Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Tala: da, stiu ca pana la un an lapticul e baza. Nu-mi fac probleme ca ar ramane flamanda ca stie sa tipe de foame, ci ca va refuza mancarea mult si bine si va ajunge iar la carente serioase de fier. Tratamentul cu fier e nasol pt stomacel, eu ca adult am facut gastrita de la fier, daramite ea cu problemele de reflux cu tot.
Dara: of, scuze, si eu care credeam ca-ti arat ceva nou probabil l-am ratat pe asta sau m-am gandit ca nu am ikea in zona si nu l-am salvat.
Happy: pai stai ca nu compar asa, eu nu am inca sperante de la Bianca sa deschida gura, dar ea nici macar nu inghite continutul unei lingurite pe zi, si daca insist se enerveaza maxim. In o saptamana de cand ii dau daca a inghitit in total 2 lingurite, ori in toate schemele de diversificare atat se da din a 2-a zi. Eu sunt convinsa ca Alexia a mancat mai bine in prima ei zi decat Bia azi in a 7-a, asa compar.
Monna: o sa ma decid pe parcurs, zilnic zic ca nu mai stau sa fierb/coc aiurea pe caldurile astea groaznice si trec la fructe si a 2-a zi iar mi-e mila si pregatesc din nou... tot inutil.
Bubu: nu te lua dupa mine ca eu sunt cam inconstienta si plec fara medicamente
Cristina: da, la fel zicea si pediatra ca e mai greu la cei alaptati. La Bianca deocamdata pare imposibil, nu mai greu Merci de info dar stai linistita ca eu nu-s asa avansata incat sa ascund alimente in combinatii, eu de fapt inca n-am ajuns la combinatii. Inca mai caut acel prim aliment pe care sa-l accepte si de la care sa plec ca baza pt combinatii. Iar portia crede-ma ca e f rezonabila, accept o juma' de lingurita, doar sa fie inghitita si nu tinuta in gura si apoi scuipata pe te miri unde

Retin ca am intrebat dar nu cred ca a raspuns cineva pana la ce varsta ar fi 'safe' pt bebe sa ramana pe lapte exclusiv? Ma gandesc si la varianta sa o mai las o saptamana si sa reincerc mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

dara, distractie placuta! citisem postul ala dar cred ca printre randuri. multumesc.
eu borcanel am incercat de la hipp si nici n-a vrut sa inghita. cred ca dupa ce prinde ea gustul...
noi azi am fost la piata si am luat dovlecel, ardei, pepene galben si am pus la congelator. altceva nu cred ca pun. aveti alte idei?
EDIT: ronina, cred ca si cu o saptamana in sus si una in jos.. tot aia e. peste tot vad ca bebeii alaptati natural incep diversificarea la 6 luni. acu' nu stiu ce sa zic.. banuiesc ca nu vrei sa mai astepti mult.. ci doar sa ii lasi un moment de respiro..
incearca dovlecel. e dulceag.. poate ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Dara sa te distrezi!profita!eu am avut 2. seri la rand in care am stat la sueta cu prietena cea ma buna,bine acasa,dar dupa culcatul Anastasiei,si e tare relaxant!

Happy eu am congelat mere de vara,pere de vara,morcovi,telina,patrunjel,frunze de telina,patrunjel,pepene galben,caise,piersici,prune.
Mi-am propus saptamana asta sa merg sa mai caut ceva de congelat.
Pana acum am congelat exclusiv din sursa stiuta si sigura,iar din piata voi face cumparturile alegand ce e mai amarat si mai cu "look de bio"
Zau ca ma ia cu emotii numai gandindu-ma la diversificare,desi ma pricep in bucatarie si-s inventiva.Acu depinde de printesa..

Ronina bafta!Cu siguranta vei gasi alimentul preferat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

anna, crede-ma pe cuvant ca n-are nicio legatura priceperea ta in bucatarie cu fitele pisicii. asa ma gandeam si eu.. k ii combin, k fac.. ca... detoate. ehe.. planul de acasa cu cel de la targ.. la noi nu a corespuns.
eu am ajuns la o concluzie: cheia succesului in diversificare e rabdarea si perseverenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Mirela, cum ai pus fructele si legumele la congelator? Pregatite de papa sau asa crude? Intreb pt. ca ai mei au gradina, si ma gandesc sa pun pe mai incolo. Eu mi-am propus sa incep diversificarea doar dupa 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Ronina, eu parca stiam ca pe la 8-9 luni incep sa fie probleme (sa apara carente) daca bebe ramane doar pe laptic; dar n-as vrea sa spun prostii... ca nu mai gasesc informatia.

Cu Lavinia nu m-am panicat...doar de asta am lasat-o pe o salteluta gonflabila inalta de nici 10cm, ca ma asteptam oarecum (pana la varsta ei sora-sa a cazut deja de 2 sau 3 ori de pe canapea/pat ).

Dar am fost la shopping... avem un covoras maaaare de joaca ... si-am cumparat si lingurite...si scaunel pentru bebe; problema e ca scaunelul e bun de la 6 luni in sus...si pana tunci cum fac? problema mea e ca bebelina nu sta inca asezata, si nu-mi vine sa ii dau de mancare cu lingurita in pozitie culcat; dar gasm noi o solutie...

Cristina, nici Lavinia nu se intoarce de pe burta pe spate, pe suprafata plata...dar daca e un pic inclinat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Tania, spalate si curatate (deci crude) am pus legumele .. in pungute, pe portii.
Dia, sa folositi cu drag ce ati cumparat azi. scaunul nu se inclina pe spate sau sta doar la 90grade? eu dimineata ii dau sa manance in carut in curte.. si zau ca nu scot scaunul afara..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

mai sunt bebelusi de aproape 6 luni care nu rad cu sunet? Alexia rade rar in hohote cand o pup/gadil. dar nu mereu reactioneaza asa. ea zambeste des.. 'rade' cu toata gura de-mi arata gingiile.. dar atat. e motiv de ingrijorare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Uff ce zi proasta a avut Emma cu suptul.Mare bafta am ca nu stiu cat mananca dar Daca as aproxima ar fi 30 -40 ml la 2 ore.nici nu vreau sa ma gandesc.Desi incerc sa fiu detasata cu solidele incep déjà sa ma bazez pe masa aia de orez ca la cat a supt azi.....Maine merg sa cumpar morcovel bio sa fierbem si dupa amiaza incercam si noi o lingurita.Ce ziceti de urmatorul plan de masa pt Luna septembrie: Ora 7 laptic la san(doamne ajuta sa pape ;Daca nu ramane cu cel de noapte). Ora 10(sau 8daca nu a mancat la San)100gr de laptic cu orez. In cazul in care mananca cerealele la 8 la 11 o sa-I dea soacra-mea legumele la 11 Ora 13 :30 san(vin eu de la munca). Ora 3 jumate legume. (Daca nu le-a mancat la 11) C
Dupa legume ramane pe laptic pana dimineata la cerere. Spre sfarsitul lunii dupa ce am introdus morcovelul,pastarnacul.cartoful dulce si dovlecelul incep sa introduc fructele(mar fiert in prima instanta)cred ca la fructe o sa ma bazez pe borcanele la inceput pana o sa pot sa-I day cate ceva in manuta sa pape(molfaie) singura.fructele vreau sa I le dau in prima instanta in cerealele de dimineata .mai tarziu cu branzica sau iaurt la a treia masa. Hai ca am gandit planul in scris.daca aveti ceva comentarii nu va sfiiti.daca v-am plictisit treceti peste post. Sunt foarte stresata ca o sa O las singurica aproape 6 ore desi o las pe maini bune.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ioana nici nu m-am gandit la tine cand am zis ce am citit pe site am spus doar asa ca erau idei interesante pe care vreau sa le aplic si eu.

Mergi la inceput