Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Eu folosesc google chrome si am reclame la greu: Pantene, Absorbante, si nesle Spiderman
Annadisi, din pacate n-am tel cu internet, la mine telefonul de doar de vb si de facut poze si filmulete

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Miha: din pacate ne-a ajuns febra si pe mine oboseala ca o monitorizez de mai bine de 24h f des. Nu a trecut de 38 dar nici nu a scazut sub 37 si suge din ora in ora pt rehidratare, am constatat ca are dreptate pediatra cand a spus sa o pun la san daca urca temperatura spre 38 ca-i scade de la laptic. Din pacate peste zi nu a reusit sa doarma din cauza asta, se tot trezeste dupa 20-30 min.
Dara: nu ziceam ca i-a disparut reflexul de protruzie pt ca face 6 luni ci pt ca efectiv am constatat ca e diferit cand ii dau homeopatele, cam de 2 sapt nu mai incearca sa le scoata cu limba. Nu stiu de ce la morcov face asa, trebuie sa incerc cu altceva sa vad daca e la fel. Ai dreptate, am ales doar ce mi-a placut din ce a zis pediatra dar mi-e tare greu sa fac cu copilul meu ceva intr-o maniera in care n-am incredere. Bine ca ai zis cu fiertul mai mult la albituri ca nu tare vroiam sa renunt la ele. Eu tin deschisa pagina cu forumul, nu o mai inchid, iar cand citesc dau un F5 si citesc de unde am ramas in jos.
Monna: merci, voi incerca cum zici. Maine cred ca fac iar morcovel mai moale si incerc si cu degetul. Daca nu vrea nici asa probabil nu-i place gustul si trebuie sa incerc altceva. Daca nici altceva nu vrea, nici fructe, atunci e nasol ca inseamna ca efectiv nu acepta mancarea si n-am ce-i face o vreme. Eu nu am inceput diversificarea pt ca mi-ar fi fost mila de ea cum se uita cand mananc ci vroiam doar sa vad cum/daca inghite si sa ajut refluxul, pana la 6 luni nu aveam in plan decat morcov si doar cate 1-2 lingurite de exercitiu (parca am simtit ca va fi cu poticneala).
Tala: felicitari pt botezul reusit si pt dintisor!
Happy: m-am gandit ca folosesti lapte de vaca dar intrebarea era daca e natural (de la piata/dozator) sau pasteurizat (la cutie din magazin). Adica se poate cu de oricare? Nu ai patit sa aibe Alexia 2-3 zile in care sa ceara papa mai des sau mai mult decat de obicei? La LP e simplu cand vezi ca mai vrea ca mai faci o masura, dar la san dureaza pana se regleaza productia dupa cerere si ai cateva zile in care simti ca nu faci altceva decat sa alaptezi.
Annadisi: bine ca ai scapat de moderare, hai ca de-acum ne citim coerent Superbe poze am vazut pe picasa Unde ai gasit bright star bounce la 399 ron?
Meg: wow, 2 dintisori, primii din odisee, felicitari! Bravo si pt diversificarea care merge struna.
Corina: ma bucur ca mergeti bine cu exercitiile. Si Bianca e in urma la toate chestiile care trebuiesc facute stand pe burta pt ca efectiv nu vrea sa stea asa. Insa ce ma ingrijoreaza e ca nu deschide cotul cand intinde mana dupa jucarii, prinde doar ce e f aproape de ea. Si de asta am uitat sa vb ieri cu pediatra
Gabrielarusu: Bianca nu face bubite asa ca nu dau cu nimic dar esti sigura ca-i de la saliva? Poate fi si reactie de la ceva aliment nou introdus, asta daca saliveaza de mult si bubitele le-a facut doar recent.
Lady_X: poate va pasc si pe voi dintisorii
Magddalena: las' ca acum si la noi sunt 40 grade

Stie cineva daca e grav in caz ca nu accepta bebe nici dupa 6 luni hrana solida? Adica cat o pot lungi pe lapte exclusiv fara carente de fier sau altceva? La voi intind bebeii mana cu cotul intins?
Am uitat ieri sa va spun bilantul, are 6.5 kg si doar 61.5 cm, e miniona tare. La 6 luni inca mai poarta unele hainute de 3 luni

Edit: as incerca dovleacul copt, ala e gustos si dulce si ma pot prinde daca morcovul nu-i place ca-i dulce sau ca nu-i gustos, stiti la ce varsta se poate introduce la bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ronina, e natural.. de la vaca direct.
am o cunostinta care face branzica cu lapte de la dozator (care se lauda ca e natural) si cica iese branza. ala la cutie.. pasteurizat.. eu nu l-as incerca.
oricum, eu nu-s bautoare de lapte dulce. accept orice produs lactat, insa nu si laptele dulce.

EDIT: super bilantul Biancai. si Alexia mai poarta haine de 3 luni. nu ma deranjeaza prea tare
eu ii dau dovlecel.. dar fiert. nu stiu copt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Happy: merci de raspuns. Nu ma refer la dovlecel (lunguiet) ci la dovleac, ala mare si rotund la care se mai zice si bostan si care se face doar la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, am vazut ceva la un moment dat la borcanele afara cu dovleac normal, dar nu mai stiu de la ce varsta, de obicei scrie pe ele. La Hipp scrie 4, 5, 6 etc insemnand numarul de luni.
Legat de ce ai zis, cred ca nu ne-am inteles, eu am vrut sa zic altceva, ai PM.
Dovleac pare si de la 4 luni, Holle am citit ca-i firma buna si fac asta http://www.organicsonabudget.com.au/holle-baby-food-organic-zucchini-pumpkin-potatoes-4-months-190g/


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

neatza!
si noi ne inscriem in grupul celor care nu am inceput diversificarea
am fost ieri la ortoped (anadisi poate il stii dr irimia policlinica cluj) si in leg cu ce vb de purtatul copiilor cu fata la lume in marsupiu sau ham el ne-a dat unda verde cica e foarte bine, ceea ce m-a mirat a fost faptul ca ne-a recomandat sa nu punem fata in premergator ca cica le deformeaza picioarele, in alta ordine de idei Giulia e bine, nu are displazie de sold.
cu diversificarea am ceva emotii, ptr ca alaptez la cerere si Giulia uneori nu are un program fix de masa,nu stiu ce ne-om face.
deja se intoarce de pe burta pe spate si tre sa fiu cu ochii-n 4, a zis si ea "mama, gaga, gagu".
felicitari tuturor copiilor ptr progresele facute si ptr primii dintisori, noi inca asteptam
o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanace spune:

Danaang,cum a vazut dr Irimia fetita, ecografic? Si noi am fost ieri cu Emma in Tg Mures la o dr ortoped cica f buna si a vrut sa-i faca Emmei radiografie si nu am fost de acord. Voisem o a doua opinie, pentru ca mie mi se pare ca atunci cand Emma intinde piciorusele, merge un pic intr-o parte de la mijloc in jos. In Cluj noi am fost la Vasilescu (care a facut consult ecografic la Artis3) si apoi la Dan Cosma la Medicover. Ambii au spus ca e ok si ca va trece de la sine, dar nu m-am putut abtine de la inca o parere. M-as duce si eu la Irimia daca zici ca e bun si nu ma pune sa-i fac raze.
Emma e foarte incantata cand o tin de subtioara sa atinga cu piciorusele patul. Toata fata ii radiaza de fericire. Stiu ca s-a mai vorbit de jolly jumpere, dar nu retin , sunt safe? Ati cumparat careva?I-as lua puiutei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

oanace, din pacate i-a facut radiografie, dar noi de la inceput am avut probleme si era indicata si o radiografie, nu stiu cat e de bun dr irimia, stiu ca pe cluj dr dana vasilescu si fiul ei sunt cei mai buni, dar eu nu mai puteam astepta parerea lor ca se ajunge foarte greu la ei si programarile dureaza, daca crezi ca ar mai fi nevoie si de a 3-a parere nu strica sa o ceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

dara mersi de idee, nu gandisem pana acolo, eu comparam cantitatile cu mesele celor cu lapte praf, evident, nu mi-am pus problema ca laptele de mama, avand alta consistenta, poate are nevoie de mai mult. El are 7600gr, si eu socotisem 760+250ml deci cam 1000 pe zi, si imi mancase deja 1230 in 24ore.

gabrielarusu daca nu are vreo alergie, poate merge cu apa termala. Noi am calmat bubite de transpiratie cu apa Avene, dat de mai multe ori pe zi.

ronina Si eu tot la homeopate am observat ca i-a disparut reflexul de protruzie, de pe la 4 luni chiar, in loc sa le impinga afara, parca vrea sa le mestece, si uneori le si inghite. Eu ii dau bilutele intregi si il pazesc, sa vad ce face cu ele.
Si eu tot la dintisori ma gandeam, daca inca nu dau, tot se intampla acolo ceva la gingiute, se intararesc sau mai stiu eu ce. I-am dat si o jucarie pt dentitie ce se tine la frigider, cand a simtit-o pe gingie, vai cum musca din ea.
Doar dupa jucarii nu intinde mana? Adica, cat inca mai avea reflexul spadasinului sau cum ii spune, intindea mana? Al meu intinde f bine manutele, chiar si dupa noi intinde manutele. Poti incerca la masaj sa ii destinzi incheietura de la cot, al meu tine picioarele spre interior si in extensie, si ne-a aratat pediatrul sa-i facem masaj, incet, cat ne lasa el, sa-i corectam. Si ii place, nu-l deranjeaza, si vad si imbunatatire deja. Si la degetele, daca inca le tine mult stranse, la fel zicea, sa i le intidem noi la masaj

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Ronina multumesc!Centrul de activitate la 399 lei gasesti pe mai multe site-uri (nu stiu inca sa pun lik sa nu fie reclama ), insa dupa cum am zis, acesta il voi returna, fiindca am "piticul" cu muzica.
Google centru de activitate bebelusi si vei vedea.Nu stiu sincer daca chiar asa o fi de sigur pt bebe, dupa cum se recomanda de la 4luni, dar de placut ii place, iar eu mai am momente de respiro

Danaang nu il stiu pe dr.Irimia, macar in sfera aia nu am avut probleme, deci nu a fost cazul sa ma interesez.Parerile sunt impartite legate de premergatoare.Nu stiu daca ii voi lua si eu unul.
Stiu doar ca in multe tari e total contraindicat (s-ar obisnui bebe sa mearga pe varfuri si ar fi pericol de rasturnare)
Legat de radiografie...daca e absolut necesar, fa-o daca nu, desigur mai cere si alte pareri.Noi am facut la plamani, insa la noi povestea e de alta natura si mult mai complicata

Oanace daca dr.Vasilescu si dr.Cosma nu au sesizat absolut nicio problema, eu as zice sa stai linistita.Oricum cred ca ti-au spus sa mai faci un control la 6 luni, nu?

Mergi la inceput