Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Sarumana pentru "prenatal music, acum i-am pus lu' Edin sa asculte si eu muzicuta. Astept sa dea din piciorute dar vad ca nici azi nu prea are chef de mine .

Neaaataaaaaaa!!!!!
Sandwich-uri cu unt si telemea putin sarata sau cu unt si gem? Gem de zmeura sau gem de fructe de padure? Va poftesc .

Aseara am primit hainele lui bebe de la fratele meu. Un sac mare plin de hainute pe care o sa le am pana la primavara. Noroc ca i-am luat comoda mare ca nu aveam unde sa i le pun pe toate. Evident ca le-am desfacut, pipait, studiat, aranjat, mangaiat pe toate. Am si bocit un picut ca uite ce mici sunt, ca puiu mamei e mic si are zestre si maine poimaine creste si nu mai vrea sa stea la pieptul lu' mami. Prostii de ale mele.
Am spalat cateva la masina de spalat, l-am rugat pe jumatatoi sa le intinda ca eu gateam si a iesit din baie si ii straluceau ochii. Era emotionat.
Am niste sosetele cu talpa cat o jumatate de deget si caciulite subtiri in care imi incape doar pumnul si manusele minuscule. Parca sunt hainute de papusa. Cum sa nu ma emotionez cand ma gandesc la "adrisant" .
Asta cu primitul e adevarata dar daca am primit atatea nu inseamna ca nu ii iau eu si "de bune" pentru vreo ocazie . Nascocim ocazia daca e nevoie.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

'Neata gagici

Bubu, tin aproape
Andie, un kil, eh? Bravo, la mai multe
Mada, nu te ingrijora, daca e ceva se rezolva, in plus voi sunteti maricei deja

Onutz 26+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Neata!

Burtici eu m-am ingrozit azi dim.Am luat 2.5kg in 2 saptamani
Oare cum am reusit? Nu am picioarele umflate,nici mainile...am cam exagerat si am mancat des dar de azi stau cuminte,salatele si fara dulciuri.
Paine,pizza,cartofi prajiti...am cam gustat in ultimul timp.Gata nu mai vreau sa le vad

Menics pai Vivaldi citisem eu ca e ok...
Irilac,Bubu si eu ma duc la testul de glucoza,cred ca maine dim...fara sa mananc dim o sa fie f nasol.
Dana ai dreptate,unele fete au 29+...inca 10 sapt si le facem galerie.Offf ce emotii o sa am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Danaa nu te speria..ca eu ma cantaresc acum saptamanal (de fiecare data martea, cand schimb saptamana) si intr-o saptamana am luat 1,200 gr :)))) deci cam ca tine..asa ca nu te ingrijora, ca nu esti singura;))si la fel: nu m-am umflat deloc, nu nimic.. doar ca mananc orice fara sa ma limitez la ore sau ceva:)

- eu ma lupt tot cu urechea stanga care mi se infunda de cateva ori pe zi cate 5 minute si ma enerveaza la maxim.. ma simt obosita acum parca si fara vlaga...asta ca simptom nou de gravida:)) offf!

26+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Buna,fetele !Dupa o absenta de vreo 3 sapt,iata-ma din nou la apel.V-am zis ca au venit ai mei din italia,am stat numai la ei,seara veneam acasa doar sa dormim si de dimineata din nou la ei.Am profitat de prezenta lor cat am putut.Acum ca au plecat,revin printre voi...Inca n-am citit tot din urma,dar nu ma las...
La cat de viteaza ma dadeam la inceput,avand in vedere ca e a doua sarcina pt.mine si chipurile,stiu ce ma asteapta,acum incep sa ma copleseasca emotiile amestecate cu teama ,cu curiozitatea ( oare cum va fi sa avem inca o fetita?cu cine va semana? etc),cu dorinta de a fi totul bine ...E un amalgam de senzatii greu de definit.Ma bucur de miscarile bebelusei in fiecare zi ,astept urmatorul control cu nerabdare pe 10 sept.cand intru si-n prenatal.
Dannah,tu zici ceva de 1200 ron /luna pt CIC de 2 ani.E o suma fixa sau atat iti iese tie 75% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni?S-a mai schimbat ceva?Cred ca 75% ramane ,din pacate...:(
In rest,ma bucur ca sunteti din ce in ce mai active. Concediile de odihna,prenatalele bat la usa.Intr-adevar,parca de acum incepe numaratoarea inversa...Hai sa zicem incepand cu saptamana 30...
Eu hainute nu am cumparat deloc,nu stiu de ce.Cu toate ca ma topesc cand le vad in magazine.Dar cum nici la Delia nu am cumparat...In rest,ne simtim bine.Asteptam toamna ca sa scapam de temperaturile astea groaznice si sa savuram cum se cuvine ultimele 2 luni de sarcina.
Va pup pe toate si ma apuc de citit din urma !Doamne ajuta sa ne fie bine atat noua cat si minunilor noastre din burtica pana la capat !

Alina 27+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana0000

Irilac,Bubu si eu ma duc la testul de glucoza,cred ca maine dim...fara sa mananc dim o sa fie f nasol



Dana sa ne povestesti si noua cum a decurs totul...sper sa nu fie prea nasol cu dulcegaria aia bauta pe stomacul gol. banuiesc ca si cu 1 zi inainte daca mancam dulce va iesi in sange....


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

A.C. - eu ziceam 1200 ron pentru ca atata e plafonul maxin daca stai doi ani...75% mi-ar fi iesit mai mult, dar e limitat la 1200 ron din pacate. Nenorocitii
"Parintele va primi o indemnizatie lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei. In cazul acestei optiuni stimulentul de insertie nu se acorda."
Si inca o chestie nasoala:
"Daca parintele se intoarce la serviciu inaintea implinirii varstei de 2 ani a copilului, nu primeste stimulent. Intoarcerea la serviciu pentru a primi stimulent trebuie sa se faca inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului. Odata ce a optat pentru CCC pana la 2 ani, nu mai poate sa opteze pentru alta varianta."
E clar ca se incurajeaza intoarcerea la munca inainte de 1 an...
Eu ma intrebam daca la acesti 1200 se adauga alocatia de 200. Ar fi 1400...

mamica de Mara - 3 ani si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Da,eu cred ca se adauga cei 200 ron alocatia copilului.Eu nu ajung din pacate la 1200 ron :(((( Poate cu tot cu cei 200 ron...De aceea intentionez sa ma intorc la scoala inainte de a face bebe 1 an,avand in vedere ca scoala incepe la 1 sept ( pt.profi)si astfel sa beneficiez de cei 500 ron / luna ,stimulent de la stat.Plus 200 ron ,alocatia.Avand in vedere ca am un serviciu relativ usor( lucrez la liceu cu un program de de la 8 - 14 ,iar la noi in oras pretul unei bone pe luna nu depaseste 400 ron),cred ca fac bine ca ma intorc mai devreme.Nu mai pun la socoteala vacantele...

Alina 27+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Plafonul este limitat la 1400 si nu are nici o legatura cu alocatia copilului. Indemnizatia de crestere a copilului nu se cumuleaza cu alocatia lui bebe pana la 2 ani care este in suma fixa de 200 ron.

12+
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

La raport: Clara la 29w6d are, tineti-va bine ......... batem tobele .......... 1750 grame !!!!!!!!!!!! E mai mare cu nici nu mai stiu cat :p Placenta urca f frumos, ca un sumar la 23w era la 17mm de col, la 27w era la 23 mm de col, acum la 30w e la 47mm de col. Are tp sa urce pana la 34 sapt, mi-au spus la Viena. Gine era f happy, de o tinem tot asa, nu e musai cezariana la 37 sapt, mai asteptam, vedem. Colul lung si inchis, 33mm zice el, acu depinde de ecograf, ca la morfo cand el mi-a masurat tot 33mm peste cateva zile in Viena aveam 37mm, deci nu poti pune baza fix, dar e bine ca e lung si inchis. S-a uitat peste sumarul de urina, zice ca sunt comune infectiile la gravide, asteptam urocultura si-mi da tratament, dar era f flexat. Zicea si el, ca nu sunt multe gravidele ce fac lunar ca mine analize sange si urina, deci multe habar nu au de infectii si nici nu trateaza. La mine e ok, ca s-a descoperit la tp. Doar am sumar de urina de la inceputul lui aug, unde totul era ok. Despre mine, desi Clara creste, eu in 3 sapt nu am pus nimic, ba chiar am slabit 1 kg. Aveam la 27 w plus 13 kg iar acuma la 30 w plus 11,5-12. Clara mananca mai mult decat ii dau, imi papa si resursele, desi nu ma simt fara vlaga

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Omega 3, CETEBE, Euthyrox 12.5mg

30+

Mergi la inceput