Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Hello fetele!!

AM fost si noi la eco: bebelache are 950gr si e cu cateva zle in urma, dar nu ne facem griji,asa a fost de la inceput.crestem mari si abia astept sa-mi vad puiul!!Si s-a ntors cu capul njos...banuiam eu ceva

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Laura ce mari v-ati facut,bravo!

Silvia am fost si eu azi dim pt testul de toleranta la glucoza, nu l-am facut pt ca nu aveam o glicemie facuta recent si intai mi-a recoltat pt a vedea valoare,la Medicover abia diseara se vad rezultatele si maine ar trebui sa ma duc pt test. Oricum abia am stat nemancata azi dim,sa vedem si maine
Ma trage piticul de matze
Uitasem sa va zic ca ieri pentru prima oara in sarcina mi s-au umflat picioarele,ca niste butuci aratau Credeam ca scap de treaba asta,se pare ca nu.

Ma apuc de treaba,daca tot am ajuns la birou la ora 8
Zi usoara burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Buna dimi burticilor!
Am lipsit motivat, dar v-am citit din urma! E asa o veselie generala in grupul nostru: bebici jucausi, grasuni, hainute, patuturi, emotii.
Mai avem putin si o sa ne vedem piticii!
Ieri am fost la clinica si sunt de tot ce am vazut/auzit!
Bebe a un grasun de 1350gr si s-a postat cu capul in stomacul meu, dr zice ca din pozitia asta slabe sanse sa se intoarca.
Dupa echo dr a fugit la o pacienta si in 5 minute am vazut si noi bebele la balcon, am avut asa niste emotii, Doamne cum o fi cand o sa-l vad pe-al meu. Am discutat si despre recoltarea de celule stem si am mai pus inca 1000 de intrebari, si dr mi-a dat cartea de vizita, sa-l sun la orice ora din zi sau din noapte daca am vreo dilema! Doamne, exista si asemenea medici!

Mena felicitari pt hainute! Ce harnica esti, te-ai si apucat de spalat! Sotul meu are tendinta sa se indrepte spre hainute pt min 9 luni si cand ii arat care-i inceputul ramane socat!
Madalina felicitari pentru rezultate si pt bebelina maricica si sanatoasa!
Despre CIC stiu si eu ca exista plafon, asta-i tara in care traim, dar trebuie sa ne gandim la ce-i ma bine pt noi.

Fetelor, va doresc sarcina usoara in continuare, bebei sanatosi si veseli! Va


27+
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:


buna dimineata! wow ce cred bebelasii!! felicitari pt fetite si baietei mari !!
da, din pacate si daca vor umbla la indemnizatie...se pare ca se va mentine plafonul...asta este , si eu am discutat cu colegii de la HR si clar optez pentru cei 2 ani de stat acasa .. daca ma voi descurca in altfel, voi reveni la munca.. m-am uitat pe un site cu bone: 6-8-10 milioane... hmm deci eu muncesc si daca iau o bona de 10 mil... nu am facut nimic.. ce iau pe mere dau pere... cam asa e la mine...
acum astept raspunsuri la alte intrebari, cum arfi daca mai primesc prime de craciun si bonus de performanta daca sunt in medical adica cele 126 zile de maternitate...
altfel, mie nu mi se umfla picioarele dar mersul pe jos devine pe zi ce trece tot mai greoi, ma apasa bb, si la cateva minute de cand ma dau jos din masina... ma gandesc unde este un wc.. desi nu fac nimis este doar senzatia...grele...

hai va pupicesc o zi buna si... un we cat mai relaxant!

29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Am schimbat si noi saptamana azi !
Intram in sapt.29 !
M-a durut o masea toata noaptea azi.Dumnezeule,nu mai puteam !Si bebe parca era agitat,ca -l simteam miscandu-se intr-una! Cum adormeam eu,parca si el se linistea...Cum ma trezeam si umblam prin camera,cum incepea sa dea si el din picioruse...
Ce avem voie pt dureri de masele?Eu am zis sa rezist ca o eroina,dar cine stie cat voi mai putea...

