Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

casandralin - la 1200 e limitat plafonul pentru cele care stau acasa 2 ani! Eu asa am citit.


mamica de Mara - 3 ani si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

La raport: Clara la 29w6d are, tineti-va bine ......... batem tobele .......... 1750 grame !!!!!!!!!!!! E mai mare cu nici nu mai stiu cat :p Placenta urca f frumos, ca un sumar la 23w era la 17mm de col, la 27w era la 23 mm de col, acum la 30w e la 47mm de col. Are tp sa urce pana la 34 sapt, mi-au spus la Viena. Gine era f happy, de o tinem tot asa, nu e musai cezariana la 37 sapt, mai asteptam, vedem. Colul lung si inchis, 33mm zice el, acu depinde de ecograf, ca la morfo cand el mi-a masurat tot 33mm peste cateva zile in Viena aveam 37mm, deci nu poti pune baza fix, dar e bine ca e lung si inchis. S-a uitat peste sumarul de urina, zice ca sunt comune infectiile la gravide, asteptam urocultura si-mi da tratament, dar era f flexat. Zicea si el, ca nu sunt multe gravidele ce fac lunar ca mine analize sange si urina, deci multe habar nu au de infectii si nici nu trateaza. La mine e ok, ca s-a descoperit la tp. Doar am sumar de urina de la inceputul lui aug, unde totul era ok. Despre mine, desi Clara creste, eu in 3 sapt nu am pus nimic, ba chiar am slabit 1 kg. Aveam la 27 w plus 13 kg iar acuma la 30 w plus 11,5-12. Clara mananca mai mult decat ii dau, imi papa si resursele, desi nu ma simt fara vlaga

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Omega 3, CETEBE, Euthyrox 12.5mg

30+



Felicitari pentru mica grasunicaaaa!!! Ti-am zis ca nu ai de ce sa te ingrijorezi! Stai linistita ca o sa fie totul bine.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dannnah

casandralin - la 1200 e limitat plafonul pentru cele care stau acasa 2 ani! Eu asa am citit.


mamica de Mara - 3 ani si 23+



Intrebare: bonurile de masa se pun?

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Deci...chiar daca se pun bonurile chiar daca nu se pun tot 1200 de lei iau asa ca...asta e. Mami nu mai fumeaza, nu mai cheltuie bani pe taxi pana la munca (RATB nu mai serveste de la inceputul sarcinii) deci banutii se duc pe pampers si jucarii .

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

super vesti madalina, felicitari pt bebelina mare.. eu saptamana viitoare pe 28 merg la control, dar nu imi fac sperante sa fie atat de mare, el avea mititelul acum 4 saptamani 800 grame , sper si eu la 1 kg si un picut macar dar daca o semana cu sora-sa care a avut la nastere 2.700 kg , la 40 saptamani, slabe sanse.

http://lmtf.lilypie.com/2PQCp3.png
29+ de si mami de Dienutza 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Citat:
citat din mesajul lui dannnah

casandralin - la 1200 e limitat plafonul pentru cele care stau acasa 2 ani! Eu asa am citit.


mamica de Mara - 3 ani si 23+


Da,asa stiu si eu.La astia 1200 adaugi 200 ron alocatia copilului si ajungi la 1400.

Alina 27+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Cu-cuuu!
Pupam mamicutele!!
Azi facem si noi 27 de saptamani, intram in trimestrul trei!!Doamne-ajuta! am si zambit, am si oftat si-am si plans,ca deh,inca nu imi vine sa cred,fetelor!-fiecare zi cu Nicky e o minune,imi place la nebunie sa il simt cum se trezeste, forfoteala, micile lovituri,invartitul de colo colo, dimineata zici ca isi pregateste micul dejun:), e asa, un freamat continuu peste tot:), e fenomenal!
Ma bucur mult de toate vstile bune, numai din astea vrem!
La mine e simplu, probabil ca pana nasc nimeni nu are sa imi mai spuna nimic de cm, kg la asta mic-fiindca daca nu mai fac eco, normal!In fine, macar o fac pe cea 3D/4D si il vedem, asa ca ne mai trece dorul...si apoi...mai e un pic si ne salutam asa, pe viu..Mai e atat de putin!!

Mena, eu sunt fan paine cu unt, cu branza putin sarata si cu rosii, eu vin prima!

Fetelor, lasati cantarele si dati-le bebeilor tot ce au nevoie,mancati ce va pofteste inima, fara sa va ganditi cat, cum unde se pun kg, ca sunt pentru bebelusi, o sa fie timp dupa aceea sa le dati jos.E un stres inutil, dragelor, papati ce va pofteste sufletelul..

Valicuta, si eu tot 2700 am avut la nastere-si uite-ma ce personaj am devenit, asa ca e ok oricum, cel mai important e sa fie sanatosi!

Gina2

Pe mine azi-noapte m-au rupt carceii, la ambele gambe, in reprize, 7 am avut:(am jelit de nu am mai putut, dar nimic nu e de facut..
Insa de vreo doua zile am o pauza la arsuri, asa ca pot si eu sa respir normal..

Hai va pup, ca fosneste greierele, se trezeste, ma duc sa ii dau laptic.

PS:aseara am ascultat Stefan Hrusca (nu colinde) si am cantaaaaat non-stop:)




27 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns logam spune:

Buna fetele!
Raportez si eu o vizita la dr., bebe e in grafic dar mai multe nu mi-a spus, deci deduc ca e ok,. E tot jos dar nu a mai coborat mai tare decat era. Mi-a dat femibion 2 sa iau in continuare.
Cu zugravitul am cam termintat dar mai am o parte din curatenie si adunat dar nu fac nimic sigura pana ce nu imi vin ajutoarele.
Si maine vine Sorinaaaaaa, dupa 2 saptamani de stat la bunici! Abia astept sa o strang in brate!


Luminita, de Sorina Dana - 10 noiembrie 2007
poze Sorinutza mica

Alte poze

Povestea nasterii
23+ cu Tudor Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviad spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana0000

Neata!

Burtici eu m-am ingrozit azi dim.Am luat 2.5kg in 2 saptamani
Oare cum am reusit? Nu am picioarele umflate,nici mainile...am cam exagerat si am mancat des dar de azi stau cuminte,salatele si fara dulciuri.
Paine,pizza,cartofi prajiti...am cam gustat in ultimul timp.Gata nu mai vreau sa le vad

Menics pai Vivaldi citisem eu ca e ok...
Irilac,Bubu si eu ma duc la testul de glucoza,cred ca maine dim...fara sa mananc dim o sa fie f nasol.
Dana ai dreptate,unele fete au 29+...inca 10 sapt si le facem galerie.Offf ce emotii o sa am



Eu am facut testul de toleranta la glucoza. Prima glicemie mi-au luat-o la ora 8. Mi s-a cerut sa aduc glucoza pulbere (75 g), o jumatate de lamaie. Au dizolvat glucoza in 250 ml apa, au adaugat lamaia si in 2 minute am baut-o. Am luat alta glicemie la o ora, apoi la doua ore. Asta a fost tot. "Siropul" nu a fost rau la gust, dar a fost duulce. Eu am avut la mine o sticla de 0,5 de apa plata si am baut din ea cate o gura, cate o gura, in doua ore am baut-o toata. Altceva nu am avut voie. Iar de mancat nu incape discutie, dar nici nu mi-a fost foame. Glucoza mi-a taiat orice pofta. Am avut 78 dimineata, 123 dupa prima ora si 112 la doua ore. Mi-a spus dna dr. ca e foarte bine.

Silvia 28+ mami de Maria si Petri 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silviad

Citat:
citat din mesajul lui dana0000

Neata!

Burtici eu m-am ingrozit azi dim.Am luat 2.5kg in 2 saptamani
Oare cum am reusit? Nu am picioarele umflate,nici mainile...am cam exagerat si am mancat des dar de azi stau cuminte,salatele si fara dulciuri.
Paine,pizza,cartofi prajiti...am cam gustat in ultimul timp.Gata nu mai vreau sa le vad

Menics pai Vivaldi citisem eu ca e ok...
Irilac,Bubu si eu ma duc la testul de glucoza,cred ca maine dim...fara sa mananc dim o sa fie f nasol.
Dana ai dreptate,unele fete au 29+...inca 10 sapt si le facem galerie.Offf ce emotii o sa am



Eu am facut testul de toleranta la glucoza. Prima glicemie mi-au luat-o la ora 8. Mi s-a cerut sa aduc glucoza pulbere (75 g), o jumatate de lamaie. Au dizolvat glucoza in 250 ml apa, au adaugat lamaia si in 2 minute am baut-o. Am luat alta glicemie la o ora, apoi la doua ore. Asta a fost tot. "Siropul" nu a fost rau la gust, dar a fost duulce. Eu am avut la mine o sticla de 0,5 de apa plata si am baut din ea cate o gura, cate o gura, in doua ore am baut-o toata. Altceva nu am avut voie. Iar de mancat nu incape discutie, dar nici nu mi-a fost foame. Glucoza mi-a taiat orice pofta. Am avut 78 dimineata, 123 dupa prima ora si 112 la doua ore. Mi-a spus dna dr. ca e foarte bine.

Silvia 28+ mami de Maria si Petri 6 ani




Felicitari! Ai mai scapat de un hop!
Sper ca nu te-ai simtit rau dupa...

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 20+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput