Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Buna fetelor!

Cine zicea ceva de mutat la alta odisee?Cum sa plecati fetelor voi sunteti din gasca noastra si ne sunteti foarte dragi asa ca nu pleaca nimeni in alta parte,noi de abia asteptam sa facem galerie

Popi esti de groaza,voiai sa faca omul pe el

Si mie mi se pare ca nu primesc suficienta atentie din partea consortului cu toate ca imi face toate poftele dar parca nu e suficientmai baga viteza si imi ridica stomacul si apoi se scuza si zice ca lui nu i s-a parut si ne pupaceste dar nu inainte sa urlu eu ca nebuna la el.Oricum azi a zugravit camera unde vom sta cu bebe si era foarte mandru si apoi a plecat direct la serviciu nemancat

Angiuta spor la mutat

Mena felicitari pentru schimbarea sarcinii

Onutz eu am sterilizator cu aburi primit de la cineva asa ca nu ma mai stresez si pentru asta.

Mada si eu merg des la baie,imi pare rau ca tu te-ai pricopsit cu infectie si eu stiu ca sunt frecvente in sarcina asa ca fii linistita

Andie te asteptam cu vesti despre bebelina si nu te descuraja ca o sa ne descurcam noi nu avem incotro.Si pe mine ma apuca cateodata gandurile negre ca nu ma descurc dar imi trece.

Bubu,Bioana,Doura si restul fetelor nu mai dati nici un semn?





24+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello fetelor! Am ajuns si eu acasa dup#259; eco, am v#259;zut-o pe Emma, sunt foarte fericita. A crescut ok, are acum 1100 grame, e cu 2zile mai mic#259; dupa eco fata de DPN. IR-ul pe uterina dreapta e tot mare (0.61, acuma ar trebui sa fie mai mic de 0.5), cealalt#259; e 0.4, deci ok. IR-ul pe cerebrala medie e 0.8, iar pe ombilicala e 0.6, care-s amandoua ok (trebuie ca raportul īntre ele sa fie mai mare decāt 1). Nu s-a īntors īnc#259;, de#537;i mi se p#259;rea mie ca o simt in alta parte, dar mai are destul timp. Mai merg pe 25 Septembrie la eco din nou sa masuram IR-urile. COlul e lung, īnchis, deci ok. Mi-a zis totu#537;i doctorita ca ar fi mai bine sa lucrez de acasa dac#259; mai vreau sa merg la munca, pentru ca sa nu m#259; obosesc a#537;a mult (eu pierd cam 2 ore pe zi pe drum si īntre-adev#259;r e cam obositor), ca acum e foarte important sa fim odihnite ca sa creasc#259; bebeii cum trebuie.

Andreea 27+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Andie ma bucur mult pentru tine,fetita e deja maricica!
Mada asteapta urocultura sa vezi daca e infectie de tratat si la ce antibiotic raspunde.
Burtici al meu bebe nu e prea activ,i-am pus Vivaldi si dupa vreo 10minute dupa ce l-am oprit a inceput sa loveasca.N-am vrut sa-l trezesc dar deh, daca nu a mai miscat azi ca de obicei.
Bioana ai plecat in vacanta,nu?
Si tu Bubu?
Ca ne e dor de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Hellooo, burticile noastre dragi!!
Va pup pe toate, de la mamica pana la burtica si iar asa
Suntem bine, bine, m-am odihnit mult zilele astea si tare bine a fost
Bebele e mai activ, daca eu nu mai sunt obosita, el e super jucaus, insa din programul lui de dormit noaptea tun nu-l scoti cu nimic

deci:azi am fost si noi la dr:
Raportez
-fix 3kile900 gr in plus pana acum, dr a zis ca e f bine
- inima lui bebe bubuia cu 150 batai pe minut,
- burta masurata are 27 cm la 27 saptamani-cum fac ei masuratoarea aia cu cm
-ne-a chemat iarasi la cotrol peste 3 saptamani,- pe 14 sept-si dupa aia ne vedem din 2 in 2 saptamani
- nu mi se mai umfla deloc picioarele de cand sunt acasa, deci pozitia tampita de la job ma zapaceste, dar dr zice ca e normal sa se umfle
-saptamana ce vine fac testul de glicemie, iac!

Multe de spus, sorry ca am disparut, dar eram cumplit de obosita, acum sunt iar plina de energie, asa ca nu scapati de mine!De citit oricum am citit tot, asta da!Noroc ca nu ati scris un roman

Onutz, maine schimbam saptamana!
Angelique, odihneste-te, valabil si pentru Mena, -cu noua ei pasiune pentru nesting
Andie, felicitari pentru bebelina mare si dodoloatza:)
Menics, stai mami pe loc, ca daca iti trece prin minte sa evadezi din Odisee, venim dupa tine, nu scapi! Pai trebuie cineva sa deschida si capitolul"misiune indeplinita" si sa incepem si noi sa aplaudam minunile ce vor incepe sa apara, nu?
Cineva trebuie sa fie deschizator de drumuri!
Silviad,iti spun la fel ca lui Menics: asteptam primii pui:), sa ii aplaudam si sa ne bucuram din toata inima pentru ei!
Dana-si daca tac, sunt in zona, nu ma despart nici o clipa de voi!
Popi, merci de adresa, zapacila!Mai lasa si tu omu' ala sa respire!
Mada, relax, multe mamici au patit-o si toate spun/scriu ca e tratabil, asa ca bucura-te ca stii si ca poti rezolva, ok?va fi bine!
Bioana, pe unde sunteti?Te-a furat sotul si te-a dus la plimbare?

Plec, ma duc sa imi fac plimbarea de seara, ca asa i-am promis puiului, ca il plimba mami in fiecare seara, desi azi s-a plimbat de nu a mai putut, mititelul..
Foarte stransa balanta la scorul fete/baieti!hi hi

vasi revenim maine, voi dormiti tun acum, e 2.35 a.m in Ro:)

26 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Neata fetelor:)

Andie ce fetita mare si frumoasa ai!
ps: Emma a fost tot timpul cu 2 zile mai mica ecografic? sau acum doar la aceasta eco?... ca si al meu a fost pana acum cu cate 3 sau 4 zile mai mare la toate eco si acum o sapt era doar cu 2 zile mai mare... s-a lenevit:P :))

Bubu pana la urma te mai duci la jobul ala urat?:(:(
ps: felicitari si tie pt Nic'!! sa creasca mare si sanatos pana la termen! ps: vad ca tie nu ti-au zis ce greutate are la 27 de sapt...ca de obicei aia zgarciti in informatii:))

26+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:


Buna dimineata!
vad ca in sept...mai toate venim cu vesti noi.. si eu am pe 14 ultima morfofetala!!
ce bine stati voi cu kg... eu pana in prezent nu am vergeturi dar am inteles ca mai apar si dupa... cand se retrage.. chiar asa voi va luati ceva centuri/corsete?? desi cu cezariana... nu cred ca este indicat ceva...
eu abia astept saptamana viitoare de co... mi-am propus sa beau mai multe sucuri naturale...asta est eprimul lucru pt sapt viitoare: multe fructe si suc la sticla in frigi!
dana ...pai pe vivaldi?! ce vroiai sa faca ..a ascultat muzica...i apune-i ceva mai saltaret...
noi avem program seara ed povesti si jucat cu mami, dar nu reusesc deloc sa-l filmez...
fetelor, cam cat mai este o bona???

29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna fetelor, nu am mai trecut de multicel pe aici, dar de acum am mai mult timp caci mi-am rezolvat cu concediu si voi sta acasuca
Dragelor, voi ati facut testul ala glucoza? Cum decurge...am inteles ca trebuie sa stau vreo 3 ore prin spital....stiti cumva si cat costa?


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineata burtici!
Bubule, bine-ai revenit!Ma bucur din suflet ca ai si tu parte de liniste, pace si relaxare!
Nu va mai stresati asa mult cu 2-3 zile in plus sau in minus la eco fata de DPN; a mea e cu o saptamana mai mica la masuratori, fusese chiar si cu 2, dar a recuperat mititica, asa ca acum sunt si eu mai linistita. Plus ca nu toti copiii au dimensiuni standard si ritm constant de crestere. Andreea mea la nastere a avut 49 cm la nastere si la ultimul eco facut la 36 de saptamani era cu aproape 2 saptamani in urma dupa masuratori si a fost si este perfecta So don't worry, be happy
Mada, nu te stresa, si daca e infectie, se trateaza.
Menics, tu cand nasti? Ai stabilit vreo data?
Pe strada mea deocamdata se cam ascunde soarele, ca nu mai prea am parte de zile si nopti linistite. S-a cam adunat stresul si e cam greu de scapat de el pana nu reusim sa rezolvam ce avem pe cap Din pacate factorul timp e cel care ne incurca cel mai mult, ca am inceput si noi numaratoarea inversa a saptamanilor.
Va pup burticile frumoase

29 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Menics eu la cezariana am avut centura elastica si pe mine m-a ajutat, ca ma tinea cat de cat (nu ma strangea foarte tare, exact cat trebuie) si nu mai aveam impresia ca mi-o iau matele la plimbare pe dinafara. Cred ca am purtat-o vreo luna. Si nu era una scumpa, dar era buna ca punea putina presiune si nu mai trebuia sa ma tin tot timpul cu mana de burta.

29 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Buna fetelor!

Voi realizati ca unele dintre noi mai au 10 saptamani si.....gata??!!
Ma uitam la DPN-urile noastre si nu-mi vine sa cred, parca ieri aveam emotii la dublu test In orice caz sper sa avem timp sa ne regasim si dupa aceea pe forum, sa schimbam pareri despre ingrijirea bebelusilor!
Eu am prins ieri niste reduceri la FOX Kids - nu stiu daca ati auzit de ei, apartin de House of Art, dar au niste haine de copii bestiale - si am luat body-uri, hainute etc. Am luat pana si body-uri cu maneca scurta, ptr 6-9 luni! Intr-un fel mi-e ciuda ca am primit multe multe hainute si nu se prea justifica cheltuielile mele....dar nu as putea sa nu-i cumpar chiar nimik!
Eu merg la urmatorul control prin saptamana 25, atunci am inteles ca voi face si niste analize. Hemoleucograma cred, as face si toxoplasmoza ca am eu o neliniste pana nu vad ca sunt OK.
Imi trec prin cap tot felul de planuri despre cum si cat sa stau acasa in concediu de ingrijire copil...nicicum nu ies calculele...Daca nu schimba astia ceva la lege in septembrie, cum au promis, lucrurile vor fi destul de sumbre pentru mine. Vreau neaparat sa stau 1 an si jumatate (cel putin). Pe de alta parte as putea merge si la un part time, cred ca m-as descurca. Dar ar trebui sa fie "la negru"...Partea rea e ca trebuie sa optezi de la bun inceput pentru una din variante si daca cumva vrei sa schimbi pe percurs nu se poate...Pe langa cei 1200 ron/luna (ptr concediul de doi ani)se primesc si 200 ron alocatia? Deci ar fi 1400 ron/luna, nu?
Va pup, azi nu sunt prea in forma, m-am enervat de dimineatza. Sa cautati pe youtube "prenatal music", eu asta ascult la birou pentru relaxare.


mamica de Mara - 3 ani si 23+

Mergi la inceput