Alina 28+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Madalina felicitari pt bebelana!!!!! Doamne ajuta ca toti sa ne fie asa dolofani! F frumos!!

Vreausaninga
si sotul meu cred ca e la fel..el crede ca gata copii se fac direct de 3,4 ani sa te intelegi cu ei sa ii iei peste tot..sa ai diverse activtati cu ei, sa ii inveti de toate,etc... ex: am iesit ieri la un suc cu o familie prieteni de ai nostri cu bebelusa de 2 saptamani si era bebela fix ca o mica leguma..:)) sotului meu ii era frica si sa puna mana pe ea:)) deci eu am un feeling ca eu o sa ma ocup de bebe primii ani si dupa vreo 3 ani nu prea o sa ii mai vad pe amandoi aproape deloc..ca are de gand sa il plimbe peste tot cu el :))) de dimineata pana seara:))) eu deja trebuie sa ma gandesc la al 2 lea in timpul asta probabil:))


Ieri la pranz mi-am cumparat si eu tensiometru de brat...ca prea mi se infunda urechea stanga zilnic de cateva ori pe zi,deja deranjant ca ieri dimineata m-a tinut si juma de ora:))si am zis sa-mi monitorizez tensiunea sa vad daca e de la ea... ieri toata ziua m-am jucat cu tensiometru si mi-am luat tensiunea si culmea: nu mi s-a infundat deloc urechea ca sa o pot masura si in timul ala neplacut;))cred ca i s-a facut 'frica'de tensiometru:)) ..in fine..cert e ca o aveam 12cu 6 , 12cu8 constant...deci nik iesit din comun. Astept si ziua de azi sa vad daca o prind infundata sa mi- masor repede:P

26+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

mami de 2 ce jucarie ti-ai luat!!!

si eu schimb in we saptamana si prefixul, Doamne iti multumesc ca am ajuns pana aici!!

29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineata burtici frumoase
O sa incerc sa va raspund la cat mai multe, dar sa nu va suparati pe mine daca va mai incurc, ca tare multe ati revenit (ce bine, ce bine) si ati scris...
Mada ma bucur de vestile atat de bune si sper sa fie totul bine pana la capat si sa nasti natural
Mami de 2 si sotul meu era tare panicat inainte sa o avem pe Andreea. Cand eram gravida am fost la botezul verisorului lui (care avea deja 4 luni) si cand i l-a pus matusa-sa in brate pe bebe l-au trecut apele instantaneu! Nu mai vazusem pana atunci in viata mea pe cineva care sa fie ud leoarca intro secunda ! Si cand a venit si minunea lui, sa vezi ce o mai tinea in brate si sasaia pe toata lumea sa faca liniste sa nu-i deranjeze sticla de Cola (atat era a mea de mare cand am nascut-o )
Bubule subscriu la ce ai zis tu despre luatul in greutate. Eu nu m-am cantarit atata si nici nu am de gand sa ma stresez intruna din cauza asta. Important e sa le dam bebeilor papica, ca creasca frumosi si sanatosi. Eu mananc mai mult decat inainte, dar de ingrasat, nu m-am ingrasat foarte mult.
Menics bine faci ca stai atat cu bebele acasa. Si eu voi sta tot 2 ani, ca nici la mine nu se renteaza sa ma intorc mai repede.
In rest, pot sa raportez in sfarsit o noapte dormita bine (iupiiii), insa stres cam mare din cauza unor probleme Sper sa le rezolv pana la inceputul saptamanii viitoare ca nervii mei au o limita acum pe sfarsit de sarcina. Si am observat ca sunt si mult mai tupeista, mai autoritara

29 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello everyone! Ce mai faceti? Azi schimb si eu saptamana, am implinit 28 de saptamani, yuhuu ! De acuma bb are sanse daca se naste. In alta ordine de idei, eu cred ca mai vin la munca pana pe 1 sept, apoi o sa lucrez de acasa pana la inceputul (sau mijlocul) lui octombrie, apoi imi iau cele 19 zile de concediu de odihna pe care le mai am si pe urma intru in concediu de maternitate (s-ar putea sa nu prea apuc sa intru in concediu de maternitate pana la nastere, o sa iau mai mult din el dupa).
Bubu, . Felicitari pentru rezultatele bune de la control si bucura-te de concediu in continuare. Super ca nu se mai umfla picioarele asa tare.
Mami_de2, la 22 saptamani Emma era exact la fel de mare dupa eco ca dupa DPN, iar si mai demult era cu 2 zile mai mare dupa eco. Deci creste mai incet putin, dar nu e nimic ingrijorator, diferentele sunt foarte mici.
Menics, succes la eco. De centuri ne-a zis la curs kinetoterapeuta ca sunt bune fix dupa nastere, in primele 2-3 saptamani, dar sa nu exageram cu purtatul lor (dupa saptamanile sa le mai purtam doar ocazional, cand facem efort mai mare sau stam mai mult in picioare), dar nu mai tin minte care era motivul.
Irilac, mie nu mi-a dat doctorita testul de glucoza, desi am antecendente de diabet in familie. Sper sa fie ok totusi, ca ultima data aveam glicemia aproape de limita minima, vedem si peste vreo luna cand repet analizele.
Gina, incearca sa te linistesti, o sa reusesti sa rezolvi tot ce ti-ai propus, daca te stresezi doar iti faci rau si tie si lui bb.
Dannnah, felicitari pentru cumparaturi. Da, la cele 1200 RON se adauga alocatia copilului. E bine ca poti sta mai mult de 1 an, eu n-am nici o sansa, 3400RON pe luna cat o sa primesc in alea 11 luni abia imi acopera rata la ipoteca, daca as sta pe 1200 chiar nu ne-am putea descurca nicicum . Dar astea 11 luni le stau.
Mena, ce dragut povestesti tu de hainutele primite! Abia astept sa mobilez camera lui bb ca sa pot sa ma apuc si eu sa le spal si sa le aranjez.
Dana, nu te ingrijora, cred ca de-acum incolo e normal sa punem mai mult pe noi. Trebuie sa ma cantaresc si eu mai des, sa vad cum evoluez .
Alina, e normal sa fim emotionate si un pic stresate acuma (bine, intr-adevar mai mult noi care suntem la prima sarcina ). Eu am zis ca am momente cand am impresia ca nu o sa ma descurc, dar incerc sa nu ma stresez exagerat. Despre indemnizatie, ministrul muncii a tot zis ca in septembrie o sa o schimbe inapoi la 85% procentul, dar fara sa schimbe plafoanele. Sa vedem de cand o sa intre in vigoare, sper sa prindem totusi.
Mada, felicitari pentru bebelina maricica! Si foarte bine ca a urcat placenta, daca ajunge la 50mm poti naste natural . Cu infectia nu-i problema, se trateaza, multe gravide au.
Vali, succes la eco, sigur o sa aiba peste 1 kg, a mea avea 1,1kg la 27 sapt si 5 zile si doctorita a zis ca probabil va ajunge pana pe la 2,8-3kg pana la nastere.
Bubu, nasol cu carceii, si eu am. Sper sa te lase sa dormi totusi.
logam, felicitari pentru eco si bravo ca ati terminat cu zugravitul.
Silvia, super ca ai facut testul cu glucoza si a iesit bine, acuma ai o grija mai putin.
Laura, felicitari pentru eco, ce bine ca s-a intors bb deja, abia astept sa se intoarca si Emma.
vreausaninga, ce bb maricel ai si tu ! Mai e timp sa se intoarca, poate reuseste totusi.
menics, las'ca e mai bine sa poti sta acasa mai mult cu bb.
Alina, felicitari pentru incheierea saptamanii 28 si merci ca mi-ai adus si mie aminte sa schimb saptamana .
O zi buna in continuare tuturor si un weekend excelent!

Andreea 28+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

alina, fugi la dentist..daca te dare e infectie si nu e voie sa stai asa...trebuie sa tratezi cauza

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput