Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Happy tare scumpica Alexiuta!

noi nu raportam nimic nou,vazand ca mai toti bebeii incep diversificarea,mai ca as incepe si eu.Mi-e groaza sincer ca tare simplu e cu lapticul deocamdata!
O sa facem curand i vizita la pediatra si luam o hotarare in sensul asta.
Mai astept o analiza din Viena,in functie de aia vedem ce facem,ca daca Doamne fereste mai trebuie ceva tratament nu ii schimb inca alimentatia.

Va doresc un wee racoros!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, merci, pai pe-asta ti-l aratasem si eu intr-un post, insa diferenta ar fi ca cred ca asta nu se lasa in jos ca alea.

Tala, am retinut, asa facem, repet calculul mai incolo sa fiu sigura ca asa au iesit. Cred ca-s 108 borcanele diferite la fiecare dintre noi, din cate am socotit eu. Cum ziceam, e posibil sa fie si de la transportul unei cantitati mai mari (cu cat creste cantitatea, cu atat are directuk preturi mai bune - sau, de ex. 1-5 kg costa 7 lire si ceva la transport, daca iei 5 kg, iesi mult mai bine pe kg decat decat daca iei un singur kg).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Ronina, nu renunta la legume! Insista! Daca apuca sa manance fructe si sa le simta gustul.. la revedere. Eu aici am gresit-o. am inceput diversificarea cu fructe si uite ce am patit cu legumele. Ma rog, poate nu e din cauza asta.. dar au asa inclin sac red.
Si da, e diferenta intre Bia si Alexia .. dar Ale mananca de la 4 luni. Tu abia ai inceput sa ii dai. Sa nu compari. Eu acum 2 sapt inca spuneam ca nu va invata niciodata sa deschida gura.. si uite
JD, distractie placuta!
Dara, ai iesit super bine ca pret la mancarica. Intreb si eu k ala de nu stie. Ai optat pt borcanele din lipsa de timp sau e ceva ce-mi scapa?
Dia, s-a gandit ca e gresia rece si a zis sa ia babetica pt orice eventualitate
Tala, Annadisi multumim de complimentele pt Alexia.
A mancat si azi piureul de legume cu carnita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Ronina o sa-i placa in jumper si-o sa invete sa sara, asa era si Andi la inceput, acum sare in el de nu-l mai pot scoate de acolo . Ce sa zic de legume... incearca fructele si peste o perioada da-i iar legume, poate o sa le accepte... nu stiu...
Dia succes si voua cu diversificarea! Ce fetita plimbareata ai, bravo
Mirela pai poate de aia nu papa legumele, ii trebuia si ceva carnita prin el

pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Monna, da.. carnita.. dar am introdus-o cu 2 sapt mai devreme decat planuisem..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

va citesc de pe telefon si scru foarte greu, asa ca nu pot sa nominalizez acum.
am nevoie de ajutor ca pana dau de pediatra...
o sa plecam la munte in concediu pe 9 septembrie si este primul concediu cu copiii, asa ca nu am experienta! aveti cumva vreo lista cu medicamentele de avut in bagaj? ma intereseaza cele pt copiii intre 0-3 ani si mama alaptatoare!
si daca stiti vreun antiemetic safe pt copiii/bebelusi.

sar'na anticipat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Mirela am sunat-o azi pe Titi dar are telefonul inchis din pacate.
Este dulcica Alexia, ca intotdeauna
Ioana am citit azi ca, copii care sunt alaptati accepta mai greu diversificarea, abia pe la 8,9 luni este mai bine. Trebuie multa rabdare .
Pe blogul Cristelei Georgescu am gasit cateva idei interesante printre care si faptul de a nu-i pacali pe copii cu mancarea. De exemplu nu le place un anumit aliment si incercam sa il ascundem printre alte combinatii. Cei mai multi isi dau seama si scade si increderea lor in parintele care il hraneste. Si sa nu ii grabim sa manance sa ii lasam sa inghita si mai ales sa nu le facem portiile dupa cat am vrea noi sa manance ci sa fie rezonabile. Sunt foarte multe idei interesante....
Dia si Karina se intoarce de pe spate pe burta intr-o fractiune de secunda, invers nu prea reuseste, acum o pun in tarc si stau linistita. Bine ca nu a patit nimic Lavinia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy,

tre rog, citeste de-aici si un pic dupa despre borcanele, ce a zis doctorul, ce a u zis fetele http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=173590&REPLY_ID=7489337

Noroc ca stiam data cand a venit doctorul. Ca in rest ii facem si noi home-made...dar e vorba de 2 chestii diferite, borcanele bio si facute pt. alta tara, in general, de preferat vestica. Ca pe-acolo o incurca rau daca e ceva, cu procesele.

Eu sunt la nunta la C-ta, Dana, am vazut apel incerc sa te sun mai incolo (sa nu crezi ca scriu pe forum dar tie nu-ti raspund, e balamuc aici si nu prea aud).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Bubu, noi nu am luat nimic cu noi. dar ai putea lua paracetamol pt tine si nurofen, prospan si oscillococcinum pt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Miha, Andrei la 11 luni papa laptic doar dimineata si seara. Dar el n-a refuzat nimic. Si ai dreptate, eu tot la 11 luni ma intorc :(

Mergi la inceput