Buburuze de mart-apr2013(3)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

casadralin,iti pove eu daca vrei cum a fost nasterea,chiar daca nu a fost la termen,totul se desfasoara la fel.
Baby_kiss,la prima sarcina am stat de vreo 3 ori in spital de la sangerari abundente,concluzia dr a fost lipsa de progesteron.Am luat 3 utrogestan pe zi vaginal+ progesteron injectabil o data la 4 zile,mult repaus la pat si intr-o luna eram ok.Ulterior nu am mai ridicat nimic si nu am mai facut nici un fel de efort ci doar plimbari scurte si atat,nici macar curatenie in casa(facea sotul).La tine poate e de la hematom sangerarea si atunci e altceva.
Oricum fii increzatoare si ai sa vezi ca totul va fi bine:)



6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu stiu care e faza cu mine dar cred ca am racit. Febra nu am dar m-am culcat ieri la 18:00 si m-am trezit dimineata la 8:00. M-am tot foit de pe o parte pe alta, ma dezveleam ca mi-era cald si in cateva secunde imi inghetau mainile si picioarele si mi-era frig (frisoane). Ma inveleam la loc si in cateva secunde incepeam sa transpir rau, deschideam geamul mi-era frig, inchideam geamul mi-era cald... Ieri am luat o vitamina C si azi am luat o jumatate de paracetamol simplu (la cum l-am taiat s-ar spune ca am luat intre un sfert si jumatate) si mi-am facut programare la ginecolog sa vad ce face bebe (sper sa imi faca ecografie) ca nu mai am stare. Si acum ma simt nasol, ba mi-e cald ba mi-e frig... Am baut suc de portocale, mai tarziu o sa mananc o supa de galusti si mai sunt cateva ore pana ajung la medic. Sper sa fie totul ok.


8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Casandralin eu am nascut natural fara nici o interventie, doar un agocalmin in branula,asa pentru efect placebo. Nu are ce sa-ti faca un agocalmin la contractiile alea.
Nasterea a durat de la ora 1 noaptea pana la 5.30, adica 4ore jumatate in total. 2 ore acasa am stat si doua ore jumatate la spital. Am ajuns cu 6 centimetri dilatatie si mi s-a spus ca la dilatatia asta nu se mai face epidurala si in plus fara epidurala procesul naterii e mai rapid. La 5 m-am urcat pe masa si la 5.30 a fost Miriam afara plangand de mama focului. Dupa curatat si cantarit, mi-a pus-o in brate si a tacutm pe loc .M-a intrebat moasa daca doresc sa o alaptez atunci. Am zis ca nu, dar nu stiu de ce ca as fi putut.
O amintire foarte frumoasa.
Moasa a fost foarte buna si doctorul a fost cu suportul moral, nu prea am stiut sa imping, dar pana la urma am scapat si fara epiziotomie. Sper sa fie la fel si de data asta. Numai bebe sa fie sanatos.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
10 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_55

Simplicity, apropo de placenta joasa, la tine cum a fost, s-a ridicat intre timp sau a trebuit sa ai grija asta toata sarcina?

Buburuze, eu mi-am achizitionat de curand o carte f. interesanta de gravi "La ce sa te astepti cand esti insarcinata", poate o stiti, e f. detaliata si are raspunsuri la cele mai neasteptate intrebari

12+
Multumesc Doamne
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

felicitari pentru baietel!!! de unde ai luat cartea si cat costa? as vrea si eu una:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Baby_kiss nu fi stresata si eu am avut la 7 saptamani la Miriam un hematom +bebe nu era pozitionat bine si la 9saptamanitoate erau bune si frumoase, fara hematon, bebe super in forma, cum este si azi . Mi-a rasturnat toata casa.
Eu ieri am fost foarte suparata. Am fost l a doctorita de care v-am zis . Analizele toate perfecte si a zis sa facem si eco daca tot is acolo. Si la eco s-a vazut totul, si bebe de numa', dar zice doctorita nu-i vede colana, adica vedea un spatiu care zicea ca nu are ce cauta acolo.Mi-a zis ca poate fi si de la pozitia care nu prea era ok,e prea mica sarcina si zicea ca la 12 saptamani se va vedea mai bine.
Ecograful l-a primit de o saptamana si nu stiut nici sa-mi masoare pe bebica. Sper ca doctorita sa se insele.Nu ma mai duc la ea.E o femeie cam ciudata.
Va dati seama ca ieri am fost praf si nici nu am avut chef sa intru pe forum.
Abia astept sa ajung la doctorul meu saptamana viitoare. Acolo au un ecograf performant am inteles.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
10 saptamani+


Vai, sigur n-a stiut ea sa se uite...stai calma pana mergi la dr tau:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui arianna05

casadralin,iti pove eu daca vrei cum a fost nasterea,chiar daca nu a fost la termen,totul se desfasoara la fel.
Baby_kiss,la prima sarcina am stat de vreo 3 ori in spital de la sangerari abundente,concluzia dr a fost lipsa de progesteron.Am luat 3 utrogestan pe zi vaginal+ progesteron injectabil o data la 4 zile,mult repaus la pat si intr-o luna eram ok.Ulterior nu am mai ridicat nimic si nu am mai facut nici un fel de efort ci doar plimbari scurte si atat,nici macar curatenie in casa(facea sotul).La tine poate e de la hematom sangerarea si atunci e altceva.
Oricum fii increzatoare si ai sa vezi ca totul va fi bine:)



6+


iau si eu utrogestan de 3 ori pe zi intravaginal si cu efortul sunt la minim...mi-au zis ca s-ar putea sa fie sangerarea de la hematom, dar nu e sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

iau si eu utrogestan de 3 ori pe zi intravaginal si cu efortul sunt la minim...mi-au zis ca s-ar putea sa fie sangerarea de la hematom, dar nu e sigur.

Poate nu e suficienta doza,eu ca sa nu mai iau ovule in plus fata de cele 3,faceam injectabil dar nu se gasesc la noi,numai la sarbi si doar cu reteta de la dr ginecolog.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Merci baby_kiss de incurajari!
Doamne sa ne vedem cu bebeii sanatosi si bine!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
10 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Emilia, poti sa iei oscilococcinum, e foarte ok. Si pe mine m-a incercat o raceala si asa am scapat.

9+

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia subscriu si eu la ce a scris Didi, tin minte ca am avut si o tuse urata si am folosit STODAL.
Medicamentele homeopate nu sunt interzise de obicei in sarcina si chiar la bebei mici.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
10 saptamani+

Mergi la inceput