Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

in viteza, dar mai bine decat deloc..

nu am mai intrat pe forum de zile bune si azi m-a cutremurat vestea ca monica70, user vechi pe aici si mamica de 2 ingerasi scumpi nu mai e printre noi..sunt.... fara cuvinte!

in rest, noi bine, mari , voinici..bilantul la 5 luni zicea 9090g si 67,5cm, avem deja 2 dintitsori (primul iesit pe 6 august, al doilea pe 13). tot de pe 13 am inceput diversificarea, deci la 5 luni si o saptamana si deocamdata merge mult mai bine ca la matei, adica nu reufza lingurita si trage bine papa din ea, apoi o molfaie pofticios si...zambind!. am inceput cu legume facuite la streamer+blender: morcovi, telina, patrunjel, ardei deocamdata. in rest o alaptez tot la cerere, multumesc lui Dumnezeu ca am lapte destul pentru ea!

nu am citit nimic din urma, incerc sa imi fac nitel timp, dar gaza mea mica doarme tot mai putin..si la 9 kile de plimbat in brate, va imaginati voi cam cum e.




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Pfiuuuuuuu, Dara, cred ca am reusit!
Pus poze picassa, nu stiu dc cu vizibilitatea e ok, adica public sau mai stiu eu cum.
Trimis crr de prietenie pe FB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Annadisi, contul de picasa e privat. Vad numai fetele de-acolo, adica cele de la noi de la odisee care au parola si nu o are si alta lume. Numai daca ti-l setezi tu public va fi public albumul tau.

Mi se pare ca ai optiuni pe-acolo sa-l faci si mai privat decat privat :) adica sa vada numai persoanele carora le dai tu link sau asa ceva.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Wow, Meg, felicitari pentru dintisori! Miruna inca nu are voie lactoza dar eu pastrez lapticul pt cand va avea voie. Te asteptam cand poti.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

aseara nu am mai intrat sa va spun ce/i cu pungutele de mancare pentru ca mi/a fost tare rau. ieri cand am ajuns in parc m/a luat durerea de cap si nu s/a mai oprit. in timp ce/l culcam pe Euan m/a luat o greata oribila si a trebuit sa/mi golesc matele. toata noaptea mi/a fost rau, frig, cald, durere de cap. acum sunt nitel mai bine si nu stiu de la ce a fost.

Pungutele cu mancare nu le puneam direct in gura lui Finn pana a implinit 1 an. de multe ori nu manca tot odata si daca puneam gura pe ea intra saliva si ar fi trebuit aruncata. storceam in lingurita si ii dadeam asa.

Pungutele alea australiene sunt reusable. nu stiu insa daca trimit si in europa, o sa ma uit.

Meg, Tala, felicitari pentru dintisori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Am scapat si noi de tratament. Dr zice ca e ok. ACum ramane de vazut daca disparem 3 zile pe undeva sau nu.
Fetele care ati fost la munte, cum ati imbracat copii? Adica trebuie sa iau si mai groase decat treningul obisnuit? Ca nu prea am din astea si trebuie sa cumpar.

Carstea, asa credeam si eu, din obisnuinta ca ii dau zilnic cereale sau altceva si apoi lapte completare la nesfarsit. Insa la un moment dat asta e scopul, sa inlocuiesti mesele de lapte din timpul zilei, sa ramana doar dimineata si seara.

Si mie mi-e usor la alaptat dar acasa. In public chiar n-o fac, am LP si doar nu-s pe strada all day long. Problema e ca nu vreau sa ma vada nici fostii nici actualii mei elevi (de liceu unii) cautandu-ma la tzatza s-o scot.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Tala, felicitari pt primul dintisoooor! Ce tare, e rezistenta la beutura Matilda ta :)))
Apropos de pus caciula, era sa pun caciula copilului (asta mic) la 20 de grade ca mi s-a parut frig dupa atata canicula :)). Mi-a placut si faza cu tzatza instantanee si delicioasa . Apropos, am gustat lapticul meu si e dulceee... La andrei n-am apucat

Happy, pai hai si tu, e aproape . Eu am mai fost cand eram prin clasa a 6-a...nu mai tin minte mare lucru

Dara, iti dau cand ajung acasa. Eu nu inchid niciodata pagina, dar citesc de pe tableta si nu-mi apare nici o reclama

Meg, 2 dintisori deja! Felicitari!

Amy, eu am luat cu mine si haine groase groase, sa am, dar din fericire aveam de la Andrei, ca pt ea inca nu am cumparat...desi nu cred ca va fi prea frig la Sarata Monteoru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Amy noi am fost acu vreo 3 saptamani la munte, iar ziua a fost imbracata lejer, era cald, dar seara i am dat body si un trening care era flausat pe interior, fara ciorapei lungi.
Cred ca e in continuare aplicabila regula cum te imbraci tu plus o hainita in plus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Fetele stiti unde as putea gasi un centru de activitate pt bebelusi dar cu muzica?
adica sa aiba si ceva jucarie muzicala?
Eu am unul imprumutat si Anastasiei ii place tare mult,i-am comandat unul de pe net si ei, dar cand l-am desfacut am constatat ca nu are nici urma de jucarie muzicala...desi pe net era descris ca fiind echipat cu un pian electronic.
Am sunat la ei si mi-au zis ca nu se mai fabrica cu jucarie muzicala(?!)...ce sa zic...
Acuma bataie de cap cu returnarea produsului,asa-mi trebuie daca ma incred in toate site-urile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Dara la Rares am avut un steamer pe care il setam la 30-40 min (Mai mult la Morcov si pastarnac si Mai Putin la dovlecel) .Acum am un steamer pt aragaz(oala in oala) .ma gandesc ca se duc toate vitaminele in 2 ore.dar ce organizata esti cu mancarica !!!

Amy eu stiam ca laptele este alimentul principal pana la 1 an si ca se ofera completare pana cand refuza copilul .Iti zic sincer ca nu mi se pare ok sa aiba nici la 7 luni doar mese solide in timpul zilei.acum tu stii ca fiecare face cum crede .vb cu o prietena a seara ca ea dupa masa solida Lasa 2 ore si pe urma ii da o masa de lapte(San).fiecare copil e diferit dar Daca accepta lapticul dupa masa solida eu cred ca nu trebuie refuzat.Meg felicitari pt dintisori si pt kg adunate.intotdeauna m- au fascinat bebeii care I-au asa bine in greutate de la San.noi inca ne Luptam sa ajungem la 7 kg.inca 30 gr:))

Mergi la inceput