Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Carstea, pai am fiert deja, da, si am facut combinatii in recipiente Avent de stocare, ca sa stim ce-i dam in fiecare zi, ca unele trebuiau crescute progresiv si nu mai stiam ce am pus acolo daca nu scriam pe zile, si am pus pe zile. Nu s-a facut terci, l-am terciuit eu, dar asta e si ideea sa se faca gen supa-crema la inceput (adica terci ceva). Cand or fi proportii egale, nu mai scriem zilele...dar acum introduceam treptat cate o lingurita de dovlecel, o lingurita de albitura, ca daca i-as da intruna morcov s-ar constipa. Noroc ca mancarea mai solida mai impinge si pe la ea prin matisoare, chiar daca-i morcov. Ca ea are si laptele ala care constipa oricum, fara lactoza.

LE: Cel putin Miruna e mititica (ca varsta), nu i-as ceva care sa nu fie bine preparat, ca si-asa se baloneaza una-doua.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

dara,am raspuns chiar inainte de intrebarea ta,am facut innohep.
mesajele mele au un asemenea delay ca nu ne putem intelege :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Wow!!!
am scapat de moderare?!
Bun,bine ca va vad la timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Annadisi, merci ca ai repetat, am fost in urma sa caut mesajele tale, am gasit cateva, insa pe cel cu Innohep nu, asa ca merci ca ai repetat. Nu stiu daca mai scriai ceva in ala, dar o sa mai caut, am o predare acum.
Cred ca uneori depinde si daca Anastasia il simte pe tati stresat, obosit sau ca o tine cu vreun pic de teama sau necajeala ca nu o poate linisti (sau incordare ceva) si atunci reactioneaza bine la tine, ca cica bebeii au un simt aparte pt. mirosul mamei, e linistitor. Chiar e funny ca scria pe undeva "oricum ar mirosi aceasta" - de-mi venea sa fac niste glume pe tema asta...
Tu nu vrei pe FB cu noi? Si daca vrei sa-ti treci datele in formularul de contact din google docs de la noi https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArzzZviLhA72dDd3RkNPMVEyODVZSGR2QUc0X3MtQlE
Ai instructiuni pe prima pagina a fiecarui capitol, inclusiv pt. pozele din picasa daca vrei sa pui si tu.

Si orica mamica de martie aprilie care ne citeste, daca vrea sa se alature, nu e tarziu niciodata pentru asta :)

Are cineva vreo pila la posta pantelimon, aia unde vin colete internationale? ceva cu nr. 255, va rog?

Irina, daca ai format mai bun pt. Kindle la Playful Parenting de care vorbeam pe FB (ca a aparut tradusa in romana la editura trei, fetele http://edituratrei.wordpress.com/2012/08/20/nu-i-spuneti-niciodata-urasc-jocul-asta-chiar-daca-sunt-papusi-barbie/ )da-mi si mie, te rog, am convertit, dar e cu fonturi mici si nu ma lasa sa le schimb.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Exista vreo metoda rapida sa pastrezi link la ultimul post citit de la capitol? Voi cum faceti? Adica in afara de a inlocui mereu bookmark-ul la favorite, eu il inlocuiesc cand se schimba capitolul doar, voi cum procedati. Ca acum ne mai si umplem de reclame cand schimbam pagina, bleah.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

ai dreptate DARA cu linistitul, is perfect de acord, insa ziceam cum e tare obositor uneori.
adica a mea e atat de obisnuita cu mine incat atunci cand are toane nimeni si nimic in afara de mine nu o linisteste.Sunt sigura ca nu e singura care face asa.
Oricum e dreptul ei sa ma aibe langa ea cand doreste :))

as vrea FB da nu stiu cum procedez.Iar google docs n am folosit ever.Este ceva cont comun sa inteleg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Annadisi, sau il poti ajuta pe tati sa se relaxeze, asa, ca un bonus :)

user picasa, docs: mart.apr2012@gmail.com
Parole: la cerere pe PM

Cum sa accesezi contul pentru poze - Picassa
1. Mergi la adresa http://picasaweb.google.com
2. Faci click pe scrisul "go to Picasa Web Albums" din partea dreapta a ecranului.
3. Introduci adresa de e-mail deschisa pentru contul Picassa (mart.apr2012@gmail.com) si parola (la cerere pe PM).
4. Daca doresti sa pui pozele personale faci click pe butonul "upload" aflat in partea de sus a ecranului si apoi pe scrisul "create new album".
5. Denumesti albumul creat (cu numele userului tau de pe DC) si faci click pe butonul "continue".
6. Incarci pozele dorite din calculator si salvezi.

Cum sa modifici dimensiunea pozelor din Picasa (astfel incat maximul sa fie 800x600):
1. Dai click pe butonul Actions, Edit in Creative Kit
2. Dupa ce se deschide aplicatia de editare dai click pe Resize, bifezi Use Percentages si deasupra treci procentul cu care vrei sa o micsorezi. In coltul din dreapta jos apare rezolutia astfel incat de fiecare data cand modifici procentajul o sa se modifice si acolo.
3. Cand ajungi la dimensiunea dorita dai click pe Apply apoi, in coltul din dreapta sus, click pe Save to my album, Replace si gata, poza a fost modificata.

Google Docs (ca sa accesezi date de contact pentru grupul de pe FB si materiale utile despre sarcina, cresterea copilului)
https://docs.google.com/#home
1. Te loghezi cu userul de gmail de mai sus.
2. Accesezi xls-ul "date de contact" si completezi coloanele [ca sa stim cine ne da add, ca nu acceptam pe cine nu cunoastem], dai add pe FB dupa numele de acolo la Dara76 sau Monna3 si noi te introducem pe grupul de FB cu mamici de la odisee.
3. Descarci materiale din folderele de acolo.

Am copiat de pe prima pagina, sper sa se inteleaga
google docs nu e greu de folosit, e doar o colectie de fisiere online, grupate pe foldere (numite "colectii")


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Annadisi, pare ca nu ai nici PM nici email activat pe forum ca sa-ti pot trimite parola, daca vrei. Daca nu mai sunt eu pe-aici si le activezi, cere sa ti le trimita fetele.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Dara ai PM!
cred/sper ca am reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Annadisi, ai reusit, ti-am trimis parola pe PM.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput