Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

inca nu, dar ies azi sa ii iau calgel. tu ii dai ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

tot cu calgel, dar vad ca nu prea are efect, imi spunea o mamica ca ii da cu un gel care isi face treaba bine si ca de cand ii da cu el papa si mai bine fetita ei, dar nu mai retin minte denumirea o sa intreb azi dc o vad si scriu cum se numeste, zicea ca e un gel frantuzesc.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Buna fetelor

Reusesc si eu sa mai intru sa scriu, desi de citit va citesc zilnic.
Am avut o saptamana foarte grea, nu stiu ce a avut puiul meu, dar a fost foarte, foarte agitat. De martea trecuta a inceput sa urle pur si simplu si n-am reusit sa-l calmez nici cum. Apoi zilele urmatoare a fost agitat mereu, dadea din picioruse intr-una, si baga tot ce apuca in gura. Partea cea mai aiurea a fost ca dintr-un bebe care dormea dupa fiecare masa 2 ore, a ajuns sa stea treaz de dimineata de la 7 pana seara la 8. De duminica vad ca si-a mai revenit, azi a dormit chiar foarte bine, si am reusit si eu sa ma pun mana pe una alta pe aici prin casa.
Am facut si noi ieri echo de sold, totul e bine, au aparut si mugurii de crestere cica, n-am studiat eu foarte bine ce inseamna, dar doctorul zicea ca e f bine.
Eu sunt suparata ca parca nu imi mai merge asa bine pompa, si eu folosesc Medela, e doar 200 ron una noua Puiul meu vad ca mananca tot mai mult, deja a ajuns la 250ml la o masa, si nu sunt convinsa ca e satul, si eu abia reusesc sa scot 150 la un muls. Mai devreme am stat 40 min sa scot 130, dar lapte mai era, venea bine, doar pompa asta tragea foarte putin la un pompat, si deja am obosit sa mai scot. Mai trebuie sa mananc si eu...
La bebelusii mai mari cum se socoteste cantitatea necesara de lapte pe zi?
Deja e tot mai interesat cand mananc eu, probabil curios de o jucarie noua . Dar nu ma grabesc cu diversificarea, nu stiu de ce, dar nu am nici un chef sa-mi bat capul inca.



Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

baby orajel?

Lady, si eu patesc la fel cu Alexia. ieri a dormit 30min la pranz si 30min la ora 16.00.
noaptea e fff agitata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna fete dragi

am ajuns si noi acasa,am citit ultimul capitol nu am retinut mare lucru,fac curatenie generala ca dupa o luna jumate doar sotul fiind acs va puteti imagina ce am gasit..

mai e cineva care nu nu a inceput diversificarea?sau noi suntem printre ultimii?joi avem vaccin,nu stiu care e ,dar vineri mergem la pediatra sa ne dea si noua vreo schema ceva de diversificare,oricum de grabit nu ma grabesc.

pup strengarii si mamaicile
am plecat din tara pe racoare era tare bine,aici bangggg 40 de grade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!sa imi dau palme!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Dara eu tin deschis tottimpul forumul...doar dau F5 din cand in cand.
Strengarita mea... e smechera... daca am parat-o ca nu se rostogoleste... s-a pus pe rostogolit...ieri am gasit-o de 2 ori pe burta tipand...
Azi ma pregateam sa intreb ce faceti voi ca sa doarme bebe mai mult...si mi-a dormit aproape 3 ore...asa ce mi-am invatat lectia...o sa intru mai des sa va zic ce face
Tala felicitari pt dintisor!
Meg felicitari pt dintisori!
Gata fug ca imi vin musafirii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lady X, noua ne-a zis doctoru' 150-180 ml x 5 mese. Asta inseamna maxim 900 ml pe zi, desi uneori ea mananca mai mult. Acum poate la LM cand cald o fi si mai slab un pic laptele, ca sa tina de sete, dar mi se pare normal.

Gabrielarusu, dr a zis ca daca se irita la gurita de la saliva sa dau cu Dermalibour sau Cicalfate. Dar mi-a zis sa fiu atenta daca face bube la gurita cand introduc un aliment nou. S-a mai iritat de la unele jucarii de-astea de dinti cu briz-briz-uri.
Gel de dinti Delabarre? Imi zisese Sovi de el.
Am eu pe cineva care face Inohep, sa vad daca vrea, sta undeva spre Targoviste, intr-o localitate cu G parca.

Anadissi, la asta de zic eu parca nu am vazut clape. Si costa 499.

Meg, dr a zis ca masa non-lapte sa fie 150-180 mg sau masa de non-lapte plus lapte sa faca tot 150-180 mg, noi ne limitam deocamdata la 150 chiar daca mai vrea.
Asa e, J.D. are dreptate ca e hiperstimulare cu fatza la lume, insa Miruna nu vrea si pace. Am vandut Manduca pt ca nu vrea in ea, ea vrea cu fatza la lume, numai asa se calmeaza, iar Chimparoo Multi pe care vreau sa-l iau e singurul care asigura functia SSC si cu fata la lume, nu doar cu fata la parinte.

Happy vechi dau maxim de 24 de ore, insa congelate si o saptamana, fac de 1-2 ori pe saptamana un amestec si pun la congelator gata cantarit, cat a zis dr sa manance, de ex. pun 150 care contine morcov, albitura si dovlecel, o sa introducem si ulei presat la rece din germeni de porumb, o lingurita la reteta data de doctor pe care am pus-o in google docs.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Tala, felicitari pentru botez! Sa-i fie de bine! Felicitari si pentru dintisor.
Meg,felicitari si voua pentru dintisori.
Mada, si la noi s-a facut cald, nu mai e ca saptamana trecuta...am sarit la 39 C.Spor la curatenie!
M-au disperat reclamele astea de pe forum

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Meg, multumesc!

Dara in principiu toate aceste centre de activitate sunt la fel, imi place mie, de fapt Anastasiei, tare mult cel cu muzica, e mai altfel.Acu daca mai gasesc bine, daca nu asta e.De returnat asta l returnez ca oricum fac un drum in afara cat de curand si-i voi cauta acolo.M-a deranjat impertinenta celor de la site-ul respectiv.In fine...

Miha daca scrii de pe tel nu ai reclame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

despre ce reclame vorbiti voi??? eu deschid forumul cu mozilla si nu-mi apare decat reclama de la pampers, in rest nimic

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput