Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns menics spune:

multumesc fetelor, bineinteles ca nu ma mut la alta odisee...
aha deci nu ma lasati singura in octombrie... m-am linistit.. ca doar nu oi naste eu prima!!!
iar l-am "certat " pe alex ca se joaca in buricul meu... ce o fi gasit acolo?!??!

eu nu vreau sa merg in spital in vizita.. banuiesc eu ce-i pe acolo... asta este...

29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Andie, camerele de la gold si diamond arata intr-un mare fel. Sunt aproape triple ca dimensiuni fata de silver single, muuult mai frumos decorate, si exista si o canapeluta pe care poate sa zaca insotitorul (care insotitor e si hranit de cei de la medlife). Silver single e o camera micuta, pat, noptiera, dulap si 2 scaunele, relativ inghesuita. Silver double nu am vazut (desi pe asta l-am ales ).
Am balit ceva la camera de la gold, dar scartarul meu de-acasa ar fi facut icter daca insistam sa iau pachetul ala. In viziunea lui diferenta de bani nu se justifica, ca nu stau o saptamana acolo, ci doar 3 nopti si daca ajung la cezariana, o noapte din alea 3 oricum o petrec la terapie intensiva; si diferenta de bani se transfera la bebelina (cum a stiut el sa ma mituiasca). Asa ca daca tot n-am "putut" gold, am luat si io ce era mai ieftin (pe principiul ori la bal ori la spital).
O sa am grija sa-i scot ochii toata viata pe tema asta, inclusiv pe faptul ca a trebuit sa-mi vand garsoniera; si desi sper sa nu fie vreodata cazul, dar daca o avea ever ever nevoie de spitalizare o sa-l tarasc intr-un spital de stat (da, sunt razbunatoare , ranchiunoasa si ciudoasa)

gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ipraty

Fetelor,
Mie mi-a spus mama care e biolog ca a intalnit de multe ori leucocite putin marite in urina gravidelor. Si ca in caz de infectie valorile sunt foarte mari, nu doar putin marite. Deci sa stam linistite.

Spunea cineva acum ceva timp si nu mai stiu cine ca la nastere a avut o pata mai albicioasa pe umar. Asa are si baietelul meu, tot de cand era mic, acum se observa mai bine ca s-a bronzat pe langa. Sunt tare curioasa, trece in timp sau ramane? S-a extins?

Pupici pe burtici

Sa vina toamna!!




Eu am avut o pata alba pe sold si cand ma bronzam ma inegream si pata se inrosea intai, apoi se bronza. S-a dus in timp.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviad spune:

Probabil ca si eu voi naste tot in octombrie, caci cu siguranta ma va programa la 38-39 saptamani, iar DPN acum este 5 noiembrie. Dar aici e locul nostru si nu ne putem desparti de burticile noastre.

Silvia 28+ mami de Maria si Petri 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviad spune:

Eu voi folosi sterilizatorul pe care l-am avut la Petri. Este pentru un biberon si mi-a fost foarte util(pentru mai multe nu mi-ar fi fost util deoarece noi am papat laptic de la mami 7 luni, sau am baut cu biberonul laptic muls de la mami, iar pe de alta parte am inteles ca dupa sterilizare biberonul trebuie folosit intr-un interval scurt de timp ca apoi se pierde efectul sterilizarii) Stetrilizam in 3-4 minute biberonul (suzeta, tetine, lingurita...). Il foloseam si pentru incalzit. Dupa 6-7 luni nu cred ca l-am mai folosit ca incepuse sa duca totul in gura si mi-am dat seama ca e inutil. Nu puteam steriliza tot ce e in jur.
Pentru cele care nasteti la Medlife: si eu am vazut saloanele. Eu am fost "cazata" la Silver-dublu. E putin cam inghesuita, dar eu prefer sa nu fiu singura. Mai schimbi si tu o vorba cu cineva. Pe de alta parte nu tin neaparat sa am insotitor, oricum nu ma poate ajuta prea mult. O noapte stau la terapie intensiva, apoi cu greu o sa "invat" sa ma misc + alaptat +cateva vizite. Suficient! Iar in ultima plec acasa, daca totul e ok. Iar diferenta e prea mare pentru mine si nu cred ca merita pentru cativa mp in plus si o canapea.

Silvia 28+ mami de Maria si Petri 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silviad

Probabil ca si eu voi naste tot in octombrie, caci cu siguranta ma va programa la 38-39 saptamani, iar DPN acum este 5 noiembrie. Dar aici e locul nostru si nu ne putem desparti de burticile noastre.

Silvia 28+ mami de Maria si Petri 6 ani


Asa, Silviad!

Onutz 26+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Silvia, si eu as lua in camera dubla, dar mi-e frica sa nu nimeresc cu cineva care s aaiba non stop vizitatori sau mai stiu eu ce care sa ma deranjeze. Bine, 3 zile as rezista, dar nu stiu daca se merita riscul pt 700 RON. Pe de alta parte, eu vreau sa stea sotul cat mai mult timp cu mine (in timpul zilei bineinteles, asa ca nu cred ca avem totusi nevoie de gold, iar cu mancarea sa se descurce ), nu pentru ca sa ma ajute, ci ca sa invete si el tot ce imi explica mie despre ingrijirea lui bb. Eu sunt terifiata ca nu ma voi descurca sa am grija de bb si vreau sa primeasca si el cat mai multe din informatii. Saloanele vreau sa le vad si eu mai mult de curiozitate asa, nu cred ca merita totusi diferenta dintre silver si gold dupa cum am spus. Mai bine din banii aia mai fac din analizele alea pentru bb care nu sunt incluse (si ii pun cercei ). O zi buna sa aveti!

Andreea 27+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andie_n

Silvia, si eu as lua in camera dubla, dar mi-e frica sa nu nimeresc cu cineva care s aaiba non stop vizitatori sau mai stiu eu ce care sa ma deranjeze. Bine, 3 zile as rezista, dar nu stiu daca se merita riscul pt 700 RON. Pe de alta parte, eu vreau sa stea sotul cat mai mult timp cu mine (in timpul zilei bineinteles, asa ca nu cred ca avem totusi nevoie de gold, iar cu mancarea sa se descurce ), nu pentru ca sa ma ajute, ci ca sa invete si el tot ce imi explica mie despre ingrijirea lui bb. Eu sunt terifiata ca nu ma voi descurca sa am grija de bb si vreau sa primeasca si el cat mai multe din informatii. Saloanele vreau sa le vad si eu mai mult de curiozitate asa, nu cred ca merita totusi diferenta dintre silver si gold dupa cum am spus. Mai bine din banii aia mai fac din analizele alea pentru bb care nu sunt incluse (si ii pun cercei ). O zi buna sa aveti!

Andreea 27+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston




Andie, nu iti mai face griji ca nu te descurci cu bebe. Eu zic sa stam zen ca instinctul ne invata. Daca ne gandim logic, nici una dintre (care e la prima sarcina) nu a experimentat maternitatea, nasterea si cresterea unui pui mic, mic de om dar sunt sigura ca toate ne vom descurca de minune. Femeile nasc dintotdeauna si tot dintotdeauna se descurca intr-un fel sau altul.
Cat despre tata as vrea si eu sa fie cat mai mult prezent inca de la incput dar as vrea asta ca sa simta apropierea si sa nu se simta dat la o parte si sa poata sa lege o legatura cu pruncul cat mai repede. La ei nu e asa de usor ca la noi. Pe noi ne ajuta toti hormonii si corpul care a purtat sarcina timp de 9 luni, pentru ei e ca si cum le-ai aduce in grija, tam-nesam, un pui de om si chiar nu au nici cea mai vaga ideea cum sa aiba grija de el, nici macar instinctual.




Ah abia astept. Sunt atat de entuzismata! Plus ca "nestingul" ma ucide [:)))] . Azi am fost mai in forta si m-am ocupat de o mie de lucruri si presimt ca daca imi revin cat de cat de acum asa o sa fiu, energica si plina de idei. Ma simt ca si cum mai e doar un pic pana nasc desi am ajuns doar la jumatate.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Fetelor, cred ca e infectie (desi pana acuma a fost totul ok). Valorile astea au iesit incercuite, urmeaza peste 2 zile si rezultat urocultura.

Denumire Rezultat Valori referinta

nitriti pozitiv negativ
leucocite 500 /#956;L negativ
proteine 25 mg/dL < 10
hematii (hemoglobina) 25 /#956;L negativ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

Fetelor, cred ca e infectie (desi pana acuma a fost totul ok). Valorile astea au iesit incercuite, urmeaza peste 2 zile si rezultat urocultura.

Denumire Rezultat Valori referinta

nitriti pozitiv negativ
leucocite 500 /#956;L negativ
proteine 25 mg/dL < 10
hematii (hemoglobina) 25 /#956;L negativ




Mada vb cu medicul sa iti dea tratament. O sa fie ok, o sa vezi. Sunt f dese infectiile urinare in sarcina si mai bine te tratezi.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput