Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Carstea, stiu ca se duc enzimele, parca vitaminele nu se duceau? Sau se duce vitamina C (de-asta am luat suc de mere (fara adaosuri de zahar sau alte alea, cu vitamina C) si se reduc B-urile cam la 60% parca, K si U rezista la fierbere - etc. asa ceva dar acum scopul pe moment nu e asta, sa primeasca vitamine, ci sa i se obisnuiasca stomacelul, sa suporte, sa accepte papa, ca-s suficiente vitamine si in LP din care va avea 3 mese pe zi. Noi o sa avem o masa de legume, una de fructe si intre mese suc de morcovi cu mere, raman 3 de lapte sau chiar 4 daca papa si noaptea.
Oricum enzimele cred ca se duc si la 30-40 minute, parca B-uri daca se reduc are din lapte. Nu stiu inca in ce fel e cu fierul (parca LP are fier acuma), o sa ma interesez, dar fix acum ma intereseaza obisnuirea cu mancarea, ca am inteles ca asta e scopul principal al diversificarii, si doar putin fier sau nu stiu ce trebuie sa-si ia din mancare. Si ma mai intereseaza rezolvarea refluxului, constipatiei si poate chiar trecerea la lapte cu lactoza fara sa se baloneze. LP chiar pe partea cu vitaminele sta mai bine ca laptele matern, laptele matern e mai bun pe imunitate, anticorpi si enzime pentru digestie. Dupa alea sufar eu, ca altfel o tin "la san" pe Miruna oricum, adica o tin in brate in pozitia aia sa adoarma, chiar pe o parte ca la Harvey Karp si ii legan capul cum arata el. Doar ca uneori e cu suzeta in loc de san, insa lipita cu caputul de sanul meu...noroc ca il are pe post de perna. Si dragul e acelasi.

Sunt organizata cu mancarea ca n-am incotro, ea vrea si mult in brate,uneori nu prididim in fiecare zi sa-i preparam un dovlecel, cu un morcov, cu 2 albituri, etc. si mai ales ca trebuia numai cate o lingurita la inceput din unele, apoi 2, apoi 4, etc.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

buna fetele,
va citesc destul de des iar astazi am si ceva sa va spun , pentru mamicile interesate de stimularea bebelusilor si exercitii de gimnastica (stiu ca acum ceva vreme erau cateva dintre voi interesate).

pe scurt, despre noi: sabina a fost diagnosticata acum o luna cu torticolis si dupa ce am fost la neurolog a descoperit si o usoara hipotonie, adica inca isi tine degetele mari in palma cu pumnul strans uneori (ceea ce n-ar mai fi trebuit sa faca de la 3 luni) si nu sta bine pe coate. si din cauza torticolisului s-a dezvoltat un pic asimetric, cand isi ridica picioarele de exemplu pica intr-o parte. facem kinetoterapie, de fapt ce facem noi se numeste terapia vojta, parte din kineto, si deja am observat imbunatatiri si sper sa se repare in scurt timp.

ce vroiam sa va spun, pentru ca am vazut ca multe sunteti nedumerite legat de ce fac si ce nu fac bebeii vostri la varsta asta, e ce mi-a zis kinetoterapeutul legat de ce trebuie neaparat sa faca un bebelus la varsta de 4 luni jumate (cat are acum sabina):
- sa stea foarte stabil pe spate, sprijinit pe oasele de la omoplati si pe cele de la bazin (adica atunci cand ridica piciorusele sa stea cu ele drept in sus)
- pe spate fiind, sa ridice mainile dupa jucarii si sa le apuce
- sa stea bine pe burta (tot asa, stabil, sprijinit in oasele bazinului)
- sa se sprijine bine pe coate, atunci cand sta pe burta si sa se uite in dreapta si in stanga fara sa ridice coatele (asta cica de la 3 luni ar trebui)
- stand pe burta, sa intinda cate o mana pentru a prinde jucaria din fata lui, adica sa se sprijine intr-un cot si pe cealalta mana sa o intinda dupa jucarie.
- rostogolitul pe burta cica ar trebui sa se intample doar in jurul varstei de 6 luni.

bineinteles ca stim toate regula ca niciun copil nu se dezvolta la fel ca altul (sau ca nu exista copilul normal, cu alte cuvinte), dar mie nu mi-a fost totuna sa stiu ca alt copil la varsta asta face lucrurile astea iar al meu nu le face. si bineinteles ca daca un bebelus nu face chestiile astea nu inseamna ca este hipoton.

ma gandeam ca poate va intereseaza cum mi-a spus kinetoterapeutul meu sa o stimulez pe sabina ca sa recupereze mai repede miscarile:
- asezata pe spate, sa ii dau jucarii sa intinda manutele dupa ele, atat din lateral, sa ridice ba dreapta, ba stanga, cat si direct de deasupra, sa ridice ambele maini si sa se dezvolte simetric.
- asezata pe burta, sa ii pun o jucarioara zornaitoare in fata (cam la 5-10 cm) si sa incerc sa o fac sa intinda ba o manuta ba cealalta dupa jucarie.

cum ziceam, noi facem terapia vojta, terapeutul ii apasa anumite puncte pe corp (centri nervosi) care ii activeaza anumiti muschi si in urma carora ea face niste miscari specifice. de ex, o pune pe spate, ii tine apasat cu degetul sub san, intercostal, cam la nivelul inimii iar ea trebuie sa-si aduca genunchii la piept, sa ridice mana de pe aceeasi parte si sa desfaca degetele. sabina nu desface degetele de fiecare data, dar parca e tot mai bine pe zi ce trece. e o terapie pentru care se fac cursuri la sibiu si am inteles ca in bucuresti sunt doar cativa terapeuti specializati pe asta. daca vreti cumva nume si date de contact o sa incerc sa aflu de la tipa cu care lucram noi (poate daca mai vorbiti cu chito, cred ca i-ar fi de mare folos pentru baietelul ei). oricum, stiu multa lume in sibiu care a facut recuperare medicala pentru copii cu terapia asta si rezultatele au fost excelente.

multa bafta mamicilor care au inceput deja diversificarea, noi suntem inca pe lm exclusiv.

pup strengareii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anadissi, eu caut asa ceva http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-6669/bright-starts-bounce-a-bout/? si asta o sa-i si iau, cica produce zgomote albinuta, tu vrei muzica muzica? Poti cauta o jucarie muzicala si s-o atarni de bara astuia.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Dara asa i am luat si eu.bright star bounce,insa cica pozele sunt vechi si nu se mai fabrica cu jucarii muzicale....
nu vreau ditamai orga insa asta ce l am luat zicea pe net ca are 3 butoane/clape ce scot diverse sunete.
E mai interesant cu muzica.
Nici nu stiu,sa l returnez au ba.,..a costat 399 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna,
A mea mandra e plina de bubite rosii in jurul guritei e din cauza salivei si nu stiu cu ce sa-i dau, saliveaza asa de mult ca zici ca are robinet la gura, voi le dati cu ceva bebeiilor pt bubitele de la gura?

In rest papam ff bine piureutul de legume si iaurtul il linge cat ai zice peste, iar la fructe am facut pauza de cateva zile, cred ca de maine ii dau iar cate putin sa vad dc. mai protesteaza.

Fetelor dc stiti pe cineva care are nevoie de INOHEP vreau sa donez cuiva care are nevoie de el mai am cred ca vreo 20buc.


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

irina, unde anume in nordul tarii esti? eu sunt cu juniorii in suceava..

de diversificat ne-am apucat pentur ca avem aici o vecina care are nitel pamant si ne da si noua un morcov, o telina, un patrunjel si am zis sa incep putin inaitne de 6 luni daca tot am legume "eco"..si in plkus laptele meu e f gras si la cate kle are deja domnisoara a fost si pediatrul de parere sa incepem cu ceva legume.

intrebare: cat mananca puii vostri la o masa (non-lapte)? ana ia cam 70-80ml de piure ..azi insa a fost haplea si a bagat 125...o fi prea mult??

strumfy, acomodarea cu gradinita depinde de la un copil la altul..matei a fost ok la inceput, in primele luni, apoi a inceput jalea, ca nu ii mai placea ce se facea la gradi.

buburuza, de incurajare, asa, ca vad ca ai povestit despre cum manca serban..si baietelul meu a fost un mega-mofturos..daca la o masa lua 5 lingurite fara sa planga mi se parea o zi minunata..dar uite ca fata e TOTAL diferita de el..a hapait din prima piureul de morcovi si acum mananca cu placere..mananca si zambeste, efectiv!

JD, am alaptat si eu cum zici tu, aplecata peste scaunul auto [:-))))] ..george zicea ca pot sa merg de aucm la circ, la cate figuri si cata echilibristica am facut cu alaptatul anei. de departe insa cel mai tare a fost sa o alaptez...intr-un parau de munte! in raul moldova..intrasem cu picioarele, sotul la fel si cum o tineam pe ana in brate a luat-o foamea, si am alaptat-o acolo, in mijocul apei! am reusit sa mai alaptez in mers ( de mai multe ori), in manduca, in padure stand pe un bolovan, etc! tare frumoasa perioada mai este si asta! super informatia cu purtatul bebelusului cu fata spre parinte, nu spre lume..nu stiam despre asta dar o duc adesea pe ana asa, ca sta linistita si am crezut ca ii place, nu ma gandeam ca i-as face rau, fie si numai emotional..am sa reconsider..

dara, si noi papam cu lingurita de silicon de la primii pasi, mi se pare f comoda si asta mica e si ea tare incantata! interesante si linkurile de la imaginarium! de ce ai vandut manduca?

annadisi, bun venit!








meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

buna fetele!

Meg felicitari pt dintisori si pt bilantul de 5 luni!
annadisi si eu am observat ca Andi e din ce in ce mai mamos . Ieri a fost si tare mofturos dar numai cu ochii dupa mine chiar de era la ta-su in brate. Cum ma pierdea cum incepea sa scanceasca. Si daca intindeam mainile spre el si-i ziceam hai la mama imediat se tragea spre mine .
Amy ma bucur ca i-a trecut lui Victoras. Distractie placuta la munte daca plecati!

pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Carstea, vreau s ascot laptele de pranz ca am senzatia ca din cauza lui imi refuza legumele. Pt inceput, e doar de test. Dupa fructe si iaurt, nu mai are completare.
Dara, ii dai legumele fierte de cateva zile? Cat de ‘vechi’ ii dai maximum?
Meg, bine ai revenit! Cum a decurs cu dintucii? Spor si success cu diversificarea.
La noi e a 2a noapte cand Alexia e agitata si mai mult nu doarme. Da din maini, picioare, se trezeste miortaind… eu banuiesc ca despre dinti e vb. Alt motiv nu vad.. febra nu are.. caca face ca de obicei. Aveti alte idei?

EDIT: annadisi, nu e cu clape.. dar e centru de activitati cu muzica. poate te ajuta www.nichiduta.ro/detalii-produs-7766/centru-activitati-billowy-butterfly/" target="_blank">asta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Meg, felicitari pt. dintisori pup grasunica mare.
A mea mandra papa cam 150-200g piure, sper sa o tina la fel sa nu faca iar figuri, azi a papat 190g piure si lapte 130ml, nu stiu cum sa ii scot lapticul de la amiaza mi se pare ca papa ff mult .

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Hapy si a mea face la fel se trezeste noaptea plangand dar se culca la loc si se foieste fff mult si eu spun ca tot de la dinti este.
ii dai cu ceva pt. calmarea gingiilor?

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput