Mi se pare o idee excelenta sa incerci sa schimbi LP-ul... altceva nu stiu ce-ti mai ramane de facut, ca va chinuiti asa de o luna imediat. Tare rau mi-ar parea ca presupunerea ta sa fie corecta, ar fi o problema in plus, pe termen lung. Poate totusi e altceva . Zilele astea se va mai racori, poate ai sa vezi vreo schimbare, cu toate ca nu cred ca e de la caldura.

Diana, mama de inimos luptator Mircea Teodor


Mersi mult, Diana! Am sa vad ce am sa fac.
Drum bun!

Numai bine, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Multumesc pt raspuns, Anitta, Albinutza,Diana!
Nici eu nu i-am dat altceva in afara de san pana acum dar ultimele zile ne-au cam pus capac.. ma deshidratam eu imediat.. dar el ??!!
Sper sa se mai racoreasca vremea curand..
Anitta, stiu ca tu nu folosesti Pampers ci Happy nu? Imi poti spune exact ce model? As vrea sa ii incerc pentru ca in ultima vreme fiecare kk iese pe la spate, pe bluzita, peste tot.. dezastru
Si inca o intrebare.. voi ce faceti cu uleiul sfintit de la botez? Noi am folosit putin in apa de la baita de a doua zi dar mi-a ramas sticluta plina! Multam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Eva, nu mai folosesc nici Happy, ca n-aveau la magazinul de la care cumpar eu si mi-au dat altceva, Puffies. Happy asta era: http://reclama/products/2438-happy_scutece_happy_mini_36_kg_38_buc.mbs
Cu Puffies sunt foarte multumita: e mai subtire, mai putin rigid decat happy, dar absoarbe bine, nu trece ca la Pampers peste tot, iar pretul e foarte bun: pe un pachet mare de 94 sau 92 de bucati am dat 52 de lei si am primit si un pachet de servetele umede. Am vazut insa ca pe net pretul ajunge chiar foarte sus (chiar si la 84 de lei) si nu imi explic de ce pun adaos asa de mare, doar n-au de platit chirie, lumina ca magazinele reale.
Eu ulei sfintit de la botez n-am avut, insa am avut de la sfintirea casei, l-am pus in mancare la indicatia preotului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Diana, nu mai retin de ce nu ai certificat romanesc la bebe?
Nu ai nascut in Ro?
Daca ai nevoie de lista actelor pt certif romnesc sa imi zici. Sa stii ca dureaza ceva, eu am depus actele de o vesnicie si abia acum "e pe vine" certificatul lui bebe.
Nu de alta, dar mi se termina postatalul si tre sa fac dosarul de CIC la munca

Elena,in Germania un copil roman nascut aici are aceleasi drepturi ca un neamt, inclusiv alocatie. Stiu de la 2 prieteni romani de aici: el lucreaza aici.Iar copilul are alocatie de aici - 200euro pe luna.
Poate e asa si in Polonia, ai sunat la casa de familie sa intrebi?

Apropo de bere, si eu beau Radla fara alcol, aproape zilnic. Mie nu prea imi placea berea, dar asta e super buna si mai asa stiu si eu ca ajuta la la sustinerea lactatiei. Si la sustinerea kilogramelor, da nu se pune :)))
Asa ca..hai la bere fetelor :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

bebe Luca iar a fost la discteca aseara@
A adormit pe la 23.30 si la 3.00, dupa doar 4 ore a cerut mancare.
L-am pus inapoi in patut si s-a scremut 2 ore saracul. Si facea atat de tare ca eu am stat numai cu urechile ciulite la el, va dati seama ca nu am putut deloc sa dorm. Dupa 2 ore a tras cu tunul saracutul, dar tot se foia. Era clar ca nu poate sa adoarma, asa ca m-am trezit, l-am schimbat, i-am facut masaj si a scos saracut atat aer ca nu stiu unde a incaput.
Pe la 6.30 am adormit amandooi in pat, pana pe la 10.30 (in reprize, bineinteles: de mancat sau leganat)

ma duc ca plangareste

Mergi la inceput